Nënat Menu pleqsh


 • Parimi One - diversiteti
 • Parimi i dytë - Siguria
 • Parimi i tretë - Regjimi i duhur të pijshëm

 • Parimi One - diversiteti

  Feeding lactating gratë duhet të jetë e plotë dhe e larmishme. Është thelbësore që dieta e saj përfshin të gjitha grupet e mëdha të ushqimit: mish dhe peshk, qumësht dhe produkte të qumështit; vezë; Bukë dhe prodhimet furrë, drithëra, makarona; vajra vegjetale; gjalpë; Perime, fruta, manaferrat, lëngje perime; Sheqer dhe ëmbëlsirat.

  Mish është e preferueshme për të përdorur lloje të ndryshme: varieteteve të ulët-yndyrë e mish derri, gjuhës, mish të bardhë pule (preferohet i zier ose si qofte dhe qofte).  Varieteteve të ulët-yndyrë rekomanduar e peshkut (pozitë e lartë, krapi, cod, hake, etj); ajo është edhe më mirë për të përdorur jo i zier më shumë se 1-2 herë në javë.

  Të rritur sasinë e proteinave në dietë duke përdorur djathë dhe djathë. Qumështi dhe produktet e qumështit duhet të përdoret në formë të përpunuar termikisht, cheesecakes, djathë tavë, qumështi i kondensuar koncentruar sheqer. I qumështit krejt e lopës, e cila është në dietë tepërt e nënës mund të shkaktojnë reaksione alergjike në foshnjat, është e dëshirueshme për të zëvendësuar pjesërisht me produkte të ndryshme të qumështit (kos, kos, qumësht i thartuar, etj). Ajo është e mirë për të alternativ qumësht dhe produktet e qumështit.
  Është e rëndësishme që nënat pleqsh dietë përmban fije të mjaftueshme dietetike që stimulon aktivitetin motor zorrëve. Për këtë qëllim, menu e përditshme duhet të përfshijë një shumë të rëndësishme (jo më pak se 400 g) të freskëta ose perime lëndë të gatuar (karrota, panxhar, kungull i njomë, kungull, etj), rreth 300 g fruta dhe manaferrat (të tilla si mollë, dardha, kumbulla, currants, gooseberries, qershi), lëng (200-300 ml), veçanërisht me tul - si bëra fllad dhe të konservuar (më mirë - projektuar për ushqim për fëmijë). Nuk është e rekomanduar për të ngrënë fruta tropikale (përveç banane) dhe perime, pikturuar në ngjyrë portokalli dhe të kuqe.

  Të pasura me fibra dietike dhe meli, hikërror dhe drithërat tërshërë (qull alternative më të mirë), bukë miell i pasitur, frutat veçanërisht të thata (kumbulla të thara, kajsi).

  Dietë e përditshme e gji gratë duhet të përmbajnë 25 gram gjalpë, 15 g të vajrave bimore (luledielli, misër, sojë, ulliri).

  Ëmbëltore sheqer (më mirë - marshmallows, karamele, pelte, ëmbëlsira ulët-yndyrë dhe pasta) duhet të hahet në sasi të kufizuar, sepse ata kanë efekte alergjike dhe për të nxitur depozitimin e yndyrës në trup.


  Parimi i dytë - Siguria

  Dietë e grave lactating duhet të sigurojnë sigurinë absolute të qumështit dhe mungesa e tij e disa substancave që mund të kenë efekte negative në organet e traktit gastrointestinal dhe organeve dhe sistemeve të foshnjave të tjera.

  Po, nënat ushqyerit ushqim nuk duhet të përmbajë përbërës që mund të shkaktojnë alergji apo të rritur proceset e fermentimit në traktin gastrointestinal e foshnjës. Në këtë drejtim, është e nevojshme për të kufizuar përdorimin e produkteve që përmbajnë sasi të konsiderueshme të extractives, vajra esenciale dhe mish të kripur dhe supë peshku, qepë, hudhër, meze të lehtë të konservuar, turshi, turshi, peshk i kripur dhe i tymosur, salcice.

  Ushqime të padëshirueshme që shkaktojnë fermentimin në zorrë dhe në këtë mënyrë - mosfunksionim të traktit gastrointestinal: rrushi, sasi të mëdha të sheqerit dhe ëmbëltore, makarona ëmbël djathë dhe djathrave, pije e ëmbël e butë, drithëra sheqer dhe ushqime të tjera që përmbajnë sasi të mëdha të sheqerit .

  Ajo është gjithashtu e nevojshme për të hequr nga produktet dietë me sensibilizimin lartë (allerhyzyruyuschey) aktivitetit: çokollatë, kakao, kikirikë, gaforret, karkaleca, karavidhe, dhe çdo produktet që shkaktuan më parë gratë fenomenet e intolerancës ushqimore. Shmangni të hahet mishi i kafshëve të rinj dhe të zogjve, si proteina e tyre si substancat e përdorura për përgatitjen e produkteve të mishit është rritur potencialin alergjike. Nga këto konsiderata duhet të kufizojnë apo edhe eliminuar përdorimin e vezëve, frutave agrume, luleshtrydhe, domate.

  Sigurimi lactating gratë me ushqyesve të nevojshme, dhe mbi të gjitha - proteina, vitamina dhe minerale të ndihmojë ushqim të specializuar ("Femylak", "Olimpik", "Enfamama", "Mami Dumil Plus" dhe të tjerët).

  Ata janë bërë nga qumështi i së cilës i janë shtuar vajra bimore, vitamina esenciale, minerale dhe elementët gjurmë.


  Parimi i tretë - Regjimi i duhur të pijshëm

  Është jashtëzakonisht e rëndësishme për të mbështetur një laktacionit plotë është nëna e sigurt mënyrë pleqsh. Ajo duhet të pini si shtesë e zakonshme volumit prej jo më pak se 1000 ml lëng (në formën e çajit, qumësht, lëngje, etj). Vini re se ju nuk mund vetëm pas lindjes administruar në dietë e lactating nënat sasi të mëdha të lëngjeve. Kështu, në fillim të laktacionit, gjatë prodhimit të colostrum, numri i lëngjeve të përdorura (duke përfshirë supave, fruta dhe perime), duhet të kufizohet në 1000 ml.

  Përndryshe, në fillim të laktacionit, e cila është përgjegjëse për një mesatare prej 2-4 ditë pas lindjes, sasia e qumështit mund të jetë i tepruar që komplikojnë departamentin e tij; mund të zhvillohet si një lactostasis rezultat.

  Bazuar në këto rekomandime, stafi i objekteve shëndetësore përbëjnë një listë të produkteve që mund të sjellë nënat në repartin e lindjes. Pra, ajo nuk duhet të merret "armiqësi" ndonjë ndalimet që mund të përballen atin ri ndërsa u përpjekur për të kaluar rrushin e tij gruan apo tortë furçë me krem, si një dietë parakusht është një nënë e re të produkteve të sigurisë fëmija.

  Vlen të theksohet se cilësia e qumështit të gjirit vetëm pjesërisht e varur në përbërjen e ushqimeve të përdorura.

  Për shembull, sasia e proteinave në qumështin e nënës nuk varet nga sasia e proteinave në dietë të grave, por yndyrë, vitamina dhe minerale të lidhura direkt me sasinë e këtyre substancave në dietë. Megjithatë, substancat e nevojshme edhe në qoftë se deficiti i tyre hyjnë në qumësht, dhe rezervat janë varfëruar në të nënës.

  Informacion nga nenet Valentina Belin "nënat Menu pleqsh"