Pelena e disponueshme - Mitet dhe Realiteti


 • Mitet
 • Realitet

 • Mitet

  Djemtë dhe pelena. Ose pelena dëme djemtë? Media herë pas here dhe shumë shpesh skips një mesazh ku thuhet se përdorimi i pelena e disponueshme është shkaku i infertilitetit mashkullor. Në të vërtetë, ka disa studime që tregojnë se efekti në scrotum temperaturës së rritur mashkullor ngritur çon në aktivitetin e spermës të ulët. Menjëherë theksoj: ne nuk po flasim për infertilitetit është një ndërprerje e plotë e lëvizjes spermës, por vetëm për të zvogëluar aktivitetin e tyre.

  Thelbi i këtij hulumtimi: heronj vullnetare rritur ulur në ujë në 45 ° C për 30 minuta.

  Procedura tha është bërë çdo ditë, dhe vetëm pas 2 javësh ishin në gjendje për të identifikuar aktivitetin reduktimin spermatozoidnoy.

  Provoni këtë eksperiment për të përfunduar se pelenë është e keqe, vetëm mund fiction. Shifrat specifike, sipas shumë përpjekjeve për të matur këtë: duke përdorur pelena garzë temperaturën scrotal është një mesatare prej 34,9 ° C dhe duke përdorur pelena - S6 0 ° C. Asnjëra prej të cilave 45 ° C nuk është përmendur fare. Por që nuk është pika: ajo matet temperatura scrotal, jo temperaturën e testikujve. Por dallimi është shumë, shumë themelore. Lëkurës scrotal ngrohjes nuk është një problem, por të ngrohtë deri (shpejt) testikujt vetë nuk është detyrë e lehtë, shumë i madh për aftësitë e kompensimit të termoregulacionit.


  Nëse natyra e koqe është normale, që është, në qoftë se nuk ka defekte anatomike, nuk ka rritje në temperaturën e ambientit mund të parandalojë një person me sukses (në mënyrë efektive) të bëjë lindjen.

  Një tjetër fakt i padiskutueshëm është në gjendje të bindë skeptikët më të keq - me kusht që këto skeptikët dakord që të reflektojnë dhe të nxjerrë konkluzione. Ne kemi përmendur tashmë se testis fetusit të vendosura në zgavrën e barkut. Nuk është një sëmundje e rrallë e quajtur cryptorchidism. Cryptorchidism - a keqformimi në të cilën testis (një ose të dyja) nuk është në scrotum - ajo nuk bie dhe mbetet në barkut pas lindjes.

  Në një situatë të tillë është një transaksion në të cilin veza lëviz në vend për një natyre të synuar. Numri i transaksioneve - miliona.
  Studime të shumta kanë treguar neopustivshehosya indeve testicular se në qoftë se operacioni është kryer në një fëmijë të moshës nën 2 vjet, nuk ka ndryshim në strukturën e testise nuk mund të jetë e mundur - ose në kohën e kirurgjisë ose më vonë. Kjo vezë, 2 vjet u gjet në zgavrën e barkut, do të thotë - jo strukturore ose funksionale - nuk është e ndryshme nga të testiseve, që normalisht është i pranishëm në scrotum në djalë lindjes. Por temperatura në bark në 5 ° C më e lartë se në scrotum.

  Mbi vazhdimisht, 24 orë në ditë, 2 vjet me radhë. Dhe kjo nuk është e gjitha. Kur testicular cryptorchidism ftohje e vështirë, sepse distanca në mes arterie dhe vena yaychkovoy në mënyrë të konsiderueshme më të larta se sa në vendndodhjen normale testis. Pra, rezulton se, edhe në qoftë se thyer termoregulacionit testicular për shkak të vendndodhjes të pahijshme e enëve, madje edhe në qoftë se temperatura brenda dy vjet testicular më i lartë se normale nga sa më shumë si 5 ° C - ajo ende nuk ka të çojë në pasoja negative! Temperatura e scrotum (po e përsëris: ajo scrotum, testikujt dhe jo) brenda pëlhurë me lajle e disponueshme më i lartë në krahasim me të përsëriten në 1 ° C.  Në përgjithësi, në një përpjekje për të diskredituar shumë pelena palogjikshme. Kështu, në çdo artikull gazete përkushtuar rrezik për djemtë pelena e disponueshme fenomenit të përmendur të quajtur "efekti serrë". Thelbi i këtij fenomeni nga këndvështrimi i autorëve, është se në kuadër të pelena e mësipërme jo vetëm temperatura por edhe lagështia. Kombinimi i këtyre dy parametrave dhe e bën një ndikim të dëmshëm mbi burrin e shëndetit seksual të ardhmen. Këtu ajo është absolutisht e qartë. Ajo do të bëjë përdorimin kuptim pëlhurë me lajle e disponueshme është kryesisht për të hequr lagështi në këtë dhe e ndërtuar favor të tyre. Ajo ishte në pelena, absorbues për shkak të pronave të veçanta, nuk ka lagështi të tepërt është vënë re - përkundrazi - ajo (lagështi) lëkurë më të ulët dhe më e thatë, në krahasim me pelena të shumta.

  Përsëri pelenë, se si ajo nuk do të fiksuara fort, shumë larg nga ngushtësi, dhe çfarë është ndoshta efekti serrë, nëse lagështia është më e ulët dhe ngushtësi të humbur?

  Për të mbyllur temën e pelena dhe marrëdhënie të mitur të seksit, ne vëmë re se nëse "djemtë dhe pelena" - problemi mitik, e "vajza dhe pelena" - është e vërtetë. Ndryshim vonë pëlhurë me lajle dhe (ose) Shkeljet teknologji podmyvaniya promovuar bakteret e zorrëve të hyjnë në vaginë dhe depërtimin e sëmundjeve të veçanta. Sigurisht, shkaku i këtyre sëmundjeve - Shkeljet kujdes, dhe çdo lloj i parimit pelenë nuk ka rëndësi. Mungesa e pelena - e vështirë për të zbuluar faktin e "ukakivaniya" mungesën e pelenë reusable - feces të përziera me urinë, ka një qëndrueshmëri të lëngshme, është më e lehtë për të infeksionit.  Këmbët e shtrembër. Një problem tjetër i dyshuar ", sepse fëmijët në pelena këmbët prirje." Nëse kjo është e vërtetë, atëherë shumica e tanishme e para nxënësve të klasës të jetë shumë Krivonogov. Për shkak se nuk është vërejtur ky fenomen, nevoja për shqyrtim të hollësishëm të kësaj pyetje. Është e qartë se për vete pelena asgjë të bëjë me këmbët e barazisë nuk janë. Situata ndryshoi shpejt. Pediatër në mbarë botën kanë qenë të gjatë promovimit të ashtuquajturin "swaddling lirë", në të cilën këmbët ndarë në anën. Ne të provojë se kjo situatë më fiziologjikisht e dobishme për formimin e hip përbashkët.


  Realitet

  Aspektet psikologjike. Nuk është çudi, gjyshja e pelena nuk janë të tronditur, padyshim ndërhyjë pelena mbështetur traditë të rrënjosur - ju nuk e dini, por ne e dimë që ne flasim, ju dëgjoni dhe të bëjë. Dhe kjo mospërputhje psikologjik shpesh përkufizohet qëndrim krejtësisht të ndryshme për pelena, dhe ky raport është çuditërisht shpesh një rast për konflikte familjare. Ajo shkon pa thënë se këto konflikte janë të bazuara në emocione dhe mungesa e informacionit bazë. Informacioni ne me siguri mund të ndihmojë, por emocionet - gjë malokerovanym.

  Diaper Rash. Skuqje në pelena mund të jetë jo vetëm një pasojë e mbinxehjes, por manifestim i dermatit pelenë.

  Dermatitis - pezmatimi i lëkurës. Diaper - mjete të lidhur me pelena. Në fund të fundit - në qoftë se urina pelenë ngjyhet dhe kontakt afatgjatë me lëkurë (p.sh. urina është në gjendje të zhduket në këtë pikë), nuk ka acarim të lëkurës e lidhur me ekspozimin ndaj substancave të caktuara që përbëjnë urinës, të tilla si acidi urik.

  Simptomet e dermatit pelenë - skuqje dhe ënjtje mollaqe dhe (ose) e zonës gjenitale, ndonjëherë - shfaqjen e flluska dhe lëkurë. Trajtim më efektive, më të besueshme dhe më e sigurt për dermatit pelenë është më i mundshëm i dëmtuar kontakt lëkurë me ajër.

  Lëkurës foshnjës aftësinë për të shërohen qe kemi rriturit vetëm mund zili. Një ka vetëm për të eliminuar faktorët dëmshme - dhe një ditë ose dy problemi është zhdukur. Për kursin e trajtimit, dhe të përdorimit të drogës, pluhurat, vajrat, ointments të veçanta dhe krem. Zgjedhja e drogës dhe rekomandimet për përdorimin e tij - prerogativë e pediatrit tuaj, dhe nuk ka asgjë të gabuar kohë për t'u konsultuar, për të mos vetë-mjekoj, sidomos zgjedhjen e një depressingly i madh. Unë theksoj përsëri: (!) Çdo Veshmbathje parandaluar rikthimin e integritetit të lëkurës, kështu që ju duhet për të bërë përdorimin maksimal të çdo mundësi për të mbajtur një fëmijë lakuriq.  Dermatit alergjik. Duke folur për ndikimin e pelena e disponueshme ndaj lëkurës foshnjës nuk do të ishte e plotë pa përmendjen e dermatit alergjik. Le të fillojmë përsëri, me terminologjinë. Pezmatim i lëkurës. siç e dimë, inflamacion të lëkurës. Alergjike - shkaktuar nga një alergji, dmth rrit ndjeshmërinë ndaj substancave të caktuara.
  Këto substanca mund të hyjë në trupin e ushqimit të fëmijës - alergji ushqimore (p.sh., fëmijë në gji gratë kanë ngrënë çokollatë) ose kontakt të drejtpërdrejtë me lëkurën - alergji kontaktit.

  Të gjitha simptomat e listuara në përshkrimin tonë të dermatitit pelenë mund të ndodhë në dermatit alergjik - që mund të zbulojë dhe skuqje, ënjtje dhe dhe lëkurë, dhe flluska.

  Dallimet e kryesore:

 • Diaper Rash ka një lokalizimin qartë - mollaqe dhe zonën gjenitale, dhe alergji mund të ndodhë kudo - dhe Papa, dhe mbi kokën e tij.
 • Nëse pezmatim i lëkurës alergjik ndryshimet e lëkurës shpesh janë të lidhur skuqje të lëkurës - që jo të gjithë e pasmë (të gjitha pop në këmbë, stomak dhe të gjitha t F..), Dhe disa spote, spote, dots, pimples.
 • Nëse shkaku i pelenave pezmatim i lëkurës gjithmonë e qartë - një ndryshim në kohë pelenë, pastaj veshin me dermatit alergjik nuk është aq i qartë. Edhe një mjek me përvojë nuk është gjithmonë e kuptojnë atë (i cili) është fajtor (fajtor).
 • Tani, informacion specifik në lidhje me marrëdhëniet e disponueshme opsione pëlhurë me lajle dhe dermatit alergjik.

  Ka tre opsione.

 • Lëkurës foshnjës është i pastër, por nën pelena strikte skuqje, njolla dhe kështu me radhë. N. Kjo dukuri shkakton për u vu re Diaper Rash. Në shumicën e rasteve kjo është një pezmatim i lëkurës alergjik i kontaktit, pelenë shkaktuar atë. Kjo situatë zakonisht ndodh pasi fëmija ishte testuar për një pelenë të ri (emri i ri, producent i ri). Veprimet e qartë - rrënjësisht të ndryshuar lloji pelenë, shumëllojshmëri, fat të mirë, nuk ka probleme.
 • Për të trupit, dhe kur duke përfshirë pelena janë elemente nxito. Skuqje Diaper dhe të lidhur me njëri tjetrin.

  Rozbyrayemosya (natyrisht, me ndihmën e një mjeku) arsyet për ndryshimet e lëkurës dhe të vazhdojnë të qetë të gëzojnë pelena tuaj të preferuar.
 • Trupi është një manifestim i dermatit alergjik, por nën pelena të lëkurës të pastër. Më "interesant" në aspektin e autorit, dhe versioni, nga rruga, është shumë e zakonshme. Të kuptuar shkaqet e alergjisë, natyrisht, mjekët. Por me të vërtetë dëshironi të i kushtoj vëmendje dhe këshilla për prindërit: në qoftë se trupi juaj janë manifestime të dermatit alergjik, por nën pelena të lëkurës të pastër - mendoj para së gjitha në lidhje me alergjitë e kontaktit - ujë, rroba, detergjenteve dhe t N..
 • Urinim. Ka disa sëmundje - dhe akute dhe kronike, dhe lindura - në të cilat një nga manifestimet e para të sëmundjes është ndryshimi në frekuencën e urinimit.

  Kur përdorni pelena të shumta kjo simptomë është shumë i shpejtë dhe i lejon kohë për të bërë një ekzaminim të duhur dhe trajtim. Me pelena e disponueshme problem në këtë drejtim. Shpeshtësia dhe vëllimi i prindërve urinim gjykuara vetëm në pelena peshë, dhe sa herë varfëria e fëmijëve është në rritje në të ulët - kjo është një mister.

  Rekomandim:

 • Prindërit duhet të dinë normat të paktën përafërt frekuencën dhe volumin e urinimit në çdo dyshimi të kontaktoni mjekun tuaj. Diagnostics, i cili siguron, si rregull, urinalysis standarde klinike dhe ultrazërit veshkave - a pa dhimbje, të sigurt, mund të bëhen në klinikë të pothuajse çdo e fëmijëve dhe do të vënë rekord të drejtë «i».

 • Kur temperatura e trupit dhe nuk ka simptome të tjera të dukshme (rrufë, kollë, skuqjen, gunga dhe kështu me radhë. D.) Harrojeni se kjo mund të jetë një manifestim i infeksionit të traktit urinar. Në këtë situatë, koha për të dhënë deri në pelena dhe monitorimin e frekuencave dhe vëllimi i urinimit është shumë i përshtatshëm. Diagnoza është, natyrisht, të vënë një mjek, por do të jetë vetëm i madh në qoftë se, duke pritur për ardhjen e pediatrit, ju mund të ndajnë atë me informata specifike "wets si gjithmonë" apo "shpesh urinojnë, por pak."

 • Nëse fëmija është e thënë të jetë "nga blu" papritmas fillon të qajë, por të qetësohet pas një kohe të shkurtër, të sigurt se këto episode të shkurtra të "humor të keq" nuk është e lidhur me urinim: Hiq pëlhurë me lajle dhe të presin për nevoja të ulët.

  Informacion nga neni Eugene Komorowski "pelena Flakshëm, një manual popullor (Pjesa 2)"