Trajtimi i mjeteve juridike pertusis popullore


 • Recipes e mjekësisë tradicionale në trajtimin e kollës së mirë

 • Kolla - një sëmundje akute infektive zakonisht sulmon fëmijët me kollë tipike vrullshëm.

  Shkakton.
  Pertusis shkaktohet nga bakter Bordet-Zhang. Transmetohet nga pikat ajrore
  me vetëm kontakt me të drejtpërdrejtë me pacientin, si
  patogjen pertussis jashtë trupit vdes.

  Manifestime të pertusis.
  Sëmundja fillon me të ftohtë dhe kollë, e cila për disa
  ditë po bëhet më e vështirë dhe të vrullshëm. Në fund të spazma
  Pacienti prodhon një britmë karakteristike. Me sulme në rritje të sëmundjes kollë
  bëhet më pak ngjitëse.  Recipes e mjekësisë tradicionale në trajtimin e kollës së mirë

 • Shumë
  heq simptomat e pertussis zierje e lë të veshtull bardhë. 8 g i grimcuar
  Gjethet e thata nga twigs pour 1 filxhan ujë të nxehtë dhe vlim për 10
  minuta. Pastaj të ftohtë 30 minuta, tendosje, shtrydhur nga dhe për të sjellë volumin
  200 ml. Merrni supë 1 lugë çaji 2-3 herë në ditë me
  ushqim.
 • Mblidhen përbërësit në shumat e mëposhtme: alte
  drogës, elfwort (rrënjë), jamball (root)
  natën verbëri - 2 lugë, manaferrë (rrënjë) - 4 lugë
  lugë. Për 1 litër ujë të valë që të marrë koleksion 3 lugë. Vlim për 3 minuta.
  Merrni 30 ml 9 herë në ditë. Aplikoni për një të tretën ose pertusis


  Ditë pas përmirësimit të gjendjes së përgjithshme.
 • Fresh lëng hithër 1 lugë çaji 3 herë në ditë.
 • Infuzion i frutave anise 1 lugë çaji derdh 200 ml ujë, të lënë për 30 minuta, kullimin. Merrni 50 ml para ngrënies.
 • Tërfil infuzion: 3 lugë pour 400 ml ujë, të lënë për 6-8 orë në një termos, thahet. Drink 100 ml 4 herë në ditë.
 • Infuzion
  Asparagus shoots 3 teaspoons derdh 200 ml ujë, të lënë për 2 orë,
  thahet. Merrni 1-2 lugë 3 herë në ditë.
 • Infuzion
  Lule lëpushkë hustotsvetkovoho 5 gram lule derdh 200 ml ujë,
  lënë për 3 orë, ikjen. Merrni 100 ml para ngrënies.
 • Një lugë çaji me lëng të freskët të rrepkë përzier me një lugë çaji mjaltë dhe shtoni pak kripë.

  Pini 3 herë në ditë.
 • Mbledh
  përbërësit në shumat e mëposhtme: moçal kënetë dhe Butterbur
  Hybrid - 1 lugë gjelle, anise dhe lëpushkë
  skipetrovtsdnyy - 2 lugë, officinalis asparagus dhe trumzë
  Zvarrit - 3 lugë. Për 1 litër ujë të valë për të marrë 3 lugë
  koleksion. Merrni 30 ml Koleksion 9 herë në ditë për të rënda
  Kolla. Përveç nëse ndonjë prej bimëve mjekësore,
  Wort Shën Gjonit mund të zëvendësojë konvencionale dhe të shtoni në globulus Eucalyptus
  2 lugë.
 • Shkrihet 1 lugë çaji copëtuar
  lë moçal në një gotë me ujë. Vlim për 1 minutë, këmbëngulin 30
  minuta, kullimin.

  Merrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë pas
  ushqim. Fëmijët janë 0,5 lugë çaji 3 herë në ditë, duke shmangur
  mbidozë.
 • 5 pika vaj bajame të përziera me 10
  pika e lëng qepë dhe lëng xhenxhefil 10 pika. Merrni 3 herë
  ditë për 2 javë.
 • Një majë e pluhur djegur flamurin e ëmbël duhet
  të marrë një lugë çaji mjaltë. Me veprim antispazmaticheskim
  Ky mjet do të ndihmojë në parandalimin e sulmeve të rënda të kollitjes. Për fëmijët
  Fëmijët dozë duhet të jetë proporcionale më i vogël.
 • Hudhër -
  një nga mjetet juridike më efektive për kollë e mirë. Lëng i hudhër (me
  Mjaltë) duhet te ushqyer ne nje sasi prej nga 5 pika për një lugë në

  Varësisht nga mosha e fëmijës 2-3 herë në ditë me i shpeshtë dhe i fortë
  kollitjes.
 • Provoni një mjet të thjeshtë por shumë efektive për
  bazuar në hudhër. Dy lugë tul hudhër të përziera me 100 g
  gjalpë dhe fshij këtë përzierje në vaj, tabanët e këmbëve brenda natës.
  E pra, pas kësaj procedure, veshin çorape pambuku.
 • 5
  Madhësia mesatare karafil hudhër të prera në copa të vogla,
  zier në një gotë qumësht të pa pasterizuar dhe i japin fëmijës për të pirë
  1 lugë çaji çdo orë gjatë ditës.
 • Lidh
  përbërësit në përmasa të specifikuara: Calendula (lule) - 2 pjesë
  trengjyrësh violet (bar) - Pjesa 2, buckthorn (leh) - 3 pjesë, shtog

  zezë (lule) - 3 pjesë ëmbël (rrënjë) - 3 pjesë. Katër tryeza
  përzierje lugë pour 1 litër ujë të vluar për 30 minuta. Drink 200 ml në mëngjes
  dhe mbrëmje në gllënjka të vogla.
 • Dietë.
  Për disa ditë, gjatë sulmeve akute të sëmundjes,
  Pacienti duhet të pini vetëm lëng portokalli dhe ujë. Vazhdimi
  Dietë lëng dush i dobishëm me kripë angleze. Tjetër pak
  ditë, kur do fëmijë sulmet e rënda duhet të ushqehen me fruta
  tranzicion gradual në një dietë të ekuilibruar.
  Informacion nga artikullin "kollës së mirë".