Vajzat intime higjienike


 • Higjienës gjenitale
 • Vajzat Jeta javë parë

 • Higjienës gjenitale

  Në mënyrë tipike, një nënë e re është një sasi e madhe e pyetjeve. Kur fëmija është i vogël, ai ka nevojë për kujdes të vazhdueshëm dhe vëmendje, dhe ju jeni të frikësuar për të shkaktojë atij dëm. Sidomos higjiena gjenital jep një shumë probleme. Sa për vajzat, atëherë ne mund të trajtojë mjaft e lehtë. Por ne nuk dimë asgjë për djemtë. Le të dinë këtë shkencë.

  Duke higjienës gjenitale duhet të trajtohen me kujdes që nga lindja. Përndryshe, fëmija mund të ketë probleme me urinim të vështirë, inflamacion mund të ketë probleme të ndryshme apo të tjera në adoleshencë.

  Në fakt, nuk ka punë e madhe, ju vetëm duhet të lexoni disa rregulla të thjeshta.


  Vajzat Jeta javë parë

  Deri në fund të javës së parë të jetës vajzë ju mund të vëreni mukusit me një gjak pak. Në mënyrë tipike, këto shpërndarje të zhduket brenda 2-3 vetë ditësh. Kjo është për shkak të niveleve të tepërta të hormoneve të nënës në trup janë ende vajza. Gjatë kësaj periudhe, foshnja ka nevojë për kujdes të vazhdueshëm. Pelena duhet të ndryshohet çdo 1,5-2 orë. Nëse zgjedhja e fundit për më shumë se 3 ditë, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

  Organet gjenitale Vajzat janë shumë të ndjeshme dhe kanë rezistencë shumë të ulët të sëmundjeve të ndryshme infektive.


  Më e zakonshme "femër" sëmundje e porsalindur është vulvitis (inflamacion i aparatit gjenital të jashtëm), kështu që gjithmonë të mbajtur zonën e tyre gjenitale të pastër dhe të ngrohtë. Çdo herë që të ndryshojë një pelenë, larë organet gjenitale vajzë ujin tënd të ngrohtë. Ju mund ta lani atë nën rubinet ose pambuku të pastër shtupë obmochennym në ujë. Filloni të larë nga kockës pubike në coccyx të parandaloj hyrjen e jashtëqitjeve në organet gjenitale. Gjithashtu, ju nuk duhet të përdorni sapun më shumë se një herë në 4-5 ditë, në mënyrë për të parandaluar tharjen e lëkurës foshnjës.

  Minojë foshnje e porsalindur duhet para se çdo ndryshim të rrobave.

  Kjo duhet të jetë ujë pak të ngrohtë në temperaturë dhome. Midis Labia mund të mblidhen shkarkimin, urina mbetet, pëlhurë vogël fibër. Kjo duhet shpëlarje butësisht ndarë folds, dhe butësisht fshij pastër me një peshqir të butë, në çdo rast, nuk e fshij. Thata vaj lëkurë shpifjeve fëmijë - dhe podmyvaniya përfunduar. Mundohuni të procedurës të shkaktuara thërrimet emocionet pozitive buzëqeshje lavdërimin e saj, pa marrë parasysh çfarë. Siguruar që kontakti aksidental me dush të ftohtë mur apo zhurmë me zë të lartë e ujit nuk shkaktojnë frikë. Dhe, më e rëndësishmja, mos harroni kur podmyvaniya jet uji duhet të drejtohen vetëm nga para për të mbështetur, për të mos sjellë në një infeksion të anusit vaginë.

  Kjo - rregull për jetën.

  Shkelja e higjienës mund të çojë në probleme serioze, sepse ndryshe nga grua të rritur që mukozës e vaginës duke banojnë microflora normal të tij, një vajzë e 7 viteve pidhi praktikisht pambrojtur kundër infeksionit.

  Për një mekanizëm mbrojtës dhe është formuar nën ndikimin e hormoneve femërore dhe më në fund maturohet për rreth 18 vjet.

  Dhe vajzat vezoret prodhojnë një sasi shumë të vogël të hormoneve. Prandaj, një nga sëmundjet më të zakonshme gjinekologjike të fëmijëve - vulvovaginitis, inflamacion i rreshtim të vaginës dhe përreth indeve të jashtme.

  Ajo shkakton ënjtje e organeve gjenitale, përzgjedhjen e bardhë - mucous, qelb ose shkarkimit djathë, kruajtje. Arsyeja kryesore për ndodhjen e saj - neglizhimi i rregullave elementare të higjienës.

  Ato janë të thjeshta: për të identifikuar individuale vajzë peshqir të butë vetëm organe gjenitale, brekë të ndryshojë çdo ditë. Të jetë i sigurt për të shpjeguar vajzën pse në asnjë rast nuk mund të veshin të brendshme, pa marrë off këpucët para. Tunduar vajzë dhe mësojnë atë për të bërë të njëjtën gjë, por i lava duart e pastra.

  Pas një lëvizje zorrë në podmyvaniya duhet të përdorni sapun fëmijë. Një tjetër i rëndësishëm por pak gjë i njohur: për të monitoruar gjendjen e thonjve të fëmijës.

  Jo vetëm të pastër, por edhe për të siguruar që ata nuk nagged vajzë. Fingernails kafshonin - pothuajse njëqind për qind worms probabilitetit, dhe shumë pushtim hlystyani mënyrë dramatike rritur gjasat e vulvovaginal.

  A nuk merrni me pasion me kozmetikë për fëmijët. Mos përdorni krem ​​të ndryshme, vajra dhe pluhurat shumë shpesh, dhe përdorimin e tyre vetëm kur është e nevojshme (kur acarim të lëkurës nga pelena dhe pelenë). Përdorimi i tepruar i kimikateve ju mund të thyejnë një shtresë natyrore mbrojtëse të lëkurës së porsalindur.

  Informacion nga artikullin "higjienën gjenital për fëmijët e vegjël"

  Diskutoni komuniteteve:

 • Kujdes Newborn
 • Higjiena Feminine