Të përzier shmangur mik të bardhë


 • Pse sëmundje në mëngjes kur i sëmurë gjatë gjithë ditës?
 • Pse disa të sëmurë dhe disa jo?
 • Të përzier ime ndikojë fëmijën tim?
 • Në qoftë se unë nuk ishte i sëmurë - kështu diçka me mua?
 • Si ta ndihmojë vetën?
 • Pse sëmundje "mëngjes", nëse një ditë i sëmurë?

  Përafërsisht një e treta e përvojë shtatzënë përzier dhe ndonjëherë të vjella gjatë tremujorit të parë. Të përzier zakonisht fillon gjashtë javë të shtatzënisë, por mund të fillojë që në katër javë. Në javët e ardhshme vetëm merr më keq.

  Përafërsisht gjysma e grave që janë të njohur me sëmundje në mëngjes falur përgjithmonë atë në 14 javë. Gjysma tjetër po vuan disa muaj më gjatë, dhe nganjëherë të përzier nuk ndalet tërë shtatzëninë.

  Cili është shkaku i përzier dhe të vjella gjatë shtatzënisë?

  Askush nuk e di përgjigjen për këtë pyetje. Ndoshta arsyeja është një kombinim i ndryshimeve globale fizike që ndodhin në trupin tuaj. Këtu janë disa arsye të mundshme:

 • Shpejt rritur nivelet e hormoneve të shtatzënisë - Gonadotropin chorionic njerëzor (hCG) në javët e para të shtatzënisë. Askush nuk e di se si hCG ndikon në vjellje, por rastësi është e qartë - niveli i Sëmundjet rritet me nivelin e hCG.
 • Ka një ndjenjë në rritje e erë dhe ndjeshmëri ndaj scents. Kjo është tipike e kohës e hershme të shtatzënisë - përjetojnë erë, të cilat ju ende thjesht nuk i kushtoj vëmendje. Ajo gjithashtu mund të jetë rezultat i niveleve të larta të estrogjenit.


 • Ju mund të keni dëgjuar se sëmundje në mëngjes mund të shkaktohet nga mungesa e vitaminave B vitaminës B6, të vërtetë e ndihmon në lehtësimin e përzier e shtatzënisë, edhe pse kjo nuk do të thotë se ata janë duke vuajtur nga beriberi. Në çdo rast, asnjë studim nuk e ka konfirmuar marrëdhënien e sëmundjes në mëngjes dhe mungesa e vitaminave B Askush nuk e di pse B6 dobishme.
 • Disa studiues besojnë se disa gra janë të prirur për të përzier dhe të vjella gjatë shtatzënisë. Megjithatë, nuk ka prova të besueshme për këtë teori nuk është.

  Pse disa të sëmurë dhe disa jo?

  Më shumë gjasa që ju do të mësojnë në lidhje me të gjithë "charms" sëmundjen e mëngjesit nëse:

 • Ju po mbante binjakët. Kjo është ende nivele të larta të hCG, estrogjenit ose hormonet e tjera.
  Nga ana tjetër, kjo nuk është e vërtetë - disa gra duke pritur binjakët nuk i përjetojnë të përzier.
 • Shtatzënia juaj e mëparshme u shoqërua me sëmundje në mëngjes.
 • Ju ndjeni sëmundje në mëngjes në lidhje me marrjen e hormoneve. Ajo është e ndërlidhur me nivelin e estrogjenit në gjak tuaj.
 • A vuani "sëmundje detare".
 • A keni një predispozitë gjenetike për të përzier gjatë shtatzënisë. Nëse nëna juaj apo motra kishin sëmundje të rënda në mëngjes, shansi tuaj të përjetojnë të njëjtën ndjenjë në rritje.
 • A vuani nga migraines.

 • Ju veshin një vajzë. Një studim ka gjetur se gratë me nauze dhe të vjella të rënda gjatë shtatzënisë lindin më shumë vajzave.

 • Të përzier ime ndikojë fëmijën tim?

  Të përzier butë dhe të vjella afatshkurtër nuk do të kërcënojë mirëqenien e fëmijës tuaj. Nëse nuk të fituar peshë në tremujorin e parë, ajo është - nuk ka problem. Sigurisht, në qoftë se ju vetë Morita uri. Në shumicën e rasteve, oreksi juaj do të kthehet shpejt dhe ju filloni duke fituar peshë.

  Nëse të përzier pengon ju do të ndiqni një dietë, sigurohuni që ju të merrni ushqyesve që ju duhet, merrni vitaminat. Zgjidhni vitamina me dozë të ulët të hekurit apo jo hekur, sepse hekuri përforcuar përzier.

  Të vjella zgjatur e lidhur me rrezik më të madh e të pasurit një fëmijë me peshë të ulët të lindjes apo i mitur i cili është i sëmurë peshë fituar pas lindjes. Megjithatë, një studim i kohëve të fundit i grave që u shtruan në spital me të vjella të rënda treguan se ata që nuk Dobrava, Izola gjatë shtatzënisë paktën 7 £, lindi foshnje të shëndetshme të njëjtën gjë, dhe se gratë nuk janë të njohur me sëmundje në mëngjes.

  Në qoftë se unë nuk ishte i sëmurë - mua diçka e gabuar?

  Jo domosdoshmërisht. Një shumë e hulumtimit kanë treguar se jo çdo sëmurët shtatzënë në mëngjes. Shumë gra me një shtatzëni krejtësisht normale mund të parandalojë të përzier gjatë tremujorit të parë.

  Konsideroni veten me fat!

  Çfarë mund të bëj për të ndihmuar veten time?

  Nëse ju keni një rast klasik të sëmundjes në mëngjes, ju do të ndihmojë një disa truket e thjeshta. Ata rekomanduan disa breza të mjekëve dhe obstetër.

 • Mundohuni të shmangur ushqimet dhe erë që shkaktojnë ju të përzier. Në qoftë se ju fyejnë pothuajse çdo odors të zhvilluar dietën e tyre individuale, por mos harrojmë për vitamina paralindjes. Hani ushqime të ftohta apo ushqime në temperaturën e dhomës - ata erë më pak.
 • Mbani shtëpinë pranë snacks krevat të thjeshtë të tilla si i krisur. Kur ju zgjoheni, pohryzit disa krisur, shtrihem për 20-30 minuta, dhe vetëm pastaj të ngrihet nga shtrati.

  Hani shpesh, por pak për stomakun tuaj gjatë ditës ishte kurrë bosh. Disa gra të gjeni se karbohidratet janë më të dobishme gjatë shtatzënisë, por studimet kanë treguar se më mirë të përballen me produkte proteinike të përzier.
 • Pini shumë lëngje në mes të ngrënies. Mos pini pomnohu në një kohë - do të jetë ndjenja "stomak të plotë" që në fund të fundit ju shkëpusin nga të hahet. Mundohuni të pini të paktën 2 litra në ditë.
 • Provoni më shumë pushim dhe fle. Shikojnë filma, të shkojnë për të vizituar, resets tension i hutuar nga të menduarit për gjendjen e tyre.
 • Pini vitaminat prenatale sapo zgjuar.

  Merrni vitamina me ushqim. Pyesni mjekun tuaj nëse ju mund të shkoni për të vitaminave me përmbajtje të ulët hekuri.
 • Provoni xhenxhefil - mjetet alternative të shqetësimit të barkut dhe të përzier. Gjithashtu të ndihmojë me erën e karamele xhenxhefil.
 • Pyetni mjekun nëse ju i vishni një byzylyk magnetike. Kjo është e sigurt dhe të mirë për disa gra.
 • Nëse të gjithë e më lart nuk të ndihmon, kontrolloni me mjekun tuaj. Ju mund të kenë nevojë trajtim më serioz, duke përfshirë shtrimin në spital.

  Informacion nga neni "të përzier. Shmangia e "mikut fajancë."