Parimet themelore të të ushqyerit të fëmijëve


 • Baza themelore
 • Uniformiteti në dietë jo të dobishme
 • Nxehtë dhe të ftohtë ushqim plotësojnë njëri-tjetrin
 • Fëmijët - nuk janë të rritur, veçanërisht racionin ditor
 • Gjithkush ka nevojat e tyre për ushqim
 • Oreks është e ndryshme
 • Uji - një ushqim kritik
 • Qumësht - një produkt i domosdoshëm në ushqim për fëmijë
 • Mish - të moderuar por rregullisht
 • Detare peshk - një burim i rëndësishëm i jodit
 • Cilësia e yndyrës
 • Bukë gri dhe drithëra të vlefshme jo vetëm janë ata në karbohidratet
 • Patate meriton vëmendje të veçantë
 • Perimet dhe frutat janë të pasura me micronutrients thelbësore
 • Ëmbëlsirat - të moderuar dhe, kur është e përshtatshme,


 • Baza themelore

  Ushqim të ndryshme të përziera.

  Një dietë e shëndetshme përbëhet nga një kombinim i me prejardhje shtazore dhe bimore, të marra pjesërisht të para, formë pjesërisht të përpunuara. Kur të përziera dietë nuk keni nevojë për ushqime të veçanta fortifikuara.


  Uniformiteti në dietë jo të dobishme

  Rreptësisht ushqim vegjetarian, ushqime të lartë kalori (e larta në yndyrë, proteina), dietë qumësht në afat të çojë gjatë për një mungesë në trupin e ushqyesve të rëndësishme (mineralet, vitaminat, aminoacidet, acidet yndyrore). Fixing shije e pasion - për të kosi, i kripur, e ëmbël, të mprehtë - perceptimit shurdhër shije ushqimi bazë dhe pa zhurmë krijon uniformitet në ushqim.


  Mësohet fëmijën për faktin se ai hanin të paktën një pjesë të vogël të çdo gjellë.


  Nxehtë dhe të ftohtë ushqim plotësojnë njëri-tjetrin

  Mëngjes dhe darkë nuk janë domosdoshmërisht vetëm vakt të nxehtë. Është e rëndësishme që tabela kishte qumësht, bukë kafe, djathë, gjalpë sanduiçe me proshutë ose mish i gatuar, të cilat ofrojnë trupin me proteina, kalcium, fosfor, bakër, vitamina A, B1, B2, dhe fibra. Vakt të nxehtë me patate dhe perime ose sallatë me një pjesë të vogël të mishit apo peshkut nxit absorbimin e hekurit, proteina, zink, jod, vitamina B1, B6, C dhe acid folik. Dreka (snack para drekës), me fruta të freskëta ose lëng frutash jep trupit me vitaminë C.


  Fëmijët - nuk janë të rritur, veçanërisht racionin ditor

  Ushqimi duhet të jetë i përgatitur dhe dorëzuar në funksion të fëmijërisë. Kjo do të thotë erëza të butë, herbs freskëta në vend të kripës, duke shërbyer tërheqës, nuk e mbushur në pjatë grykë. Tabloja e përgjithshme e vakt të plotë të qetë, atmosferë miqësore dhe sjelljen e mirë të pijshëm. Një fëmijë nuk duhet të ulen në tryezë vetëm. Paraprakisht zgjoni atë nëse ai nuk ka si mëngjes. Pjesa tjetër aktiv shkurtër pas kthimit nga rrit shkollave të oreksit.


  Gjithkush ka nevojat e tyre për ushqim

  Tabelë ekzistuese me rekomandime për dietë vetëm jap mesataret për grupe të ndryshme të moshës.

  Por kjo nuk do të thotë se ata duhet të ndjekin çdo fëmijë.


  Oreks është e ndryshme

  Është e qartë se fëmijët nuk hanë çdo herë të njëjtën sasi e ushqimit - kjo është normale. Nëse foshnja nuk po ha për disa ditë me radhë, ajo zakonisht nuk do të thotë se ai përballet me një mungesë të ushqimeve. Nuk ka nevojë për të vetëm të japë atij lëng oreks apo diçka përgatiten mjetet. Në anën tjetër, një fëmijë i cili është bërë kohët e fundit janë shumë më tepër se zakonisht, menjëherë bëhet i trashë. Në devijimet më të gjatë në ushqim duhet të bien dakord çështjen e mjekut të fëmijës për të sunduar nga dietë të pabalancuar të fëmijës.


  Uji - një ushqim kritik

  Më e vogël fëmijë, më të ndjeshme ajo reagon në mungesë të lëngjeve në trup. Në ditët e nxehta, gjatë sportive apo lojëra nevojë fëmijë të shëndetshëm në ujë mund të rritet më shumë se dy herë. Ideal utamuvach etje - ujë të pijshëm të pastër, ujë mineral (i vogël - jo dioksid karboni), unsweetened TEAS bimor dhe frutash. Lëng frutash natyral për të shuar etjen tuaj duhet të jetë i holluar të paktën 1: 1 raport. lëng i fortifikuar përzier me një shumëllojshmëri të ushqimit nuk janë të nevojshme. Pije me lëngje frutash, nectars, shkumëzues, qarqet, malt (jo-alkolike), birrë për të shuar etjen tuaj jo i mirë - për shkak të shumë të larta në sheqer.


  Qumësht - një produkt i domosdoshëm në ushqim për fëmijë

  Qumështi dhe produktet e qumështit të sigurojë furnizim adekuat të kalciumit trup, fosfor, proteina dhe vitamina (A, B1, B2) e fëmijës. Përdorimi më i mirë i pasterizuar qumësht të tërë me një përmbajtje yndyrë e 3.5%. Në qumësht të ulët yndyrë (1,5%) dhe veçanërisht në qumësht dhe produktet e qumështit jo-yndyrë në pa-shpjegueshëm vitamina përkatëse (A, D). Produktet e gatshme të qumështit shpesh përmbajnë shumë sheqer. Është më mirë për të gatuar vetë. Blej kos të thjeshtë pa aditivëve ose kos të tërë qumësht dhe vetëm përzierje atyre fruta copëtuar të freskëta. Puddings gatuaj me një sheqer pak.

  Nëse fëmija refuzon qumësht në të gjitha, ajo do të sigurojë hyrjen e djathë kalciumit dhe djathë. Megjithatë, ekziston edhe një downside të para: një përmbajtje të lartë kripe.


  Mish - të moderuar por rregullisht

  Mish përmban proteina të vlefshme dhe hekur usvoyaemoe mirë. Në perimet dhe drithërat hekur i zhytur nuk është aq e lehtë. Pjesë të mëdha të mishit të padëshiruar. Për një pjesë të vogël të sallam mëlçisë e mish derri ose mish viçi mëlçisë përmirëson furnizimin me hekur trupit dhe derri ligët - vitaminë B1. në ushqim për fëmijë, për të shmangur produktet suxhuk që përmbajnë shumë yndyrë. Mish nuk duhet të jetë shumë kafe - ushqime të skuqura janë të dëmshme për shëndetin.

  Për fëmijët më të vegjël të zgjedhin atë që është sulking lehtë (p.sh. mish i grirë).


  Detare peshk - një burim i rëndësishëm i jodit

  Ky peshk, veçanërisht salmon, cod dhe merluc - ushqim e nevojshme që jep trupit me furnizim të jodit. Ozhzhet e jodit dhe të sigurojë kripë jodizuar. Megjithatë, duhet të japin më pak kripë - në thelb!


  Cilësia e yndyrës

  Cilësia e yndyrës "fshehur", të tilla si sallam, merluc skuqur, në ëmbëlsira, biskota dhe çokollatë është zakonisht më keq në aspektin e fiziologjisë e të ushqyerit. Prandaj, ushqim i tillë duhet të jetë aq i vogël sa të jetë e mundur. Fakti që këtë yndyrë. Më të vlefshme janë "të dukshme" yndyrna - gjalpë, vaj vegjetal (sidomos ulliri).


  Bukë gri dhe drithëra të vlefshme jo vetëm janë ata në karbohidratet

  Majën e miellit, niseshte, bukë e bardhë, përveç karbohidrateve, përmbajnë pothuajse asnjë ushqyesve banjo. Në të kundërt, miell, bukë thekre tselnosmolotoho kokërr thatë bukë, bollgur dhe drithërat me furnizimin me përjashtim të karbohidrateve, shumë minerale, elemente, vitamina dhe fibra dietike nga misri embrionale shell gjurmë. Këshillë: preferoj bukë gri shpesh ndryshojnë bukë, piqem me miell gruri, kuzhinier muesli e tyre si shikime gatshëm përmbajnë shumë sheqer.


  Patate meriton vëmendje të veçantë

  Në përmbajtjen e substancave të rëndësishme është më e vlefshme oriz dhe makarona. Nëse është e mundur, përdorni patate të freskëta, qumësht pure holluar dhe shtoni gjalpë. Patate të skuqura, patate të skuqura, etj përmbajnë fshehur Il. Le patate paku 5-6 herë në javë, oriz ose makarona 1-2 herë oriz natyrore, oriz steamed dhe makarona nga miellin e grurit përmban ushqyesve më të vlefshme se sa produktet e rafinuara (oriz lëmuar, makarona me majë mielli, dhe kështu me radhë. d.)


  Perimet dhe frutat janë të pasura me micronutrients thelbësore

  Nëse ju nuk mund të merrni perime të freskëta, ushqime të ngrira të rekomanduara (nëse është e mundur pa erëza).  Procesi perime mënyrë të butë. A nuk e thith dhe vlim tyre jo shumë i gjatë (ajo është leached gjithashtu) rregullisht ofrojnë fëmijëve të tyre të para. Për fëmijët e vegjël, të cilët preferohen perimet lehta (karrota, kohlrabi, lulelakër, kopër, brokoli).

  Lakra dhe fasule përmbajnë ushqyesve të vlefshme, por për fat të keq e vështirë tretet.

  Nëse fëmija herë pas here refuzon perimet duhet të jenë të mjaftueshme për të marrë kujdesin e konsumit të patateve dhe perimeve. Frutat më të mirë për të dhënë të freskëta - disa ushqyesve të konservuar dhe shumë sheqer. Shumëllojshmëri dhe zgjedhje kryesisht fruta dhe perime rritur në nivel lokal të sigurojë ushqim të mirë.


  Ëmbëlsirat - të moderuar dhe, kur është e përshtatshme,

  Shumica e fëmijëve të adhuroj i ëmbël. Por nëse kjo është shumë e dua e, karies ndodh lehtë, nuk është mbipeshë, dietë është e pabalancuar. Prandaj, ajo e ka nga lindja nepomirnosti shmangur konsumin e ëmbëlsirat. Një shumë e sheqer të fshehur dhe ushqimet e gatshme, desserts, pije, ëmbëlsira, akullore dhe shumë produkte të tjera. Asnjëherë ofrojnë mjaltë i ëmbël në mes të ngrënies. Edhe në qoftë se ne japim, dhe pastaj pak pasi të hahet. Honey, sheqer kafe, sheqer kallami, etj në aspektin e fiziologjisë të ushqyerit nuk kanë përparësi në krahasim me sheqer tryezë konvencionale.  Fëmijët nga mosha e hershme duhet të mësojnë zakonin e ngrënies të rregullt, i cili përfshin tre vakte kryesore. Një herë në ditë - drekë - duhet të jetë ushqim të nxehtë. Për mëngjes dhe darkë për të ngrënë diçka me bukë.
  Përveç këtyre tre vakte kryesore dy snacks - mëngjes shkollë dhe drekë me përfshirjen e frutave.

  Një dietë e ekuilibruar zvogëlon gjasat e obeziteti, diabeti, sëmundjet e traktit dhe dhëmbit shkatërrim gastrointestinal. Si ato të merrni ushqim më të vjetër mund të bëhen më të ndryshme, por ende nuk duhet të jetë fëminore. Fëmijët duhet të merrni pije të mjaftueshme, përparësi duhet t'i jepet pije të ulët kalori, ujë mineral, fruta pa sheqer dhe TEAS bimor, lëngje, ujë mineral në raportin 1: 2.