Një grua pas lindjes kurs i shkurtër amësisë lumtur fillimPara 2 orë e pas lindjes për shkak të mundësisë së pas lindjes gjakderdhje grua në punë është nën mbikëqyrjen e rreptë të një mjek dhe mami maternitet. Për mitrës mirë rekomanduar zbrazjes kohë të fshikëzës, fasha të ftohta mbi bark të ulët, masazh i jashtëm refleks i mitrës. Aplikoni fëmijën në gji menjëherë pas lindjes, përveç që fillon procesin e laktacionit dhe stimulon kontraktimet e mitrës. Disa gra me kërcënimin e gjakderdhje drogë emëruar që rrisin tonin e myometrium.

Pas 2 orëve grua Postpartum është transferuar në repartin e paslindjes.

Në këtë kohë ajo tashmë është lejuar të kthehet në anën e 4-5 orë për të marrë dhe madje edhe të ecin. Ato gra që e imponuara seams në bigëzim pas lindjes, gjithashtu, mund të lëvizin jo vetëm rekomandohet që të ulen dhe të shtyjë metra të gjerë. Ata janë zakonisht të lehta dhe të ndryshueshme të shqetësuar për dhimbje në boshllëqet dhe abrasions organe gjenitale të jashtme dhe perineum.

Në ditën e parë Ndoshta disa ethe pas lindjes, për shkak të stresit të transferuar. Në ditën e dytë grua është e lejuar për të marrë një dush. Gjendra mamare duhet obmyvatysya sapunin para dhe pas secilës ushqyerit, banjo intime në prani të tegeli pas lindjes - përfshin larjen e vulvë me një solucion të dobët e manganit kaliumi dhe trajtimin e plageve zgjidhje alkoolik të gjelbër brilante.


Urinimi pas lindjes ngritur zakonisht, ajo shfaqet lëngun e tepërt të akumuluar gjatë shtatzënisë. Zbrazjes fshikëz në kohë promovon regres të shpejtë të kancerit. Megjithatë, disa gra mund të përjetojnë vështirësi me urinim, lëndimet Urethral shkaktuara nga refleks dhe mbajtjen urinar. Ata që nuk mund të pavarur të zbrazët fshikëz, duke ofruar të parë enë të ngrohtë dhe pastaj të mbështetet në fshikëz catheterization.

Ulja tonin e zorrëve dhe prania e dhimbjes pas dorëzimit të aparatit gjenital të jashtëm dhe perineum, shpesh shkakton kapsllëk. Në mungesë të kryesuesit për 2-3 ditë-të treguar spastrimit klizmë, dhe ditën e 3-4-të - marrjen e laxatives.

Situata mund të përkeqësojnë hemorroide, hemorroide pas lindjes janë zgjeruar, dhe uschemlyatysya mund të bien, duke shkaktuar dhimbje të rënda në zonën e zorrës së trashë.

Mur abdominal i mëparshëm pas shtatzënisë dobësuar muskujt e saj të shtrirë, dhe për të hequr yndyrë bark pas lindjes, ju duhet pothuajse menjëherë të fillojë stërvitje të rregullt. Në ditën e parë tregohet në ushtrime të frymëmarrjes dhe të kthehet në shtrat. Në ditën e dytë pas lindjes mund të fillojnë të lëvizjet e nyjeve, dhe në ditën e 5 të bëni ushtrime për të forcuar muskujt e abs dhe të pasme. Kohëzgjatja e studimeve deri në fund të javës duhet të arrijnë 15 minuta

Ngrënia dhe pirja grua mund të ketë 2-4 orë pas lindjes.

Në përgjithësi, ushqimi pas lindjes nuk duhet të jetë shumë i ndryshëm nga ai i adoptuar në familje, por sigurisht varet nga disponueshmëria e zakonet e mira ushqimore. Vlera energjetike e dietës së nënave lactating duhet të jetë vetëm një e treta më e madhe se në femra jo-lactating në punë, dhe përmbajtja kalori duhet të rritet proteina kryesisht për shkak.
Një numër i madh i karbohidrateve të thjeshta të kontribuojnë për trashje dhe të pengojnë prodhimin e qumeshtit. Ushqyerit pas lindjes duhet të jetë i plotë për sa i përket përmbajtjes së vitaminave dhe mineraleve. Është e rekomanduar për të marrë vitamina shtesë dhe plotësuese ushqimore që promovojnë shërim të shpejtë pas lindjes dhe laktacionit përmirësim.