Produkte gjysëm-të gatshme në ushqim foshnje pjesë 1


 • "Pro" dhe "kundër" enët pothuajse gati
 • Kujdes - ngrirjes metodat
 • Për Myasoedov Delight

 • "Pro" dhe "kundër" enët pothuajse gati

  Gjysmëfinale kuzhinës - një shumëllojshmëri të ushqimeve
  (mishit, peshk, perime, drithëra, etj) që të shkojnë në shitje
  i përgatitur për gatim të mëtejshëm. Tani ata
  paraqitur në një gamë të madhe, kështu që ju mund të zgjidhni enët për
  çdo shije. Duke përdorur gjysmë - ndihmë të mirë për
  mësuese, sepse ata e privojnë atë e punës mundimshme në parësor
  trajtimin ushqime të papërpunuara. Por është e vlefshme për të hyrë në menunë
  fëmijë? Kjo varet nga shumë faktorë, siç janë vlera ushqyese të produktit origjinal (vlerën e plotë të përmbajtjes së ushqyesve: proteina, yndyra, karbohidrate, vitamina, minerale), kimike e saj dhe sigurinë mikrobiologjike, qëndrueshmëri dhe metodën e trajtimit të ngrohjes.


  Është e nevojshme për të marrë parasysh gjendjen e shëndetit dhe moshës
  karakteristika fëmijët gastrointestinale - fakti është se
  Parashkollorët ende nuk janë sqimë në tretje dhe
  prodhimin dhe lirimin e enzimeve dhe biliare ende i papjekur.


  Vlera ushqyese, shih etiketën në paketë, ku
  paraqet përmbajtjen e proteina, yndyra, karbohidratet dhe energji
  vlera. Por për të dini cilësinë e proteinave dhe yndyra nuk është gjithmonë e mundur.
  Ndërkohë, në prodhimin e produkteve gjysmë të gatshme janë gjerësisht të përdorura copëtuar
  proteina bimore, amino përputhje me
  Përbërja e proteinave të mishit dhe peshkut. Dhe kjo ishte një grup i plotë i amino acideve


  të nevojshme për zhvillim.

  Shumë copëtuar gjysmë të përdorur aditivëve të ushqimit
  të ketë një efekt negativ në tretje. Për shembull,
  blerë në cutlets dhe dumplings përmbajnë sasi të larta të kripës
  të gjitha llojet e erëza dhe mbushëse në formën e kërpudhave, djathrave të mprehta. Dhe
  sasi e tepërt e kripës në ushqim - është një barrë shtesë mbi veshkat.
  Kripë dhe erëza të ketë gjithashtu një efekt stimulues në mucous
  membrane e traktit gastrointestinal, të cilat mund të kontribuojë
  dukuri e inflamacionit. Me qëllim të përmirësimit
  përdoren si përbërës gjysmë (psh, niseshtete)
  nuk janë gjithmonë të tretet plotësisht në zorrë, duke shkaktuar

  nga çrregullime funksionale në formën e fryrje (bloating) dhe
  stools shpeshta.

  Sa për trajtimin e ngrohjes, shumicës
  Gatishmëria e gjysmë që të ketë ndihmën e pjekjes. Dhe për
  Përgatitja Baby Food, metodat e gatimit duhet të përdoret,
  si rezultat i cili është kursyer efekt në membranën mukoze
  Git: valë, zjarri, pjekje, gatim
  steamed.

  Kujdes - ngrirjes metodat

  Cilësia e ushqimeve të ngrira - mish dhe peshk semifinished dhe
  si fruta dhe perime, varet nga shumë faktorë, përfshirë edhe të jetë e mundur
  janë tre më të rëndësishmet:

 • Procesi i prodhimit të lëndëve (ata imponuar kërkesa strikte).

 • Procesi i ngrirjes (ajo është përdorur gjerësisht për të rritur jetën shelfin e produkteve pa humbur cilësinë).
 • Storage (ju nuk mund të shmangur shpërbërjen dhe ri-ngrirje).
 • Le të konsiderojmë procesin e ngrirjes. Ka frigorifer tradicional dhe shpërthim.

  Tradicional ngrirjes zhvillohet në tri faza.
  Parë (at 5 ° C) është ftohur produkt. Në
  dytë - lëngshme që përmban produktin shkon në fazën solide, dhe
  Faza e tretë e produktit "domorazhivaetsya" në temperatura nga -5 deri në
  -18 ° C.

  "Shock" ngrirjes ne -35 ° C,

  Ndryshe tradicionale, ndodh shpejt, duke lejuar përshpejtuar
  lëvizin produkt nga një lëng në një të ngurta. Ky akull Kristal
  janë shumë më të vogla dhe janë formuar pothuajse
  si në qelizat dhe në hapësirën ndërqelizor. Më parë
  qelizat mbeten të paprekura. Si pasojë, struktura e indeve,
  shije dhe vlera ushqyese të frutave të ngrira, perime
  dhe shumica e manaferrat janë të ruajtura. Përveç kësaj, ngrirje të shpejtë
  ndërprerë proceset biokimike dhe rritjen e mikroorganizmave.

  Për Myasoedov Delight

  Zgjedhja e produkteve të mishit është mjaft e gjerë. Këto përfshijnë
  Prodhimet e bëra nga mish natyrore apo copëtuar (viçi, mish viçi,

  mish qengji, mish derri, pulat), që nuk ka qenë trajtimi i ngrohjes. Ndër
  Ata dallohen:

 • natyrore (krupnokuskovye, të vogla e të mesme, pjesë dhe pjesë nepanirovannye me bukë);
 • copëtuar;
 • dumplings;
 • mish i grirë.
 • Gjysmëfinale krupnokuskovye Natyrore - Një mish
  pulpë apo shtresa të mishit të marra nga pjesë të caktuara të karkasave si i madh
  copa, pa tendons dhe filma përafërt sipërfaqe. Ky lloj i
  produkte gjysëm-të gatshme mund të përdoret për gatim bërxolla,
  qofte, qofte dhe enët e tjera në shtëpi për fëmijët
  Herët dhe fëmijët parashkollor (3 deri në 6 vjet) të jetë e mundur
  vetë-Përzgjedhja e lëndëve të para dhe kontrollin e cilësisë së ushqimit.

  Në formulat e mitur nuk janë të rekomanduara mish yndyrore.
  Mundësisht përdorni viçi kategorisë 2 viçi, të ligët
  derri, derr, kalë dhe qengji kategori 2, lepuri dhe
  Chicken. Sa për torakale mishit, pjesë të barkut, dhe qafën
  Gjymtyrët bojë për vetulla - ajo përmban një sasi të konsiderueshme të lidhës
  ind është më ngurtësi dhe kërkon kohë të gjatë
  gatim, e cila zvogëlon vlerën ushqyese të ushqimit.

  Produktet Natyrore vogla gjysëm-të gatshme - Një copë e mishit
  peshë tul i sigurt dhe madhësia për gatim
  AZU, stroganof viçi, gulash, Fried, dhe të mishit dhe kockave gjysmëfinale

  supave dhe Stews.

  Racione Natyrore gjysmëfinale - Një copë e mishit
  mish i disa forma, për gatim
  biftek pjesë e pasme, bërxolla natyrore, schnitzels, cutlets, steaks dhe kështu
  në. Ato mund të përdoren në fëmijët e të ushqyerit gjatë tre viteve
  duke pasur parasysh mos kursyer trajtimit të ngrohjes dhe pa shtimin e erëza.
  Përdorin ato në dietën e fëmijëve të moshës më herët të papërshtatshme,
  që nga të gjitha këto enët qëndrueshmëri mjaft e ashpër dhe i vogël
  fëmija nuk do të vetëm e vështirë të përtyp, por edhe të kafshojë një copë
  cutlets natyrore ose pjesë e pasme biftek.

  Pjesë me bukë gjysmëfinale - Një gjysmë

  reflektuar për loosening fibrave dhe një finely copëtuar obkachani
  crumbs bukë të bardhë. Para zvogëlimin shkurtime të pasqyruara të mishit të zhytur në
  Në masë të lëngshme vezë. Ndryshe nepanirovannyh gjysmëfinale të tilla
  të vetëm pjekje, e cila kufizon përdorimin e tyre në
  dietë për fëmijë.

  Gjysmëfinale copëtuar (Biftek e mbetur, biftek, burgers)
  bërë nga mishit grire me shtimin e materialit ekstra. Kjo
  vezë, kripë, piper i zi, qepë apo hudhër, bukë e bardhë. Në recetë
  copëtuar perimet gjysmë të përdorura zakonisht, drithërat, soje
  përgatitjet proteina, mekanikisht deboned mish pulave. Në

  drithëra dhe produkte bimore bëhet shije nxitës, por
  vlera ushqyese ul. Për të kompensuar për këtë
  Disavantazhi dhe shpesh për të ruajtur mish i gjallë në gjysmëfinale
  shtoni soje.


  Bazuar në proteine ​​soje prodhuar
  Përzierje të veçantë - zëvendësuesit e qumështit të gjirit për foshnje
  me proteina qumështi intolerancës lopës. Por produktet që përmban
  vakt sojë duhet të marrin dietë jo më parë se 3 vjet
  sepse ajo përmban substanca që pengojnë aktivitetin
  enzimat ndihmon tretjen e ushqimit, si dhe një shumë e ushqimit të trashë
  fibër dhe karbohidratet të cilat nuk janë të tretet dhe të shkaktojë acarim

  zorrës së trashë.

  Ajo duhet gjithashtu të theksohet se ajo mund të jetë e grirë zbehtë
  sasi e madhe e indit lidhës dhe yndyra, dhe ndoshta të rralla
  që përmban mish, yndyrë dhe lëkurë e zogjve. Pra, nuk do të heqë fëmijën deri në 7
  vjet të grirë produkteve të mishit e prodhimit, më mirë të përgatitur atë
  në mënyrë të pavarur e mishit natyrore.

  Dumplings , është i njohur për të përbëhet nga mbushje dhe brumë. Ground për të "blerë" Pelmeni është viçi, derri, qepë,
  piper i zi ose i bardhë, kripë. Për të përgatitur brumë
  miell, vezë, serum apo plazma gjaku i kafshëve.
  Duke bërë teknologji lejuar 20% të mishit të papërpunuara mishit zëvendësuese

  pule deboned ose proteina soje përgatitjet.

  disa recetave ravioli janë nga-produkteve, lakër ose
  patate. Si rezultat, ato përmbajnë një sasi të vogël
  proteina të kafshëve të cilësisë, por yndyrë të lartë dhe erëza.
  Për këtë arsye, konsumi i fëmijëve ravioli industriale
  të rinj se 7 vjet duhet të jetë i kufizuar.

  Tani në shitje mund të gjenden intermediates myasorublennye, në mënyrë specifike
  ushqim për fëmijë e përgatitur (në paketë është
  etiketuar). Këto produkte janë ëmbëlsira,
  bytochkamy, qofte per foshnjet dhe biftek mbetur,
  shnizel, e drejta, djema dumplings për parashkollor dhe në fillim

  moshës shkollore. Këto produkte janë të kontrolluara rreptësisht e cilësisë dhe
  Përqindja e ushqyesve imponuar rreptë
  kërkesat për parametrat e sigurisë të mish i gjallë. Dhe në prodhim
  përdorin kafshët e mishit rritur në zona të pastra pa
  përdorimi i faktorëve të rritjes, hormonet, ushqim
  antibiotikët dhe aditivëve të tjera jo-tradicionale e ushqimit.

  Lexoni vazhdimin