Gjak nga hunda është arsyeja pse gjaku nga hunda


 • Gjak nga hunda. Shkaqet dhe ndihma e parë
 • Çfarë sëmundje mund të shkaktojë gjakderdhje hundë? Pse është gjakderdhje nga hunda në mungesë të lëndimit?
 • Kur pamja e gjakut nga hunda mund të jetë e rrezikshme për njerëzit?
 • Ndihma e parë me paraqitjen e gjakut nga hunda


 • Kur gjakderdhje kuptohet zakonisht si do të dalë nga gjaku jashtë shtratit të enëve të gjakut. Nëse gjaku rrjedh në mjedis, i quajtur gjakderdhje të jashtme, nëse rezultatet penetron indeve në një zgavër të trupit të njeriut, ajo quhet e brendshme. Pavarësisht nga fakti se më të rrezikshme për jetën për shkak të vështirësisë së zbulimit konsiderohet të jetë gjakderdhje të brendshme, të jashtme, madje edhe të tilla si rrjedhjet e gjakut nga hunda, mund të përbëjnë një kërcënim për shëndetin e njeriut.


  Gjak nga hunda. Shkaqet dhe ndihma e parë

  Me gjak nga hunda ne shpesh hasim në jetën e tyre të përditshme, dhe shpesh nuk e ofrojnë këtë simptomë e parëndësishme. Dhe për arsye të mirë, sepse shkaqet e hundës gjakderdhje mjaft e ndryshme dhe jo gjithmonë të padëmshme. Pse është gjakderdhje nga hunda, dhe se efektet shëndetësore ajo mund të ketë?

  Gjaku Dil jashtë enëve të gjakut është e mundur në dy raste:

 • Kur ju thyejnë ose mur frakturë (arrosion) vaskular si rezultat i sëmundjes ose lëndimit;
 • Kur propotevanie (diapedesis) nëpër enët e gjakut të paprekura që mund të jetë i lidhur me rritjen e permeabilitetit të mureve të enëve të gjakut, ose nga ndryshimet në përbërjen e gjakut. • Shkaku më i zakonshëm i gjakut nga hunda është dëmtuar orenditë e mur ndarës mëparshëm nazale (s Kisselbaha), shpesh të përmbytur nga një rrjet i arteriolat vogla dhe kapilarë. Shkelja e integritetit të enëve të gjakut ndodh në traumë , Shpesh, kur Largimi i pakujdesshëm i crusts e thatë, i përafërt dhe defekt fërkim tuaj hundë hundë. Kjo gjakderdhje është zakonisht nuk përbën kërcënim për shëndetin e njeriut. Flukset e gjakut nga pika hundë ose një rrjedhë e hollë dhe, nën koagulimit normal shpejt të ndaluar veten.

  Më keq është rasti kur i dëmtuar enët e gjakut të pjesës së sipërme dhe të pasmë të zgavrën e hundës. Arteriet janë shumë më të mëdha se sa në të mëparshëm dhe kështu gjakderdhje është e bollshme, mund të shkaktojnë plagosje serioze dhe të çojë edhe në vdekjen e pacientit.

  Gjak nga hunda në këtë rast rrjedh ndritshme lumë i kuq nuk i lehtë mund të tregohet nga goja, dhe praktikisht të ndaluar veten. Një tjetër manifestim i kësaj gjakderdhje mund të jetë e përgjakshme të vjella - një rezultat i marrjes të rrjedhës së gjakut në fyt nga hunda. Shkaqet e gjakderdhje prapme hundë është plagosur rëndë skelet fytyrës, kafkë dhe hundën, si dhe sëmundjet e zgavrën e hundës, duke çuar në shkatërrimin e murit të enëve të gjakut.


  Çfarë sëmundje mund të shkaktojë gjakderdhje hundë? Pse është gjakderdhje nga hunda në mungesë të lëndimit?

  Gjakderdhje hundor mund të jetë një simptomë e sëmundjeve të përgjithshme të trupit dhe rezultat i sëmundjes, ndodhur në kavitetin nazal.

  Shkaku më i zakonshëm i përgjithshëm i gjakut nga hunda është presion të lartë të gjakut , p.sh., hipertensionit, veshkave dhe sëmundjeve të zemrës. Në këtë rast, gjakderdhje paraprihet zakonisht nga dhimbje koke, tringëllimë në veshët dhe marramendje.

  Rritja e gjakderdhje mukozale mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të lidhura gjakderdhje çrregullime (Sëmundjet e gjakut, shpretkë, mëlçi), ose një manifestim i sëmundjes, në të cilat ka ndryshime degjenerative e murit të enëve të gjakut, ajo rritur pėrshkueshmėrisė dhe dobësi , të tilla si atherosclerosis, beriberi dhe të tjerët. Shumë sëmundje infektive të tilla si gripi, të shoqëruar nga pamja e gjakut nga hunda.

  Arsyeja është dëmtimi i enëve të gjakut nga viruset toksinave.

  Well, natyrisht, shkatërrimi i enëve të gjakut mund të jetë për shkak Tumoret në kavitetin nazal. Kur pacientët shqyrtimin në gjakderdhje të hundës janë shpesh beninje (polip, angioma, lyth) dhe malinje (kancer dhe sarkomë) tumoret. Kjo shpesh njerëz që thonë se gjaku nga hunda ata shkuan në mënyrë të përsëritur.

  Sëmundjet që mund të shkaktojnë gjakderdhje nga hunda shumë. Por nganjëherë të shkaktojnë gjakderdhje janë situata mjaft të padëmshme të përditshme, për shembull, ulje në presion atmosferik, duke shkuar në banjë, duke gjetur diellin e hapur, stresi i madh fizik, shtatzënisë dhe të tjerët.

  Më të gjakut nga hunda në këtë rast shfaqet në mënyrë spontane nga një gjysmë, shpejt ndalesa dhe nuk përbën rrezik për njerëzit.

  Gjak nga hunda e një fëmije shpesh shfaqet si pasojë e lëndimit enë gjaku mbi ndikimin ose i pakujdesshëm pastrimin e hundës. Shkaku i gjakderdhje mund të jetë zakon vini gishtin tuaj në hundë, fëmijët e vegjël mund të dëmtojë rreshtim, futje lodra hundë dhe objekte të tjera. Shpesh nëna është frikësuar kur gjatë gripit, rubeolës, fruthit, kollës së mirë dhe madje edhe SARS në farës së saj pa arsye të dukshme ka gjak nga hunda. Fëmijë Anijet janë shumë më të ndjeshëm ndaj veprimit të toksinave microbial se sa të rriturit, dhe kjo shpjegon rritjen mukozën gjakderdhje gjatë infeksionit.

  Nosebleeds te fëmijët mund të shërbejë si një sinjal i një sëmundje të rëndë të gjakut, enët e gjakut, mushkëritë apo zemra. Prandaj, në qoftë se gjaku nga hunda e një fëmije - një fenomen të përbashkët, duhet të jetë vigjilent dhe gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj.


  Kur pamja e gjakut nga hunda mund të jetë e rrezikshme për njerëzit?

  Natyrisht, ai bëhet i rrezikshëm gjakderdhje nga hunda ose një avion të fortë për një kohë të gjatë. Kjo pacienti fillon të vuajnë nga humbja akute të gjakut. Shfaqet marramendje, fluturon para syve të mi, të zbehtë e lëkurës dhe mukozës, djersë të ftohtë. Pulse është e dobët dhe humbje të shpeshta, i mundshëm i vetëdijes. Kjo situatë kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor, por në rastin e gjakderdhjes më të butë nuk është me vlerë të ulur "papunë", për të marrë të gjitha masat për të ndaluar humbjen e gjakut sa më shpejt të jetë e mundur.


  Ndihma e parë me paraqitjen e gjakut nga hunda

 • Pacientët tregoi paqe absolute, një pozicion gjysmë-ulur me kokë moderuar upturned mbrapa. Fort anim kokën prapa nuk duhet të shmangin rrjedhjen e gjakut nga hunda në gëlltitje nasopharynx dhe të mëtejshëm. Anim kokën tuaj anteriorly si e keqe si ajo rrit rrjedhjen e gjakut në hundë dhe shkakton gjakderdhje të fituar. Gjaku që ende goditur në fyt, të jetë i sigurt për të pështyj.
 • Nëse pacientin nga të cilët rrjedh gjak nga hunda, është pa ndjenja, ai vuri në shpinë të tij, duke e kthyer kokën në anën, dhe transportohet menjëherë në spital.
 • Pacienti i ndaluar defekt sepse ajo pengon formimin e mpiksjen e gjakut të bllokoj gjakut enët defekt, dhe për këtë arsye të ndaluar gjakderdhje.

 • Në rajonin e hundës vënë pako akulli apo leckë ngjyhet në ujë të ftohtë.
 • Nëse neobilnoe gjakderdhje, krahë hundë fort në mur ndarës mesme dhe të mbahen në mënyrë për të ndaluar gjakun.
 • Nëse gjaku nga hunda është mjaft thellë në kalimin hundës është futur turundas e pambuku ngjyhet në 3% solucion peroksid hidrogjeni apo sfungjer hemostatik (në dispozicion mbi counter) dhe të japë pacientit te mjeku.
 • Gjak nga hunda - simptomë jo aq i pafajshëm. Dhe kështu që është e rëndësishme të kuptohet se nëse gjakderdhja nuk ndalet, pavarësisht nga masat e marra nga ju, ose në qoftë se gjaku nga hunda qëndron jet e fortë, dhe pacienti fillon të ndjehen të sëmurë, ju duhet menjëherë të kërkojnë ndihmë mjekësore.

  Kujdes të specializuar dhe të kërkojë situatë të detajuar provimit ku nosebleeds ndodhë me rregullsinë habitshme.

  Të jetë i vëmendshëm për shëndetin e tyre, të mësojnë për të kuptuar sinjalet e trupit tuaj dhe atëherë ajo nuk do të marrë ju një herë një surprizë të keqe në formën e shfaqjes spontane të gjakut nga hunda!