Pot ose jar i ushqimit për ato pak të gatshëm për të blerë ose të gatuaj për veten tuaj


 • Në mbrojtje të kavanoza
 • Safely ...
 • ... Dhe në kohë
 • Çfarë është shkruar në paketimin
 • Nga një pikë lëng në një darkë
 • Qasje individuale
 • Përgatisë veten
 • Faqja retseptyot Natalia Rakhivsky

 • Në mbrojtje të kavanoza

  Përfitimet e ushqimet e gatshme me sa duket e qartë: ajo është shpejtësia dhe lehtësinë e përgatitjes. Në kushtet e mungesës së kohës apo mungesës së aftësive është shumë e rehatshme. Përveç kësaj, në fillim (rreth 8 muaj) ushqim për fëmijën që të jetë pyureobraznoy. Për të arritur qëndrueshmëri të tillë në shtëpi mom të duhet të derdh paratë ose blender, ose vuajnë keq me filtër të ndryshme dhe Stupochkoyu.

  Dhe ushqimet e gatshme është shumë i përshtatshëm për transportin. Në nënat e pranishme me foshnje të bëhen më të lëvizshme. Nëse prindërit mblodhën për të vizituar, ose ndoshta një piknik, ata lehtë mund të marrë me vete një enë me salcë, e cila, duke pasur në dorë një lugë, ju mund të ushqyer fëmijën në pothuajse çdo mjedis.

  Përveç kësaj, kavanoza, shishe, kuti dhe çanta ju mund të gjeni produktet apo kombinimin e tyre, e cila për disa arsye ajo është mirë të përshtatshme për fëmijën tuaj - por ata janë shumë të lehtë për të gjetur dhe të përgatisë veten.

  Irina biri Gleb 7 muaj: "Biri i një lëng të dashur kajsi, unë mendoj se përmes kësaj ne mori shpëtoj e kapsllëk.


  Ai gjithashtu ha pure bizele jeshile dhe spinaq. Nëse nuk jar, unë do mezi mendoj gatuaj atij diçka. Dhe çfarë - nuk e ngrirë gjysmë njëjtë? ".


  Safely ...

  Megjithatë, përparësi kryesore e ushqimit fëmija prodhimin industrial mbetet cilësia e saj e provuar. Ndërsa kuptuar kjo nuk është gjithmonë i pranishëm për konsumatorët.

  Shumë prindër besojnë se kuzhinier më të besueshme. "Unë personalisht zgjidhni produktet vetë në kontroll të përpunimit dhe gatimit temperaturës së tyre - thotë Valeria, nënë e 8-mujor Ñòàñèê. - Ndiqni të gjitha kërkesat e higjienës. Fëmija im gjithmonë merr gatuar fllad ushqim.

  Dhe kur ju e konsideroni se të gjitha frutat dhe perimet rritur në komplot tonë, është ushqimi më të mirë që unë mund të jap unë ".

  Megjithatë, as Valerie ose pronarët e tjerë të kopshte, kopshte perimesh, e jo për të përmendur ata që blejnë produkte në dyqanet dhe tregjet nuk mund të përballojë për të kontrolluar përmbajtjen e substancave të dëmshme apo edhe të rrezikshme. Ndërsa të gjithë prodhuesit e madhe e ushqimit të fëmijës janë të përshtatshme për këtë laborator. Përveç kësaj, cilësia e produkteve fillestare është e garantuar nga fakti se fruta dhe perime, drithëra dhe mish rritur në ferma të veçanta.

  I gjithë ky informacion është zbuluar, kompanitë - prodhuesit e ushqimit të fëmijës me kënaqësi dhe të lumtur për të ndarë atë kur ajo arrin të konsumit.


  Kjo është sipas autoriteteve, pesë-muaj nënë Sonia, "Nëse unë blej lëng ose applesauce ose sempre Gerber, unë e di se kjo është domosdoshmërisht një produkt me cilësi të prodhuar nga fruta dhe perime rritur posaçërisht. Ndërsa një mollë apo banane, blerë në çadrën afërt e di se ku rritur, nga importohen dhe ruhen si ".


  ... Dhe në kohë

  Është e drejtë të thuhet se cilësia e ngrënies fëmijëve nuk janë vetëm prodhuesit e interesuara, por edhe nga autoritetet kombëtare, dhe vetëm të lejojë këto produkte në tregun e vendeve të tyre. Në certifikimin e dy importuara dhe vendore ushqimit të fëmijës është e angazhuar Institutin e të ushqyerit.

  Kjo organizatë gjithashtu publikon rekomandime në drejtim të futjes së ushqimeve plotësuese dhe përbërjen e saj cilësore (të fundit të datës 1997) dhe siguron që informacioni mbi paketën nuk e kundërshtojnë këtë informacion.

  Pra, kur blejnë ushqim për fëmijë gati për mom, jo ​​edhe të njohur me orarin e futjes së ushqimeve plotësuese (shih Tabelën.), Kryesisht imunizuar nga gabimet për të ushqyer fëmijën për moshën e tij dhe jo atë që duhet të jetë - e mjaftueshme për të lexuar me kujdes rekomandimet për paketë. Kompanitë e mëdha kanë më të lehtë detyrë prindërit, zhvillimin e vetë etiketimin e saj shumë të qartë për ushqim, i projektuar për periudha të ndryshme të zhvillimit të fëmijës.

  Fotot qesharake vë çdo gjë në vendin e vet: Po, kjo është ajo për fëmijën, por vetëm mund të ulen, por ajo mund të ushqyer fëmijën, i cili mësoi për zvarritje, etj

  Megjithatë, ushqim i gatshëm fëmija të standardizuara janë firmosur jo vetëm avantazhet e tij, por edhe disavantazhet. Megjithatë, ndërgjegjësimi minimal lejon për të minimizuar ato.


  Çfarë është shkruar në paketimin

  Shumica e frutave dhe perimeve purees paketuara në kavanoza qelqi nga 100 në 200 g lëng - në shishe, kanaçe apo çanta e rreth 200 ml. Kjo ruhen në tekst të qartë në frigorifer, këto produkte zakonisht mund jo më shumë se një ditë.

  Kjo supozon se polbanochki perime pure fëmija do të hani për drekë sot, dhe një tjetër - nesër. Ose edhe të gjithë - sot.

  Por jo vetëm të ndodhë: futja e çdo lloji të ri të ushqimit (sidomos nëse ajo ndodh të 7 -8 muaj) duhet të fillojë me majë të një lugë çaji dhe moshë të shumës mjekëve pediatër këshillojnë të arrijë gradualisht gjatë dy javëve. Në ditët e para është e rëndësishme për të monitoruar nga afër reagimin e foshnjës në produkte të reja. Ata prindër të cilët janë të vogla për një kavanoz e standardeve të rritur e shkakton për të ushqyer fëmijën gjithë përmbajtja e saj pa trajnim do të duhet të përmend rrugën e duhur për të paketë.

  Shije dhe cilësi në ushqim përfunduar gjithashtu është i rregulluar në mënyrë rigoroze. Prodhimi i sotëm markë është pikërisht njëjtë si dje - ndryshe nga enët shtëpi që janë gjithmonë jashtë ndryshme. Duke kohore fëmijët si qëndrueshmëri. Megjithatë, aftësia për të ndjehen pak më shumë shije shumë të rëndësishme: kjo është një nga mënyrat e ditur në botën e diversitetit dhe sigurinë e shijes gjerë të pasionit në të ardhmen, dhe lloji i trajnimit trupin drejt e "rritur" ushqim.

  Ushqime të gatshme grimcuar ndryshe për fëmijët e të gjitha moshave, por ende gatuar mama dhe perime pure me një pirun, një copë karrota të freskëta apo mollë, kaloi përmes një mulli mishit të mishit - kjo është diçka tjetër.

  Çfarë ju duhet për të përtyp, jo vetëm për të marrë në gojë dhe i gëlltiti. Një zakon dhe aftësia për të përtyp dhe përtyp rezulton, nuk kishte formuar para shfaqjes së parë të dhëmbëve dhe sigurisht - në një vit të moshës. Po, qendra pediatrik mjekësor "Krishtlindje 2000" vuri në dukje mungesën e zhvillimit të këtyre aftësive tek fëmijët të cilët janë deri në një vit e gjysmë, ushqehet kryesisht me shishe. Pasojat e mundshme - zhvillimi i gabuar dhëmb në mungesë të stresit, probleme me traktin digjestiv përmes të ardhurave të përtypur dobët ushqim dhe dietë shumë të kufizuar në të ardhmen.

  Me pak fjalë, mendoj se e ushqimit përfunduar me mençuri dhe në mënyrë krijuese - dhe kjo do të jetë një ndihmë e mirë për ju.

  Fëmija është i gatshëm për futjen e ushqimeve plotësuese nëse:

 • ai ishte 5-6 muaj;
 • ai tregon një gatishmëri për të përtypur lëvizjet kur goditi në kupave gojë, biberona ose objekteve të tjera;
 • Gjuha refleks shtyjnë kalbet ushqimit dhe promovimin gjuhën refleks zhvillon gunga të ushqimit;
 • filloi të shkurtuar dhëmbët;
 • lëvizja e kokës mund të tregojnë se më nuk dëshiron për të ngrënë;
 • është i interesuar në atë që të tjerët të ngrënë;
 • Git pjekur mjaft për të mësuar një numër të vogël të produktit të ri pa dispepsi dhe reaksione alergjike.

 • Nga një pikë lëng në një darkë

  Të përshtatshme për produkte të ushqyerit fëmija mund të kërkoni një gamë të kompanive të ndryshme, por është e mundur që ju do të takohet me ndonjë markë një ushqim.

  Për shembull, nën emrin e markës "Tip-top" vjen linjë të plotë të ushqimeve - nga lëng parë monocomponent, patate pure dhe drithërat për ushqimet e plota për 10-12 muaj fëmijën.

  Një shumëllojshmëri e pure frutash "Tip-top". Midis tyre janë pure një-komponent për të ushqyerit e parë, dhe kombinime të ndryshme të frutave, manaferrat dhe perimeve për fëmijët më të vjetër. Shumica e varg nuk përmban sheqer, disa pure patatesh pasuruar me vitaminë C. përmbajtje të lartë fibër e pure frutash normalizes lëvizshmëri zorrëve, i cili është i rëndësishëm për tretje të shëndetshme. Për shembull, dardhë nxit rritjen e baktereve të dobishme në zorrë dhe ofron ndreq efekt, dhe kumbulla pure, anasjelltas, rrit lëvizshmërinë e zorrëve.

  Në një shumëllojshmëri të madhe të lëngje dhe teas fëmijërisë fëmijët speciale pije të fëmijëve ofruar "Tip-Top": ". Kajsi, mollë, karrota me herbs", "Apple me Videos" dhe
  Ata janë një kombinim i lëng dhe ekstrakte bimore, janë të njohura për fëmijën një qëndrueshmëri të lëngshme, përmbajnë vitamina natyrale dhe minerale. Bimët mjekësore të japë një efekt të butë, të butë në trup. Chamomile ka veti anti-inflamator dhe normalizes aktivitetin e traktit gastrointestinal. Anise dhe qimnon të nxitur sekrecionet e stomakut lëng dhe për të parandaluar vanitet. Peppermint ka një qetësues, qetësues efekt, rrit sekretimit të gjëndrave të tretjes, është përdorur për të rritur excitability, çrregullime funksionale të traktit gastrointestinal dhe mëlçisë.

  Pije "Tip-top" të japë efekt tonik, të lehtësuar tretje, të rritur rezistencën në trupin e një fëmije të faktorëve të mjedisit.

  Pure perimesh "Tip-top" të fillojë me monocomponent "kungull". Pastaj të zgjeruar gamën e "patate kungull", "patate të mollëve", "karrota me mollë", "lulelakër me patate." Shto kopër, majdanoz (ra fjala, një gjë e rrallë në produktet për fëmijët!) Pasuruar ndjeshëm ushqime me vitamina dhe minerale. Një vaj luledielli pasuruar me vitaminë E pure dhe acideve yndyrore polyunsaturated.

  Gjinjtë "Tip-top" nuk kërkon gatim, shumë ekonomik - me një kuti mund të gatuaj 12-16 servings.

  Ato trajtojnë fëmijët shëndetësore specifik sotme, proteina qumështi intolerancën lopës, gluten (të lashtat e proteinave), alergji ushqimore. Filloni të shtypni drithërat në dietën e fëmijës më të mirë me të qumështit-të lirë dhe gluten-të lirë një komponent (të tilla "sheqerit Buckwheat", "Buckwheat" dhe "misri"). Atëherë ju mund të përpiquni të bela me shtimin e frutave dhe perimeve ("Gruri me perime", "fruta Buckwheat"), dhe kaloni më vonë në qull qumështi ("Buckwheat me mollë", "kungull Gruri", "Me një përzierje e drithëra me mollë dhe karrota "). Gjinjtë "Tip-top" i fortifikuar me kalcium, hekur, zink dhe vitaminë komplekse.

  Nën emrin e markës "Tip-top" prodhuar një gamë të gjerë të prodhimeve të qumështit, frutave dhe pure - produkte që kombinojnë pronat e dobishme e frutave dhe djathë ose kos.

  Për fëmijët me proteina qumështi intolerancës lopës, në bashkëpunim me Institutin e të ushqyerit zhvilluar tre lloje të frutave dhe salcë soje "Tip-top", "molle-soje", "bukuroshe-soje" dhe "soja-kajsi." Shtoje te pure frutash proteine ​​soje, vetëm perime proteina lehtësisht të tretshëm, të krahasueshme në vlerë ushqyese e proteinave shtazore na lejohet për të marrë ushqim kalori, mund të ndryshojnë menynë e fëmijëve me proteina qumështi intolerancës lopës dhe format e ndryshme të alergji ushqimore.

  Mishi dhe peshku rritje produktet "Tip-top" në dispozicion në tre gradë e rëndë. Për fëmijët 6 muaj - pure homogjenizuar, për bebe 8-muaj-vjetra - pure, dhe për fëmijët më të vjetër se 9 muaj kanë dhëmbë - produktet e krupnopodribneni.

  Më shumë se gjysma e varg e gatuar pa kripë, sepse veshkat fëmija ende i pazhvilluar dhe i dobët të eliminuar kripë natriumi nga trupi.

  Përfshin menu fëmija ushqim për fëmijë "Tip-top" ju nga një moshë e hershme e mëson atë të shëndetshme, e shijshme dhe të ndryshme dietë.


  Qasje individuale

  Nga ajo që ai e nevojshme kur hyjnë në një të re ushqim dietë baby, të gjithë ekspertët kryesorë bien dakord. Por si për të zbatuar këtë ide në praktikë? Natyrisht jo të bëjë pa një qëndrim kritik ndaj standardeve që lidhen me kohën dhe rendin e prezantimit të ushqimeve plotësuese enët e tij.

  Kështu, rekomandimet e të hahet më shumë për të trajtuar fëmijët që janë me fëmijë në gji një kohë të shkurtër dhe të transferohen shpejt në një të ushqyerit të përzier ose artificiale - pas të gjitha këto fëmijë kryesisht të shikojnë specialistët e Institutit.

  Shumica e mjekëve pediatër janë dakord se një fëmijë i cili është ushqyer me gji ekskluzivisht nuk kanë nevojë për ndonjë ushqim dhe ujë shtesë për 6 muaj të moshës. Dhe një vit në qoftë se dhënia e gjirit me sukses vazhdon nevojat për energji të foshnjës së mbuluar kryesisht qumësht.

  Në mënyrë të qartë, në këtë rast datat për ushqime, duke përfshirë edhe ushqimet e gatshme duhet të rishikohen. Këtu ne paraqesim kriteret individuale me të cilat jo vetëm mjekët, por edhe prindërit mund të vlerësojnë gatishmërinë e fëmijës në ushqime të reja (nga libri. Vorontsov IM, EM Fateeva "fëmijë në gji, vlera e saj dhe mbështetëse") .

  Gjithashtu përzgjedhje unike e produkteve dhe kushteve të kontributit të tyre të nevojshme për fëmijët të cilët janë të prirur për alergji dhe kanë probleme të tjera shëndetësore. Nëse sëmundja bërë vetë ndjerë në muajt e parë të jetës, prindërit zakonisht përpiqen për të bërë nga një produkt në një tjetër fëmije çoi jo vetëm një pediatër dhe fëmijë mjek diete. Nëse mundësia e alergjive supozuar vetëm?

  Në këtë rast, shumica e mjekëve pediatër rekomandojnë ushqime me asnjë nxitim; nuk fillojnë me lëng dhe gluten-free drithërat (hikërror, oriz, kënaqur) me ujë ose supë perimesh ose pure perimesh (kungull, karrota, lakër, kungull); të jenë të kujdesshëm me vezë e verdhë veze; familjaritet me fruta të fillojë me pure ose mollë e pjekur gatuar fruta të thata; dhe me lëngjet e mishit (e cila, nga mënyra, më mirë për të mbjellë ujë), qumështi dhe prodhimet e qumështit të presin deri në një vit.


  Përgatisë veten

  Pra, shpesh prindërit kanë bërë kështu nutritionists bebet e tyre. Unë nuk gjithmonë të ketë zgjedhje bie në ushqim nga dyqani.

  Svetlana, 10 muaj vajza Ira: "Pas kërkimeve të shumta nga gjykimi dhe gabim, ne më në fund arriti në përfundimin se fëmija ynë nuk mund të qëndrojë ushqimet gati të bankës, përveç asaj molle herberovskoho dhe pure kumbull hipivskoho.
  Çdo gjë tjetër përgatisë veten. Eksperiment me produkte të ndryshme. Kohët e fundit duke ngrënë sallatë. Iryntsi pëlqente ".

  Disa prindër besojnë se vitamina dhe ushqyesve të tjera janë të ruajtura vetëm ushqim që është gatuar vetëm se, dhe nuk e kuptojnë se si një ruajtje të mundshme afatgjatë të ushqimit të fëmijës që thotë se "nuk ka preservatives".

  Në fakt, të teknologjisë moderne të paketimit dhe pothuajse menjëhershëm produktet pasteurized mbajë shumicën e pronave të tyre të dobishme. Por prania e trashëse - substancave që japin salcë të veçantë cilësi të dendur - në të vërtetë të dëshirueshme, ata janë të padëmshme për fëmijën, por prania e tij e bëri vlera ushqyese të produktit është më e ulët dhe blerja e saj - më pak fitimprurës.

  Shumë preferojnë të përgatiten për arsye financiare. Duket se kjo nuk është vetëm një problem i brendshëm - hartuesit e enciklopedisë britanike mëmë "fëmijë dhe të kujdeset për atë", në veçanti, vuri në dukje: "Kulloti fëmijën vetëm kanaçe, kuti dhe paketimin janë shumë të shtrenjtë në krahasim me shtëpi i bërë ushqim."

  Në të vërtetë, kur është fjala për ushqim të cilësisë, një enë me salcë është e njëjtë si disa nëna të kalojnë një ditë në veten e tyre. Argumenti "kundër", është edhe fakti se para se ju të përcaktojë se çfarë është si fëmija duhet të përpiqen shumë. Oksana, nënë tetëmbëdhjetë muaj Nasty: "Situata financiare luan një rol në zgjedhjen e llojit të ushqimit. Vajza ime ha shumë e keqe dhe unë nuk mund të përballojë për të mësuar çdo ditë 50-100 rubla, duke u përpjekur për të përcaktuar nëse ajo donte një bankë të rregullt. Pra veten time dhe fshij perime të ziera, fruta, mish, pulë. E vetmja gjë që unë blej të gatshme - është e bollgur çastit.

  Ajo bëhet mjaft ekonomikisht dhe gjithashtu shumë i përshtatshëm. "


  Recipes shtëpi nga Natalia Rakhivsky

  Unë propozoj për të miratuar recetë e mëposhtme sallatë për fëmijën (9-10 muaj) që nga viti: patate, karrota, lakër, panxhar vidvaryuyutsya apo pjekur apo i përgatitur në një kazan të dyfishtë. Pastaj imët shkërmoqet ose njëpasnjëshëm. Shto vezë të ziera e vështirë të ziera (mundësisht trembem) kastravec copëtuar imët. Nëse e dëshiruar, sezonin e me vaj.

  Personalisht, unë nganjëherë shpëton dhe përvoja e brezave të mëparshëm. Për shembull, gjyshja ime na dha një libër interesant të quajtur "ushqim për fëmijë". I zënë ngushtë, vetëm një - viti i botimit dhe 1957.

  Megjithatë, pas duke kërkuar në të, ne kemi kuptuar se në qoftë se vendos për të pushuar disa mbetjet dhe këshilla qesharak për sot, atëherë ne mund të përdorni një shumë të recetave. Për shembull, pothuajse të harruar sot në mënyrë urbane e gjizë, kos gatim një-ditë derdh në tenxhere steril, të mbuluar me një kapak dhe vihet në ngrohje të ulët në një banjë me ujë. Kefir nga stvorozhytsya ngrohjes. Butësisht llokoçis, të sjellë djathë në 70 gradë dhe në këtë temperaturë për ta mbajtur atë në ngrohjes për 30 minuta. Pastaj djathë i freskët, duke e vendosur atë në një tenxhere të madhe me ujë të ftohtë, hidhni në një sitë sterile, të mbuluara me garzë, butësisht shtrydh në garzë dhe fshij nëpër të njëjtën garzë.

  Me 300 gram kos marrë 50 g djathë. "

  Ose qofte recetë nga të njëjtin libër. Në shikim të parë duket se çdo grua e di se këto receta, por rezulton se shumë nënat e reja duhet të konsultohen me nënat e tyre apo gjyshet, "mish viçi pa dhjamë dhe filma të humbasë dy herë përmes një mulli mishit, shtoni kripë, qumësht dhe përzierje mirë, pastaj shtoni këtë mbushje bardhë veze, rrihej në shkumë, dhe llokoçis përsëri. Me gatuar topa masive shkarko (qofte) me madhësinë e një qershi të madhe, rënia e tyre në supë valë dhe kuzhinier në çiban të ulët për 8-10 minuta. "

  Për të përmbledhur. Vetëm të bëjë jo ushqim për fëmijë gati sot menaxhon disa.

  Sipas mjekëve pediatër të Moskës, në radhë të parë nga frekuenca e përdorimit janë të djathë dhe kos (Eshtë e panevojshme të thuhet, ata marrin kuzhinë qumësht). Në vendin e dytë - lëngje të tretshme qull gatim industrial në aksione i tretë frutash dhe purees. Një më shumë perime të vetë-përgatitur dhe mish: së pari duket nënat më të arritshme dhe të konservuar fëmijë shpesh duket pa shije ... (edhe pse fëmija mund të jetë një mendim).

  Si do të shihet kjo marrëdhënie. Në çdo rast, çelësi për fëmijën mirë shëndetësore - në një kombinim inteligjent e ushqimit të cilësisë. Ende duhet të provoni, por gabimet ne shpresojmë do të bëhen më të vogla.