Epidurals


 • Mekanizmi i lehtësim dhimbje
 • Si për të kryer një epidural
 • Kundërindikimet dhe komplikime
 • Historia ...

 • Kjo zgjedhje është e justifikuar. Metodike, modern
  mjete, aplikimi i agjentëve të reja anestezisë lokale dhe
  agjentët antimicrobial për trajtimin e lëkurës në vendin e birë lejojë
  e bëjnë këtë lloj të anestezisë është gjerësisht i disponueshëm dhe relativisht
  të sigurt. Në vendet e zhvilluara, anestezi epidural është përdorur si
  Metoda kryesore e lehtësim dhimbje gjatë lindjes natyrore, si dhe në
  seksion cesarean. Krahasuar me metodat e tjera të lehtësim dhimbje
  Anestezi epidural ka një numër të avantazhe. Së pari, atë

  teknikë efektive analgjezik në të cilin një grua në punë është në
  ndërgjegje. Së dyti, anestezi epidural ka një zbutës
  efekt në qafën e mitrës. Së treti, në qoftë se rassohlasovany
  aktivitet punës ku fibrat e muskujve të mitrës nuk reduktohet
  në të njëjtën kohë, ajo mund të sigurojë një ndikim koordinues. Së fundi,
  anestezi epidural, sipas vëzhgimit praktik,
  siguron ndikim minimal në fëmijën.


  Mekanizmi i lehtësim dhimbje

  Për të kuptuar se si anestezi epidural kishte nevojë për një ekskursion të vogël në anatomi.

  Siç e dini, palca kurrizore është e vendosur në kanalin kurrizor dhe të rrethuar
  disa predha.


  Nga truri në organe të tjera nerva të zgjas - kështu
  i quajtur rrënjët e palcës kurrizore. Rrënjët Forward "përgjegjës" për
  tkurrje e muskujve skeletik, që është, lëvizje, dhe përsëri - për
  ndjeshmëri, duke përfshirë dhimbje. Nervore-rrënjët vijnë përmes
  dura mater në epiduralnoeprostranstvo ku ata të gjithë
  rrethuar nga ind yndyror. Ajo është në këtë hapësirë ​​dhe futi
  substancë mjet anastezik. Pse procedurë që ndikojnë në departamentin
  sistemit qendror nervor - palca kurrizore, relativisht i sigurt?

 • Anesteziologu gjilpërë nuk do të arrijnë në palcën kurrizore dhe, natyrisht, nuk e merrni atë.
 • Painkillers furnizuara në pjesën e prapme të ndjeshme

  Rrënjët dhe nëse ndikimi në para-rrënjët lëvizjes, atëherë,
  përgjithësisht pak (një grua e lindjes duke i dhënë është ruajtur zakonisht
  Aftësia për të lëvizur në mënyrë të pavarur, edhe pse nganjëherë ajo mund të ndjehen
  mpirje në këmbë - kjo varet nga drogës aplikuar).
 • Painkillers futur në hapësirë ​​epidural,
  hyn në gjak ngadalë. Mëlçisë ka kohë për të shpërndarë mjekësi
  para se përqendrimi i tij në gjak do të jenë të ndjeshëm ndaj fëmijës.

 • Si për të kryer një epidural

  Gruaja ulet apo shtrihet në anën e saj, lakimi prapa (në këtë
  pozita, e cila ndonjëherë është në krahasim me të përbëjë cat zemëruar
  rrit distancën midis proceseve spinous e mesit

  rruaza - këto procese shfaqen në qendër të pasme, dhe ju mund të
  hetuar ata në veten e tyre; në njerëzit e hollë janë qartë të dukshme). Para
  birë zbatimi është kryer trajtim me antibiotikë e lëkurës dhe e saj
  anestezi. Atëherë anesteziologu prezanton një gjilpërë të veçantë ndërmjet
  Proceset spinous e rruaza ngjitur në pjesën e pasme. Që
  sigurohuni që gjilpërë me të vërtetë mori në epidurale
  Mjeku hapësirë ​​mban një test të veçantë. Pastaj brenda gjilpërës
  kateteri i hollë është kaluar në nivelin e rrënjëve të palcës kurrizore,
  përgjegjës për ndjeshmërinë dhimbje të barkut dhe legen.
  Atëherë gjilpërë është hequr, një kateteri është fiksuar në anën e pasme duke përdorur

  suva dhe vendosur atë për zamokperehodnik veçantë
  Administrata e drogës. Gruaja shtrihet në shpinë të saj. Në mënyrë që të
  kontrolloni nëse kateteri instaluar dhe nëse një grua
  reaksion alergjik ndaj një provë drogës dozë të administruar e anestezisë.
  Pastaj ne të futur dozën themelor të mjekimit. Input më tej
  painkillers mbajtur porcione - aq sa pamja
  Dhimbje ose 30 minutëshe intervale. Çdo herë para se të hyjnë
  travail mjet anastezik shqyrton obstetër.

  Pak minuta pas injektimit të një grua në punë fillon
  ndjejnë ngrohtësinë dhe dobësi në këmbë, goditjet janë
  pa dhimbje. Nëse mitra është reduktuar në mënyrë efektive, pas fillimit

  Procedurat shpesh zgjedh luftën normale të plotë,
  përshpejtimi i procesit të hapjes së qafës së mitrës. E lartë të gjakut
  presion në sfondin e një epidurale stabilizuar
  duke hequr vrull e enëve të vogla të gjakut, kështu që kjo metodë është e rekomanduar
  Pacientët hipertension, sëmundje koronare të zemrës dhe disa
  Llojet e sëmundjeve të zemrës, dështimi i veshkave. Në nivele normale
  tensioni i gjakut për të parandaluar uljen e saj të mundshme,
  nënat vënë në pikoj padëmshme për zgjidhjet e foshnjës
  të rritur volumin e gjakut. Para përfundimit të fazës së parë të punës
  ndalesa dhimbje, ndihmon të rivendosur ndjeshmëri

  e fuqive normale. Në disa vende të prodhuara
  anestezi nga faza e parë dhe të dytë të punës, por në Rusi miratuar
  anestezinë vetëm periudhën e parë.
  Fakti se nën ndikimin
  Faza e mjet anastezik e dytë e punës zgjatet shpesh, që shpesh çon në
  nevojë për ndërhyrje kirurgjikale. Qepje lotsjellës apo të prera
  imponuar perineumit pas futjes së një pjese të re të anestezisë. Në
  Brenda dy orë pas lindjes nëna e re nën mbikëqyrje
  anestezist dhe obstetër. Para transferimit në gratë pas lindjes
  Kateteri Dega është hequr.


  Në përgjithësi, anestezi epidural është kryer në kirurgji me zgjedhje

  Seksion cezariane. Vini re se një epidural, në të cilën
  grua në punë në vullnetin është në vetëdije të plotë, shpenzojnë vetëm
  nga koha e fëmijës. Kur mjekët qepen grua prerje
  opiatet administruara.

  Në qoftë se një grua ka frikë nga operacioni, atëherë ajo kryhet epidural
  anestezi, pas të cilit është administruar qetësues para operacionit.
  Ju nuk keni nevojë për ventilim mekanik (si në
  anestezi), dhe kështu zvogëlon rrezikun e komplikacioneve në mushkëri. Prandaj, kjo
  metodë e rekomanduar më i mirë i anestezi, pacientët me kronike
  bronkiti, astma. Pas operacionit epidural

  zgjidhje hapësirë ​​injektuar drogë. Si rezultat i kësaj,
  ajo nuk do të ndjeni dhimbje në prerje gjashtë - 10:00.

  Gjatë lindjes epidural dhe sutkiposle
  një grua duhet të respektojnë pjesën tjetër krevat. Droga moderne
  përdoret për anestezi, zakonisht nuk shkaktojnë alergjik
  Reagimet kanë një efekt të fortë analgjezik, praktikisht
  padëmshme. Në lindje të përdorura vaginally
  përgatitjet me kohëzgjatje të shkurtër, seksioni cesarean -
  i gjatë. Droga kryesore janë duke vepruar shkurtër
  lidocaine (1 orë) dhe gjatë vepruar bupivakaine (3 orë).


  Kundërindikimet dhe komplikime

  Holding epidural papranueshme kur pa ndjenja
  kusht, eklampsia, çrregullime gjakderdhje, purulent
  lezione të lëkurës mbrapa, infeksion i përgjithshëm në gjak (sepsis), trauma
  truri dhe palca kurrizore, shpinë, intracranial lartë
  presion, migraines, reaksionet alergjike ndaj anestezisë së përdorur.
  Contraindications relative dhe lakim të shpinë
  sëmundje e sistemit nervor. Në këto raste, mjeku vendos për
  anestezi bazuar në situatën specifike.


  Ndonjëherë, gjatë dhe pas ndërlikimet epidural mund të ndodhin:

 • Dhimbje koke.

  Ajo zakonisht shfaqet në ditën e parë ose të tretë pas
  lindjes si rezultat i dëmtimit të Mater dura dhe fundit
  CSF në hapësirën epidural. Dhimbje mund
  të vazhdojë për 1 - 2 javë, nganjëherë vonohet deri në 6 javë.
  Trajtimi zakonisht përfshin pjesën tjetër krevat, sedativë dhe
  painkillers, caffeine.
 • Në qoftë se ju shkelin sterilitetin e manipulimit të mundshëm
  inflamacion në vendin e injektimit, hapësirë ​​epidural, predha
  palca kurrizore dhe trurit.
 • Kur të hyni në epidural kryesore dozë vend
  hapësirë ​​në pacientit kurrizore kanalit mund të humbasin përkohësisht
  Aftësia për të lëvizur.

  Kjo gjendje zgjat vetëm për një kohë
  e medikamentit.
 • Kur të hyni në dozë kryesor të anestezisë në enë gjaku mund
  mbajti një rënie të mprehtë në presionin e gjakut dhe të dështimit të
  zemra.
 • Manifestimet e reaksioneve alergjike ndaj drogës përdorur.
 • Me komplikime të duhura anestezi janë të rralla. Duhet
  thoni asaj kërkimore të veçantë ndikimit epidural
  anestezi për një fëmijë jo i bërë, por përvoja tregon
  që efektin e anestezisë epidurale për fëmijën minimalisht. Megjithatë, kur
  e komplikime, të tilla si rënie e theksuar në gjak
  Presioni mund të pengojnë qarkullimin placentar. Së fundi,

  Unë dua të them se dhimbjet e lindjes - një ndjenjë që lejon një grua
  Fokusi është se kjo ndodh dhe të veprojë si
  duhet aktualisht lindjes. Ajo duhet të thuhet se pragut
  Ndjeshmëria ndryshon nga personi, përkatësisht, dhe procesin e lindjes
  femrat ndjehen ndryshe. Dhimbje Normal moderuar në lindjen e fëmijës kërkon
  dhimbje (për shkak se ju nuk keni një dëshirë për të përdorur anestezi,
  për të ulur dhimbjen pas peshë të rëndë fizike). Frikë
  dhimbje - shkaku i vërtetë i psikologjik mbyllur
  varg në të cilën dhimbja është frikë, dhe frika intensifikon dhimbje. Kjo
  shpesh shkakton shkelje të punës.

  Vetëm në
  kur dhimbja është aq e fortë se ajo refuzon të gjithë
  ndjesi e tjera, ose kur përdorimi i anestezi kërkohet
  (P.sh., seksioni cesarean), ndërhyrje nga
  Anesthesiologists të vërtetë e nevojshme.


  Historia ...

  Rreth anestezi njerëz ofrimit filluan të mendojnë kohë shumë të gjatë. Për shembull, në
  Mesjeta për të lehtësuar vuajtjet e nënave duke përdorur supë
  kokat lulekuqe dhe alkool. Shpesh si një "trajtim" do të thotë
  magji përdorur: në fund të shekullit të 16, Skoci u dogj për magjisë
  disa Evfaniya Mc Elaynt që u përpoqën për të lëvizur dhimbjen gjenerike
  Gratë në qen. Interesante, qyteti i Edinburgut, ku vdiq

  magjistare pashpresë, pas shumë vitesh ishte vendlindja e modern
  Anesthesiology: aty 19 prill 1847
  m. Profesor Simpson përdorur më parë për dërgimin e anestezi anestezi
  duke përdorur eter, e cila disa muaj më vonë ishte zëvendësuar nga një më shumë
  Përgatitja e përsosur - kloroform. Në të njëjtin vit në bërjen eter
  lindjes mori kirurg rus Ni Pirogov. Kjo metodë
  anestezi fituar kaq shumë, që pas gjashtë vjet e lindjes
  nën kloroform anestezi zgjidhur vetë Mbretëresha Viktoria.
  Megjithatë, mjekët shpejt e kuptuan se kjo metodë e lehtësim dhimbje mund
  të shkaktojnë pasoja të rënda, duke përfshirë penguar fëmijën.

  Për shembull,
  anestezi zgjatur ishte gati për t'u bërë shkakun e vdekjes gjatë ardhmen lindjes
  Presidenti amerikan, Franklin D. Roosevelt: djalë porsalindur menaxhohet mezi
  mbështetur në jetë. Filloi kërkimin për një metodë më të sigurt
  anestezi. Në 1885 një neurolog amerikan James Leonard Corning
  së pari futet në epidural nënave hapësirë ​​kokainë, por përvoja e tij
  menjëherë u bë popullor. Kjo metodë u kthye vetëm
  e hershëm 20-ies të shekullit XX. Në 1933, një epidural filluar
  aplikuar në vendin tonë.