Paragjykimet rreth përrallë shtatzënisë - një gënjeshtër dhe ajo aluzion


 • Ndalimi № 1. Në thurje
 • Ndalimi № 2. Në qepëse
 • Ndalimi № 3. On prerje flokësh
 • Ndalimi № 4. Më dështimit
 • Ndalimi № 5. Në rritje ... duart
 • Ndalimi № 6. fle mbi kurrizin tuaj
 • Ndalimi № 7. Në hapjen e "sekreteve" të
 • Ndalimi numër 8. Gjithashtu edhe "sekretet"
 • Ndalimi № 9. Në fëmijët mehri
 • Ndalimi № 10. Edhe një herë për prikë
 • Ndalimi № 11. Në foto
 • № 12. Ndalimi në zjarr ... dhe freaks
 • Ndalimi № 13. Nga fruti "dyfishtë"
 • № 14. Ndalimi i betimit
 • № 15. Ndalimi për ushqim fshehurazi


  Ndalimi № 1. Në thurje

  Nëse një grua gjatë knits shtatzënisë apo edhe unravels nyje, pastaj ngatërruar në kordonin.

  Ashtu si shumë të besimit të lashtë, bestytni bazohet në metaforë: thread tangled - kurrizit hutuar.

  Gjyshet tona besonin në shumë gjëra të ngjashme, të tilla si çfarë nëse shtatzënë hahet manaferrat e kuqe, një kuqalash fëmijë i lindur, dhe në qoftë se ajo hëngri peshk - që memec. Ne besojmë se është fiction. Por besimet në lidhje me shtiza, e cila bazohet në një "parim kompozicionale" të ngjashme mbijetuar mrekullisht. Natyrisht, në aspektin e mjekësisë, ky ndalim nuk është i justifikuar. Pra knits shëndetësor!

  Në besimin e manave të kuqe dhe peshk është racionale: ajo manaferrat e kuqe, veçanërisht luleshtrydhe dhe luleshtrydhe si dhe peshk dhe ushqim deti është alergeneve mjaft të forta. Tepërta këto produkte mund të shkaktojë sensibilitet fetusit ndaj reaksioneve alergjike.


  Pra skuqje mbi cheeks e fëmijës mund të duket, por dumbness - vështirë se.


  Ndalimi № 2. Në qepëse

  Qep shtatzënë, sepse atëherë fëmija do të "sewn up" rrugën në këtë botë.

  Ky paragjykim është i bazuar në të njëjtën metaforë dhe ka afërsisht të njëjtën origjinë si ndalimin e mëparshëm në lidhje me thurje. Nuk ka baza të arsyeshme ai nuk ka, Mjeshtëri nëna e ardhshme do të sjellë veçse të mira. Por duhet theksuar se zejtarisë duhet të adresohen në një pozitë të rehatshme. Për ngarkesë statike dhe qëndrimit të zgjatur në një pozicion të zbrazë rrjedhën e gjakut dhe ushqyesve të fetusit.

  Kështu që ju duhet të duken si fëmijë sheh kënaqësinë e nënës sime. Nëse ai fillon të lëvizë në mënyrë aktive ose, qetësohet, ju duhet të marrë një pushim, gjatë së cilës ju mund të shtriheni apo të ecin.


  Ndalimi № 3. On prerje flokësh

  Nëse nëna shtatzënë shkurton flokët - kjo "redukton jetën" për fëmijën tuaj.

  Parimi mbi të cilin besimi është ndërtuar i ngjashëm me parimin e dy e mëparshme. Prerje flokësh të suksesshëm vetëm të përmirësojë disponimin tuaj, duke e bërë fëmijën të ndjehen më mirë shumë.
  Por për flokë të ngjyrosur është për të trajtuar më me kujdes. Në tremujorin e parë të shtatzënisë, është më mirë të mos e bëjë, si komponentët e bojës mund të ndikojë negativisht në fetusin (sidomos ngjyra kimike).


  Ndalimi № 4. Më dështimit

  Ambient nuk do të mohojë një grua shtatzënë kur ajo pyet për diçka ushqimor, ose duke pritur për lindjen e saj të vështirë, dhe që ai nuk pranoi - të gjitha llojet e telashe.

  Çfarë grua shtatzënë nuk ka si një "supersticion"! Në të vërtetë, ka vërejtur se trupi i mençur gjatë vetë shtatzënisë tregon një grua ajo që mungon dhe fëmijën e saj të palindur. Megjithatë, ne duhet të kujtojmë se tekave të ushqimit mund të takohen në tremujorin e parë, pasi që në këtë kohë ndryshimin e shije dhe erë, për shkak të toksicitetit për produkte të caktuara shtatzënë nuk duan të shikoni edhe.

  Në tremujorin e dytë dhe të tretë të simptomave të hershme toksiciteti janë, dhe vjen kufizimet "shtatzëna" në ushqim dhe futje fluide, si për shembull, përdorimi i një numri të madh të alergeneve në tremujorin e 2 dhe 3 mund të çojë në shfaqjen e kushteve alergjike dhe sëmundjeve në baby, dhe duke pirë një shumë e lëngjeve do të jetë një faktor duke përgatitur për zhvillimin e toksicitetit fund.

  Sa i përket refuzuar, atëherë, në qoftë se ai nuk pranoi grua shtatzënë nuk është nga lakmia, dhe duke u kujdesur për shëndetin e tij, vepra e tij është i mirëpritur.


  Ndalimi № 5. Në rritje ... duart

  Shtatzënë nuk mund të ngrejë duart e tij mbi kokën e tij, ngatërruar në kordonin.

  Obvyvannya kurrizit - një ndërlikim që vjen nga gjatësinë më të madhe të kurrizit dhe rritjen e aktivitetit motorike e fetusit. Gjatësia e kurrizit është e përcaktuar gjenetikisht, se ky faktor mund të ndikojë një grua. Nëse nëna e ardhshme është ende shumë e gjatë, duke ngritur duart e tij (p.sh. gjatë udhëtimit në transportin publik) mund të shkaktojnë hypoxia (reduktuar të furnizimit me oksigjen) të fetusit.

  Megjithatë, kjo vlen edhe për çdo postures të tjera të vështirë. Kur varur rroba ose duke ushtruar një ngarkesë dinamike, dhe në qoftë se nuk ka probleme me shtatzëninë (kërcënimit të ndërprerjes, placenta PREVIA, preeclampsia), atëherë ne mund të përballojë për të kryer ushtrime të kompleksit për gratë shtatzëna dhe kjo është e lehtë për të punuar rreth shtëpisë. Mbani në mend se çdo ushtrim gjatë shtatzënisë nuk duhet të shkaktojë lodhje të tepruar.


  Ndalimi № 6. fle mbi kurrizin tuaj

  Shtatzënë nuk mund të fle mbi kurrizin tuaj, baby mund të merret fryma.

  Në këtë drejtim, është e përshtatshme për të folur për Sindromi compression i Cava inferior vena , të cilat mund të ndodhin në shtatzëni, sidomos në rastin kur gruaja shtrihet në shpinë të saj.

  Kjo sindromë është shkaktuar nga një rritje në presionin e mitrës në Cava inferior vena. Inferior vena cava - një koleksionist kryesor në të cilën gjaku venoz rritet nga gjymtyrë të ulëta dhe organi më të ulët të zemrës. Për shkak të rritjes së presionit të mitrës në Cava inferior vena redukton gjakun venoz të kthimit të zemrës, ul presionin e gjakut.

  Sindromi është compression i Cava inferior vena mund të manifestohet nga ankthi, ndjenja pak fryma, frymëmarrje të shpejtë, marramendje, ndërprerje, zbehje, djersitje, Rritja e rrahjeve të zemrës. Me uljen e tij të mprehtë në presion ndodh fikët.

  Shpesh sindrom ndodh kur polyhydramnios, shtatzënia i madh fruta, hipotension (tensioni i ulët i gjakut), me shtatzëni të shumëfishtë dhe të grave shtatzëna e shtat të vogël.

  Trajtim të veçantë zakonisht nuk është e nevojshme. Në rast të një ngjeshje sindromi i Cava inferior vena e jo menjëherë të kthehet në anën. Ju duhet të dini se kur shprehu compression zgjatur të Cava inferior vena reduktuar mitrës dhe rrjedhën e gjakut, veshkave toddler më keq furnizohen me gjak dhe ushqyesve. Kjo mund të çojë në komplikacione të tilla si shkëputja e parakohshme e placentës, thrombophlebitis dhe variçe venat, si dhe hypoxia fetale akute dhe kronike.


  Ndalimi № 7. Në hapjen e "sekreteve" të

  Për sa kohë që stomaku juaj nuk do të jetë e dukshme, ju nuk mund të tregoni askujt në lidhje me shtatzëninë, me përjashtim të babait të fëmijës.

  Ky është një besim shumë i lashtë në shumë vende. Pasi ka pasur një "sistem" ritualet që ndihmojnë një grua për të fshehur shtatzëninë nga shpirtërat e këqij dhe norovyly dëmtojë fëmijën e palindur: grua pereodyahaly në veshje e njeriut, ajo ka punuar së bashku me të gjithë deri në çastin e lindjes dhe sigurisht fshehu shtatzaninë nga të tjerët, ndër të cilat mund të jetë një person me "sy të keq".

  Psikologët modernë të rekomandojë për të ndjekur këshillin në disa raste - për shembull, kur kërcënimin e dështimit të fëmijës.

  Sigurisht, ajo nuk është në "fuqi të papastër" - një aborti spontan është më e mundshme në tremujorin e parë, dhe në qoftë se një fatkeqësi ndodh në pyetje të tjerët, të përkushtuar për problemet e familjes, mund të dëmtojë një grua.


  Ndalimi № 8. Gjithashtu "sekretet"

  No-një raport vlerësohet ditë ofrimit të, atëherë ofrimit të do të jetë e lehtë.

  Ofrimit Custom fshehja ditë - gjithashtu shumë e lashtë. Ashtu si ai i mëparshmi, është në shumë kombeve, dhe origjina e tij është e lidhur edhe me dëshirën për të mbrojtur nënën dhe fëmijën nga shpirtërat e këqij. Prandaj, kjo ishte menduar se lindjet "sekrete" të ndodhin më lehtë se ata që dinë të afërmit dhe miqtë e grua shtatzënë.

  Megjithatë, shumë gra moderne përmbahen në këtë ndalim për një arsye tjetër: në javët e fundit dhe ditëve të para të ofrimit të grave shtatzëna ndonjëherë bezdisshëm kur njerëzit rreth mbahen duke i kërkuar asaj kur ajo më në fund njerëz - veçanërisht në qoftë se data e parashikuar e dorëzimit ka kaluar. Pra, nëse ju jeni një nervor dhe të prekshme, mund asnjë raport "ditë isha i vogël."


  Ndalimi № 9. Në fëmijët mehri

  Duke lindjes nuk mund të blejnë rrobat e fëmijëve.

  Ky ndalim gjithashtu ka origjinën e lashtë mistike, që besohet se në qoftë se rrobat janë gatuar, ajo është "zënë" dhe e ardhmja nuk i përket fëmijën, dhe disa forcave botës tjetër, dhe fëmijën që ajo nuk është më merr.

  Nuk ka gjasa që njeriu modern duhet të mbani këtë traditë shumë të vështirë. Vetëm imagjinoni se trazirën që fillon në familjen tuaj pas lindjes së fëmijës tuaj! Duke prikë A ka do të jetë? Jo duke u kujdesur për gjërat e fëmijës që më parë, ju do të keni për të kandiduar në dyqan, humbur kohë të çmuar dhe duke mohuar veten pushime se ju do të jetë aq i nevojshëm pas lindjes.

  Nëse ju nuk dëshironi për të para-kuzhinier pajën për fëmijën, është e dobishme për të lexuar gamën e produkteve të fëmijëve, të gjetur më parë se çfarë, ku dhe sa shumë, dhe pas lindjes së një fëmijë të delegojë disa nga të afërmit për të blerë rroba të para-zgjedhur të fëmijëve.


  Ndalimi № 10. Edhe një herë për prikë

  Grua shtatzënë nuk duhet të gatuaj mehri vetë - kjo është një çështje e të dashurit.

  Ajo të gjitha varet nga ajo që nënkuptohet me "prikë trajnimit." Sigurisht, në qoftë se ju të investojë në këtë koncept qepje tërësisht i ndarë blerje dhe nevoja të tjera për të porsalindur, duke përfshirë transportin e të gjitha blerjet, trajnim i tillë është i kundërindikuar absolutisht në shtatzënë.

  Por nëse shterur udhëtime pazar, shikoni Lista e rrobave të fëmijëve dhe sende nuk kujdeset planifikuar, atëherë këtë prikë trajnimi për çdo grua ndoshta kënaqësi. Dhe shpresoj se blerjes e bërë nga të afërmit gjithmonë të përmbushur të gjitha kërkesat e grua shtatzënë, nuk e bëjnë.


  Ndalimi № 11. Në foto

  Gratë shtatzëna nuk mund të tërheqë ose fotografi, ose zhvillimi i fëmijës ndalesa si imazhin në portret.

  Ky paragjykim në të cilën nuk ka asnjë kokërr të së vërtetës. Në të kundërt, një grua mund dhe duhet të marrë fotografitë dhe të nxjerrë, sepse në këtë periudhë të jetës është kaq e bukur! Ajo duhet të mbahet mend se shansi për të fotografuar në shtetin jo-shtatzënë është shumë më i madh, dhe shtatzënia zgjat vetëm 9 muaj.

  Një argument tjetër kundër ndalimit mund të jetë fati i shumë yjet e biznesit tregojnë dhe model i cili paraqitura rregullisht në para kamerës gjatë shtatzënisë dhe i dhanë jetë foshnje të shëndetshme.


  № 12. Ndalimi në zjarr ... dhe freaks

  Shtatzënë e pamundur për të parë në freaks dhe përgjithësisht të shëmtuar në të gjitha, ajo mund të ndikojë në zhvillimin e fetusit.

  Dikush mund të shikoni në zjarr (ose edhe vetëm në zjarr), për të marrë pjesë në funeralin dhe të kërkoni në të gjithë të vdekurit. Në të kundërtën, në qoftë se një grua shpesh do të shikojmë diçka të bukur, fëmija do të jetë i lindur i bukur, të shëndetshme dhe harmonike.

  Sa për pamjen e fëmijës me besim absolut ne mund të themi se të gjitha tiparet e jashtme, të tilla si: forma e hundës, syve, madhësia e buzët, flokët dhe shumë karakteristika të tjera - janë vendosur në fillim të rrugës 9 hënor dhe janë të përcaktuara nga gjenet që fëmija merr nga nëna dhe baba.

  Por duket jo gjithmonë e përsosur dhe figurë gënjeshtër tipare pozitive të karakterit dhe hijeshi. Shtroj tipare tërheqëse, ndoshta, ndoshta që prej minutës së parë të foshnjës intrauterine ekzistencës. Kjo do të kontribuojë për një nënë të mirë humor, harmoni e saj shpirtërore që ajo mund të merrni duke shijuar bukur.

  Por në qoftë se nëna, i mbrujtur me idetë e arsimit perinatale fillon duke dëgjuar muzikë klasike, ndërsa zakonisht dëgjuar pop, dhe ato të dëgjuarit nuk i dorëzon atë kënaqësi të madhe, ju nuk duhet të angazhohen në këtë "si e nevojshme". Nga ana tjetër, në qoftë se nëna e ardhshme sipas profesionit (p.sh. mjek që punon në njësinë e kujdesit intensiv të qendrës së djegur) duhet të shikojnë çdo ditë nuk është spektakël shumë estetike, por kjo punë sjell kënaqësi e saj, ju nuk duhet të hedhin atë përmes supersticioneve bosh.


  Ndalimi № 13. Nga fruti "dyfishtë"

  Shtatzënë nuk duhet të hani yolks vezë ose dy "dyfishta" fruta (p.sh., dy rritur karrota).

  Nga kjo mund të lindë binjakët. Shfaqja e binjakëve apo treshet nuk janë të lidhur me natyrën e pushtetit. Numri i fëmijëve do të shfaqet në familje varet nga numri i vezëve oplodotvoryvshyhsya njëjtën kohë (në qoftë se ka disa - zhvillimin binjakët raznoyaytsevye) ose në të përbashkët ose pllenohet vezë (në qoftë se ajo është e ndarë në dy - out binjakeve identike).

  Pas konceptues ose gratë shtatzëna, apo faktorë të tjerë nuk do të ndikojë se sa fëmijë një grua që i përket të mbajnë.

  Mundësia e binjakëve të lindur në familje trashëguar gjithashtu. Vetëm racional që mund të gjenden në këtë paragjykim është që vezët janë alergeneve dhe mund të shkaktojnë reaksione alergjike në nënën e ardhshëm dhe sensibilitet për alergjitë në fëmijën.


  № 14. Ndalimi i betimit

  Kur shtatzënë nuk mund të betohem: fëmija mund të marrë nishan.

  Spote të lindura (nevi) - është rezultat i zhvillimit të pahijshme e qelizave pigment (melanocytet). Ata janë gjetur jo vetëm në lëkurë, për shembull, moshën, por edhe brenda syrit. Këto spote përngjashëm Freckles dhe zakonisht nuk ndryshon gjatë gjithë jetës.

  Shkaqet e shkencëtarëve nevus nuk është themeluar plotësisht, por kjo sigurisht nuk është një argument gjatë shtatzënisë. Por është e qartë se emocionet negative që një grua merr, mallkojë dikë, nuk do të shkojnë për të, kështu që - dhe fëmija.
  Edhe pse, si rezultat i mosmarrëveshjeve (natyrisht, konstruktiv dhe korrekt) grua shtatzënë do të jetë në gjendje për të mbrojtur pikëpamjet e tyre, ndoshta, ajo do të jetë e emocione pozitive, gjithmonë e dobishme, dhe veçanërisht gjatë shtatzënisë.


  № 15. Ndalimi për ushqim fshehurazi

  Shtatzënë nuk ha në fshehtësi, fëmija i frikësuar është i lindur.

  Nevoja për të ngrënë mund fshehurazi ose pa ushqim të mjaftueshëm (i cili në kohën tonë, për fat të mirë, jo aktual), ose duke ngrënë "frutin e ndaluar" të tilla si çokollatë apo portokall që janë alergeneve.

  Dhe kjo sigurisht nuk do të përfitojnë fëmijën tuaj. Përveç kësaj, përdorimi i pohapky ushqim ushqim të nënshtruar në masë të përpunimit të pamjaftueshëm, ushqyesve më pak tretshëm. Por asgjë nuk e fëmijës ndruajtje ... E pra, çfarë mund të them?

  Për të përfunduar bisedën tonë, ne theksojmë se ne nuk duam askënd të vendosë gjykimet e tyre. Sigurisht, çdo grua vetë vendos nëse do të ndiqni ndalimet shumta, të cilat u diskutuan. Por ne shpresojmë se komentet tona do shtatzënë nënë të ndjehen më të rehatshme dhe të sigurt.

  Informacion nga Olga artikull Komov "bestytni që lidhen me shtatzëninë dhe lindjen."