Produkte gjysëm-të gatshme në ushqim foshnje pjesë 2


 • Lovysya, Rybko ligët!
 • Summer në frigorifer
 • Koha - dhe i gatshëm
 • Kjo suxhuk shijshme
 • Lovysya, Rybko ligët!

  Pjesë më të zakonshme peshku janë gjysmë-të gatshme
  fileto. Për shkak të strukturës më të ulët, cilësi të lartë dhe të ushqimit
  Mungesa e strukturave të kockave mund të përdoret në ushqim
  Parashkollorët - natyrisht, subjekt i anijeve të tillë individuale
  lloj të produkteve.
  Në mesin e peshkut në formë gjysmë të izoluar
  shkopinj, burgers, qofte, topat e mishit, të cilat janë bërë të grirë ose
  fileto. Megjithatë, para se të ofruar fëmijën e tyre duhet të dinë se
  peshk i grirë është marrë shpesh nga përpunimit të specieve me vlerë të ulët të detare

  dhe peshku i ujërave të ëmbla se për shkak të mishit të cilësisë relativisht të ulët dhe
  Madhësia e vogël me kompetencë të ulët teknologjik. Më
  Kjo saury, Pollack, krapi, pozitë e lartë lumi, bojë e bardhë. Për të kontrolluar
  mbushje cilësi për peshk apo qofte Bytkiv mund vetëm specialistët
  në procesin e prodhimit, konsumatorët janë të kënaqur me informacion mbi
  etiketë. Pra peshku ushqim për fëmijë mish i grirë më mirë të përgatitur
  vetë. Mundësisht të përdorur me të ulët-yndyrë vakt gati
  varieteteve detare të peshkut (Pollock, cod, merluc).

  Summer në frigorifer


  Fruta dhe perime të ngrira mund të përdoren gjerësisht në ushqim
  fëmijët parashkollor, sidomos në dimër.


  Së pari, ata
  akoma më shumë vitamina sesa të konservuara ose të thata. Dhe
  Së dyti, ato janë një burim i rëndësishëm i fije dietetike dhe i butë
  karbohidratet.

  Në prodhimin e frutave zier dhe pelte me manaferrat dhe fruta të ngrira
  atje duhet të shkrirë tërësisht ato, sepse formën dhe
  ndryshim të para cilësi. Për më tepër ajo nuk është e nevojshme të shkrirë ato nën
  ujë të rrjedhshëm - të marrë "qull frutash." Ne rekomandojmë pak
  Manaferrat shkrirë rënie në shurup valë është gati, dhe një herë
  uji vlon përsëri, hiqni nga të nxehtit. Get shijshme dhe komposto
  Manaferrat bukura holistik.

  Ngrira "dhurata e verës" mund të përdoret për fruta

  sallatë. Në këtë rast, ata gjithashtu duhet të jepni vetes shkrirje, atëherë
  thahet shkrihet ujë, shtoni sheqer ose mjaltë dhe dekoroj me krem ​​whipped.
  Në të përfunduar krem ​​whipped flavors janë, dhe nëse fëmijës
  alergjik më mirë trokas ata vetë apo përdorim
  si mbushje kos.

  Koha - dhe i gatshëm

  Dhe tani disa fjalë për ushqim të shpejtë dhe të çastit
  gatim (ose e çastit-produkteve). Dallimi në mes të dy është
  që ushqime të çastit dhe jo derdh ujë të valë për një të plotë
  Gatishmëria dhe ushqim të shpejtë të duhet disa minuta
  kuzhinier.

  Veçanërisht i përhapur në mesin e produkteve petë çastit dhe ka marrë

  makarona. Ne prodhimin e pasta gatuar në tilla
  ujë të valë, larë nga niseshteja, të thata dhe të paketuara. Por kjo nuk është aq e
  i padëmshëm si duket. Së pari, këto ushqime kalori të lartë nga
  karbohidratet, dhe nuk ka pothuajse asnjë vitamina dhe proteina; dhe së dyti, për të
  çanta aneksuara e naftës të përpunuara termikisht dhe erëza.
  Përveç kripë dhe piper, "kit" përfshin flavors që të shtoni petë
  një shumëllojshmëri të flavors dhe preservatives dhe enhancers shije. Më parë
  Produktet Instant me përdorim në ushqim për fëmijë, si makarona
  Prodhimet është e papranueshme. Nëse nuk ka petë të tilla fëmijë ushqyese nuk

  nuk duhet të shtoni edhe në atë gjalpë dhe erëza. Këto
  kufizime zbatohen edhe për supave dhe çastit pure patate
  Gatim.

  Por bollgur "i shpejtë" provuar mirë. Prodhimi i tyre
  përdor drithëra të përpunuara posaçërisht, dhe në disa specie
  shtuar fruta të thata. Përveç kësaj, ata pasuruar më tej
  vitamina. Por prindërit e fëmijëve me alergji dhe nuk duhet të jetë vigjilent:
  Ndonjëherë këto ushqime përmbajnë aromat, flavorings,
  mund të shkaktojë një reaksion alergjik.

  Kjo suxhuk shijshme

  Statistikat tregojnë se produktet e mishit (salcice, salcice,
  shpikachki) është përdorur shumë shpesh në fëmijët e të ushqyerit.

  Këto produkte
  Lidhur me produktet myasozameschayuschim dhe jo gjysmë,
  Megjithese ngjashme me shpejtësinë e përgatitjes së tyre. Mish,
  hyjnë zinxhirit ushqimor, i prodhuar sipas
  Standardet e caktuara - Enjoy dhe TU. Enjoy thotë
  standardet kombëtare që imponojnë kërkesat e kërkuar
  përputhja me të gjitha autoritetet shtetërore dhe subjekteve
  biznes.


  Pra, sipas Enjoy përbërë nga grirë
  salcice dhe frankfurters janë viçi klasën e lartë i parë ose më i lartë
  shumëllojshmëri, derri yndyrë dhe të guximshme, qumësht ose krem, vezë. Në
  Prodhimi i klasës më të ulët të lejuar të përdorin

  10% shkurtohet-tion e mishit (që përmban një sasi të madhe të lidhës dhe
  ind dhjamor), stabilizator proteina (përgatitja proteina me
  lëkurat derri, derri dhe viçi brinjë, tendons), deri ne 5% sipas peshës të papërpunuara
  niseshte. Megjithatë, këto standarde janë zhvilluar në "sovjetike" 80 vjet,
  dhe jo nëpërmjet vizionit apo grup produkteve, dhe produkti me një emër.
  Prandaj, ata janë të vjetëruara. Për të ndihmuar aktual
  Prodhuesit erdhi të ashtuquajturin TU - kushtet teknike,
  në mënyrë tipike në zhvillim prodhuesve veten e tyre, në varësi të çmimit
  Politika ndërmarrje dhe teknologjive të zhvilluara. Struktura suxhuk
  Produktet sipas specifikave, përveç të gjitha llojet e mbushjet (djathë, kërpudha,

  piper i kuq) mund të përfshijnë proteina droga bimore
  mish deboned mekanikisht pulave mund të rrisë interesimin
  Përmbajtja shkurtohet mish dhe stabilizator proteina.

  Mish (praktikisht e tërë varg)
  jo të destinuara për ushqim për fëmijë, sepse i ndryshëm
  Sasi të përmbajnë kripë, erëza, natriumi nitrat potasiumi (ruajtës ushqim
  stabilizator ngjyrë mish i grirë), fosfateve ushqim dhe mishrat (e nevojshme për
  qëndrueshmëri stabilizimi), acid askorbik, acid citrik dhe
  aromë enhancer - msg. Këto komponente mund të jetë
  ndikojnë negativisht në shëndetin e fëmijës, në varësi të tyre

  përqendrimi dhe mosha.

  Prandaj, fëmijët e vegjël të mbrohen më mirë nga "rritur" ushqim, por mund të trajtojnë të fëmijëve
  salcice, të cilat janë paraqitur në prodhimin e kërkesave të rrepta. Ata
  bërë nga cilësi të mishit të grirë, nuk përmbajnë substanca të dëmshme
  dhënë provimin e nevojshëm dhe janë shënuar në përputhje me rrethanat. Si
  ne të përcaktuar se çfarë qentë e nxehtë janë bërë posaçërisht për fëmijët, sepse
  nganjëherë "i rritur" mund të quhet "Baby" ose "Hirushja"?
  Informacioni që i produktit është e rekomanduar për të ushqyerit, së bashku me
  tregues i moshës në të cilën ai mund të përdoret, duhet të jetë të
  paketimi apo emërtim.

  Nëse nuk ka mbishkrime të tilla, produkt suxhuk nuk është
  parëndësishme për gamë të fëmijëve.

  Në përfundim, unë dua të kujtoj ju se nëse prindërit janë të shqetësuar për fëmijën, ata nuk duhet të kursejnë kohë në shëndetin e tij.

  Lexoni fillim