Lojra dhe ushtrime që promovojnë zhvillimin e gjuhës


 • Mendja e një fëmije - në gishta
 • Aparat fjalim Training
 • Mëso të shëndoshë
 • Ushtrimet për të zhvilluar frymën e gjuhës


 • Mendja e një fëmije - në gishta

  Për fëmijët nën një vit mjaft sugjerojnë artikujt dhe lodra me fletë sipërfaqe të ndryshme të letrës, e cila mund të shqyej dhe nenexhik, lodra të buta.


  Për fëmijët pas 1 viti nga shumë të dobishme bojë të veçantë gisht (fëmijë e vë një dorë ose gisht bojë dhe "tërheq" në letër), balta (me mbikëqyrjen e të rriturve) - derisa ajo mund të jetë vetëm nenexhik dhe të thyer në copa.


  Më të vjetër fëmijë, më shumë ngarkesë mund të japin gishtat e tij. Pas 2 vitesh, pyesni fëmijën të luajë me butona.

  Ata mund të qep në një copë leckë, ajo do të pad - një imitues për të këmbëve, në të cilën ju mund të shkoni; ose të bëjë fasteners fun. Fëmijët gëzojnë një butonat ndryshim, shpërndarjen e tyre sipas madhësisë, ngjyrës, vë në një kuti.


  Shumë e dobishme Finger Lojra - Mit. Fëmija tregon poemë ndërsa tregon veprim në shkoj vjedhurazi. Versioni më i famshëm i kësaj loje - "Dyzet për dyzet", por është më e vështirë për të njoftuar dhe ekranit.


  Zhvillimi i gërshërë - shumë ngarkesë për gishtat. Nga 3 viteve ju mund të ofrojë diçka fëmijën tuaj për të shkurtuar (letër prerja më e lehtë, pëlhurë, fije - komplikuar).

  Pas 3 vitesh duhet të blini një mozaik fëmijë (Fillimisht më të keq), puzzles për fëmijët (copë e madhe); fut interesante tipit Montessori stringing rruaza të mëdha dhe, natyrisht, duke tërhequr (laps, pikturuar me një furçë).


  Të gjitha këto lojëra të sjellë gëzim për fëmijët dhe për të inkurajuar trajton, dhe përmes tyre - të menduarit, gjuhës, vëmendje, etj  Aparat fjalim Training

  Lojëra për gjuhën (të folurit aparatit të trajnimit; vjet e gjysmë)


  Leximi një poemë dedikuar fjalë shprehem me fëmijën.

  Në një livadh kullosnin lopë - "Mu-on-y, th-të-të" .

  Me shirita grerëz fluturues - "Nga NW, NW-out" .

  Fllad Summer shpërtheu - "F-FF, FF-f '.  Bell rang - "Din, Din, Din".

  Strekotiv në karkalec bari - "Tr-pp, TC-NW» .

  Iriq me gjemba u zhvillua - "PH-PH-PH" .

  Pak zog këndoi 'Til eh, eh Til'.

  Dhe beetle zemëruar dzyzhchav - "F-njëjtit njëjtë, njëjtë, të njëjtit i njëjtë."


  Fëmijë mund të dëgjoni të parë, pastaj të përpiqet për të përsëritur, jo vetëm domahaytesya riprodhim të saktë të tingujve, aparat fjalim zhvillon gradualisht dhe individualisht.


  Tarifimit për gjuhën (Aparat fjalim Training, një vjet e gjysmë)

  Uluni në frontin e fëmijës dhe, duke folur një fjalë, ndiqni hapat më poshtë. Kec duket në të parë, pastaj përpiqet përsëri.

  Gjuha Walk plotësuar: (Goja Hapur)


  Ai i larë, (Këshillë e gjuhës për të mbajtur fort pas dhëmbëve të sipërm)

  krehër, (Në mënyrë të përsëritur fshij ndërmjet dhëmbëve të sipërm dhe të poshtëm, të shtyjë mbrapa dhe me radhë për të fshehur)

  Mbi kalimtarët og?% B
  Byanulsya,
  (Hold buzët e gjuhës - "oblyznutysya")

  Djathtas, majtas prapa, (Kthimi në anën e gjuhës së specifikuar)

  Poshtë ra, crawled up , (Gjuha rënie poshtë dhe i bie në)
  Pasi - në gojë zhdukur. (Çuvashisht në gojën e tij për të fshehur)

  Mos harroni se kec percepton veprimet tuaja pasqyrë, kështu duke thënë "la", ju duhet të kthehet gjuhën e duhur dhe anasjelltas. Ju mund të shtoni tekstin në kasetë, atëherë ju mund të përqendrohen plotësisht në ushtrime me fëmijën.

  Ju mund të dalë me një përrallë të gjuhës me lëvizjet e ngjashme ("bllokim të ëmbël", "kërpudhat" - ajo mbështetet në qiell e sipërme, me nofulla të ulët është ulur kështu shtrirë gjuhën fre, "gunga në mur" - ajo qëndron kundër brendësi të faqes, ju pak klikoni mbi "pullat" të formuara në schichtsi jashtë).


  Guess kush erdhi tek ne (material: lodra ose fotografi që përshkruajnë kafshët quajtur)


  Tregon Adult lodër apo foto (p.sh. lopë) dhe oferta për të kujtuar se si miell ajo. Fëmija thotë: "Moo-y". Në mënyrë të ngjashme, fotot e tjera (si zukatje makinë si daulle rrahjen si minj shpëtim, etj).
  Adult ofron mbi zvukopodrazhanyyam mendoj që erdhi për të vizituar.

 • "Mu-Mu-në" - që është moo?
 • "Meow - meow" - që vijnë nga?
 • Dhe kush u fsheh dhe squealing "wee-wee-wee"?
 • "Ko-ko-ko" - i cili tani?
 • "Qua-qua-qua" - dhe kush është kjo?
 • "Ku, mia-ku" - zëri i të cilit kjo?
 • "Tick-Tock, tik-tak-Tock" - dhe çfarë është kjo?
 • Dhe kështu me radhë.

  Duke ndryshuar katran e zërit, një i rritur kërkon të përcaktojë se cili miun (mace, qen, etj) BEEPS, i madh apo i vogël.  Mëso të shëndoshë

  Një fëmijë ulet me shpinë të tij në të rrituri që prodhon tinguj me objekte të ndryshme. Fëmija duhet të mendoj se çfarë objektin dhe e quajti atë pa kthim prapa.


  Zhurmave mund të jenë shumë të ndryshme. Ju mund të hedhin një lugë me topin në dysheme, letër lot goditur subjektin e subjektit, libër rrokullisje etj ..

  Ju mund të për çdo përgjigje të saktë duke i dhënë fëmijës tuaj yllin ose chip. Ju mund të luajnë me disa fëmijë (atëherë nuk do të jetë një element i konkurrencës).  Ushtrimet për të zhvilluar frymën e gjuhës

  "Luleradhiqe" (Materiali: lule luleradhiqe)


  Nga shëtitje, gjeni luleradhiqe. Adult ofron një goditje për lule kështu që u rritën të gjitha push të. Zakonisht fëmija paguhet në 3-4.


  "Snowflakes" (Materiali: pambuk ose disa pjesë të letrës vogël Snowflakes copë të napkins)


  Adult tregon se si për të hedhur në "snowflakes" me pëllëmbët të hapura, fëmija e përsërit. Ushtrim të përsëritur 2-3 herë.  "Butterfly, fluturojnë!"
  (Materiali: 2-3 fluturat ndritshme letër, secili varur në një varg diçka në personin e fëmijës)  Task fëmijë - defekt fluturat se ata "fluturoi". Hedhur në jo më shumë se 10 sekonda, me pushimeve të mos i trullosur.