Pirja e duhanit gjatë shtatzënisë


 • Dhe e gjithë kjo nga cigaret
 • Lë pirjen e duhanit, nëse jeni shtatzënë
 • Shtatzënia zbriti papritmas
 • Dads Dhe shqetësimet it
 • Dhe e gjithë kjo nga cigaret

  Në shtatzënisë gratë pirja e duhanit më të rënda sesa në ata që kurrë nuk i tymosur ose hoqi dorë para konceptimit. Ata shpesh vuajnë nga toksikoz hershme, preeclampsia, venat me variçe, kapsllëk dhe marramendje. Pavarësisht nga cilësia dhe sasia e cigareve tymosur pirja e duhanit përshpejton shkatërrimin e vitaminës C, dhe ka një deficit. Pasojat e këtij mangësi mund të jenë mjaft të rënda - sëmundje metabolike, imuniteti i ulët, përkeqësimi asimilimi i proteina, depresionit dhe të qenët i përgjumur.

  Përveç kësaj, nikotina helmimi nëna shtatzënë në konceptimin 8-10 herë rrit rrezikun e dështimit të fëmijës.

  Por kërcënimi kryesor - është efekti i nikotinës në foshnjen e palindur. Vetëm imagjinoni se çfarë jeta juaj do të fillojë fëmija juaj në drejtim të helmimit nikotinës (dehje). Në fakt, duke qenë në nënën më të mirë barku, baby vepron si një duhanxhi pasiv. Nuk është sekret se duhanpirësit e rritur në disa orë (në varësi të duhanit) detyroi braktisjen e cigareve ndodh dëshirë të pakontrollueshme për të bërë edhe një duhmë. Ekspertët e quajnë këtë fenomen "uri nikotine."

  Në foshnjat e posalindura, gjithashtu, është "urisë nikotina."


  Ajo manifestohet në mënyra të ndryshme (në varësi se sa kohë dhe sa nëna ime tymosur gjatë shtatzënisë). Shumica e fëmijëve vetëm vazhdimisht qante dhe nuk mund të fle, dhe nganjëherë shoqëruesit duhet të respektojnë foto e mëposhtme: fëmija ka lindur, bëri një frymë e parë, dhe bërtiti disa sekonda filloi të kthehet blu dhe të merret fryma. Këto simptome e urisë nikotina. Në rast urgjence, mjeku juaj mund edhe të kërkoni për një nënë e re dhe nxjerr tym ndaj fëmijës.

  "Nikotina" fëmijët janë shumë prapa në zhvillimin e të dy vneutrobnoy dhe pas lindjes. Gjatë shtatzënisë, fëmija vuan nga mungesa e oksigjenit (fetusit hipoksi).

  Këto foshnje lindin shpesh para kohe me çrregullime të organeve të frymëmarrjes dhe peshë të ulët të lindjes. Edhe gjatë pas lindjes fëmija vazhdon të vuajë pasojat "helmuar" shtatzëninë. Nikotina ndikon në qelizat e trurit, të cilat pastaj mund të çojë në gjumë të dobët, tekave të paarsyeshme, dobësi, sistemit nervor, etj


  Lë pirjen e duhanit, nëse jeni shtatzënë

  Sigurisht, është më mirë kurrë për të filluar duhanin. Por në qoftë se ju keni blerë tashmë këtë zakon, mundësisht rreth një vit para se të konceptimit të pretenduar të heqin dorë cigare. Kjo është se sa kohë është e nevojshme për tërheqjen e plotë të nikotinës në trupin e femrës.

  Shpesh ju mund të dëgjoni një monolog gati "Unë pi duhan rreth 10 vjet dhe unë nuk mund cigare. Por unë pi vitamina siç duhet ushqyer dhe një shumë të ecje në ajër të pastër. Në përgjithësi, unë të bëj çmos për të mos pirja e duhanit ndikuar në shëndetin e fëmijës tim palindur. " Sigurisht, vitamina, ushqim dhe ajër të pastër - kjo është padyshim një plus i madh, por një dozë të nikotinës (dhe, për më tepër, jo të vogël) e fëmijëve ende të marrë. Pra gjeni forcën për të dhënë këtë zakon të keq.

  Në kundërshtim me cigare popullore besimit - nuk është droga. Praktikisht çdo, grua e shëndoshë mendërisht, në gjendje të zgjedhin nga ky varësisë.

  Gjëja më e vështirë - është dita e parë pa cigare. Ju do të jetë askund për të vënë duart, ju gjithmonë do të duan për të ngrënë, gjumë, dhe lehtësisht të inatosur nga gjëra të vogla. Varësia nikotinë (në krahasim me alkoolin dhe drogën) është i dobët (pa marrë parasysh gjatësinë e duhanpirës).

  Psikologët thonë se në qoftë se ju nënshtrohen 24 orë pa një cigare, më shumë se ju nuk keni nevojë. Pirja e duhanit ditë tjetër do të ju shtyjë gjithçka që dëshironi, por nuk varësinë nikotinë. Tani gjë e rëndësishme për të kuptuar është ajo që ju duhet. Nxitjet për të marrë një cigare mund të jenë shumë të ndryshme: kompani, dëshira për të përshtaten në "Pirësit e duhanit" zakon kolektive, dëshira për të përbëjë spektakolare, të bëjnë asgjë, nervat, etj

  Çdo herë krahu arrin për një cigare, me ndershmëri pyesni veten "Pse duhet kjo?". Duke iu përgjigjur, të mendojnë për një mënyrë të ndryshme, më të sigurt që të lehtësojë acarim, të pushojnë apo të vrarë kohën.

  Por në qoftë se ju jeni një duhanpirës përvojë dhe duhan një ditë më shumë se dhjetë cigare, pastaj hedhin pirjen e duhanit gjatë shtatzënisë duhet shumë kujdes. Shtatzënia - është një stres i madh në trupin e femrës. Dhe çdo shkelje e ritmin e zakonshëm të jetës në këtë moment (duke përfshirë refuzimin e cigareve) vetëm përforcon gjendjen e dhimbshme.
  Me një refuzim të mprehtë e cigareve në gratë ul normën e zemrës, rrit forcën shtrëngohet të muskujve, e cila mund të çojë në dështim.

  Shtetet sëmundje mund të zgjasë disa javë, nganjëherë një muaj. Gjëja kryesore nuk është reaguar.

  Nëse shtatzënia ju mund të mbështetet në vullnetin dhe qëndroj disa bezdi, ne tani duhet të përballoj me njeriun e vogël që po rritet brenda jush. Ekspertët besojnë se nënat e ardhshme nuk mund vetëm të vini deri dhe të lënë. Procedura është e ndarë me shtrirje cigaret më të mirë për rreth 3 javë. Së pari, të zvogëlojë numrin e cigareve të pira dhe klikoni dy varieteteve të lehta. Një javë më vonë, ju mund ende dy herë për të zvogëluar numrin e cigareve të pira.

  Miratimi i një rregull - kurrë duhan një cigare përmes.

  Një disa puffs për të kapërcyer urisë nikotina dhe goxha. Dhe i fundit (i tretë) javë vonesë bëjë vetëm në rast emergjence, nëse nuk ka cigare shumë i trullosur, zemra rreh shumë shpejt, etj Ju do të shihni deri në fund të javës së tretë, ju nuk do të duan të marr një cigare.


  Shtatzënia zbriti papritmas

  Në praktikë, shumica e shtatzënisë ndodh "papritmas" dhe gjen prindërit në befasi. Nga koha që ju të mësoni në lidhje me pozicionin e tyre interesante, embrioni ka nga 2 në 4 javë, dhe ai kishte për të marrë një dozë të konsiderueshme të nikotinës. Deri në javën e katërt embrioni tashmë filluar të shfaqet mëlçisë, veshkat, traktit digjestiv, shtyllën kurrizore dhe trurit.

  Ky zhvillim i trurit më të prekur nga helmimi nikotina.

  Shumë gra të lënë duhanin, ju ende vazhdojnë të përjetojnë atë javën e parë të shtatzënisë foshnja juaj gjuajtura duhanit. Mos u frikësoni në fuqinë tuaj për të minimizuar efektet e duhanit në shtatzëni. Sigurohuni që të tregoni mjekut tuaj që ju kanë lënë kohët e fundit duhanin. Ai do të rekomandojë vitamina me një përmbajtje të lartë të vitaminës C dhe hekuri.

  Shmangni ushqimet dhe pijet që përmbajnë kafeinë (çokollatë, kafe, çaj të zi, cola, etj). Mundohuni të hani perime të freskëta, më shumë fruta dhe pini lëngje natyrale. Nëse nuk ka ënjtje, të pini shumë lëngje (qumësht, kos, çaj jeshil, ujë mineral jo-gazuara) për të nxjerr produktet avari e nikotinës.

  Të paktën 3-4 orë ecin në ajër të pastër, për të shmangur tymi-mbushur dhoma dhe nuk lejojnë të tjerët për të pirë duhan në prezencën tuaj. Duke ndjekur këto rregulla të thjeshta do të ndihmojnë trupin tuaj të përballuar me dehje me përvojë dhe të kesh një fëmijë të shëndetshëm.


  Dads Dhe shqetësimet it

  Në kundërshtim me besimin popullor, nëse një prind pi duhan, është si (edhe pse në një masë shumë më të vogël) të ndikojnë në pasardhësit. Helmimi Nikotina e trupit ndikon në cilësinë dhe sasinë e spermës. Pra, të heqë dorë këtë zakon të keq ju duhet të dy prindërit. Rastësisht, nikotina mashkull trupi shkon shumë më shpejt se femrat - rreth tre muaj.

  Pra, në qoftë se një duhanxhi është vetëm Papa i ardhshëm, atëherë planifikoni një shtatzëni mund të jetë disa muaj më pas cigare e tij të fundit.

  Nëse burri juaj është tërësisht kundër refuzimit të cigareve, të sjellë atij informacionin e mëposhtëm për Kërkime Mjekësore:

 • Shkencëtarët gjetën se në familjet ku pinë duhan një ose të dy prindërit, fëmijët janë dy herë më shumë gjasa të vuajnë nga pneumonia, bronkit dhe astmë;
 • duhanit constricts enët e gjakut dhe rrit mbushje të oksigjenit në gjak. Fëmijët e duhanit prindërit në 6 herë më shumë gjasa të vuajnë nga sëmundje gastrointestinale;
 • vajzat që kanë lindur duhanpirësit pasiv në të ardhmen është i varfëri më e zakonshme (mungesa e ovulacionit);
 • Nëse një fëmijë ka adenoids, ata fillojnë të zhvillojnë më intensivisht irrituese për shkak të tymit;
 • Përveç kësaj, nikotina pak zvogëlon fertilitetin - dy burrave dhe grave. Në përvojën e pirjes së duhanit për rreth 5 vjet - aftësia për të mbetesh gratë ulur me 14%, dhe njerëzit - 11%.

  Informacion nga neni Natalie Baurova "Pirja e duhanit gjatë shtatzënisë."

  Diskutoni komuniteteve:

 • Pirja e duhanit dhe tyutyunozalezhnist
 • Shtatzënia dhe lindja
 • Më i lartë