Ndihmë dhimbje barku fëmija juaj


 • Dhimbje barku në të fëmijës
 • Si për të ndihmuar fëmijën tuaj?


 • Dhimbje barku në të fëmijës

  Të pakta të bëhet i shqetësuar, nuk mund të gjejnë një vend, duke thirrur, këmbët owl, pastaj shtypur ata për bark, pastaj straightening forcë. Kjo bark i fryrë një fëmijë, dhe ju mund të dëgjoni "murmuritje" zorrët. Dhimbje barku i parë atje 1-2 herë në javë dhe zgjat 15-20 minuta, por pas një shkarkimi i gazit apo fëmijën stol qetësohet. Por më vonë ata fillojnë të përsërisin më shpesh, duke rritur kohëzgjatjen e sulmeve. Dhimbje barku mund të ndodhë me prishet shkurtra për 3-8 orë, dhe shterur fëmijën dhe prindërit. Subsides dhimbje pas një shkarkimi ndërsa e feces dhe gazeve pastaj mund të restaurohen.


  Përfundimisht dhimbje barku të kalojë pas gjashtë muajsh. Në këtë kohë fëmija është ai mund të shpëtoj nga gazrat e tepërta grumbullohen në zorrët.

  Termi "dhimbje barku" vjen nga "kolikos" greke që do të thotë "dhimbje në dy pika." Dhimbje barku - Sulmet e dhimbje barku të shoqëruara nga fëmijë të rëndë ankthi. Shkaqet e saj janë të shumta: një papjekuri funksional i sistemit nervor dhe muskulor dhe enzimë intestinale njeriu të vogël, një tendencë të rritjes së prodhimit të gazit, duke rezultuar në rritjen e presionit mbi murin e zorrëve dhe ka vrull muskujve.

  Sipas mjekëve, shumica e problemeve të ekspozuar bebet që janë përzierjet ushqyer artificiale.


  Megjithatë, ushqeni me gji, në këtë rast, nuk është një ilaç. Dhimbje barku nganjëherë shfaqen në fëmijët hahet qumështin vetem nënës. Shpesh shkaku është ushqime dietë janë gra që janë të vështirë që të tretet dhe të rrisë formimin e gazit në të, dhe një fëmijë. Nuk është e nevojshme për të braktisur ato krejtësisht, por duhet të kufizojnë konsumin. Kështu, arsyeja për rritjen e fermentimit në zorrë mund të bëhet lakër. Në të njëjtën kohë i njohur i pronat e saj të dobishme, kështu që ajo duhet të jetë një fëmijë në gji menu, por në moderim dhe para-gatuar ose djegur me ujë të valë. Grumbullimi i gazit në zorrët dhe të shkaktojë tranguj, domate, fasule, rrepkë, bukë të zezë - ato mëndë gjithashtu duhet të hani më pak.

  Molla duhet të jetë i pastër përpara se të hahet nga lëkura, dhe rrushi si i lëngut të rrushit për një kohë të duhet për të harruar.

  Çdo produkt i ri u shfaq në menynë e një nënë e re, fëmija mund të reagojnë dhimbje barku. Në lidhje me fruta dhe perime do të ishte e mençur për të përdorur një mono-dietë, në të cilat gjatë ditës duhet të hani vetëm një lloj të tyre, duke filluar me pjesë të vogla. Sot ajo mund të jetë patate, nesër - panxhar ose karrota, ditë tjetër - pjeshkë apo banane.

  Ndonjëherë dhimbje ndodhin në fëmijët për shkak të të ushqyerit të pahijshme. Kur vetëm ushqim fëmija është qumështin e gjirit, fëmija nuk ka nevojë për më shumë ujë.

  Me qumësht ai merr lëngje të mjaftueshme, dhe të ndonjë pije tjetër, madje edhe ujë të specializuar, ai do të mund të stomakut dhemb. Mami nuk është e nevojshme për të përballuar ndërprerjet në të ushqyerit kufij të rreptë, veçanërisht në muajin e parë. Zemrat e vogël duhet të jepet sa më shpejt që ai ishte i uritur. Ju duhet gjithashtu të sigurt se fëmija është kapur siç duhet dhe thithi gjiri, jo koprrac në ajër me qumësht.

  Në fëmijët që ushqehen me gji janë për dhimbje të barkut mund të shkaktojnë nervat nënën. Në këtë kohë, ajo bëhet më pak qumësht, e cila ndikon në disponimin dhe shëndetin e fëmijës. Pleqsh vlerë të pushojnë, shkëputje nga sfidat, dhe ajo vjen në qumësht.

  Hrudnychok menjëherë bëhet e qetë, ajo nuk është më e rrënuar nga dhimbje barku. Nëse shkaku nervozizmi nuk mund të eliminohet me metoda nënë tjetër duhet të pini Motherwort tretësirë. Ajo mund të marrë 2 tbsp 3 herë në ditë. Si një ilaç qetësues mund të përdoret passyt Novo me bazë bimore dhe të sigurt për fëmijën.
  Në muajt e parë të jetës, fëmijët janë shumë të ndjeshëm ndaj çdo ndryshim në atmosferë. Edhe stuhi filluar mund të shkaktojë dhimbje barku zorrëve. Në momente të tilla, veçanërisht foshnjat kanë nevojë për dashuri dhe vëmendje. Ata duhet të ndjejnë ngrohtësinë e duarve të nënës, trupin, dëgjoni fjalët e ëmbla.

  Ndihma e parë për fëmijët që vuajnë nga dhimbje barku, do të masazh bark. Kjo është bërë me anë të akrepave të sahatit të dorës me presion të butë. Nga fëmijën dhimbje gjithashtu mund të çlirojë nxehtësi shtesë në formën e hartuar disa herë dhe hekuri apo bateri pelena të nxehtë. Shumica e gazeve shter në fëmijën, nëse ai shtrihet lakuriq në bark të zhveshur bark apo zemrat mom, baba.


  Si për të ndihmuar fëmijën tuaj?

  Në dhimbje barku në foshnje nënës suaj duhet të marrë kujdes ushqime të pasura në fibra, lakër, bukë miell i pasitur, mollë, patëllxhan. Shmangni ngrënë ushqime që rrisin fermentimi, kos, muffins, fasule, rrush.

  Ju gjithashtu mund të përdorin tub gazit. Vazelinë brushing maja e fëmijës së saj është futur në anus. Pra, ai së shpejti do të fillojnë të dalin gazra, ndonjëherë me një karrige. E njëjta gjë ndodh pas 30-50 milihramovoyi klizmë me të ngrohtë, 20-25 C ujë. Megjithatë, këto fonde nuk duhet të abuzohet. Nëse ju vazhdimisht futur një tub ose klizmë, fëmija nuk do të punojë vetëm, por do të presë për ndihmë "nga jashtë".

  Çdo droga nga dhimbje barku duhet të aplikohet vetëm pas shfrytëzimit të masave dhe konsultim të tjera me një pediatër. Pra, ka shumë të ngjarë, ju do të ofrohet kopër Popo fëmijë ujë ose çaj me kopër.

  Rastësisht, infuzion, brewed mënyrë bimor tradicional çaj më efektive terapeutike të menjëhershme. E pra, kur ka kopër të freskëta. Ajo duhet të pres, të matur nga 2 lugë, derdh një gotë me ujë të vluar për gjysmë ore, tendosje dhe pije fëmijës një lugë çaji 2-3 herë në ditë.
  Fara kopër duhet së pari të zier për 7-10 minuta. Shumë të popullarizuara në mesin e prindërve gëzuar një pije të gatshëm të menjëhershme "Plantex" përmban ekstrakt të kopër. Me shijen e saj të këndshme, ai i pëlqen fëmijët dhe ndihmë me të vërtetë efektiv.

  Me mjekësi bimor mund edhe të rekomandojë lahet fëmijën me infuzion dush duke shtuar barëra qetësues (sanëz, Leonurus, nenexhik, limon balm, tërfili i ëmbël, kone hop).

  Insistojnë këto barëra në një banjë me ujë (2-3 tbsp. Lugë në gjysmë litër ujë të vluar për 15 min.), Filtruar në vodichku larje dhe "pije" në një fëmijë të saj. Procedura e ujit në këtë rast duhet të jetë të paktën 15 minuta, dhe temperatura e ujit - 37-38 gradë. Ky dush ndihmon në lehtësimin dhimbje barku zorrëve, përmirëson qarkullimin dhe soothes konsiderueshme fëmijën. Gjithë natën fëmija juaj do të fle!

  Këtu, në fakt, kjo është e gjitha. Rekomandimet janë të shumta dhe të ndryshme, dhe kjo është e lehtë për të marrë humbur, por do të marrë disa kohë, ju vendosni se çfarë përshtatet më mirë fëmijën tuaj. Dhe jo shumë larg dhe i shumëpritur mosha katër muaj kur, më në fund, fëmijë është bërë mjaft e vjetër dhe të brendshmet e tij të mësuar siç duhet, tretet ushqimi shumë i shijshëm dhe të shëndetshme.

  Dhe ju të marrë frymë më lirshëm. Një tjetër fazë e mbuluar!