Mitet rreth sëmundjeve të fëmijërisë


 • "Është më mirë për të bërë pa kimi"
 • "Por ajo po shërohet mirë ..."
 • "Vetëm se, rrufë!"
 • "Faji shllak!"
 • "Unë marr ilaçet vetë!"

 • "Është më mirë për të bërë pa kimi"

  Pas kthimit nga një vendbanim të verës
  pesë-vjeçar djalë ishte e drejtuar shpesh në tualet. "Ndoshta zastudyv
  fshikëz ", - mendoi nëna ime dhe e mori djalin e saj te mjeku. Mjeku vënë
  Diagnoza - cystitis, dhe urdhëroi pak ditë antibiotikët pije Exchange.
  Prindërit e djalit shërbeu dy ditë dhe pastaj hidhet: temperatura
  Jo, shkon tualet nuk janë aq të zakonshme, "çfarë fëmija bëj gravurë kimi?".

  Por kur djali ngriu në dimër, duke ecur një ditë me babain tim në park, cystitis shpërtheu me një zhurmë

  Gabim
  Prindërit: Mos ndërprisni një kurs të antibiotikëve, trajtimi duhet të provojë të
  fund. Cystitis - sëmundje infektive. Në një ditë apo dy mund të shkoni
  temperatura, fëmija bëhet i zbehtë, i fjetur, shpesh shkon në
  tualet. Antibiotik nevojshme për të plotësisht të hequr infeksionin.

  Nëse
  Sigurisht ndërpresin shtatzëninë ose jo për të dhënë ilaçe, dhe vetëm në shtëpi
  recetë, pini më shumë, fëmijë "të përshkruajnë" një cystitis: shpeshtë
  urinim "pije" fshikëzës.
  Por infeksion në të
  mbeten prychayitsya të hipotermi ardhshëm - dhe sëmundje shpërthen
  përsëri.


  "Por ajo po shërohet mirë ..."

  Girl hudyshka
  ethe sëmurë dhimbje fyti, dhimbje torturues në fyt,


  bajame të mëdha dhe gjuha e mbuluar me lulëzim. Mjeku përshkruar antibiotikë,
  shpëlarje, pije të ngrohtë dhe pjesa tjetër shtrat.

  Prindërit javë
  Droga e kursit dukej shumë e gjatë. Vajza e tyre kishin vuajtur dikur
  angina në kohën që ata dhanë ilaçe e saj më pak, dhe ajo i dha fund
  në mënyrë të sigurtë. Temperatura e vajzës flinin, dhimbje të fytit qetësua, dhe
  oreks ende nuk u paraqit. "Unë nuk dua për të ngrënë për shkak të antibiotikëve" -
  prindërit dhe ilaç sugjeruar anuluar, duke lënë vetëm një pije të ngrohtë
  dhe pjesa tjetër shtrat.

  Dy javë më vonë, vajza u ngrit përsëri
  temperatura, dhomë në krahët dhe këmbët, nyje fryrë. "Rheumatoid
  artrit, "- tha mjeku.

  Fëmija kishte për të vënë në spital.

  Gabim
  Prindërit ende njëjtë - EDK kurs i antibiotikëve përmes.
  Sigurisht, jo çdo angina nedolikovana përfundon komplikime. Por ...

  Nëse një fëmijë ka qenë 2-3 folikulare (bakteriale dhe virale) angina, rreziku i etheve reumatike rritet.

  Dhe
  ende në rrezik - fëmijët e një kushtetute, i ashtuquajturi
  "Artrytyky" - tonkokostnyh, të ngushtë me nyje të rrumbullakosura vypyrayuchymy.
  Është kjo dhe ishte vajzë sëmurë.


  "Vetëm se, rrufë!"

  I ri
  mëngjes tha: "shkolla nuk do të shkojnë - hundë frymëmarrje, dhimbje koke, dhimbje
  shkrebe ... "Pomiryaly temperaturë - rritur pak. Mjeku tha: "ARI.


  Shpëlaj fytin tuaj, dripping hundën, pini çaj me limon, Sit javë
  në shtëpi. " Çifti i parë i ditëve dhe e bëri. Pastaj Mami dhe babi vendosi: mirë,
  Çfarë është ARD? Ne trajtimin e ajo nuk shërohet, do të ishte ende e torturës për shtatë ditë. Dhe në
  gazetat e shkollave të shkojnë, çfarë të kaloni klasa. Dhe djali u dërgua
  të mësojnë. Pasi ai shkoi në këmbët e ftohta, të dytë, të tretë ... dhe
  papritmas gjeti se rinitit nuk është, ajo që ajo nuk do të trajtohet, dhe
  Mjeku diagnoza "sinusit".

  Prindërit Gabim: nuk bëj
  lehtë të ftohtë. Kohë pas kohe undead nedolikovanyy
  mund të shkaktojnë sinuzit, sidomos në fëmijët me të lartë dhe të ngushta

  cheekbones vendosur. Struktura Haymorovi zgavër personi i tillë
  i vogël, për shkak të edemë indeve, e cila ndodh kur të ftohtë, zgavër
  nuk ventiluar, shkon efekt termos: çdo gjë që merr në sinuseve tuaja
  bllokimet e trafikut, vonesë në to është ndezur dhe ndezur. Gjatë të ftohtë
  patjetër duhet të kërkojnë të hundë frymëmarrje, lani ajo bie,
  llak kripur.


  "Faji shllak!"

  Vajzë
  shkoi në spital me bronkit rënda obstruktive. Inspektimi dhe
  nuk e shpjegojnë pse dridhura zakonshme vjeshtë shkaktuar të tilla
  Komplikime të pakëndshme. Në pyetje prindërit nuk kanë sjellë qartësi dhe
  vajzë pidlikuvavshy, shkarkohet nga një listë e gjatë e rekomandimeve, një nga

  e cila ishte "për të mbrojtur fëmijën." Por katër muaj më vonë, vajza u kthye
  në të njëjtën spital me të njëjtin diagnoza. Këtë herë vajzë qëndroi
  i gjatë, dhe vizitoi gjyshja e saj ndahen pa dashje me mjekët
  Detajet mënyrën e jetës së familjes së tyre. Ajo doli se prindërit e mi vendosën
  rrëmbyer fëmijën, dhe tani ajo derdhi ujë të ftohtë në rrugë, dhe
  si "zorrët e liruara e toksinave" enemas larta. Mjekët
  rrëmbeu kokën e tij ...

  Prindërit e gabimit, secila prej këtyre veprimeve
  sistem shumë i rëndë imun. Në Villi zorrëve mes të gjallëve
  klityny- "inteligjencës" të veçantë: ndeshi në diçka të rrezikshme për trupin, ata
  të japë një sinjal të sistemit imunitar për të vënë mbrojtje.

  Klizmë të lartë së bashku me
  përmbajtja e saj dhe të zorrëve larë qelizat. Sistemi imunitar
  kanë për të rivendosur numrat e tyre, të cilat më shumë
  ngarkimit.

  Forcim Extreme - gjithashtu i madh për tronditje
  imunitet. Dhe ajo goditi fëmijën, dhe kështu dobësuar luftën
  me bronkit. Në vend që të mbani sëmundja e tij me një vajzë nga
  mbingarkesë, hipotermi, viruse të reja, prindërit pa konsultime
  një mjek, mori amator parandalues.


  "Unë marr ilaçet vetë!"

  Grua
  pyet farmacisti në farmaci të rekomandojë atë "ndonjë antibiotik
  nga të ftohtë. " Ajo u bë fëmijë i sëmurë, temperatura nën 38, mjeku juaj mund

  thërrasë nesër në mëngjes, dhe ajo tashmë dëshiron të filluar trajtimin.
  Farmacist shpjegon se antibiotikët të emërojë një mjek, punëtorë farmaci jo
  të drejtë të rekomandojë ilaçe pa e ditur diagnozën. Përveç kësaj, trajtim
  ftohtë të fillojë pa antibiotikë. Gruaja hutuar: si për të
  të fillojë? Ajo donte një më të mirë

  Prindërit Gabim: më i mirë
  Trajtimi i ftohjet - Qëndrimi në shtëpi, fle ngrohtë. SARS - virus
  infeksioni nuk është trajtuar me antibiotikë. Mjeku përshkruan ato kur
  frikë nga infeksioni bakterial shtesë. Për shembull, në qoftë se ju më vonë
  e kuptoi atë dhe e la fëmijën në shtëpi nuk është në ditën e parë të sëmundjes, dhe ai

  2-3 ditë në këmbë me dhimbje të fytit dhe kullojnë hundët në shkollë.

  Dërgo antibiotikë fëmijës tuaj, kur ata nuk janë të nevojshme - kështu që vetëm të pengojë sëmundjen luftën trup.

  Ndonjëherë
  prindërit me fëmijë ARI sulfonamides të administruara në mënyrë të pavarur,
  Duke pasur parasysh se ata janë "antibiotikët butë." Por këto barna kanë gjithashtu të tyre
  këqijat: ata "presion gjaku" - prishin krijimin
  qeliza të reja. Pra, në çdo rast, një mjek duhet të përshkruajnë ilaçe -
  dhe prindërit besoni atij.