Fashë Prenatal zgjedhin dhe veshin saktë


 • Çfarë band?
 • Kur keni nevojë për një fashë?
 • A është gjithmonë fashë të dobishme?
 • Kur është koha për të veshin një brekë të shtërnguara për sportistët?
 • Veshin drejtën fashë!
 • Llojet e gomave moderne
 • Çfarë band?

  Kjo pajisje, me të cilën siguron mbështetje për abdomen (por pa ngjeshje!) Dhe gjithashtu pozicioni i saktë i fetusit në mitër. Fashë pengon frytin e parakohshme lënien.

  Gomat moderne janë të dizajnuara për të shmangur ndjenjat e lodhjes fizike, lodhje, dhimbje të paqëndrueshme dhe të bezdisshëm, shurdhim në të gjithë trupin dhe këmbët.

  Në lidhje me shëndetin dhe të mirë-projektuar band zgjedhur si duhet do të xhiruar një peshë në shpinë dhe do të parandaluar dhimbje të mundshme prapa.

  Një tjetër avantazh i rëndësishëm: mbështetje me mirësi e barkut, fashë të ndihmuar të përballen me një ndjenjë në rritje të gravitetit për të lehtësuar në këmbë dhe për të parandaluar shënon shtrirje.


  Kur keni nevojë për një fashë?

 • Nëse ju të çojë një jetë aktive dhe sidomos në qoftë se ju jeni në këmbët tuaja në lëvizje më shumë se 2-3 orë, ju duhet një fashë për të mirën më të mirë të civilizimit dhe progresit.
 • Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me dhimbje të ulët mbrapa ose dhimbje të ulët mbrapa.
 • Nëse ka dhimbje në këmbë, venat me variçe.
 • Fashë ndihmë të eliminuar pamjen e shënon shtrirje.
 • Kjo lehtëson shtatzënie të shëndetshme shtatzëni të shumëfishtë.
 • Fashë e nevojshme për shtatzëni të përsëritura kur mur abdominal është shtrirë më shumë se në shtatzëninë e parë.


 • Fashë kurseni për lloje të caktuara të patologji obstetrik.
 • Fashë ndihmë me kërcënimin e lindjes së parakohshme.

 • A është gjithmonë fashë të dobishme?

  Kundërindikimet për përdorimin e zakonshëm para-natal të vogla, por në çdo rast ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Gjatë shtatzënisë, muskujt e barkut mund të përballojë ngarkesa të mëdha dhe, natyrisht, i veshur me një fashë për 3-6 orë të tëra nuk dobësojnë atë. Të jetë i sigurt për të mbajtur të veshur zakonshëm mode, që është, të jetë ajo 24 orë është e pamundur. Merrni një pushim çdo 3 orë për 30-40 minuta. Nëse mjeku juaj nuk e aprovon i veshur me një kravatë ndërsa argumentet e tij duket bindës ju nuk e vetëm të shkoni në dyqan, duke u përpjekur në disa modele dhe, në përputhje me ndjenjat e tyre, të vendosë nëse keni nevojë për një fashë ose ju mund të bëni pa të.


  Kur është koha për të veshin një brekë të shtërnguara për sportistët?

  Është koha për të menduar për gomat - muajit të katërt të shtatzënisë. Gjatë kësaj periudhe fillon të rritet shpejt në madhësi bark, dhe mund të jetë shtrirje të parë. Një fashë merr parasysh të gjitha tiparet e kësaj periudhe dhe do të ju ndihmojë të shmangur shumë inconveniences. Përdorni fashë paralindjes këshillueshme deri ditët e fundit të shtatzënisë - në varësi të provave dhe ndjenjat tuaja.


  Veshin drejtën fashë!

  Parakusht i veshur me kravatë - ajo duhet të jetë veshje e drejtë që të mos ngjesh zgavrën e barkut shumë. Nuk ka absolutisht asgjë të komplikuar. Fakti që grupi ulet disi e gabuar, them një ndjenjë elementare të shqetësimit.

  Për më tepër, çdo kravatë duhet të jetë e bashkangjitur mësim me ilustrime. Nëse ju blini një kujdes para lindjes fashë, e përdorin atë siç duhet të mësojmë mjeku ose infermierja.

  Teknologjitë moderne të lejojë për të krijuar materiale që lejojnë lëkurën të marrë frymë, dhe kështu i quajtur "lëkurë e dytë". Bands me shtimin e këtij materiali në formën e një rrip me një insert elastike që i përshtatet lartë bark, duke lejuar më në mënyrë efektive të parandaluar shfaqjen e shënon shtrirje. Përdorni gomave paralindjes mund të zgjasë ditët e shtatzënisë. Një tjetër "për" shkrirje veshur - një ndjenjë e grave. Nëse nëna shtatzënë të veshur fashë, ajo ndihet e rehatshme, kjo tregon se grupi është i zgjedhur.

  Ndonjëherë ne peremiryaty disa lloje të zakonshëm të vendosë që një për të zgjedhur.

  Në çdo rast, në qoftë se ju ndiqni rekomandimet për të duhur të veshur një fashë, atëherë ka rrezik për fëmijën, ai nuk paraqet!


  Llojet e gomave moderne

  Më e zakonshme tri lloje të gomave.

  1. Tradicionale - në formën e pantallona (shkurtra-band) me inserti mbështetës elastike mbi barku përparme, që gjendet në një pozicion horizontal për të duhur rishpërndaj presion më pak se në barkut sipërme, dhe më - në fund. Disavantazhi i këtij modeli është se, në vend të përdorimit frikacakë, është e nevojshme për të larë rregullisht, e cila e bën veshin të vazhdueshme.

  Ju mund të keni për të blerë disa nga këto banda, brekë. Megjithatë, shumë njerëz të gëzojnë këtë lloj përmes thjeshtësisë dhe lehtësinë e veshur.

  2. fashë-zonë. Ky është një model shumë popullor në formën e një shirit elastik fashë. Përkrahja rrip vënë në të brendshme dhe ofron kujdes të mirë higjienike. Një tjetër aspekt pozitiv i këtij barazimi është se ai e bën të mundur për të rregulluar përshtatje të përshtatur nga valvulat anësore.

  Shumica e modeleve kanë tre valvola të "ngjitet" për madhësinë shtesë të rregullimit. Nëse në procesin e veshur duket se grupi ishte më shumë presion në stomak ose shtrirë në të kundërtën, valvolat anësore diametër të lejojë që të përshtateni pa shthurje fashë.

  Vendoseni mbi një këmbë fashë ose shtrirë. Ai kap mitrës, por nuk ka presion nga lart. Shumë praktike. Një plus i madh: verë e lehtë - nëna e ardhshme nuk është shumë e nxehtë.

  3. Universal (i kombinuar) fashë përdoren si para ashtu dhe pas lindjes. Simuluar këto modele në një rrip kravatë të rrobave rubberized dhe të lidhur me "Velcro". Në periudhën para lindjes së rrip të gjerë forcon shpinën, shpërndarjen e ngarkesës dhe i ngushtë - e mbështet në stomak dhe të siguruara nën të. Pas lindjes, janë të kundërt në të kundërtën - pjesa e gjerë mbajtja bark, të ngushtë - shpinën. Ata vetëm i përshtatshëm për shkathtësi e saj dhe aftësinë për të ruajtur pa blerë rroba të veçanta dy herë: para dhe pas lindjes.

  Zgjedhja është e juaja. Para se duke qenë më i shtrenjtë në botë ka kuptim për të dëgjuar për veten tuaj, këshilla e mjekut dhe të vendosë nëse keni nevojë për një ndihmës, një fashë. Le zgjedhja juaj do të jetë e drejtë!
  Informacion nga artikullin "Zgjedhja dhe i veshur me një fashë të drejtë!".

  Më i lartë