Kërcënimi i abort


 • Simptomet e dështimit të fëmijës
 • Arsyet e abortit
 • Trajtimi i abortit kërcënuar


 • Kërcënimi i ndërprerjes mund të ndodhin gjatë shtatzënisë; shkaqet e saj mund të jetë e ndryshme. Nëse ky kusht ndodh në deri në 28 javë, duke thënë kërcënimin e abortit spontan (abort), dhe në aspektin e 28-37 javë - kërcënimin e lindjes së parakohshme.


  Simptomet e dështimit të fëmijës

  Dhimbje barku. Pavarësisht kohëzgjatjes së shtatzënisë është një shenjë e shqetësimit apo dhimbje barku colicky tërheq në mes. Në tremujorin e parë shpesh kanë siklet në bark lateral.

  Ata janë të lidhur me ndryshimet në marrëdhëniet e mitrës dhe nuk janë të lidhura me abortin kërcënuar.

  Tensioni i muskujve mitër që shpesh pėrcaktuara si hypertonicity. Ajo duhet të ndahet hypertonicity, diagnostikuar me ultratinguj dhe hypertonicity, i cili ndihet shumë i durueshëm.


  Rritja e ton, e cila është përcaktuar nga ultrazërit, por ka një grua zakonisht prek vetëm një zonë të vogël të muskujve të mitrës (para ose mbrapa e murit). Kjo gjendje mund të jetë rezultat i reagimeve ndaj të njëjtës ultrazërit (kjo është veçanërisht e vërtetë për tremujorin e parë), ose rezultat i stresit psikologjik. Cakto trajtim parandalues ​​- administrimin e barnave që lehtësojë spazma e muskujve të butë, duke përfshirë muskujve të lëmuar të mitrës (jo-spa, papaverine).


  Ju mund të keni edhe përsëritur vizitat mjek në 10 ditë ose të përsëritur ultrazërit.

  Një gjendje në të cilën mitër "kameneet" dhe aty dhimbje (dmth, ka një hypertonicity total), mjekët e konsiderojnë si një kërcënim për abort. Kjo mund të kërkojë hospitalizim, caktimin e një trajtim të veçantë. Shënim, megjithatë, se pas 32 javëve të shtatzënisë është një dukuri normale kontraktimet e mitrës periodike që nuk janë të shoqëruara me dhimbje. E ashtuquajtura periudhë paraprak Breketona-Hicks. Pamja e tyre nuk është e nevojshme dhe jo një shenjë e patologjisë.

  Shkarkimi nga organet gjenitale. Shenjat e abortit kërcënuar është gjakderdhje nga trakti gjenital që paraqitet në çdo fazë të shtatzënisë.

  Çdokush, madje edhe një sasi e vogël e shkarkimit tregon probleme. Shkaku i gjakderdhje është shpesh exfoliating vezë (në tremujorin e parë) ose placentës (tremujor i dytë dhe i tretë) të murit të mitrës. Si rezultat i këtyre ndryshimeve fruta me një shkëputje të vogël merr më pak oksigjen dhe ushqyesve, dhe me shkëputje masive mund të vdesë.

  Aborti kërcënuar jo vetëm të dyshuar në sanious praninë dhe gjakderdhje, por kur shkarkimi i holluar me ujë (në këtë rast, mund të flasim për rrjedhje të lëngut amniotik).

  Kjo situatë është e mundur në tremujorin e dytë apo të tretë të shtatzënisë. Në qoftë se ju shkelin membranat e mitrës vijon lëng i pangjyrë që rrethon fetusi është normale. Kjo mund të shoqërohet me tension të muskujve mitrës dhe kërkon vëzhgimin e pacientit dhe trajtimit, si në këtë rast, ekziston rreziku i infeksionit të fetusit.


  Arsyet e abortit

  Çrregullime hormonale - Një mosfunksionim i gjëndrave endokrine që prodhojnë substanca biologjikisht aktive - hormoneve. Hormonet për të rregulluar proceset vitale të trupit, duke përfshirë edhe procesin e fekondimit, rritjen dhe zhvillimin e fetusit.

  Një nga më të zakonshme çekuilibër hormonal është mangësi progesterone.

  Progesterone - një hormon i prodhuar nga vezoret në fazën e dytë të ciklit menstrual dhe shtatzënia mbështetje. Sidomos i madh roli i tij në 16 javë të shtatzënisë, pasi kjo periudhë e problemit hormonal siguruar supozon placentë, e cila në fund të fundit formuar pak para kësaj date.

  Mungesa e progesterone, ose siç është quajtur, dështimi verdhë tela1 mund të ndodhë në lezione inflamatore e gjymtimit gjenital femëror (salpingoophoritis - inflamacion të vezoreve dhe tubave fallopiane, endomiometrita - inflamacion të mukozës dhe muskujve të mitrës), abortit në kundërshtim me organet e tjera gjëndra (hipofizës, tiroide, etj).

  Kjo shpesh çon në çështjen e abortit kërcënuar në tremujorin e parë.

  Kërcënimi i ndërprerjes së shtatzënisë mund të shkaktohet nga nivelet e rritura të hormoneve seksuale mashkullore - androgens. Hormonet mashkull seksi në trupin e femrës prodhohen normalisht në gjëndra veshkave dhe vezoret. Kur shkeljet në këto organe numri i hormoneve seksuale mashkullore rrit. Kjo çon në një reduktim në numrin e hormoneve seksuale femërore që sigurojnë zhvillimin normal të shtatzënisë, mund të shkaktojë paaftësinë i qafës (i cili do të diskutohet më poshtë).

  Që nga puna e të gjithë gjëndra i lidhur, atëherë aborti mund të shkaktojë dështimin në marrjen e ndonjë hormoneve, duke përfshirë hormoneve tiroide, hipofizë, veshkave, etj


  Arsyet imunitare mund të çojë në abort në tremujorin e parë. Nëse gjysmë i huaj fetusi normal nuk është refuzuar nga ana e nënës, pastaj dështimet në sistemin imunitar mund të zhvillojë antitrupa që shkelin formimin e placentës ose vdekje fetale. Arsyeja për dështimet e tilla mund të vendosen.
  Trajtimi në këto raste ka për qëllim shtypjen e prodhimit të antitrupave.

  Çrregullime gjenetike gjithashtu mund të shkaktojë abort. Në prani të kromozomale dhe mutacioneve gjenetike që gjatë formimit të patologjisë trashë e fetusit në fazat e hershme zakonisht ndodh abort.

  Mutacionet gjenetike janë shpesh spontane, që është dukuri të rastit që nuk janë të përsëritura në të ardhmen. Megjithatë, ato mund të ndodhin nën faktorëve të pafavorshme mjedisore (rrezatimit, ndikimet kimike, etj). Mutacionet gjenetike mund të bartin dhe i trashëguar.

  Në rast të dështimit në kromozomin vendosur filxhan shtatzënia e tërë është ndërprerë në fazat e hershme, që është, në tremujorin e parë, ndoshta edhe pas disa ditë vonesë menstruacioneve apo edhe një afat të parashikueshëm.

  Infeksionet, seksualisht të transmetueshme mund gjithashtu të shkaktojë një abort kërcënuar.

  Gjatë hulumtimit shumë gjeti se gratë shtatzëna që vuajnë nga ureaplasmosis klamidia, mycoplasmosis, trichomoniasis, herpes, infeksion cytomegalovirus, infeksion virus Coxsackie, gjasat e lindjes abortimi spontan dhe e parakohshme janë shumë më të larta se në femra të shëndetshme. Ky infeksion janë shkaku i drejtpërdrejtë i abortit në rastet kur patogjen infekton fetusin dhe membranat fetale. Nëse infeksioni ndodhur para shtatzënisë dhe janë marrë me parandalimin në kohë, shtatzënia mund të jenë të dobishme. Infeksionet, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, mund të shkaktojë abortin në të parë dhe në gjysmën e dytë të shtatzënisë.  Sëmundjet gjenitale (Kjo përfshin anomali strukturë organeve gjenitale femërore, lëndimet dhe sëmundjet si fibroids mitrës, Endometrioza) mund të jetë një pengesë mekanike për rritjen normale dhe zhvillimin e fetusit kur veza e fekonduar nuk mund pikëmbështetje plotësisht në mitër. Përveç kësaj, këto kushte dhe sëmundjeve të shoqëruara me çrregullime hormonale që të çojnë në të kërcënuar abort.

  Pamjaftueshmëri Isthmic-i qafës së mitrës ("Istmus" në latinisht - "isthmus" vend i tranzicionit në të mitrës qafën e mitrës - "tserviks") gjithashtu mund të shkaktojë abort. Paaftësi qafës së mitrës (CIN) zhvillon, si rezultat i lëndimeve isthmus dhe qafën e mitrës gjatë abortit, lindjes traumatike; Shkaku hormonal i CIN mund të jetë hyperandrogenism.

  Kur qafën e mitrës CIN, normalisht të mbyllura fort gjatë shtatzënisë është zbuluar dhe veza e fekonduar nuk e mbajnë atë gravitetit shkon poshtë. Kjo mund të jetë një aktivitet që shtrëngohet të muskujve të mitrës (që kanë kontraktimet), dhe mund të jetë plotësisht mungon. Aborti, shkaktuar nga paaftësia qafës shpesh ndodh në periudhën 16-18 javë.


  Shtatzënia patologjike mund të jetë një arsye për ndërprerjen e saj. Lojë me birila vetëm duke folur për shtatzëninë gestozah, e cila rrit presionin e gjakut, ënjtje të shfaqet, proteina në urinë. Arsyeja për ndërprerjen e shtatzënisë mund të jetë PREVIA placentë, kur placenta është e bashkangjitur në zonën e daljes së mitrës, kushtet e fetusit furnizimit me gjak në këtë rast është më e keqe se nëse e prykripylas placentë në pjesën e mesme apo e sipërme e mitrës.

  Këto kushte të çojë në lindjet e parakohshme në gjysmën e dytë të shtatzënisë.

  Sëmundje akute inflamatore dhe infektive të tilla si dhimbje të fytit, grip, rubeolës, hepatiti, apendiksit, pielonefrit, ethe duke shkaktuar dhe qarkullimi i varfër midis nënës dhe fetusit nën ndikimin e toksinave mund të çojë në abort në çdo fazë.

  Sëmundjet kronike grua shtatzënë , në dispozicion për atë para se të shtatzënisë, sistemi veçanërisht kardiovaskulare (hipertension, sëmundje të zemrës), veshkave dhe organeve të tjera mund të shkaktojë abortin në çdo fazë.

  Në këto raste, gjasat e komplikacioneve varet nga ashpërsia e sëmundjes kronike.

  Plagosje - të tilla si bruises, eshtra të thyera, concussions, veçanërisht trauma barkut mund edhe të shkaktojë abort. Në këtë drejtim, vëmendje e veçantë duhet kokë lëndim. Edhe tronditje dhe shembje të trurit që ajo pësoi para shtatzënisë mund të çojë në dështim dhe kërcënimin e lindjes së parakohshme. Kjo është për shkak se një nga strukturat e trurit është gjëndra kryesore endokrine - gjëndrra e hipofizës, i cili rregullon punën e agjencive të tjera që ofrojnë shtatzëni normale.

  Lëndimet Kur "të freskëta" dhe e vjetra të trurit mund të prishet e fluksit të gjakut në hipofizë, duke rezultuar në dështimin për të siguruar shtatzëninë.

  Stres , të cilat shumë atribut për rolin fatal gjatë shtatzënisë vetë zakonisht nuk është shkaku i abortit kërcënuar, ata mund të jenë vetëm një faktor duke përgatitur për praninë e arsyet e mësipërme.

  Nëse ju ndjeni shenjat e abortit kërcënuar në shtëpi, kërkoni ndihmë të menjëhershme mjekësore! Për të parë mjeku të përpiqen për të qetësuar, shtrihem, të marrë 2 tableta Nospanum ose të hyjë në qiri rektumit me papaverine.


  Trajtimi i abortit kërcënuar

  Me kërcënimin e ndërprerjes së gruas shtatzënisë duhet të vëzhguar pjesën tjetër krevat, që është, veprimtaria e tij fizik është minimizuar. Ndonjëherë shtatzënë nuk e le të marrë nga shtrati në të gjitha.

  Natyrisht, probabiliteti i humbjes së një fëmijë është një ankth femër dhe frikë se nuk është e favorshme për ruajtjen e shtatzënisë.
  Prandaj, në çdo fazë të abortit kërcënuar përshkruajnë barna anti-ankthi - sanëz ose Motherwort. Ju mund të ndihmoni veten dhe relaksohuni. Për ta bërë këtë, të përpiqen për t'u çlodhur, pa marrë parasysh çfarë pozicioni ju jeni (shtrirë ose ulur), dhe të mendojnë për diçka të këndshme, edhe pse duket se nuk banon asgjë e mirë në një moment.

  Për shembull, mund të imagjinohet fëmijën.

  Nëse ka një kërcënim i dështimit të fëmijës në tremujorin e parë është përshkruar zakonisht hormoneve që nxisin shtatzëni normale. Këto përfshijnë droga që kanë efektin e progesterone (Duphaston, Utrozhestan, etj), si dhe droga të përdorura në hyperandrogenism dhe shkaqet imunitare e abortit kërcënuar (dexamethasone, metypred).

  Nëse marrja në pyetje dhe me ultratinguj të zbuluar dështim, atëherë qepje qafën e mitrës që nuk janë të "prodhojë" veza e fekonduar. Operacioni është kryer nën anestezi të përgjithshme. Njëkohësisht grua injektuar drogë që çlodhur në mitër.

  Nga 16 javë të shtatzënisë për të trajtuar kërcënimin e ndërprerjes duke përdorur drogë që çlodhur në mitër. Këto barna me grupe të ndryshme farmakologjike, por kombinon ato çfarë ata i mitrës spazma e muskujve (sulfate magnezi, hinipral, partusisten etj). Ilaçet është administruara shpesh me infuzion.

  Nëse nuk është gjakderdhje aplikojnë agjentët Hemostatic. Nëse është e nevojshme, trajton ngjitëse, inflamatore, sëmundjet kronike të organeve të brendshme.

  Në përfundim, ne themi se shumica e situatave në të cilat ekziston një kërcënim i ndërprerjes së shtatzënisë, mund të shmanget.

  Për këtë për të shtatzënisë apo në fillim ju duhet për të përcaktuar nëse arsyet që mund të çojnë në këtë ndërlikim. Por nuk e marrin diagnozën "kërcënuar abort" si një dënim. Thirrja mjeku, ju do të sigurojë fëmijën kushtet tuaja të favorshme për rritjen dhe zhvillimin e mëtejshëm.

  1 Trupi Verdha formuar në vezore në vend vezë pas ovulacionit, dmth lirimin e një veze në zgavrën e barkut. Ajo prodhon progesterone.

  Informacion nga nenet obstetër-gjinekologu Valentina Remizov "kërcënuar abort."