Diagnoza Kolla dhe trajtim


 • Si ka kollë e mirë
 • Si është diagnoza e pertusis
 • Komplikimet e pertusis
 • Trajtimi dhe parandalimi i pertusis

 • Përkthyer nga pertusis francez do të thotë "cockish
  qaj. " Një zë i ngjashëm jap fëmijëve gjatë një sulmi të kollitjes - themelor
  simptomat e sëmundjes. Ajo është e ruajtur kollë afatgjatë
  mjaft shëndet të mirë e bën prindërit ende të zbatohen për
  Pediatër.


  Si ka kollë e mirë

  Shkak infeksionit të trupit
  shkop pertussis (emri i saj tjetër - ngjit Bordet-zhinha quajtur
  në emër të autorëve që kanë studiuar pronat e saj).
  Stick transferuar nga
  Pacienti me pikëza kolla e mirë.

  Shumë të ndjeshëm ndaj kësaj
  fëmijët parashkollor sëmundje, sidomos në vjeshtë dhe dimër.

  Fëmijët nën një vit janë në rrezik të kontraktuese kollë e mirë më shumë se të tjerët. Fakti
  se antitrupat e vetë e fëmijës ende, por qumështi i nënës,
  edhe në qoftë se dikush është i imunizuar, ose kaluar. Në këtë moshë,
  kollë e mirë është shumë e rrezikshme. Ai shkon e vështirë. Shpikur para
  Vaksina pertusis, vdekjet e fëmijëve nën 1 vit ishte 50-60%.

  Getting me pikëza mikroskopike e pështymë dhe mukozë cipë në
  traktin e sipërm respirator për një fëmijë të shëndetshëm, infeksion është zbatuar në
  mukoza membranës në gjak dhe pastaj përhapet në të gjithë


  trup, ndërsa në mënyrë aktive shumëzuar.

  Simptomë e parë e pertusis - temperaturë të lartë e trupit dhe të rënda
  sulm vrullshëm kollitjes, e ndjekur nga karakteristikë
  fishkëllimë frymë. Por simptomë e fundit ndodh vetëm një javë
  pasi personi i infektuar. Kështu që nga koha pacienti
  pertussis kanë kohë për të infektojnë të dashurit e tyre. Pra, gjëja e parë që duhet të
  mos harroni prindërit - foshnjen ngjitëse për të tjerët një javë më parë
  dukuri e kollë dhe tre javë pas.


  Si është diagnoza e pertusis


  Manifestimet e para
  kollë e mirë në një fëmijë: pafuqi, refuzimi për të ngrënë, të lehtë të ftohtë dhe i thatë
  kollë, temperaturë të ngrihet në 39 C (zakonisht në mbrëmje, dhe për mëngjes

  është normale). Kollitjes rritet me kalimin e ditëve, atje
  Sulmet dhe përfundimisht kthehet në një konfiskim. E mirë
  Wand thekson toksina të veçantë. Ajo ndikon nervat,
  blloqe të tyre, duke rezultuar në qendër nervore kashlevoj marra
  pulses. Ata shkaktojnë shfaqjen e këtij lloji të kollë.

  Nëse
  proces që përfshin qendrat fqinje nervore, mund të ketë të vjella.
  Kollë natë rritur frekuencën e konfiskimit; ajo nuk i jep fëmijën për të fjetur.
  Gjatë sulmit fëmijë të sëmurë mund të marrë frymë e ajrit, dhe një herë
  e bën këtë kollë fillon përsëri. Ky sulm mund të zgjasë 4-5
  minuta dhe të përsëritur, në varësi të ashpërsia e zaboleva-të 20 herë

  ditë. Që atje ngushtimin vrullshëm të glottis në
  Fëmija duket frymëmarrje të zhurmshme. Pështymë kollë e mirë i trashë dhe ngjitës,
  kollë me vështirësi.

  Pas kollitjes sulm, më në fund,
  kalon, fëmija mund të ankohen për dhimbje në gjoks dhe bark. Në
  shumica e fëmijëve të sëmurë kollitje sulme të ndodhë një çift të
  javë, në disa raste, ata të zgjasë deri në 2 muaj. Megjithatë, ata
  pësojë disa ndryshime: sëmundje të rëndë në fillim, por
  gradualisht bëhet më e lehtë dhe të ndodhin më rrallë, ndërsa nuk
  katandiset në asgjë.


  Komplikimet e pertusis

  Pertussis komplikime të rrezikshme. Nga kjo sëmundje

  bashkua me të tjera, më pak të rëndë - pneumonia, encefalopati. Dhe,
  Sigurisht, vështirësia kryesore është që menjëherë të zbuluar
  sëmundje dhe jo të ngatërrohet me sëmundje të tjera të lartë e mirë
  udhë ajrore. Metodat e trajtimit janë mjaft të ndryshme, dhe në
  Trajtimi i gabuar për shkak të rremë ose i vonuar
  Diagnoza mund të dëmtojë vetëm pacientin. Verifikoni se foshnja
  me të vërtetë e mirë kollë, vetëm pas testeve laboratorike -
  pas zbulimit të pertussis bacileve.

  Sigurisht, dita e parë e kollës sëmundjes së mirë diagnostikuar thuajse
  e pamundur. Termi Fëmijët kurë e SARS, bronkit, tracheitis.

  Por
  Mjete konvencionale nuk ndihmojnë. Kollë e zgjatur e bën prindërit përsëri
  dhe pastaj të shkoni te mjeku. Dhe vetëm atëherë, pas një studimi të kujdesshëm
  dyshuari prindërit pediatër në kollës së mirë. Në ekzaminimin mjeku
  gjithmonë të përpiqet për të provokuar një sulm për të dëgjuar
  Fëmija kollitet. Këto pika janë vendimtare në vendosjen e diagnozë të saktë.
  Nëse fëmija fshihet, dmth dimly shprehur formën e sëmundjes,
  ndihmës i metodave të testimit laboratorik. Ky studim
  mukusit nga muri pasmë faringut që të identifikohen shkopinj Bordet-Zhang dhe
  mostrave gjak nga një venë për zbulimin e antitrupave në pertusis.


  Trajtimi dhe parandalimi i pertusis


  Nëse dyshoni kollë e mirë në një fëmijë apo një i rritur, thirrje mjekun
  shtëpi. Ai përcakton për të lënë "të dyshuar" në shtëpi ose të dërgoni një
  spital. Mjekimi është me antibiotikë. Për të zbutur kollën
  konfiskimet dhe spazma antitussive përshkruar dhe qetësues butë
  fondet. Nëse sëmundja ishin në gjendje të identifikojnë në një fazë të hershme të shkarkuar
  protivokoklyushnyy globulin gama. Dhe, sigurisht, nuk mund të bëjë pa
  vitaminë terapi dhe fizioterapi. Pertussis pacient
  Fëmija ka nevojë për sa më shumë ajër të pastër.

  Prandaj, kur
  trajtim, ai duhet të jetë në një zonë të ventiluar mirë.
  Të jetë i sigurt për të vëzhguar pjesën tjetër krevat në një kohë kur janë rritur

  temperatura. Dieta duhet të jetë i pjesshëm (porcione të vogla, por shpesh)
  të larmishme dhe të plotë. Enët zhytur lehtë në ndihmon tretjen e ushqimit
  trakt i kecin e pacientit në të lëngshme, gjysmë-lëngshme, formën pureed.

  Vetëm masë parandaluese është larg
  vaksinimi, me fjalë të tjera, vaksinimit DTP. Kjo është bërë edhe në vitin e parë
  jeta. Prandaj, një zgjidhje e arsyeshme për prindërit nuk është
  refuzojnë imunizimit. Vaksinimi e bëjnë fëmijët e vetëm të shëndetshme pa
  Simptomat e sëmundjes, të ftohtë, temperatura. Ata fëmijë që ende të shërohen nga pertusis, fitojnë imunitet, zakonisht për jetën.

  Mjekësisë tradicionale në trajtimin e pertusis:

 • Një kollë e fortë mund të përdoret për të natyran derrat gjoks
  vaj, të përziera me hudhër. Për të bërë këtë do të thotë që ju duhet të marrë
  1 i njëpasnjëshëm deri shtetit butë e hudhër dhe 2 pjesë
  derri yndyrë, përzierje tërësisht.
  Masson, i cili mori për të fshij
  gji fëmijën 1 në ditë, mundësisht në mbrëmje para se të shkojnë në shtrat; marrje
  fërkim, gjoks të përfundojë mirë.
 • Për të arritur hedh lëng mukusit trashë dhe në këtë mënyrë të lehtësojë
  kollë fëmija i ndihmon ekstrakt i përgatitur nga të tilla
  Koleksioni: lë hithër (1 pjesë), lë nënën dhe njerka
  i zakonshëm (pjesa 1), gjethe delli (1 pjesë).


  përgatitjen e infuzion, duhet të marrë 1 lugë gjelle e përzierje të thatë,
  para pour 200 ml ujë të ftohtë, të lënë për 2 orë, pastaj një të tillë
  përsëri të sjellë një çiban, të lejojë të freskët dhe thahet. Infusion pije 4
  orë gjatë ditës.
 • Informacion nga neni "pertusis: kur këlthitës karin?".