Kapsllëk në shtatzëni


 • Shkaqet e kapsllëk në shtatzëni
 • Trajtimi i kapsllëk në shtatzëni
 • Nuk është e nevojshme për të trajtuar kapsllëk në shtatzëni

 • Një nga problemet e përbashkëta me të cilat përballen shtatzënë - vështirësi me lëvizjeve të zorrëve (thjesht, kapsllëk). Kapsllëk ankohen rreth dy të tretat e grave gjatë shtatzënisë dhe pas lindjes së çdo tre.


  Shkaqet e kapsllëk në shtatzëni


 • shtatzënisë, veçanërisht në pjesën e dytë, zorrët i shtrydhur
  mitrës rritet. Kjo çon në përçarje e rrjedhjes së gjakut
  dhe dukuri e pezëm venoz në orendive të pelvisit. Si rezultat i kësaj,
  mund të zhvillojnë hemorroide - venat me variçe të rektumit dhe si
  Rezultati - kapsllëk.
 • Trupi i njeriut prodhon special

  substancave që stimulojnë tkurrje të zorrëve. Gjatë shtatzënisë
  Muskujt ndjeshmërinë e zorrëve të stimuluesve të tilla
  reduktuar në masë të madhe. Nature "urdhëroi" shumë të arsyeshme - për
  zorrët dhe mitër kanë një innervation të përbashkët sepse çdo tejkalim
  aktivizimi i lëvizshmëri të zorrëve mund të stimulojë shtrëngohet
  kontraktimet, duke shkaktuar një rrezik të dështimit të fëmijës. Për fat të keq, ky reagim mbrojtës është Efektet pozitive dhe negative - kapsllëk.
 • Zhvillim
  kapsllëk kontribuojnë në ndryshimet hormonale që ndodhin
  në gratë shtatzëna. Në veçanti, procesi i tretjes është ngadalësuar nën
  ndikimi i hormonit të shtatzënisë - progesterone.


 • Nuk është sekret se
  Gratë shtatzëna shpesh janë emocionalisht të paqëndrueshme, të prirur
  stresi, vuan nga frika të pabaza. Mjekësia moderne
  arriti në përfundimin se kapsllëk në përgjithësi dhe - veçanërisht - kapsllëk
  shtatzënë shpesh shkaktohet nga stresi dhe tjetri psikologjik
  Faktorët. Në gratë pas lindjes më pak të ngjarë të vuajnë nga kapsllëk -
  ndoshta sepse gjendja e tyre psiko-emocional pas lindjes së fëmijës
  shpejt dhe në mënyrë të konsiderueshme përmirësohet.
 • Një rol në zhvillimin e kapsllëk të luajnë si alergjike, proceset autoimune.
 • Kapsllëk -
  Kjo mungesë e lëvizjen e zorrëve për tre ditë ose më shumë.
  Kapsllëk shtatzënë mund të shoqërohet me një ndjenjë të paplotë

  shkarkimi, dhimbje abdominale (zakonisht në pjesën e majtë). Hemorroide
  në stol mund të jetë i pranishëm streaks e gjakut. Disa gra së bashku
  me dhimbje të barkut të ndjeni një ndjesi djegie në rektum dhe kruarje në zonën e
  vrimë zadnoprohidnoho. Nëse kapsllëk mund të shqetësojnë të përzier,
  shije të hidhur në gojë, bloating, rumbling në bark.


  Trajtimi i kapsllëk në shtatzëni


  Përballoj
  dietë ndihmon me kapsllëk. Në zorrët duhet të vijë sa më shumë të jetë e mundur
  fibër. Kjo nuk është tretur, por vetëm shtohet, duke rritur sasinë e
  fron dhe për të nxitur lëvizjet zorrë. Prandaj, në dietë
  duhet të përfshijnë karrota, prej trangujve, domate, panxhar, kungull i njomë, kungull,

  mollë dhe bukë miell i pasitur dhe fruta të thata. Shpesh mirë
  efekt laksativ japin produktet e qumështit, kos, e papjekur
  dhe krijoj supë kosi. Yndyrna të dobishme vegjetale: ndarjen ato
  të formuar acide yndyrore që të stimulojë peristaltikės.

  Kumbulla të thara
  më mirë për të përdorur një tretësirë: fryt 100g pour dy gota
  ujë të valë, shtoni pak sheqer, të mbuluar me një kapak dhe të lënë
  10-12 orë. Është më mirë për të bërë atë në mbrëmje. Ditë tjetër, pije
  një gjysmë filxhan i infuzion para ngrënies dhe hani kumbulla. Një tjetër mjet
  kundër kapsllëk - pini një gotë me ujë të ftohtë në një stomak bosh. Ajo mund
  shtoni një lugë mjaltë.

  A nuk merrni përfshirë në çaj të fortë, e zezë
  kafe, kakao, çokollatë, bukë e bardhë, miell dhe supave mucous,
  krem i grurit, boronicë. Të gjitha këto produkte, si dhe vsuhom'yatku ushqimit,
  zakriplyayuchu ketë efekt.

  Bloating i theksuar
  lejohet të marrë ekstrakte të luleve kamomil, gjethe nenexhik, fara
  qimnon, kopër, dhe carbol (aktivizimit të karbonit). Por vetëm
  në sasi të rekomanduar nga mjeku juaj.

  Ju duhet gjithashtu të përpiqen
  jo të jetë e gjatë pa heqjen e peshave, duke bërë gjimnastikë për
  forcimin muskujt e legenit kat. Nga rruga, ushtrim do të
  të kontribuojë në rritjen e lëvizshmëri të zorrëve.


  Nuk është e nevojshme për të trajtuar kapsllëk në shtatzëni

  Terapia fizike
  trajtim (electrophoresis i novokaina, inductothermy
  elektrike, rryma dinamike, moduluar sinusoidale
  rryma), e përdorur shpesh për kapsllëk, shtatzënë kundërindikuar:
  rrezik i madh të stimuluar aktivitetin e mitrës,
  Sensibilizimi i organizmit (dmth të rrisë ndjeshmërinë e saj për të ndryshëm
  lloj i stimujve), efekte negative në të fetusit.

  Pranoj
  laxatives është e padëshirueshme për shkak të abortit të mundshëm. Kjo
  nuk është vetëm droga të fuqishme të tilla si sulfate
  magnez, kripë Carlsbad, vaj pluhur, por më i dobët - leh
  buckthorn, raven, fruta buckthorn, lë Senna.

  Përgatitjet kafeol,
  besakodil shkaktojë cramping dhimbje barku, diarre të shpeshta.
  Është më mirë për të shmangur laxatives, duke kufizuar ushqim të pasur
  fibër.

  Informacion nga artikullin "kapsllëk gjatë shtatzënisë".

  Diskutoni komuniteteve:

 • Kapsllëk
 • Shtatzënësi