Pasi operacionit në shtatzënitë e shumëfishta


 • Seksion zgjedhore operacion
 • Ditët e para pas lindjes

 • Seksion zgjedhore operacion

  Me gjithë vështirësitë e lindjeve binjake, çdo i dyti i lindur binjakë sot pa intervenim kirurgjik. Ku rreziku i komplikimeve gjatë lindjes është shumë i madh, mjekët sugjerojnë për të bërë një c-seksioni në mënyrë të planifikuar. Planifikuar lindje cezariane kur binjakët janë duke bërë në javën e 38 të shtatzënisë, ndërsa triplets - 35 - 36 javë të shtatzënisë.

  Planifikuar seksion operacion të bëjë me:

 • shtatzënia afat, nëse pesha e fëmijëve është më pak se 1.800 g, pasi ato janë shumë të brishtë dhe nuk mund të përballojë lindjen natyrore;
 • Pozita e tërthor i binjakëve;
 • shkeljes prezantim fetusi i parë, veçanërisht në gratë primiparous;
 • binjakët e kombinuar me ndonjë të tjera patologji obstetrik (preeclampsia - ndërlikimeve të shtatzënisë, manifestohet nga edemë, rritet tensioni i gjakut, paraqitja e proteinave në urinë, pozicioni i saktë i placentës, kërcënuese hipoksi, etj

  )
 • treshet, chetverik dhe kështu me radhë;
 • infertilitetit dhe IVF (in vitro fertilizimit), shtatzënia e mëparshme.
 • Në gjysmën e rasteve pas lindjes natyrore ka të bëjë një seksion C emergjente. Indikacionet-em për emergjente cesarean NE-lyayutsya komplikime të ndryshme të ofrimit që kërcënojnë shëndetin e nënës ose fëmijës.


  Ditët e para pas lindjes

  Pas nënës lindjes dhe fëmijët mbeten nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore. Ulja tonin e mitrës dhe hyperextension e saj mund të shkaktojë gjakderdhje. Ngadalësuar tkurrje të mitrës pas lindjes (obstetrit quajmë këtë kusht subinvolyutsii mitrës).


  Kanceri Subinvolyutsii (mungesa e kontraktimet e muskujve të mitrës) është i shoqëruar me gjakderdhje dhe mund të shkaktojë inflamacion të sëmundjeve pas lindjes. Sëmundje të tilla në lindjeve të shumta ndodhin më shpesh se një fetus pas lindjes; kjo varet jo vetëm nga ngadalësimin ngritje në fuqi, por edhe nga norma të konsiderueshme të komplikimeve dhe ndërhyrjeve kirurgjike gjatë punës. Për të shmangur komplikacione pas lindjes për të ndihmuar në ushtrime të veçanta gjimnastikor që forcojnë muskujt e murit të barkut dhe katin e legenit para se të gji foshnjat dhe profilaktike sokrascha-ing droga nëse është e nevojshme.  Fëmijët që kanë lindur para kohe gjithashtu nevojë për vëmendje shtesë dhe shpesh - trajtim. Ndoshta ditët e para ata do të qëndrojnë në ICU. Në varësi të shëndetit të tyre, ose nëna ime do të ftojë fëmijët e gjirit ushqyer, ose ju shprehin qumështin e nënës për ta. Sa më shpejt që fëmijët të pjekur, ata transferohen në repartin për nënën dhe fëmijën. Mami deri tani duhet të bëjnë çdo përpjekje për të shërohem pas lindjes, sepse atëherë ajo do të jetë shumë pak kohë, sepse shumicën e ditës do të kushtojnë të ushqyerit e foshnjave.

  Përveç vështirësitë e zakonshme të lindin dhe më shumë.

  Që foshnjave janë të lindur para kohe, sharje, hera e parë që ata shpesh i keq joaktiv thith. Prandaj, në javët e para të ushqyer binjakët më të mirë në një kohë, veçanërisht pasi që ata duhet të jenë të trajnuar siç duhet në gjoks, dhe nuk ka dy duart nuk janë të mjaftueshme.

  Kur rregulluar prodhimin e qumeshtit, dhe fëmijët të merrni më të fortë, ju mund të lëvizin në një të ushqyerit të përbashkët, ajo do të kurseni kohë. Ushqyerit veçanërisht i përshtatshëm i zakonshëm nëse fëmijët e njëjta rutinë e përditshme. Zgjidhni sjellje korrekte ndihmon konsulent apo gji patronazh infermiere klinikë pediatrike. Megjithatë, një ose dy a ushqyerit ditë është më e mirë për të mbajtur të ndara për të i kushtoj vëmendje të mjaftueshme për secilin fëmijë.

  Nëse fëmijët janë të lindur me diferencë të madhe në peshë, kjo është pak nevojë për të ushqyer më shpesh. Ne nuk duhet të harrojmë se dhënia e gjirit ndihmon binjakët shpejt të arrijë deri me zhvillimin moshatarët e tyre, dhe nënë - të shërohet me sukses nga një lindje të vështirë.

  Informacion nga Catherine artikull Svirsky "Binjakët Lindjes dhe ditët e para të jetës"

  Diskutoni komuniteteve:

 • Binjakët
 • Përgatitja për lindjen e fëmijës dhe lindjes