Vaksinimi fruthi dhe trajtim


 • Simptomet e fruthit
 • Ndërlikim
  fruth
 • Trajtim
  fruth
 • Parandalim
  fruth
 • Cilat janë contraindications për vaksinim

 • Fruthi - një sëmundje akute virale shoqëruar me ethe,
  inflamacion mukozale, skuqje. Ai është një nga më të
  sëmundjeve ngjitëse. Një fëmijë mund të merrni të sëmurë me fruthit kur ai vizitoi
  dhomë ku 2 orë para se ai ishte i sëmurë. Pothuajse të gjitha kontaktet
  (98%) të çojë në sëmundje. Sëmundja transmetohet nga pikëza ajrore
  mënyrë.

  Në një mjedis me mukozë të sekretuara virus me teshtimë, kollitjes, duke folur. Vetëm
  burim i infeksionit është një person i sëmurë i cili është
  ngjitëse 3 ditë para se njolla duket dhe për 4-5 ditë

  i nxituar.

  Fruthi shpesh fëmijët e sëmurë nën moshën 4 vjeç. Fëmijë
  Viti i parë zakonisht e rezervuara imunitet kaluar nga nëna
  (Nëse ju keni vuajtur më parë nga fruthi ose janë vaksinuar kundër saj), ai
  të ruhet në një fëmijë nën moshën 1 viti. Pas pësimit të një fruthi në trupin e sëmurë bërë imunitet të qëndrueshme gjatë gjithë jetës.  Simptomet e fruthit


  Periudha e inkubacionit është 9-11 ditë. Me kujdes
  Administrimi i imunoglobulinave ajo mund të zgjatet për 15-21 ditë. Disa
  manifestimet e sëmundjes vërejtur në gjysmën e dytë të periudhës së inkubacionit
  - Uljen e peshës trupore, edemë e qepallat më të ulëta dhe hyperemia


  (Skuqje), conjunctival, ethe në mbrëmje, kollë,
  një të ftohtë pak. Fillestar ose prodrome karakterizohet
  ethe për 38-39 ° C, dobësi, e përgjithshme
  gjendje e sëmurë, humbje e oreksit. Rritje të ftohtë, atje
  i përafërt "leh" kollë, hyperemia theksuar conjunctival. Shfaqet
  koreva enantema - një vend i vogël e kuqe e vendosur në mucous
  shell dhe shije të butë. Karakteristike për fruthit spote
  Bielsko-Filatov-Koplik - ato janë të vendosura në mukozën e cheeks
  dhe përfaqësojnë një bardha të vogël, e ngritur pak më lartë

  Spotet nivel mukozën e rrethuar nga një kuqërremtë të ngushtë
  Kufiri i ulur në mënyrë të vendosur në membranën mukoze. Në pika të paraqitjes
  Filatov-Koplik kujtoj bollgur ose krunde. Me ardhjen
  ekzantemë (skuqje), ata zhduken. Në fund të periudhës fillestare (3-4 ditë)
  Trupi temperatura bie, atëherë shfaqja e fruthit nxito përsëri
  rritet në numër më të lartë. Dehje e përgjithshme dhe shkatërrimi
  udhë ajrore përforcohet. Skuqje Koreva (skuqje) karakterizohet
  Fazat skuqje: 1 ditë lezione të shfaqen në fytyrë, qafë,
  në ditën e 2 - mbi trungu, armëve dhe kofshët; në ditën 3 të kap nxituar

  këmbë dhe këmbë, dhe fytyra fillon të zbehet. Artikujt më të dendur
  Scars janë të vendosura në fytyrë, qafë dhe bust sipërme. I nxituar
  të përbëhet nga papules të vogla (rreth 2 mm), të rrethuar nga të çrregullt në formë
  spote diametër spot janë zakonisht më të madhe se 10 mm. Lezionet priren
  të bashkojë, duke formuar forma komplekse me tehe të pjekura. Madje
  me plagët më të dendura mund të identifikojë fusha krejtësisht normal
  lëkurës. Në disa raste, sfond mund të shihet fruthit ekzanteme
  gjakderdhje (petechiae). Pas 3-4 lezione ditë venitet në e tyre
  vend janë njolla brownish - pigmentim.

  Në vend të nxituar
  Më vonë atje otrubevydnoe (si krunde) lëkurë
  fytyrë dhe trup.

  Në mungesë të komplikimeve të njëjtën kohë me një rënie në temperaturën dhe
  blanching skuqje kusht i përgjithshëm i pacientëve të përmirësuar, kataral
  Efektet zvogëlohet dhe zhduket, shërim ndodh.


  Varësisht nga shkalla dalluar i butë, të moderuar
  dhe fruthi rënda. Fruthi veçanërisht e vështirë ndodh në fëmijët e vegjël
  mosha e 2 vjet.


  Në personat e infektuar të cilët gjatë periudhës së inkubacionit
  prophylactically administruar imunoglobulinë ose pranuar transfuzion gjaku dhe
  fruthi plazma ndodh lehtë. Ajo është rritur inkubacion

  Periudha (21 ditë), zakonisht ndodh në temperaturë të ulët të keq
  (Deri në 38 gradë), kataral të frymëmarrjes
  i butë, njollë-Belsky Filatov-Koplik jo i nxituar në formë
  Elementet individuale pa fruthit karakteristike shkrirjen. Nuk ka komplikime
  jep.  Ndërlikim
  fruth


  Në 30% të rasteve të fruthit të çojë në komplikacione. Më shpesh
  komplikime të ndodhin në fëmijët më të vegjël se 5 vjet dhe ata më të vjetër se 20 vjet
  mosha.


  Komplikimi më i zakonshëm - bronkit, tracheitis,
  pezmatim i fytit, pneumoni, otitis media dhe infeksionet tjera bakteriale, dhe
  verbërisë, dëgjimi lezione, vonuar mendor.
  Në një rast,

  1000-2000 sëmundjet encefalit fruthi regjistruar (zakonisht pas 2-21
  ditë pas skuqje të lëkurës), shpesh duke filluar me ngritjen e temperaturës,
  konvulsione dhe koma.

  Sëmundja është e rrezikshme për gratë shtatzëna. Nëse një grua shtatzënë është e sëmurë
  fruthi, shans i anomalive abort dhe të fetusit është rreth 20%.  Trajtim
  fruth


  Shumica e pacientëve me fruthit trajtohen në shtëpi. Ajo duhet të mbajë tualet
  sy, hundë dhe buzët. Pirja e tepërt duhet të përmbushin nevojat e
  fluide trup. Food - një i pasur i plotë, me vitamina, lehtësisht
  tretshëm. Terapi simptomatike përfshin antitussive,
  antipyretics, antihistamines. Designed vitaminë A (200

  000-400 000 njësi) brenda 2 ditëve të para - të gjithë fëmijët në fillim
  mosha, dhe fëmijët më të vjetër me shoqërues të rëndë
  Sëmundjet. Antibiotikët përshkruara për komplikimet bakteriale:
  pneumoni, bronkit, otitis, etj Në pacientët me sëmundje të rënda
  kortikosteroidet përdorura (prednisone, hydrocortisone) kurs i shkurtër
  një dozë prej 1 mg / kg të peshës trupore. Në edemë cerebrale -
  dehidratiruyuschie (manitol, Lasix) dhe anti-inflamator droga
  Drogat që përmirësojnë rrjedhën e gjakut cerebrale.


  Parandalim
  fruth


  Aktualisht, masa kryesore parandaluese është aktive
  imunizimit (vaksinimit). Aplikoni vaksinat e mëposhtme: lopë Vaksina

  Kultura e thatë gjallë; MMR II; Ruvaks.


  Vaksinimi kundër fruthit mbajë asnjë i sëmurë me fruthit për fëmijët e moshës
  12-15 muaj. Vaksina e dytë administruar në moshë 6 vjet (para
  shkollë). Vaksinimi kundër fruthit në vendet me një incidencë të lartë
  kryer në moshën 9 dhe madje edhe 6 muaj për të mbrojtur foshnjat,
  ku sëmundja është veçanërisht i vështirë.

  Efektiviteti i vaksinimit

  Me imunitetin e duhur vaksinimit prodhuar 95%
  vaksinohen në 12 muaj dhe 98% në vaksinuar
  të moshës 15 muaj në 21-28 ditë pas inokulimit. Imuniteti zgjat
  mbi 25 vjet, vetëm një numër shumë i vogël i vaksinuar ajo mund

  zbehet.


  Reagimet negative

  Shumica e fëmijëve vaksinimi nuk është i shoqëruar nga ana e
  Reagimet. Megjithatë, në disa raste, në mes të 5 dhe 15 ditë pas
  vaksinimi, mund të ketë temperaturë (zakonisht jo
  sipër 39 C) kataral (kollë, konjuktivit, rinitit)
  neobilnaya zbehtë Koryo rozë si skuqje të lëkurës (5% e fëmijëve), fëmijët
  të prirur për reaksionet alergjike, skuqjen mund të jenë orët e para pas
  vaksinë. Reagimet nxiti mbahen zakonisht 2-3
  ditë. Pavarësisht nga shkalla e reagimit të fëmijës nuk është ngjitëse për
  të tjerët.  Cilat janë contraindications për vaksinim


 • Reagimet e forta apo komplikimet e dozë të mëparshëm të vaksinës.
 • Nëse fëmija ka marrë produkte të gjakut (imunoglobulinat, plazma
  gjakut), vaksinimi është kryer jo më herët se 3 muaj pas
  futja e gjakut.
 • Reaksionet alergjike të aminoglukozid antibiotikët
  (Neomycin, sepse çdo dozë e vaksinës lëngët përmban rreth 25 mg
  kjo drogë).
 • Prania e reaksioneve alergjike ndaj vezëve në histori. Reagimit të
  proteina vezë është një contraindication me përdorimin e importuara
  vaksinat, kështu që ata janë të përgatitur duke përdorur embrinov pule. Ku
  përgjigje të vezëve trembem, vaksinimi është më e mirë për të bërë vaksinën e importuar.

 • Çdo sëmundje apo rëndim akute të sëmundjes kronike.
 • Tuberkulozi aktiv nuk trajtohet.
 • Pacientët që marrin imunosupresive (dëshpëruar e sistemit imunitar)
  terapi. Pas vaksinën e drogës apo immunosuppression rrezatim
  administrohet jo më herët se 3 muaj pas aplikimit
  kortikosteroidet në doza të larta - jo më herët se 1 muaj. pas
  Fundi i trajtimit.
 • Pacientët me sëmundje të gjakut, leukimi, limfomat të çdo lloji
  ose malignancies tjera, palca e eshtrave apo goditës
  Sistemi limfatik.
 • Mungesës së imunitetit primar dhe fituar duke përfshirë pacientët me AIDS
  apo manifestime të tjera klinike të infeksionit me

  HIV. I infektuar me HIV (pa i rëndë
  imunosupresioni) vaksinë nuk është i kundërindikuar.
 • Shtatzënia shkak të rrezikut teorike të fetusit.
 • Mundësisht, vaksina kundër fruthit në 3 ditët e para të
  momenti i kontaktit me pacientë, e cila mbahet jo i sëmurë me fruthit dhe jo
  fëmijët e vaksinuar më të vjetër se 12 muaj, adoleshentët dhe të rriturit. Fëmijët në
  moshës 3-12 muaj edhe të parandalimit të mundshme emergjente si
  vaksinimi.


  Ju gjithashtu mund të hyjë 1 ose 2 doza (në varësi të
  shëndeti dhe koha e kaluar nga momenti i kontaktit) antitrupave
  njeri normal. Përdoret për fëmijët nën një vit,
  pacientët me imunitet të kompromituar dhe gratë shtatzëna.

  Kjo formë e parandalimit
  më efektiv kur administrohet në ditën e 4 nga momenti i kontaktit.

  Informacion nga artikullin "Kirit".