Seksion cesarean para, gjatë dhe pas


 • Nga c-seksioni
 • Gjatë seksion cezariane
 • Pas seksion cezariane
 • Indikacionet për seksion cezariane shumë. Ata
  mund të shoqërohet me burim të nënave me probleme gjatë
  shtatzënisë dhe lindjes së fëmijës, me të fetusit. Ne nuk do të ndalet
  Përshkrimi i hollësishëm i indikacioneve për seksion cezariane sepse ajo tashmë
  i është kushtuar një artikull të veçantë në numrin e parë të vitit 2002. Në
  norma të ndryshme të lindjes cesarean seksion shkon 12-27% të
  të gjitha familjet. Seksion cezariane mund të planifikohet dhe të emergjencës. Vlerësuar
  Seksion cezariane është kur prova është vënë në

  shtatzënisë.


  Nga c-seksioni

  Kush vendos nëse një grua të lindë vetë ose ajo ka nevojë për të bërë një c-seksion?
  Më parë kjo pyetje është përgjigjur në klinikën antenatale apo
  qendër mjekësore, ku vëzhgimi i shtatzënisë
  dhe gjendja e pacientit. Një studim i kryer jo vetëm një mjek
  obstetër, por mjekët e tjerë, mjek, optometrist,
  endocrinologist, nëse e nevojshme, kirurg, neurolog, ortoped. Në
  prania e ndonjë sëmundje, këta ekspertë të japin rekomandimet e tyre
  e shtatzënisë dhe të konkludojmë metodën e dorëzimit.
  Vendimi përfundimtar mbi nevojën për seksionin cezariane dhe kushtet e saj


  Performanca duke marrë mjekët në spital. Çdo shtëpi pleqsh ka vet
  Tiparet e një operacioni, anestezi, ngarje
  Periudha postoperative. Pra, zgjidhni spitalin më të mirë që më parë dhe
  Pyesni mjekun tuaj të gjitha shqetësimin tuaj.

  Një pyetje pyetur shpesh: a është e mundur për të bërë një c-seksioni në vullnetin, pa një gjendje mjekësore? Ne besojmë se një c-seksion
  mund të kryhet vetëm në rastet kur dorëzimi përmes
  vaginal i pamundur ose i rrezikshëm për jetën e nënës ose
  fetus. Pacientët nuk kanë njohuri profesionale për rreziqet
  operacioni nuk mund të marrin vendime të tilla.

  Kur shkoni në spital? Shumica e mjekëve femra
  Këshilla dërguar në spital për 1-2 javë para se të pritshëm
  operacion. Në spital i kryer më shumë teste
  pacient. Nëse është e nevojshme - korrigjim drogës zbuluar
  variacione në statusin shëndetësor. Gjithashtu vlerësohet fetusin:
  kardiotokografike mbajtur, me ultratinguj,
  Enët e gjakut Doppler në sistemin e "nënë-placenta-fetusit". Nëse spital
  përzgjedhur paraprakisht dhe një vendim me nenin cezariane,
  Të gjitha këshilla dhe vizita mund të shkoni në spital në
  spital. Dhe për seksionin cezariane vijnë ditë drejt

  kirurgji, duke trajnuar në shtëpi. Megjithatë, kjo është e mundur vetëm
  në mungesë të komplikimeve të rënda të shtatzënisë dhe gjendje normale
  fetus.

  Duke folur për përgatitjet për pjesën e planifikuar cezariane, ajo duhet të jetë
  përmendur mundësinë, dhe madje edhe domosdoshmëri, e kështu
  i quajtur autolohychnoho plazmadonorstva. Patient pas 20
  javë të shtatzënisë mund të kalojë veta 300 ml e saj të plazmës (pjesa e lëngshme
  gjak), të cilat do të ruhen në frigorifer për një të veçantë
  kohë të gjatë. Nëse gjatë operacionit nevojë për transfuzion gjaku
  gjak, do të ketë asnjë i huaj transfused (megjithëse shqyrtuar) dhe
  plazma e vet.

  Kjo eliminon mundësinë e infeksionit nga të ndryshme
  infeksionet, duke përfshirë HIV, hepatitit B dhe C. Autoplazmadonorstvo
  kryer në spitale, të cilat kanë departamentin e tyre të transfuzionit të gjakut.
  Procedura nuk do të ndikojë negativisht as gjendjen e nënës,
  ose në të fetusit apo plazma e humbur mbulohen në
  organ për 2-3 ditë.

  Sa është data e transaksionit? Kusht vlerësuar
  durueshëm dhe fetusi specifikohet data e dorëzimit nga data e periudhës së fundit menstrual,
  në datën e supozuar të konceptimit, në analizën e parë ultrazërit
  dhe, nëse është e mundur, ditë e zgjedhur, si të afërta me afat
  ofrimit. Ajo duhet të marrë parasysh dëshirat e pacientit.

  E tij
  Pëlqimi për kirurgji dhe pacientit anestezi në mësimdhënie
  shkrim.


  Gjatë seksion cezariane


  Tani le të flasim direkt për përgatitjen para operacionit në seksionin zgjedhore cezariane.
  Në prag të higjienës duhet të marrë një dush. Është e rëndësishme të fle mirë,
  për të përballuar me zemërim mjaft të kuptueshme, të marrë më mirë
  diçka qetësues natën (me rekomandim të mjekut). Prag
  duhet të jetë e lehtë. Por dita e kirurgjisë në mëngjes nuk mund të pini ose
  për të ngrënë. 2 orë para operacionit kryhet klizmë spastrimit.
  Menjëherë para kirurgji të fshikëzës është futur

  kateteri është hequr vetëm disa orë pas operacionit.
  Këto masa do të parandaluar komplikimet serioze të veshkave.

  Çfarë metodat e anestezi gjatë seksion cezariane?
  Metoda më moderne dhe të sigurt të lehtësim dhimbje për nënën
  dhe për të fetusit është rajonal (epidural ose kurrizore)
  anestezi.
  Kjo znebolyuyetsya vetmi vend operacionet dhe më i ulët
  trup. Pacienti është i vetëdijshëm dhe mund të dëgjojë dhe të shoh
  fëmija i tyre menjëherë pas lindjes, atë të bashkëngjitni gjoks. Në
  spitale moderne, operacion më shumë se 95% është kryer, në këtë
  anestezi. Shumë më pak shpesh përdoret anestezi të përgjithshme.

  Si për të kryer një c-seksion? Pas
  lani grua dhimbje stomaku antiseptik të veçantë dhe të mbuluar
  fletët sterile. Në nivelin e gjoksit të vendosur pengesë për
  pacienti nuk mund të shohin operacionet vend. Prerje të barkut është bërë
  mur. Në shumicën e rasteve, kjo është një seksion kryq e
  vagina, rrallë - pjesë gjatësore nga barku në kërthizë. Pastaj
  lëvizur përveç muskujve është prerë në uterusit (zakonisht - a kryq, te pakten -
  gjatësore) shpalosen membranave. Mjeku hyn në dorën në zgavrën
  mitër dhe tërheq fëmijën. Mbivendosjet kordonin e kërthizës, fëmija të kalojë
  mami. Pastaj pjellë dorë hiqet dhe qepen prerje në mitër

  fije të veçantë që të zgjidhë në 3-4 muaj. Edhe
  restauruar dhe mur abdominal. Lëkura imponojë kllapa ose seams
  dhe në krye - një fashë sterile. Në varësi të metodës dhe të kompleksitetit
  Kohëzgjatja operacion i një mesatare prej 20-40 minuta.


  Pas seksion cezariane

  Natën e parë pas pacient cezariane zakonisht
  është në dhomë shërim apo kujdesin intensiv,
  ku monitorimi ora e gjendjes së saj, e përgjithshme
  mirëqenien, tensioni i gjakut, puls, norma e frymëmarrjes,
  Madhësia dhe ton mitrës, numri i shkarkimit, funksioni i rrugëve urinare
  fshikëz. Pas një operacioni në fshikëz e poshtme të barkut është vendosur në

  akull 1,5-2 orë, e cila ndihmon për të reduktuar në mitër dhe të reduktuar
  humbja e gjakut. Çfarë droga administrohen zakonisht në periudhën postoperative?
  Anestezi detyrueshëm i emëruar, frekuenca e inputit
  droga varet intensitetin e dhimbjes. Zakonisht
  anestezi është e nevojshme në 2-3 ditët e para, më vonë në të
  gradualisht refuzojnë. Përveç kësaj, përshkruesit,
  promovimin e tkurrjes së mitrës, dhe droga që të normalizuar funksion
  traktit gastrointestinal. I kripur gjithashtu administruar intravenoz
  zgjidhje për të mbushur humbjen e lëngjeve. Çështja e emërimit
  Veprojnë me antibiotikë zgjidhur mjekun për çdo pacient

  individualisht. Shumica e seksioneve të planifikuara cezariane nuk kërkojnë
  të terapisë me antibiotikë.


  Kur mund të merrni up? Hera e parë që ne të ndihmojë pacientin
  deri 6 orë pas operacionit. Së pari, ju duhet të ulen, dhe pastaj
  një qëndrim pak. Për fillim të mjaftueshme. Më aktiv
  Mënyra e makinës fillon pas transferimit të Shtëpisë së intensive
  terapi. Ajo është e mirë për t'u kujdesur për blerjen special
  fashë postoperative, i cili do të lehtësojë në masë të madhe lëvizjen
  ditët e para pas seksion cezariane. Nga dita e parë ju mund të
  të fillojnë për të kryer stërvitje minimale, e cila
  promovuar një kurs më të favorshëm postoperativ.


  Translations në ndarjen Postpartum mundshme brenda 12-24 orëve pas
  operacion. Një fëmijë në këtë kohë është në departamentin e fëmijëve. Në
  Postpartum grua departamenti vetë do të fillojë të shikoni për
  baby, ushqyer gjoksin e tij dhe të mbuluar. Por në ditët e para
  nevojë për ndihmë nga mjekët dhe të afërmit (nëse është në spital
  Vizitat e lejuara).

  Dietë. Në ditën e parë pas operacionit është e lejuar për të pirë
  ujë mineral pa gaz. Ju mund të shtoni lëng limoni në të. Në të dytin
  dietë e zgjeruar ditë - ju mund të hani drithëra, supë me pak yndyrë, i zier
  mish, çaj ëmbël. Në ditën e tretë të ushqyerit të jetë e mundur - me

  përjashtuar vetëm ushqime dietë nuk janë të rekomanduara gjatë gji
  ushqyerit. Zakonisht normalizojë funksionin e zorrëve pas rreth ditës
  emëruar pas spastrimit kirurgji klizmë.

  Siç mund të shkarkohet në shtëpi, mjeku vendos. Zakonisht
  5 ditë pas kirurgji prodhon ultratinguj
  mitër, dhe në ditë 6 ose qepje hequr kllapa. Në rrjedhën begatë
  Postoperative e mundur për të nxjerrë 6-7 ditë pas cesarean
  seksion.

  Vypysavshys shtëpi, do të përpiqen për t'u çlodhur sa më shumë të jetë e mundur.
  Ju do të duhet një vëmendje të veçantë dhe ndihmë nga anëtarët e familjes
  mund të ndajnë disa punët e shtëpisë.

  Për disa kohë pas
  Operacionet do të ruhen dobësi, lodhje, dhimbje
  ndjesi në damar. Cili regjim duhet të rrinë jashtë? Ushqim
  Sigurisht - e konsideruar dhënien e gjirit. Kur "Procedurat e ujit" kanë
  dush i kufizuar. Merrni një dush, noti është i mundur vetëm në 1,5
  muaj pas operacionit. Plotësisht të ushtruar - dy
  muaj pas seksion cezariane. Recover seks mundshme përmes
  6 javë pas operacionit. Para-vizitoni mjekun, ai do të
  të vlerësuar se sa mirë rrjedhin periudhë postoperativ.
  Të jetë i sigurt për të menduar rreth kontracepsionit.

  Zgjidhni më të përshtatshme
  mënyrë ju mund, pas konsultimit me mjekun tuaj.

  Shtatzënia tjetër pas seksion cezariane më të mirë
  planifikojnë 2 vjet. Gjatë kësaj kohe, trupi juaj do të ketë kohë për të plotësisht
  veten nga shtatzënia e mëparshme dhe kirurgjisë nënshtruar.
  Ju duhet të dini se në qoftë se herën tjetër që ju nuk jeni shtatzënë
  Ajo do të tregohet për prerje cezariane, atëherë ju keni çdo shans e lindjes
  në mënyrë të pavarur, pa përdorur për kirurgji.