Kujdesi kërthizë e porsalindur


 • Balanca Cord
 • Problemet me plagë kërthizës

 • Jo një herë ose dy herë gjatë shtatzënisë, gjatë ekzaminimit me ultratinguj ajo dëgjon fjalën "kurrizit kërthizës". Çfarë është ajo? Kërthizës kurrizit larg nga placenta, ka një venë dhe dy arteriet. Sepse venë për të shkuar ushqime fëmijë dhe ushqime të përpunuara arteriet janë kthyer për të udhëhequr ata përmes gjakut të nënës. Dhe tani, pas një periudhë të vështirë të tkurrjes, tension i fortë mes përpjekjeve, që e dëgjoni fëmijën qaj juaj, ai ka lindur! Ju shikoni thesarin e tij, mrekulli e tij. Dhe ju në sy kap një kabllo të çuditshme të bardhë të trashë përdredhur që shkon nga thërrimet tuaja bark.

  Kjo është kërthizës kurrizit: është e bardhë, me një diametër prej 1,5-2 cm kurrizit kërthizës clamped mes dy clamps, mami shkurtime atë.. Të gjitha ... Baby njeri tani krejtësisht i pavarur. Megjithatë, trupi i tij i vogël është shenja e fundit e ish për shkak të nënës së saj - plagë të kërthizës që do të shërohet në disa ditë.


  Balanca Cord

  Në pjesën e mbetur të kurrizit kërthizës imponojë shtrënguar fashë garzë. Atëherë shumë moms kam një pyetje: është e veshur siç duhet pupovinku të pupochek ishte e bukur? Në kohën e gjysheve tona kërthizës kurrizit është i lidhur nyjë për të parandaluar gjakderdhje. Pastaj - vetëm imponojë fashë e ngushtë. Tani në pjesën e mbetur të kordonit të kërthizës imponojë clips të veçanta.


  Në spitale të ndryshme të lindjes mund të prerë kordonin e kërthizës mbetje në ditën 2 të jetës dhe për të lënë vidsyhannya pavarur. Por metodë ligation kërthizës kurrizit më tej nuk ka efekt në paraqitjen e kërthizë. Forma kërthizë - është organ i CCA-sti individual. Gjithashtu referohet karakteristikave individuale të formimit të të ashtuquajturit bijve të caktuar kërthizë të lëkurës. Kështu lëkura e barkut ende brenda mitrës lëviz në kordonin e kërthizës. Pas rënies mbetje kërthizës në lëkurë do të mbetet një vend i tranzicionit si qese të lëkurës, e cila ngrihet mbi bark. Në të ardhmen, kjo qese mund vtyahnutysya lëkurës, dhe mund të qëndrojnë.  Por përsëri në mbetje kërthizës. Përsëri, pavarësisht nëse kërthizës kurrizit të prerë ose të lërë ekuilibrin, ky vend duhet të trajtojë që ndodhi infeksionin e anëtarësimit. Të mjaftueshme për të bërë atë dy herë në ditë. Kjo kërkon:

 • swabs pambuku;
 • Solucion 3% të peroksidit të hidrogjenit;
 • ndonjë antiseptik që mund të trajtojë kërthizës plagë zgjidhje të 70% të alkoolit, permanganat kaliumi në zgjidhje ("mangan"), e gjelbër të shkëlqyer ("Zelenka"), 5% zgjidhje alkoolike të jodit, hlorfilipt (vini re se zgjidhja hlorfilipt të jetë një alkoolike, jo vaj), etj
 • Ndërsa nuk kërthizës kurrizit ra jashtë bilancit veten e tij, ai ishte trajtuar fillimisht me peroksid hidrogjeni, dhe pastaj - ndonjë nga këto antiseptics.

  Trajtimi i kërthizës shpenzojnë 1 në ditë. Pasi kërthizës kurrizit ra jashtë bilancit, ka plagë kërthizës, e cila duhet të procedohen dy herë në ditë nga të njëjtat mjete. Shumë nëna kanë frikë të shkaktojë dhimbjen fëmijë. Mos u shqetësoni! Tiny nuk ka dëm - ndoshta vetëm një majë pak.

  Si për të procesit plagën kërthizës? Së pari, do të përgatisë gjithçka që ju nevojitet për të në këtë moment vendimtar nuk kanë asgjë për të drejtuar. Mos harroni të lani duart tuaja. Njomet një peroksid hidrogjeni tamponchyk pambuk. Me dorën e tij të lirë përhapur me kujdes buzë të hapur plagë. Swabs pambuku të hequr çdo grimcave të thata, pasi që ata mund të shërbejë si një burim i ushqimit për mikrobeve.

  Shkumës do të tregonte se në mëngjes ka akoma grimca të gjakut. Fshini shtupë pastër përsëri. Clean shtupë pambuku swabs apo zhytem në antiseptics dhe lyej me bollëk mëngjes. Mos lyej lëkurën përreth plagës kërthizës, sepse atëherë ju mund të mos herë në njoftim ndryshime në lëkurë. Kini kujdes me një zgjidhje të Permanganat kalium, shumë i fortë një zgjidhje mund të shkaktojë djegie të rënda. Në spital mund të kërkojë nga mami për të treguar se si të bëhet kjo. Pas shkarkimit nga infermierja e komisariateve spital gjithashtu do të ju tregojnë se si për të kryer këtë procedurë të thjeshtë në shtëpi. Në mungesë të komplikimeve salcë mbi plagë kërthizës është e nevojshme.

  Nëse gjithçka shkon mirë, shërim plagë kërthizës mund të pritet brenda 7-10 ditë pas lindjes.


  Problemet me plagë kërthizës

  Well zazhyvayuschaya kërthizës plagë - Temperatura normale, lëkura rreth tij nuk është ndryshuar - të njëjtën ngjyrë si të gjithë lëkurë, nuk rritet, nuk ka erë kalbur dhe ka leje purulent. Infeksion kërthizës plagë quajtur omphalitis. Për një kohë (jo më shumë se 8 ditë) plagë kërthizës mund të rrjedh gjak pak. Nëse gjakderdhja vazhdon më shumë se 10 ditë, ju duhet t'i kushtojë vëmendje në këtë GP. Ju duhet të shihni një mjek dhe nëse lëkura përreth kërthizës plagë të kuqe, në këtë pikë të temperaturës.

  Mos harroni të erë mëngjes të shikojnë pamjen e erë të prishur.

  Plaga e kërthizës mund të shërohen të gjatë dhe rrjedh gjak për një arsye tjetër. Ndodh që në shërimin e plagëve të prodhuara ind shumë ashpërim (zgjerimin e enëve të gjakut dhe indeve lidhës në fund të plagës). Ky shërim ind dhe ndihmon në parandalimin e gjakderdhje. Kjo quhet Kërpudhat Rock ose granuloma kërthizë. Ajo është trajtuar lehtësisht me djegurit tepërt e indeve duke përdorur bastunin laps lyapisnyy cila mbarsur nitrat argjendi - një substancë dhe efekt të indeve granulimi.
  Por për të parë një mjek është ende e nevojshme.  Shpesh nënat e reja lind pyetja: a është e mundur që të lahet fëmijën derisa plaga kërthizës është shëruar? Dush baby duhet të jetë në një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium zbehtë rozë. Vetëm mangan tretura duhet të jetë në një enë të veçantë dhe derdh në vaskë përmes disa shtresa të napë të grimcave undissolved e mangan nuk janë përfshirë në lëkurën e foshnjës.

  Pas mbarimit banjot plagë kërthizës është shumë më e lehtë, sa më i mirë i larë grimcat thata e gjakut. Pasi plagë kërthizës zvarritur, ju mund të fillojnë të trajtimit të ujit pa shtimin e Permanganat kalium.

  Mundohuni të mos për të mbyllur kërthizës mushama plagë ose celofan, sepse nëpërmjet tyre lëkurë fëmija nuk është frymë: lagështi mund të fillojë plagë të kërthizës, dhe më vonë - dhe infeksionin e saj.

  Gjithashtu mos zaliplyuye am suva fëmijë i paduruar lëkurën delikate në këtë fushë.

  Informacion nga Lada artikull Starostin "Si për të trajtuar plagën kërthizës"