Në vijën e finishit


 • Çfarë bëni ju ndiheni në tremujorin e tretë të shtatzënisë
 • Për të mësuar në lidhje me afrimin e lindjes?
 • Si të filloni punë?
 • Nëse jeni duke kërkuar për të Roddy në fund të tremujorit të tretë ...

 • Megjithatë, asnjë grua nuk e ka fjetur lindjen e tyre, por sa shumë gra shtatzëna të zgjoheni në të afërmit e natës të quajtur burrat e takimeve të rëndësishme të prodhimit, gabimisht duke supozuar se kjo ditë është dita e lindjes së fëmijës së tyre. Mundohuni të kuptoni se sa është e nevojshme për t'iu përgjigjur fenomeneve që mund të shfaqen për herë të parë në tremujorin e tretë, dhe të cilat ato tregojnë brezat e ardhshëm.


  Çfarë bëni ju ndiheni në tremujorin e tretë të shtatzënisë

  Disa fenomene që mund të shqetësojnë një grua nga trimest're e tretë e shkaktuar nga rritja e fetusit dhe mitrës. Ata mund të ndodhë në çdo kohë dhe nuk lyayutsya e NE-featured fillimin e shpejtë të punës.

  Urth. Që nga madhësia e mitrës është shumë i madh, ai e vë presion mbi fshikëz fshikëz e tëmthit; Përveç kësaj, nën malet moniv-ju-shtatzënisë rrit punën biliare të punës. E gjithë kjo çon në faktin që bile është hedhur nga dymbëdhjetë Ulçera duodenale në stomak.

  Kapsllëk. Hormonet në shtatzënia-me makinë mitër të relaksuar për të lejuar fetus të rritet dhe të zhvillohet. Këto hormone të veprojë dhe zorrët, e cila redukton aktivitetin e saj, kështu kapsllëk poyavle-tion.


  Venat me variçe dhe venat e rektumit. Në tremujorin e tretë të shtatzënisë mund të jetë në këmbët e lodhje sous-rrugëve gjatë natës, ndjenjë e trishtim, lëkurë-tion kruarje, ënjtje të këmbëve ose ju njoftim venat merimangë në këmbë apo spikatur blu "krimbat". Në vartësi të shtatzënisë hormonet zbutur muret kornizë e venave dhe venë lehtë: ndryshim -yutsya. Mitër rritje, sidomos Veçanërisht, në tremujorin e tretë të shtatzënisë mund të compress venat dhe për të parandaluar rrjedhjen e gjakut nga këmbët. Me rritjen e volumit të gjakut trup-em dhe rritjen e fluksit të gjakut gjatë kësaj periudhe u rrit ngarkesën në venat.

  Për këto arsye, dhe ata i nënshtrohen hyperextension. Kapsllëk të shpeshta dhe përkeqësim rrjedhjen e gjakut nëpër venat e rektumit mund të çojë në rritjen e venave hemorrhoidal.

  Dhimbje në këmbë. Ata mund të ankorohet HN jo vetëm me venat me variçe, por me një mungesë të kalciumit. Kështu dhimbjet janë karakter vrullshëm mund të duket natën, shumë pacientë thonë se ata "sjell". Si të fetusit në tremujorin e tretë të jetë e-rrip veçanërisht aktive në rritje, dhe masa e saj e eshtrave dhe muskujve shpejt mori Chiva-atëherë kjo është hera e parë mund të jenë dhimbje në këmbë.

  Prevalenca nga nxitje ASW, po.

  Në fund të shtatzënisë, baby A vetëm në rritje të shpejtë, duke zënë të gjithë Bruch, Lot-et-Garonne-ing zgavër. Deri në 40 javë të shtatzënisë pesha arrin një mesatare prej 3,4 kg dhe lartësi -. Rreth 50 cm Kjo "gjigand" nuk mund të lëvizin lirshëm në mitër, kështu që në shtatzëni fund të bashkë-lichestvo llokoçis reduktuar, një-për të rritur fuqinë e cila kec shtyrë ndikon në mitër dhe të afërmin e organeve. Prandaj nxitje e fetusit në tremujorin e tretë mund të dostat vështirë se e dhimbshme. Prevalenca nga nxitje të mund të ndihet në të djathtë apo të majtë kitara e sipërme - kjo shpesh ndodh kur fetusi është një prezantim i përgjithshëm, se koka e tij është i drejtuar drejt dalja e legenit, këmbët dhe e goditi atë në rajon bakes jo, atëherë të stomakut nënën.

  Kruarje e lëkurës së barkut. Kjo ndjenjë është për shkak se rritet mitra shtrihet lëkurën e barkut.

  Gulçim. Për shkak të faktit se në rritje mitër si ajo mbledh metra diafragmë, një grua shtatzënë është cha-e vështirë për të marrë frymë edhe pas një peshë zicheskoy ulët-fi.

  Puffiness këmbët, këmbët. Ajo është mbajtur në yanie-vlerësuarat si hydrocephalus shtatzënisë-tion në të cilën indet e ulëta-tions konech ujin e akumuluar. Të tilla symp-vëllim kërkon konsultuar një mjek, pirja ndryshimet e regjimit (Kufizimi i lëngjeve), dhe nganjëherë - duke marrë medikamente të caktuara.

  Dhimbje në të ulët mbrapa dhe nyje lonnogo (në zonën pubike).

  Këto razmyah Çeni obligacioneve-nxiti karakteristika parehati të shkaktuara ne hormonal nivelet gjatë shtatzënisë.

  Urinim i shpeshtë. Kjo ndodh sepse mitra zë më të madhe të barkut dhe të fshikëzës mund të mbajë volum të lëngshme dhimbje-Shoy.

  Shkarkimit Bloody hundës, gjakderdhje mishrat. Gjakderdhje mishrat e lidhura me malcim nullesh, dhe gratë shtatzëna (sëmundje çamçakëz), Koto-ing ndodh nën veprimin e hormoneve. Kjo periudhë është rritur EDU-Thann dhe shpërndarjen e nale dentare, dhe që çon në formimin e shpejtë të gurit, duke shkaktuar gjak-tochivost mishrat.

  Gjakderdhje nga hunda shkaktuar edhe nga ndryshimet krovoobra-scheniya, e cila është për shkak të ndryshimeve të hormoneve në trup.


  Për të mësuar në lidhje me afrimin e lindjes?

  Tani numëroj ato fenomene të cilat janë prekursorët e terezi, por nuk pos-do i vockël kohën e fillimit të tyre.

  Kontraktimet kontraktimet Braxton-Hicks. Gjërat duke folur për përplasjet e rremë se trupi shtatzënë podhotavli-ing të qëndrojnë para Essen-ciale pushimit. Kur ata mitrës lodhje etsya përvetësuar "gur" dendësinë, ndërsa nëna nuk ndjeni ndonjë siklet.
  Këto kontraktimet janë të parregullt, ato kontribuojnë në zbutjen e qafës së mitrës, përgatitjen e saj për të lënë, por nuk shkaktojnë zbulimin.

  Shkarkimi i plug mukozë. Në KA-nale mukusit cervikal është, gjendra të qafës së mitrës Vir-batyvayuschaya. Ajo mund të qëndrojë për 1-2 javë autobus-ing para, dhe ndoshta - pak para lindjes. Numri i mukusit - rreth 20 ml, është e qartë, pa ngjyrë, ynoh da mbuluar me vija me gjak. Mukusit gjetjen schayasya-i qafës së mitrës kanalit, së bashku me faktorë të tjerë mbron fetusin nga depërtimit të infeksionit, por pas daljes së saj në infeksionit mbetet një pengesë e besueshme - membrana ASW, po. Shkarkimi i mukusit kërkon që kërkojnë ndihmë mjekësore vetëm kur ajo ka ndodhur më herët se 2 javë para datës së pritshme të lindjes.

  Gjatë shtatzënisë së parë ne-ed lindjes së fëmijës mund të bjerë stomak. Kjo ndodh kur fetusi është një prezantim i përgjithshëm dhe koka e tij të nën-stol për kockat e legenit. Nëna e ardhshme bëhet më e lehtë për të marrë frymë, dhe mjeku mund të masë lartësinë e këmbë mitër - nga të përbashkët pubike deri në krye të mitrës, dhe vuri në dukje se kjo vlerë është ulur. Kështu, në 38 javët që mitra të lartë në këmbë mund të jetë 40 cm, para dorëzimit - 38 cm.

  Uljen e peshës trupore. Për neskol bashkë-javë para lindjes në grua shtatzënë mund të përkeqësohet oreksin para sistemit të ofrimit ndërrim-raivaetsya endokrine.

  Nëse gjatë shtatzënisë pro-hesterona që promovon mbajtjes fluide në indet, me kusht saj Sax-rannost, para se të ofrimit të rritur ndikimin e estrogjenit, e cila gjithashtu çon në humbje peshe.

  "Fole Instinct" - një lloj tipar psikologjik, llojet e ndryshme afrohet. Para lindjes mom-nichit Ogra kërkojnë kontakte me miqtë dhe të njohurit, ne jemi vazhdimisht në shtëpi, ku coatin-Rayet për një qoshe komod. Për t'u bashkuar këtë klasit ndjenja të përziera: nga njëra anë - uroj një rezolutë të shpejtë të shtatzënisë, nga ana tjetër - një dhimbje të përgjithshme dhe frikë e Gd Trevi lidhje me të panjohur.

  Fenomenet e mësipërme nuk kërkojnë marrjen e masave emergjente dhe jo i ngadalshëm-duke kërkuar ndihmë mjekësore, por në qoftë se keni ndonjë dyshim, kontrolloni me mjekun tuaj; mos supozojmë risigurimin dhe trajtim në spital.


  Si të filloni punë?

  Tani le të flasim për simptomat, paraqitja e të cilit duhet të shkoni në spital.

  Përplasjet - Shumica fillimin opsion i punës. Kontraktimet janë quajtur polar-rregulluar kontraktimet e mitrës, të shoqëruar me dhimbje, duke tërhequr barkut dhe (ose) në shpinë. Periudhë i parë përkrenare-bye, merr sekonda dhe i mërzitur promovuese është midis 10-12 minuta.

  Ndonjëherë kontraktimet fillojë menjëherë pas çdo 5-6 minuta, por ata nuk janë shumë të forta. Gradualisht periudhë njëqind-novyatsya më i shpeshtë, i fortë, kohëzgjatjen, dhe të dhimbshme.

  Nëse ju jeni patjetër të sigurtë që QS-Jete shkoj në spital brenda 1 s-sa, pastaj shkoni tek Roddy më mirë kur lewis-ing 1 për 10 minuta.

  Një tjetër opsion fillimin e punës - një këputje e membranave apo rrjedhjet e sasi të vogla. Në këtë rast, nuk ka më nevojë të prisni për përplasjet e para-la, dhe duhet menjëherë të shkojnë në spital për shkak se periudha anhydrous më të gjatë, më shumë të ngjarë rrjedha oc-lozhneniem e punës, depërtimit-infeksion të mitrës dhe fetusit.


  Nëse jeni duke kërkuar për të Roddy në fund të tremujorit të tretë ...

  Kur i punës fillon fakt është e sigurt, që rezulton të ri-të rregullta veprat, ka më pak ose më shumë hapja e qafës së mitrës, derdhi lëngun amniotik, rezultatin e një ngjarjeje - më të afërt VRE-emër (maksimal - gjatë ditës) fëmija do të lindë.

  Nëse një grua është duke përjetuar dhimbje të rastit të barkut që nuk është i shoqëruar nga tensioni i muskujve në mitër, dhe lëngun vaginë rrjedh se pas studimi kthesë-laborator zbuloi mukusit hekurudhor paktën, jo ujë, atëherë një tsientkoy superioritet vërejtur në aspektin e amësisë th departamenti. Vëzhgimet mund të zgjasë 2-12 orë dhe përfshijnë osmoty-RI obstetër-gjinekolog, marrjen e mostrave teste (gjak nga venat e një gisht, urinës), monitorimin e zemrës fetale.

  Nëse vëzhgimi është i papranueshëm në këtë aktivitet jo të punës, taktikë mëvonshëm varet nga kohëzgjatja e shtatzënisë dhe fetusit dhe nënës. Kur shtatzënia deri në 40 javë dhe monitorimi i suksesshëm rezultati dhe inspektim shtatzënë mund të shkruaj në shtëpi. Kur shtatzënia mbi 40 javë (ose) negative-max rezultatet e vëzhgimit të pacientit është transferuar në ndarje-patologji të shtatzënisë, ku menaxhimi i mëtejshëm op-redelyayut të jetë e-rrip. Shpesh në këtë rast, një grua u përgatitur për të lënë.