Medicines në qumësht


 • Antibiotikët
 • Droga antipiretik dhe analgjezik
 • Ilaqet kundër depresionit, qetësuesa, pilula gjumi
 • Ointments
 • Fondet nga alergjitë
 • Përgatitjet për higjienën personale
 • Droga kundërindikuar në fëmijë në gji
 • Këshilla Përgjithshëm


 • Antibiotikët

  Le të fillojmë me drogat më të zakonshme dhe më të përdorura zakonisht - antibiotikët. Pothuajse të gjithë prej tyre të marrë në qumësht, dhe rekomandime të qarta për të ndaluar të ashtu-quajtur "lejohet" antibiotikët laktacionit ende jo i zhvilluar, kështu që në disa raste e të ushqyerit me gji duhet të jepni.
  Kjo është për shkak të faktit se, së pari, antibiotikët mund të shkaktojë një reaksion alergjik në fëmijën tuaj, edhe në qoftë se nëna ime në këtë drogë nuk ishte aty, dhe, së dyti, në qoftë se nëna e ushqen fëmijën i cili është më i ri se 6 muaj , rreziku i lartë i dysbiosis fëmija sepse raporti optimal të baktereve që banojnë zorrë, është e paqëndrueshme dhe antibiotik mund të thyejnë atë.  Gjatë laktacionit duhet të përjashtohen fluoroquinolones (Ciprofloxacin, etj - ata prishin formimin e skeletit), dhe tetracycline (të ndikojë negativisht të mëlçisë, ndryshimet në florën e zorrëve). Nënat e bllokuara pleqsh dhe përgatitjet e nitroimidazalov (tinidazole, Metronidazole) që ata marrin në qumështin e nënës në përqendrime të larta dhe të shkaktojë të vjella, diarre, fëmija mund të refuzojë për të ngrënë. Preparatet seri sulfanilamide shkaktojë porsalindur verdhëz apo - në disa papjekuri e sistemeve enzimë fëmijës - anemisë hemolitike (ulje hemoglobinë për shkak të kalbjes e qelizave të kuqe të gjakut).


  Droga antifungal (Fluconazole, Nystatin, etj) dhe antivirale (Acyclovir, etj) nuk është studiuar mirë në aspektin e ndikimit të tyre në fëmijën, dhe përdorimi i tyre në shumicën e rasteve edhe të kërkojë ndërprerjen dhënien e gjirit.

  Por përdorimi i penicillins dhe cephalosporins nën mbikëqyrje mjekësore nuk është e lejuar. Megjithatë, çështja e dhënies gji në trajtimin ende mbetet i hapur - shumë varet dozë, gjendjen e trupit e materies dhe / ose fëmijë.


  Droga antipiretik dhe analgjezik

  Këto barna janë të dytë vetëm për antimicrobials nga frekuenca e përdorimit të sëmundjeve të ndryshme.

  Ata janë përdorur me ftohjet e zakonshme apo dhimbje koke, dhe si pjesë e një trajtim gjithëpërfshirës të shumë sëmundjeve. Analgjezik më i njohur ose mjet anastezik - Analgin - gji është i kundërindikuar për shkak të efekteve negative në sistemin e hematopoietic dhe veshkat; kur nëna e tij duke marrë në fëmijë pas të ushqyerit ndodhur reaksione alergjike shumë të theksuara. (Analgin është pjesë e drogave të tilla si Sedalhin, Pentalhin, Tempalhin). Por një tjetër produkt i famshëm - Paracetamol (Panadol, Efferalgan, Kalpol) - mund të përdoret: ai ka, në analgjezik, efekt antipiretik.

  Ndihmë luftuar dhimbje, ethe dhe inflamacion i të ashtuquajturave NSAIDs - droga jo-steroidal anti-inflamator.

  Compatible me dhënien e gjirit përfshijnë: ibuprofen, naproxen, ketoprofen. Megjithatë, përdorimi i tyre gjatë ushqyerjes me gji duhet të jetë i kujdesshëm, ndoshta i kufizuar në pranim të një-kohë, si efektin e këtyre barnave në laktacionit dhe shëndetin e fëmijës nuk është studiuar. Kjo vlen për të gjitha barnat, madje edhe "i besuar" dhe lejuar paracetamol shtatzënë.


  Ilaqet kundër depresionit, qetësuesa, pilula gjumi

  Nevoja duke marrë këto barna mund të jetë për shkak të depresionit Postpartum. Pothuajse të gjithë ata të kalojnë në qumështin e nënës dhe ndikojnë në sjelljen e fëmijëve. Mos harroni se foshnja herët ia ndau gjinin nga gjiri mund të rrisë depresionin sepse zhduken prodhuar gjatë laktacionit hormoneve që kanë një efekt qetësues në nënën.

  Phenobarbital, caffeine dhe fosfat codeine kalon në qumështin e nënës. Phenobarbital mund të shkaktojë depresionin CNS në porsalindur. Kafeina "shtoj" të vjella, agjitacion dhe gjumë të dobët; ajo mund të shkaktojë depresion të sistemit qendror nervor të fëmijës, dhe gjithashtu ndikon të ardhurat kanalet e qumështit në gji. Kështu, çdo medikamente që përmbajnë përfshin këto komponente nuk duhet të përdoren vetëm dhënien e gjirit.


  Ointments

  Kujdes i veçantë duhet të ushtrohet kur duke përdorur të gjitha ointments - veçanërisht që përmban hormonet e veshkave gjëndra.

  Ointments të tilla shumë, hydrocortisone, Kortikomitsetin (e cila, për më tepër, përmban chloramphenicol) Prednizolonovaya, Dermozolon, Latikort, ftorokort, cenalog, Silanar, lokakorten, Loriden, Tselestoderm, Deperzolon. Mund gji aplikojnë këto krem ​​varet se si shumë yndyrat sipërfaqe, sa shpesh duhet të lubrifikuar dhe se të drogës. Prandaj, në qoftë se ka një nevojë për të përdorur këto krem, ju duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun.


  Fondet nga alergjitë

  Këto fonde (Suprastin, Klarotadin, etj), të cilat janë në dispozicion pa recetë, relativisht të sigurta gjatë ushqyerjes me gji, por duhet theksuar se, për shembull, suprastin mund të shtoni në hidhërim qumësht tuaj pak, sepse fëmija mund të refuzojë të pini këtë qumësht.

  Në çdo rast, këto ilaçe do të merren vetëm pas konsultimit me mjekun. Ky ilaç më të mirë më shumë veprim afatshkurtër.


  Përgatitjet për higjienën personale

  Këto droga, edhe pse ato nuk janë marrë me gojë, mund të hyjë në trupin e të ushqyerit fëmijës. Kjo do të thotë për përpunimin nipples dhe zonat rreth tyre pas të ushqyerit, për të parandaluar çara dhe inflamacion. Shumica e droga të përshkruara përhapur - për shembull, Vinilin (balsam Shostakovskoho). Ai është mjaft e mirë për të përballuar me problemin - parandalimin e frakturave, infeksion dhe lagështi. Por, para se çdo të ushqyerit ajo duhet të lahen off e gjoksit tim (ose larë lagur peceta), sepse komponimet kimike që janë pjesë e saj, nuk duhet të bien në trupin e foshnjës.  Por mjet për parandalimin dhe trajtimin () të sipërfaqes plasaritur nipples Purelan përbëhet nga lanolinë mjekësore, pa shtesa apo preservatives. Ky krem ​​hypoallergenic, pa shije dhe pa erë. Ai në fakt moisturizes nipples, dhe, më i përshtatshëm, ajo nuk është e nevojshme të del me të larë para se të ushqyerit. Përveç kësaj, krem ​​mund të përdoret për të njomet buzët fëmijën (kjo mund të ketë nevojë në qoftë se zemrat janë shumë të ndjeshme).
  Ka mjete të tjera që janë të rekomanduara për parandalimin e nipples plasaritur, por ata duhet të lahen off para se të ushqyerit.


  Droga kundërindikuar në fëmijë në gji

  Absolutisht kundërindikuar në fëmijë në gji:

 • Anticoagulants indirekte (warfarin, etj);
 • Bromocriptine;
 • Clonidine;
 • Të gjitha barnat për trajtimin e kancerit;
 • Plakvenil;
 • Përgatitjet prej ari;
 • Përgatitjet litium;
 • Cimetidinës (e përdorur për të trajtimin e gastrit, ulcerat).


 • Këshilla Përgjithshëm

  Edhe një mjek me përvojë është e vështirë për të zhvilluar një skemë universale për marrjen e vendimeve në lidhje me atë që droga mund të përdoren gjatë ushqyerjes me gji: në këtë zonë ka shumë "grackave". Pika fillestare duhet të jetë i bindur se këto barna të vërtetë nevojë për një nënë. Nuk është një tjetër pyetje e rëndësishme: do mjekësi të absorbohet në trupin e fëmijës, në qoftë se ajo është e pranishme në qumështin e nënës, dhe nëse është, a nuk është lënduar fëmijën? Përgjigja e shkurtër është se çdo drogat e përfshira në qumësht është zhytur dhe ndoshta keni disa (ndonjëherë - të dëmshme) efekt.

  Prandaj, mos hezitoni të pyesni doktorin tuaj pyetjet e mëposhtme:

 • A nuk e lënduar ilaçe fëmijën tuaj?
 • Nuk ndikon prodhimin e qumështit në mjekim?
 • A ka një periudhë të arsyeshme të gji për barnat që kanë të njëjtin efikasitet?
 • A mund ta marrë ilaçin në mënyrë që qumështi ra sasinë minimale të saj?
 • nuk e vënë off trajtim (për shembull, në qoftë se keni nevojë për një procedurë diagnostike - studime duke përdorur materialin radioaktiv, etj)?
 • A duhet të ndryshojë mënyrën e të ushqyerit, ndërsa duke marrë drogë?
 • Së fundi, ne japim një citim nga buletinit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë: "Në qoftë se ka një nevojë urgjente për barnat që janë të dëmshme për të ushqyer të gjirit të ushqyerit e fëmijëve duhet të ndërpritet përkohësisht ndërsa gji duhet të mbështetet."

  Shumë më e lehtë për të organizuar fëmijën përkohshëm ia ndau gjinin nga gjiri se kurrë heq atij të qumështit të gjirit përfitime. Brenda 2-3 javëve përzierje ushqyer fëmijën; përdorim më mirë pa nipples shishe, dhe çdo mënyrë tjetër, ushqyer me një lugë, kupa të vogla, përdorni enë të vogël penicilinë ose shiringë plastike pa një gjilpërë. Nëse ju të ushqyer fëmijën tuaj nga një shishe, ka të ngjarë që thithi gjiri ajo do të jetë shumë më e lehtë se sa të dalë e gjirit, dhe kur ai do të kthehet për të ushqyerjes me gji, fëmija nuk pranon gjoksin.

  Feeding me një lugë rrënjësisht të ndryshme nga të ushqyerit me gji, fëmija pas atij përsëri me kënaqësi do të thith gjoksin e nënës së.

  Nëse është e mundur, kur nëna i përkohshëm ia ndau gjinin më mirë të mos marrin pjesë në kujdesin e fëmijëve, që të mos bëjë atë të e këndej, ai nuk mund ta kuptoj pse mom i cili është afër, nuk i zbatojnë ato në gjoksin e tij.

  Nëse për çfarëdo arsye ju ende keni për të përdorur drogë ndërsa gji, pa marrë parasysh sa medikamente të caktuara të sigurtë, gjithmonë mos harroni se siguria e barnave të listuara më sipër instaluar më të madhe të tyre afatshkurtër.