Kur shtatzënia është e kundërindikuar


 • Infeksionet
 • Kancer
 • Sëmundjet endokrine
 • Sistemi kardiovaskular
 • Sëmundje të veshkave
 • Sëmundjet gjinekologjike
 • Prania e një gruaje të cilit zaboleva-tion duhet të merren parasysh kur
  Planifikimi merr-mennosti kur prindërit më parë
  marrë parasysh të gjitha "pro" dhe "kundra" dhe kështu të ndajë kohë
  ekzaminim dhe trajtim, fëmija ka lindur i shëndetshëm dhe nëna nuk është e
  prekur. Kjo çështje është e rëndësishme për ato gra që
  shtatzënia-kep është mbajtur tashmë faktom.Predmetom tonë
  do të flasim sëmundje nekot-thekre kundër të cilit sulm dhe
  Shtatzënia Co-storage konsiderohet i padëshirueshëm.


  Infeksionet

  Këto kryesisht përfshijnë të gjitha formave aktive të infeksionit tuberkulozit, kur
  dhimbje-Nye thekson Mycobacterium tuberkulozit - agjent i
  sëmundje, që është, të jetë ngjitëse. Ofertat e shtatzënisë
  neblaho-kënaqshëm efekt mbi rrjedhën e aktiv mushkërive zhardhok-kulozu
  duke shkaktuar proces mprehje.

  Një grua që vuajnë nga aborti tuberkulozit në e parë 12 jo-Del Ave?
  ? Yzvodyat treguesit e mëposhtëm:

 • Procesi i përhapur shkatërrues (herë-Rushan) në mushkëri, keq nën-dayuschyysya trajtimit;
 • proces të gjatë duschey para-shtatzënisë mprehje;
 • ofensivë
  shtatzënia më pak se 2 vjet pas pësimit të një miliary


  TB është karakterizuar etsya formimin e lezioneve në mushkëri,
  djegie, jo, shpretkë, zorrë, tru gati-mantel;
 • sëmundje shoqërues të veshkave, diabetit dhe dështimi kardio-le-hochnoy.
 • Në fazat e mëvonshme të shtatzënisë ndërprerje-tion në rastet kur ka një kërcënim për jetën e nënës.

  Në rastet kur shtatzënia-mbajtjen kualifikohen, infeksion i fetusit në
  tuberkulozi nënës Strada yuschey të jetë e mundur gjatë punës me aspiratën
  (Gëlltitja) në lidhje me përmbajtjen e fruta-ujë ose kanalin e lindjes.
  Fëmijë të infektuar është shumë e rrallë, dhe foshnjat kanë tendencë të
  pothuajse të shëndetshme. Ata duhet të vaksinohen me vaksinën BCG në

  se 6 ditët e para të jetës.

  Vdekshmëria në hepatitit virus-qeveritar të rëndë
  shtatzënë 3 herë më e lartë se në jo-shtatzënë. Pjesa më e rëndë
  format e hepatitit viral dhe të gjitha vdekjet ndodhin në të fundit
  të-Tremujorin rrip. Faktorët anësore që përkeqëson gjatë
  sëmundje, përveç diagnozës vonuar të hepatitit dhe vonë
  shtrimin në spital, janë funksionale VME-shatelstv (duke përfshirë operacion
  seksion). Në këtë sëmundje, dhe nivele të larta të lindje të vdekur
  Vdekshmëria perinatale. Në hepatitit B mund utero (via
  placenta - një shtatzëni tre-III Mestre) dhe intrapartum (gjatë lindjes)

  Infeksioni i fetusit. Gjatë dorëzimit në pacientët me jo-gratë rrallë ndodh
  gjakderdhje. Në poslerodo-tion dhe post-abortit periudhave në shumë
  derra-entok shënuar përkeqësim.

  Infeksioni i fetusit me sifilis mund të ndodhë në rastin e
  sëmundjet e nënës para konceptimit dhe më vonë në faza të ndryshme
  Zhvillimi i fetusit. Treponema zbehtë, është shkaktar etiologjik i sifilis-schyesya,
  të hyjë në trupin e fetusit nëpërmjet venës umbilikale apo limfatik
  mënyrat e enëve të kërthizës. Pavarësisht depërtimit të hershme të zbehtë
  treponem trupi i fetusit, ndryshimet patologjike në organet e saj dhe
  Indet e zhvilluar pas vetëm 5-6 muaj shtatzënë.

  Më parë
  protyvosyfylytycheskoe trajtim aktiv në shtatzëninë e hershme
  mund të sigurojnë lindjen e pasardhësve të shëndoshë.

  Rreziku më i madh për të pasur një fëmijë të sëmurë në gratë shtatzëna që vuajnë
  sifilizi mesme në zhvillim në 2-6 jo-Del pas infeksionit,
  sepse ajo është në këtë fazë të agjentit dëshirore është në gjak.
  Shtatzënë grua pacient SIFI-fox, mundësi
  që të ketë një abort, por vetëm pas një trajtim-Atlantik specifik dhe
  eliminimi i manifestimeve sëmundjeve infektive. Nëse pacienti sifili-som
  kategorikisht vendosur për të lindur, të saj on-pravlyatsya përshtatshme
  Ro-dilnoho degë shtëpi.

  Gratë shtatzëna me diagnostikua
  sifilizi duhet të jetë dita e parë në spital
  Departamenti Vénérolles-hycheskoe. Trajtimi për ngrohje-fycheskymy
  Antibacterials mi (penicilinë, bitsillina). Në
  gratë patrajtuara me sifiliz, 99% e pacientëve janë të lindur
  fëmijët, gratë trajtohen vetëm për shtatzëni - në 11% të trajtohen
  vetëm gjatë marrë-mennosti - 9% dhe të trajtohen para dhe gjatë
  shtatzënisë - në 2% të rasteve.

  Rubeola në gratë shtatzëna në 15% të rasteve të çon në dështim,
  lindje e frytit të vdekur, në raste të tjera - formimi i pragut-ing
  fetus. Nëse ju gjeni Rubeolë bërë gjithmonë artificialisht

  preri-i shtatzënisë.

  Kontakti fakti me pacientët me rubeolës në mungesë të antitrupave ndaj virusit
  Rubeola në gjak shtatzënë është gjithashtu dëshmi për ndërprerjen
  shtatzënisë. Rubeola Perebolevshym mund të rekomandojë shtatzënisë kep
  jo më herët se 6 muaj pas shërimit.

  Në infektive sëmundje-financës të tjera akute transferuar në fillim
  Termat-është mennosti, çështja e përfundimit të saj është vendosur nga Komisioni në
  individualisht.


  Kancer

  Çdo novoobrazova i keq i-një contraindication
  për të marrë-mennosti. Kjo është kryesisht për shkak të një të nevojshëm hidnosti-qëllim
  droga anticancer që janë më SVO-em

  absolute teratogjenik, që duhet të shkaktojë formimin e defekteve, Liban
  Zhvillimi i fetusit. Përveç kësaj, shtatzënia mund të hani-mulirovat rritjen
  Disa tumore. Megjithatë ka dëshmi të suksesshëm
  trajtimi i tumoreve gjatë shtatzanise kusht që trajtimi është
  filloi pas javës së 12 të shtatzënisë.


  Sëmundjet endokrine

  Format e rënda të sëmundjes tiroide zakonisht
  konsideruar një tregues për abort sepse ata mund
  të çojë në zhvillimin e rëndë oslozh-lirit si i rëndë
  shtatzënia preeclampsia, ata nuk paraqiten konvulsione, detashment prezhdevre-mennaya
  normalisht ndodhet placentë.

  Këto probleme të çojë në rënda
  pasojat për nënën dhe për rebenka.Pri rënda
  sëmundje tiroide mund të krijojnë defekte zhvillimin zhvillimit
  fruta dhe intrauterine rritje vonuar deri në intrauterine
  vdekja. Nivelet Bottom-cue e hormoneve tiroide në gjysmën e parë të nënës
  shtatzënisë, kur nuk funksionon gjëndër tiroide
  fetus, që çon në çrregullime të pakthyeshme të zhvilluar tiyaeho-qendrore
  sistemit nervor. Ryvanie para-shtatzënisë në sëmundjet supë-tovidnoy
  Kanceri mund të rekomandohet vetëm pas dështimit
  trajtim konservativ.

  Në diabet të dy prindërit shumë

  rrit gjasat e sëmundjes së hershme të fëmijëve, kështu që kjo
  nëse shtatzënia është e kundërindikuar.
  Formë e rëndë në raundin e sëmundjes edhe
  shtatzënia pro-tivopokazaniem, në të cilën enët e rastit
  bëhet i brishtë, poyavlya JANE trombozë dhe gjakderdhje në të ndryshme
  organet, duke përfshirë enët e gjakut të retinës ipochek që komplikon kurs
  shtatzënisë. Prognoza për të fetusit në këtë rast është e diskutueshme: shpesh
  ekziston nevoja për abort për arsye shëndetësore
  në fetus padyshim jo-praktike.

  Tregues për beremennos terminimit, ju mund të jetë tjetër serioz zaboleva-i gjëndrave endokrine.


  Sistemi kardiovaskular

  Për diagnozën e sëmundjeve të caktuara të enëve të gjakut (trombozë, etj) duhet të jetë X-ray hulumtim logjik në
  Ky embrion është e ekspozuar ndaj ekspozimit të konsiderueshëm, duke çuar në
  Formimi keqformime ASW, po. Çështja e mbajtjes së të tilla
  Research zgjidhet individualisht për çdo shtatzënisë të gjatë; në ato
  raste kur shtatzënia nuk ishte e njohur, ajo ka për të ndërprerë.
  Në sëmundjeve vaskulare të rëndë çështjen e ruajtjes së shtatzënisë
  zgjidhet urë të varur nga të fetusit.

  Indikacionet për abortin janë shenja të dekompensimi çdo defekte të zemrës, të
  Zemra është nën-statochno (dyspnea, edemë, rritja e vetë-topa,

  kollë, rritjen e madhësisë së zemrës), në mënyrë të sigurt që të shtatzënisë
  jap ndikim negativ -ve në mennyh shëndetësor-marrjes.

  Një tjetër polemikë është çështja e pranueshmërisë së shtatzënisë pas valvulave mitrale të zemrës-elektronet, kështu
  shtatzënia normale për të rritur koagulimin në shtatzëni
  mund të çojë në vaskë trombozë protezuyut valvulave. Pas
  protezë bahatoklapanni kur një transaksion është zëvendësuar
  disa kardiak valvul-re, shtatzënia duhet të konsiderohet
  nedopus-Timo.

  Sëmundjeve të tjera të sistemit kardiovaskular (miokardit - pezmatimi i muskulit të zemrës, kardio etj), schyesya shenja të dështimit të zemrës, të rënda trazirat zemra ritmin, dhe aneurysm shoqërues

  aorta dhe arteriet e mëdha gjithashtu mund të jetë një tregues për
  aborti. Kur aneurysm e anijeve në rrezik të lartë shtatzënë
  Anijet thyej dhe vdekja e pacientit nga gjakderdhje.


  Sëmundje të veshkave

  Shtatzënia është e kundërindikuar në acarimin e veshkave dhe hronyches-politike sëmundje akute të veshkave. Veshka
  të sigurojë një nga mekanizmat rregulluese më të rëndësishme arte-Cal
  presion. Në këto sëmundje të presionit të gjakut shpesh
  Rritjet etsya, të cilat në kombinim me shtatzëni paraqet vështirësi për
  Nëna dhe fetus.

  Kur glomerulonefriti (inflamacioni i indeve veshkave ing) më shumë se
  sëmundjeve të tjera, shkëputja e parakohshme normalisht ndodh

  gjakderdhje i vendosur placentë. Gjysma notsennoe trajtimin e akute
  glomerulonefriti ishte treguar me fondet e con me qëllim kundërindikuar
  shtatzënë sepse shtatzënia është ndërprerë.

  Sëmundje kronike të mushkërive mund të jetë në Kazan për abortit, es ose sfondin e saj të zhvillimit saktësi renale dështim.


  Sëmundjet gjinekologjike

  Kanceri i qafës së mitrës. Besohet se shtatzënia-kep mund të ndodhë
  kundër sfondit të kancerit të qafës së mitrës dhe nxit zhvillimin më të shpejtë.
  Pas konfirmimit të diagnozës të jetë e-rrip dërguar menjëherë në
  Spitalet b për abortin dhe një trajtim përkatës stvuyuscheho.

  Fibroids mitrës. Çështja e ruajtjes është vendosur, mennosti

  individualisht sipas grave të moshës, Kohëzgjatjen zaboleva-tion,
  madhësia dhe vendndodhja e nodules miomes, shoqërues
  Sëmundjet. Shtatzënia nuk është i përshtatshëm për përmasave të mëdha fillestare
  tumor, rritje të shpejtë ato të saj (të dy jashtë dhe gjatë shtatzënisë),
  vend miomes nyje në bastisje të grihë qafën e mitrës. Kështu, i madh
  Madhësia dhe rritjes shpejtë nyjet janë në rrezik të ri-lindjes
  Tumoret beninje në ligë me cilësi, në vendin e një nyje
  ob qafës së mitrës Oblast ndoshta të rrezikshme për jetën gjakderdhje.

  Ky artikull paraqet vetëm gjendjen e më të zakonshme,
  inkurajoj të vendosë për mbajtjen e shtatzënisë.

  Mjekësor
  tregues për përfundimin e të-rrip mund të jetë progresion
  shumë e shumë sëmundje kronike, mungesa e stvie-efektit të trajtimit
  këto shtete kundër sfondit të shtatzënisë, sepse shtatzënia mund
  në mënyrë të konsiderueshme kufizojnë mundësitë terapeutike dhe diagnostikuese dhe
  Përveç kësaj, ajo mund të bëjë një ndikojnë pafavorshëm-ing kursin
  Sëmundjet e caktuara. Megjithatë ky artikull në asnjë rast nuk
  mund të jetë një udhëzues për veprim në fjalë sitë-nii e
  pranueshmëria e shtatzënisë. Progres i hedh moderne të mjekësisë
  Pyetja "absolutizmin" e shumë dëshmive. Edhe një herë, në
  Një i nevojshëm çdo rast qasje individuale shëtitje të ponderuara

  konsultuar disa ekspertë. Edhe në qoftë se sëmundja juaj
  lahutë abso, është një contraindication të shtatzënisë, nuk duhet të konsiderohet
  Kjo fjali është në fakt-mennost - është jo vetëm rruga kryesor
  të amësisë.