Food me karakter


 • Bollgur për rreng
 • Turqia rrezik
 • Sanduiç i çmenduri
 • Selino kundër depresionit


 • Bollgur për rreng

  Juaj debatues kumar fëmijë? Ajo është subjekt i konkurrencës, kërkon të ribërë botën në mënyrën e vet dhe të jetë një lider në çdo gjë? Kjo nuk është gjithmonë e keqe, dhe në disa raste, të tilla si "luftuar" sportit a must. Megjithatë, nëse djali apo vajza shumë agresive përgjigjet në situatat e jetës mjaft të zakonshëm, duhet të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur për të marrë masa, përndryshe probleme nuk mund të shmanget. Vështirë se mësuesi i shkollës si në qoftë se studenti është ose grushta duke thirrur të përgjigjet për komente apo nota të këqija.

  Duket qetë "edges përafërt" karakter duke përdorur ushqimin.

  Adoleshentët janë të prirur për sjellje agresive nuk mund të ushqehet ushqim me aditivëve si nitrat kaliumi (E 252), nitrat natriumi (E-251) dhe nitrateve natriumi (E-250). Nitratet dhe nitritet shtuar në salcice, tymosur dhe i konservuar shumë për t'u dhënë atyre një pamje tërheqëse. Ata shtojnë produkte të qëndrueshme "mish" trëndafili. Numri i tyre është i matur në mënyrë rigoroze marrësit, duke shmangur tepërt. Megjithatë, në qoftë se fëmija është shumë shpesh hanë qentë e nxehtë apo suxhuk në trupin e tij, për shkak të moshës-tretje të grumbulluar nitrateve, të cilat janë pastaj konvertohet në nitrateve më të rrezikshme.


  Shenjat e para të "mbidozë" i nitrateve - nervozizëm, agresion pamotivuar. E pra, mbeten adoleshent xhagajdar? Jo në të gjitha. Gjëja kryesore - për të ushqyer atë.

  Menu Personale

  Replace ushqime me nitrateve enët e bëra nga mish dhe peshk. Kur të blesh perime, veçanërisht lashtat rrënjë, preferojnë zhardhokët vogla. Në karrota gjigante, rrepa dhe patate nitrateve të grumbulluar më shumë.

  Dhe çfarë lidhje me ato nitrateve që janë të bllokuar në trupin e një të riu? Siguroj fëmijë të filluar ditën me një drithëra rëndë me një lugë krunde gruri. Së pari, bollgur përkryer pastron trupin e të gjithë të panevojshme.

  Dhe së dyti, në bollgur, mbështjellë oats dhe krunde gruri sidomos një shumë të magnezit, e cila ka një efekt qetësues, forcon kockat dhe muskujt, ndihmon normalizimin ton enëve të gjakut, është parandalimi i dystonia vegjetativ-vaskulare. Ky mineral gjurmë të pasura si soje, fasule të bardha, trëndafil i egër, gruri, karrota dhe arra. Por së pari përmbajtjen e magneziumit me besim të marrë shalqi.

  Gjithashtu përfshihen në produktet dietë të riu që përmbajnë pektin, mollë e pjekur, hikërror, enët gatuar panxhar. Ata bëjnë në varg të mrekullueshme me bollgur për të pastruar trupin. Ajo do të marrë shumë kohë, dhe ju gëzoheni ndryshime në natyrën e fëmijës dhe vetë të bëhet i qetë dhe i ekuilibruar.


  Turqia rrezik

  Më shumë kohët e fundit në mënyrë të bindur, edhe pse fëmija i nevrikosur në 13 vjet papritmas u bë shpërthyese, me gjemba dhe kokëfortë. Ai dukej i pushtuar nga fryma e kundërshtim. Ajo mund të papritur për veten e tij dhe të ofendojë edhe afër një të dashur. Sarkazëm dhe gërnjar Tij tremb dhe të dëmtojë të rriturit, si një njeri i ri mohuar jo vetëm ndonjë nga opinionet dhe rekomandimet e tyre, por gjithashtu përpiqet të bërë të tyre, madje duke injoruar kuptim të përbashkët. Mos u shqetësoni! Përkundrazi, adoleshent nga natyra dhe nuk kokëfortë dhe nuk stroptiv. Është vetëm se ajo ka shkelur metabolizmin fosfor-kalcium.

  Menu Personale

  Adoleshentët e kokëfortë ushqimi të dobishme të veçanta. Menu duhet domosdoshmërisht të jetë ndryshe, por ne duhet të përpiqet të mos përzierje proteina me karbohidratet. Për shembull, për mëngjes ju mund të jepni fëmijën tuaj një vezë, djathë, burgers ose biftek. Por në këtë rast, scones dhe çaj të ëmbël janë të përjashtuara. Për darkë, enët e mira perime, sallatë, supë veggie, perime mbushur apo lulelakër të zier nën salcë qumësht. Në çaj kohë të çaj me ëmbëlsira, scones ose biskota. E mirë deri më sot dhe sallatë frutash të freskëta. Në darkë kostum mish ose peshk pjatë me shumë gjelbërim.

  Adoleshentët inflamator dhe lehtësisht nervoz shpesh është e vështirë të bie në gjumë.

  Prandaj, një pjatë ideale për mbrëmje ata do të jetë i gatuar salcë gjeldeti me arra. Gjeldeti mish i bardhë përmban triptofanit dhe një shumë të vitaminës B3 (niacin), dhe arra të plotësojë darkë vitaminë B6. Kjo treshe (amino acid triptofan, vitamina B3 dhe B6) ka një efekt qetësues, dhe përveç kësaj, një efekt pozitiv në gjumë. Prandaj gjeldeti me arra dhe një filxhan qumësht të nxehtë me mjaltë para gjumit mund të jetë shumë i dobishëm dhe i fjetur i preferuar.


  Sanduiç i çmenduri

  Kec juaj në verë u rrit papritmas nga të gjitha paditë, në një dylda ligët gjatë dhe i hollë dhe vajza filloi të rritet me papës dhe të menduarit për podium.

  Për fat të keq, ata kanë ndryshuar dhe karakter. Vajzë ende diçka ishte e pambrojtur dhe abuzive, dhe djali nuk ndryshojnë qetësinë, por tani ... Cilat janë ato harraq dhe i hutuar, i lodhur shpejt dhe të fillojnë të kapem për detaje dhe kapriçioz! Në mbrëmje ata nuk e qetësuar, nuk e vënë deri në mëngjes.

  Nëse fëmijët rriten, Prince sinializues, me hapa të mëdhenj, sa ata kanë nevojë materialeve të ndërtimit për trupin! Kalcium, magnez dhe fosfor, të cilat janë djemtë nga ushqimi që ata të humbasë. Nuk është një kërcënim për të brishtësisë kockave dhe kariesit të dhëmbëve. Përveç kësaj, këto minerale mangësi ndikon në sistemin nervor, përkeqësimin e kujtesës dhe vëmendje, si rezultat, vuajnë performancën.

  Menu Personale

  Pra adoleshentët duhet sa më shumë qumësht dhe pije të qumështit, djathë dhe djathë. Qumësht veçanërisht të dobishme, në të cilën shtoi vitaminë D: pa pasur nevojë për minerale të eshtrave zhytur dobët.

  Rezultatet e studimeve të kryera në shkollat ​​e Irlandës, kanë treguar se edhe një mëngjes shumë të lehta shtesë (filxhan qumësht dhe një fetë bukë me një rrip të vogël të djathë) përmirëson ndjeshëm performancën.

  Duke i kushtuar vëmendje për të ndihmuar të përballuar ushqime të pasura me vitamina B dhe E dhe choline, e cila shpesh është referuar kujtesës substancave dhe disiplinës. Kjo pjatë e mëlçisë, veshkave, proshutë derri, pulat, vezë, bishtajore, jeshile.

  E mirë për të mbushur vinaigrette dhe sallatë vaj luledielli i parafinuar. Sigurimi i studentit çaj tahynnuyu halva ose biskota me farat e susamit. Të gjitha këto ushqime janë të pasura me vitaminë E.

  Një i rëndësishëm dhe mangan, ajo ndihmon në parandalimin e osteoporozës, përmirëson kujtesën dhe kështu zvogëlon nervozizëm. Përfshira atë në drithëra të tërë, veçanërisht bollgur, hikërror dhe gruri, si dhe perimet jeshile me gjethe në bizele dhe buryatsi.

  Perfect për mëngjes dhe shumëfish kapriçioze të përshpejtuar - vezë të ziera, tërshërë qumësht qull, një gotë qumësht dhe kakao tij djathë sanduiç.

  Për një meze të lehtë në shkollë të gatuar të dobishme "sanduiç me një sekret": rrotullon të prerë mishi dhe ngjitur në zgavrën e formuar nga tru të mëlçisë.


  Selino kundër depresionit

  Fëmija juaj temperamentin melankolik, ai është i prirur për të pesimizmit? Madje pa shumë vështirësi mund të sjellë atë në humor të zymtë? Ndoshta ai thjesht nuk kanë mjaft vitamina B

  Rezultatet e studimeve të fundit të kryera në Britani konfirmoi se edhe njerëzit mjaft të lumtur të fillojnë të përjetojnë simptoma të depresionit në qoftë se ata nuk kanë niacin (vitaminë E) dhe acidi folik (vitamina B9). Dhe në adoleshentët rritur nevojën për vitamina, kështu që mungesa e këtyre substancave ndodh më shpejt se në të rriturit.

  Menu Personale

  Vetëm një degëz nga selino (por çdo ditë!) Pjesa e sallatë karrota integruar me kajsi apo kajsi të thata, vezë, ushqime të mëlçisë 1-2 herë në javë, bukë gruri tërë për darkë - dhe mungesa e acidit folik nuk do të kërcënojë adoleshentët.

  Buds Niacin pasur, pulave mishit të bardhë, peshk i freskët, hurma, fiq, kumbulla të thara. Shpesh njerëzit ankohen përbërjen melankolik për Sëmundjet e ndryshme, por asgjë nuk duket për të marrë të sëmurë, atëherë kreu buzzed, atëherë zanyye mbrapa, këmbët.

  Ajo u gjet se shkaku i gjithë këtyre trazirave është se njerëzit nuk kanë endorphins mjaftueshme, hormonet e gëzim. Nëse ata zhvillojnë në trup është reduktuar, ajo zvogëlon humor, dhe pragun dhimbje.

  Për të rregulluar situatën, është e nevojshme për të drejtuar muzikë, valle ose të hani diçka të shijshme, çokollatë, banane, arra, kungull apo farat e susamit. Por admiroj ëmbël dhe miell nuk është e nevojshme, ose hormonet e gëzimit prodhohen më.

  Cilado karakter nuk ishte një adoleshent, dimër dhe pranverë trupi i tij veçanërisht nevoja e tmerrshme e vitaminave.

  Megjithatë, mbani mend se multivitamin shtesa komplekse dhe biologjikisht aktive ushqimore, gjëja më e dobishme fëmija juaj mund të vini të mirë mjek i familjes ose pediatrin qarkut.