Trajtimi i dhenve


 • Mbyll
 • Çfarë pije se shpifje?
 • Kush dhenve e rrezikshme?
 • Kthehu një dekadë
 • Ku është vaksina?


 • Mbyll
  Periudha e inkubacionit e dhenve, kur një fëmijë është një sëmundje
  por dhenve nuk është i dukshëm është 14-16 ditë. Rreth 2
  javë pas infeksionit dhe ethe shfaqet i zakonshëm
  gjendje e sëmurë, dhe një ditë ose dy akte skuqje - në fytyrë, me flokë
  e kokës, atëherë ai është përhapur gjithë trupin. Në vend të kuqe
  specks çelur flluska ia plas shpejt, i mbuluar pastaj
  kore, e cila zhduket brenda një jave.

  Zakonisht fëmija është rreth 300 shishe, të paktën - më pak (nganjëherë

  më shumë se një duzinë) ose më shumë. Skuqja zgjat disa ditë,
  temperatura është zakonisht normale në 2-4 ditë pas njerëzve të pamend.


  Çfarë pije se shpifje?

  Në rrjedhën normale të dhenve nuk kërkon ndonjë trajtim. Gjëja kryesore -
  higjienë dhe grooming mirë. Bubbles kruarje, fëmija e tyre mund të krehër dhe
  regjistruar në infeksion plagë. Pastaj fillojnë acarohet, kore do të
  qëndrojnë gjatë dhe do të largohet një gropë.

  Në dhenve blisters bëri të lyej bojë të gjelbër. Jashtë vendit në
  Ekzistenca e kësaj metode - dhe e gjelbër më e shkëlqyer! - Edhe
  dyshuari. Bubbles dhenve nuk ka shpifjeve, vetëm nëse


  nevojë për të përdorur ointments me antibiotikë.

  Por të jetë i sigurt për të mbajtur të pastër në vitryantsi trupit. Pochastishe
  ndryshojë pizhame fëmijë dhe në shtrat, të shikojnë atë dorën për
  ishin gjithmonë të pastër dhe thonjtë shkurtohet. Nahnoyvshyesya kore në
  vitryantsi lyej emulsioni sintomitsinovoy - ajo pengon mirë
  Rritja e mikrobeve dhe nuk njollë rrobat.

  Nëse blisters dhenve derdh në
  gojë, le tuaj gojën shpëlaj fëmijëve me zierje e kamomil. Ndonjëherë
  blisters dhenve që shfaqen në konjuktivën e syrit - mos u bëni merak,
  pamje, ata nuk kërcënojnë. Lajini qepallat supë kamomil, sytë pikoj kripur.  Çfarë vitryantsi në asnjë rast nuk mund të - kështu që për të dhënë
  aspirinë fëmijë të sëmurë (acid acetilsalicilik). Kjo është jashtëzakonisht e
  i rrezikshëm për shkak se ajo mund të shkaktojë dëme të rënda të mëlçisë dhe trurit
  (Sindroma Reye). Nëse është kështu temperatura u rrit mbi 39 °, përdorimit
  antipiretik tjetër në doza të vogla.

  Lisë së dhenve Anti-virus krijuar disa droga, më
  Acyclovir i njohur, por në qoftë se dhenve ndodh lehtë si zakonisht
  është në fëmijë të shëndetshëm, kjo e bën nuk ka kuptim për të aplikuar.


  Kush dhenve e rrezikshme?

  Vitrianka vështirë ndodh në fëmijët me imunitet të dëmtuar. Fëmijë të tillë Acyclovir nevojshme.


  Dhenve e rrezikshme dhe foshnjat: ata zakonisht bëhen të dhenve infektuar,
  nëse nëna pak para dorëzimit vuajtur infeksionin. Nëse të ardhmen
  Nëna kap dhenve në muajin e parë të shtatzënisë, ka
  e lartë (mbi 25%) rreziku i fetusit.

  Në fëmijët me ekzemë alergjike në vitryantsi ka nxituar shumë të bollshme.

  Adoleshencë dhe të rriturit gjithashtu kryejnë vështirë të dhenve, me i lartë
  ethe, nganjëherë me hemoragji në organet e brendshme dhe në vende të
  i nxituar. Pra, është më mirë perebolet këtyre "sëmundjeve të fëmijërisë"
  dhenve në kohë.


  Kthehu një dekadë

  Ajo rezulton se virusi i lisë së dhenve - një të afërm nga herpes viruset që

  shkaktojnë "ethe" në cik apo, më keq, në organet gjenitale.
  "Herpes" është e përkthyer në rusisht si "kore". Kontakti i parë me këtë
  zhvillon virus lisë së dhenve. Pas sëmundjes në trup
  Antitrupat janë infeksion aq i ri, madje edhe në kontakt të ngushtë me
  pacientët, ndodh. Por virus nga trupi zhduket - ajo lurks
  në qelizat nervore, e cila pret të gjithë jetën tonë. Në këtë mënyrë
  qarkullojnë në gjakun e antitrupave dhe qelizave vrasës të monitorojë nga afër virusin
  rrënjët dhe të shtypur çdo të bastisjes së saj.

  Por në pleqëri, ose nën ndikimin e ndonjë sëmundje apo stresi
  Fuqia ul imunitetin.

  Virus fillon të ngrejë kokën e tij, duke shkaktuar
  inflamacion shumë të dhimbshme nga disa nerva, i shoqëruar
  blisters skuqje të ngjashme me vetryanochnoho. Ata derdhur si
  përgjithësisht pingul me shirit kurriz dhe të shkaktojnë dhimbje të forta -
  një kusht i quajtur herpes. Ai zhvillon në rreth një në pesë.


  Ku është vaksina?

  Kjo ngre pyetjen: pse nuk krijojnë një vaksinë kundër lisë së dhenve?

  Vaksinë kohët e fundit kundër lisë së dhenve ishte, edhe pse jo në Rusi. Ajo
  fëmijë të mbrojtura mirë me leukimi dhe të tjera malinje
  Sëmundjet: këta fëmijë pas vaksinimit ose dhenve nuk ka marrë të sëmurë,

  dhenve apo transferohet pa komplikime. Por nëse janë apo jo për të vaksinuar kundër
  Të gjithë fëmijët e dhenve? Ekspertët argumentojnë ende. Disa e shohin nuk ka pengesa
  për vaksinimin e përgjithshme (me përjashtim të kostos së lartë të vaksinës - kjo kushton rreth 30
  dollarë), ndërsa të tjerët e konsiderojnë vaksinimin e fëmijëve të shëndetshëm kundër lisë së dhenve
  tepërt.

  Në vend të kësaj, mjekët janë më të prirur për të besuar që promovojnë
  Vaksinimi kundër lisë së dhenve në mesin e të moshuarve në rrezik
  zoster herpes. Pse të gjithë në 55-60 vjet ata bëjnë një vaksinë
  li e dhenve për të parandaluar probleme? Pra, gjyshet dhe
  gjyshërit, ndoshta së shpejti do të zhvillohet mbi vaksinimet

  dhenve.