Dhëmbët e prerë


 • Kushtet teething
 • Problemi i parë
 • Nuk bëni vetëm uturimë
 • Droga nga zemra
 • Paralajmëruese - karies
 • I parë Data

 • Kushtet teething

  Kushtet teething si dhe kohën kur fëmija fillon të ulet, ecin, flasin, individin. Shumica e foshnjave dhëmbët e parë fillojnë të shfaqen në moshën gjashtë deri në nëntë muaj. Së pari, nëna ime vënë re spot delikate qumështi në nofullën e poshtme, dhe incisors vonë sipërme qendrore shpërthej.

  Më shumë dhëmbët do të jetë i lindur në çifte, në 9-12 muaj - incisors të sipërme dhe të poshtme anësore, molars e parë (të ashtuquajturat "i gjashtë") shpërthejë në 12-15 muaj, canines - 17-20.

  Ka një formulë me të cilën ka rëndësi se sa dhëmbët duhet foshnjën të një moshe të caktuar: 4 muaj negative (dmth para se viti zakonisht është shpërthej 8 dhëmbët: 12 - 4). Dhëmbët Totali qumështit duhet të jetë 20. Nga fillimi i vitit të tretë të jetës Dhëmbët e qumështit duhet të shpërthej plotësisht.


  Problemi i parë

  Disa fëmijë vështirë se të reagojë ndaj faktit se ata të shkurtuar dhëmbët e tyre, të tjerët - ata, për fat të keq, shumica - janë të shqetësuar. Pak mërzit për të thënë, pamjen e çdo dhëmbi - një fatkeqësi të vogël për ta dhe për të dashurit e tyre. Edhe pse pediatër thonë se as i ftohtë as diarre jo e lidhur me dhëmbë, çdo nënë e di rrugën e vështirë se ajo nuk është.


  Se "dhëmbë" - që diarre dhe ethe, dhe netë pa gjumë.

  Shfaqja e dhëmbëve - kjo sigurisht nuk është një sëmundje, por një proces i natyrshëm fiziologjik, dhe mund (dhe duhet) të ndihmojë fëmijën tuaj të merrni nëpërmjet saj pa lot panevojshme.

  Gjatë kësaj kohe, fëmijët janë zakonisht shoved në gojën e saj çdo objekt, të cilat mund të arrijnë, kafshoj faqet e tyre, lind një anë të arenën, etj Prandaj, çdo gjë që merr në sytë e të (dhe të gojës) fëmijën duhet të jetë i pastër steril. Edhe një herë, të bëjë apartament pastrimi i lagësht, fshij krevat fëmijësh dhe kosh, stilolaps larë fëmijën. Atëherë ju janë të garantuara kundër çdo infeksion intestinal.


  Jo vetëm rraketakesh


  Të gjithë fëmijët si të ashtuquajturat hapëse massager. Lodër në formën e unazave apo flutur sende aq bukur në gojën e tij. Por jo vetëm e bukur - këto lodra gjithashtu i dobishëm. Ata janë të mbushur me ujë, si dhe burimet dhe masazh të shkëlqyer mishrat e fryrë BABY. Nëse massager gjithashtu të mbajë në frigorifer, ajo do të bëhet një analgjezik i shkëlqyer.

  Masazh, duke përdorur butësi të ndryshme, materiale fortësi japin fëmijës mundësinë për të zgjedhur atë që ai e nevojshme më tani.

  Nuk është një shitje dhe Muzikë Masazh dhe Masazh, ndezje dritat me ngjyrë. Zgjedhja është e juaja: blej lodra të tilla apo jo.

  Vetëm mbani në mend, ata të stimuluar fëmijën. Nëse një fëmijë dhe nuk do të gjejnë një vend të shqetësuese, është më mirë të mos të rrezikojnë atë.


  Droga nga zemra

  Lehtësoj jetën fëmijën mundemi dhe xhel të veçantë analgjezik për dhëmbë. Ata mund të përdorin, duke filluar nga 3-4 muaj të moshës.

  Sa për temperaturën, antipiretik më mirë, e cila mund të rekomandojë vetëm njeri gjashtëmujor është sigurisht paracetamol.


  Antipyretics të tjera janë të kundërindikuar. Pra, nuk i japin aspirinë për fëmijët nën 12, ibuprofen i rrezikshëm për ata që janë të prirur për të fenomeneve të astmës, dhe analginum, e cila është shitur ende në barnatore tanë në Evropë kanë harruar të gjatë.
  Paralajmëruese - karies

  Besohet se dhëmbët e qumështit - një dukuri e përkohshme, dhe nuk mund të vë në siklet veten me kujdes të tepruar. Ajo nuk është. Dhëmbët e fëmijë kanë nevojë për kujdes nga shpërthimit të tyre. Smalt i ri butë - faktor kryesor rreziku: ai është shumë karies fast-paced (sidomos si qumësht, një ushqim i vogël element kryesor përmban sheqer - pleh të mirë për prishjen e dhëmbëve). Në nevojë për kujdes dhe mishrat. Gjatë teething, ata janë veçanërisht të lirshme, kështu si smalt, është një mjedis ideal për bakteret. Ajo është e mbushur me të gjitha llojet e infeksioneve të fëmijës - nga gripi dhe përfundon otitis.

  Pastë dhëmbësh fëmijë i vogël nuk është e nevojshme - vetëm fshij nëna ime çdo dhëmb shami të pastër lagësht.

  Por furçë dhëmbësh ai mund "të përdorur". Modeli më i mirë është furçë dhëmbësh parë - gishtave gome me flluska. Veshur në gishtin e nënës sime, ajo është e përkryer të përballen me pllakën dhe masazh mishrat e në të njëjtën kohë. Kjo furçë dentistë rekomandojmë të përdorni deri në dy vjet, që është sa kohë që fëmija juaj mund të heqë dorë nga një furçë dhëmbësh të vërtetë.

  Dhëmbët e pastër të fëmijës duhet si me kujdes dhe me kujdes kështu. Fakti se rrënjët e incisors qendrore, të cilat së pari u shfaq në botë më në fund të formohet vetëm dy vjet - këtë herë ata janë të lehtë për të dëmtuar dhe të dislokohen edhe nëse ju shtypni furçë vështirë.  Të dy vjet e gjysmë rekomanduar brushing pa pastë dhëmbësh (baby vetëm hani atë), atëherë ju mund të përdorni xhel të veçantë të dhëmbëve.


  I parë Data

  Data dentist parë "emërojnë" foshnjen, kështu që kur do të festojë gjashtë muaj. Mjeku vlerëson saktësinë e sistemit të strukturës Maksilofaciale dhe kontrollon statusin e frenulum të buzëve dhe të gjuhës së sipërme dhe të poshtme (defekte frenulum mund të ndikojnë në gjiri, dalje dhëmbësh gjatë shpërthimit, dhe më vonë - gjuhën e fëmijës).
  Më i lartë