Kujdes Newborn


 • Procedura mëngjes
 • Si për të larë larg fëmijën?
 • Si të lahet një fëmijë?
 • Kujdesi për qimeve
 • Kujdesi për thonjtë

 • Procedura mëngjes

  Higjiena Daily nga një moshë të re ndihmon fëmijën për të përshtatur më shpejt me kushtet e reja të mjedisit, të mbrojtur atë nga infeksioni dhe për të krijuar një ndjenjë e rehati.

  Çdo ditë para fëmijën e parë ose të dytë të ushqyerit kalojnë një tualet në mëngjes, larje, duke u kujdesur për sytë, veshët, hunda, folds natyrore të trupit. Edhe pse orari ditor i procedurave mund të bëni tuaj - më e rëndësishmja, në përputhje me rregullat themelore, dhe ju dhe fëmija juaj ishte komode.

  Procedura mëngjes zakonisht kryhet në tryezë në ndryshim.

  Të gjitha sendet e nevojshme për të qenë lënë atje të mos jenë të hutuar për një çast dhe nuk lë fëmijën vetëm.

  Për procedurat e higjienës ju do të duhet:

 • ujë i zier,
 • Pambuk steril (duhet të mbahen në një bankë të veçantë të mbyllura)
 • Foshnja vaj kozmetike, zgjidhje 3% peroksid hidrogjeni,
 • 1% solucion alkoolik i gjelbër shkëlqyer ("Zelenka")
 • Zgjidhja e Permanganat kalium ("mangan")
 • fëmijë me lagështi fshin,
 • qumësht fëmijë ose krem ​​fëmija (krem nën një pëlhurë me lajle, fëmijë krem ​​mbrojtës)
 • pecetë të thatë apo leckë.
 • Fëmijë i vendosur në tryezë në ndryshim, i mbuluar me një pëlhurë me lajle të pastër.


  Fëmija mund të zhveshur në qoftë se dhoma është mjaft e ngrohtë (22-24 ° C), si dhe dush e ajrit është një procedurë e madhe zakalyvayuschey, parandalimin e shfaqjes së puçrra pelenë, miliaria. Nëse dhoma e ftohtë, ju zhvishet fëmijën gradualisht, si të nevojshme për procedurat.

  Sytë. Lavatrice fillojë përpunimin sytë. Shtupë pambuku zhytur në ujë të ngrohtë zier ose brewed temperaturë dhome çaj (pa shije), fshij një sy në drejtim të veshit deri tek hunda. Ndrysho shtupë pambuku në të njëjtën mënyrë dhe trajtuar syrin tjetër. Të përpunojë çdo sy duhet të përdorni disa swabs pambuku.

  Kjo parandalon transferimin e mundshëm të infeksionit. Nëse fëmija shfaq shkarkimin nga sytë, shpëlarje është bërë e mirë me një shtupë pambuku të lagur në Furacilinum (1 tabletë tretur në 250 ml ujë të vluar) ose supë kamomil (2-3 tbsp. L. Daisies derdh ujë të zier dhe të lënë për 20-30 minuta në një banjë me ujë, ikjes). Ajo duhet patjetër të konsultohet një shkarkimet pediatër nga sytë, ju mund të kenë nevojë pika sy destinacion ose trajtim tjetër.

  Nose. Porsalindur pasazhe shumë të ngushta hundës, ato mund të vendosen grimcat e vogla të pluhurit, me belching bollshme - të marrë pika të qumështit.

  Foshnja nuk mund të fryj hundën e tij, ndërsa hundës vështirësi në frymëmarrje çon në probleme fëmijën. Trajtimi i hundës zhvillohet flagjelat pambuku përdredhur ngjyhet në bukurinë e naftës fëmija. Oil zbut kore, dhe rrotulluese lëvizje flagjelë ndihmojë ekstrakt këto crusts nga pasazhet e hundës. Për të hequr crusts nga hunda pas "vaj" mund të përdoret flagella pambuku të thatë.
  Pambuk shkopinj për të trajtuar hundëz dhe veshët e porsalindur fëmija nuk është i rekomanduar, si lëkurës dhe mukozës në fëmijën shumë të hollë, delikate dhe lehtësisht të cenueshme.

  Veshët. Që ka ujë merr në kanalin e veshit, baby vesh fshij me një leckë, të mirë-derdhet lagur.

  Të jetë i sigurt për të inspektuar lëkurën prapa veshit - një vend të shpeshtë të origjinës së nxituar pelenë. Lëkura pas veshit duhet shpifjeve vaj fëmijë. Kanali jashtme të veshit, si pasazhet e hundës, e trajtuar flagella pambuku, jo shkopinj. Kjo duhet të bëhet me shumë kujdes, nuk duhet të përpiqen për të procesit kanalin e veshit si thellësisht të jetë e mundur, për shkak se foshnjat që ata janë të gjerë dhe të shkurtër, daulle e veshit është mjaft afër, dhe lëkura e kanalit të veshit është e hollë dhe delikate, kështu që lëvizja pakujdesshëm lehtë plagosë veshin.

  Gojë. Në zgavrën e me gojë të shëndetshme foshnjore nuk kërkon kujdes të veçantë, por gjatë procedurave të mëngjesit ajo duhet të inspektohen.

  Për ta bërë këtë, butësisht shtypni gishtin tuaj mbi fëmijën mjekër. Mukozën e gojës shëndetshëm fëmijën të pastër, me lagështi, rozë. Të patologji më e zakonshme membranat mukoze mbresëlënëse është mëllenjë - një sëmundje fungale. Ajo manifestohet në shfaqjen e mukozës shtresë djathë të bardhë. Për trajtim i mëllenjë mund të trajtojë gojën me një shtupë pambuku zhytur në një zgjidhje 2% e sode (1 lugë çaji per filxhan me ujë të valë) çdo 2-3 orë para se të ushqyerit, por në çdo rast konsultim detyrueshëm të mjeku.

  Lëkurë. Në foshnje është shumë delikate, lëkurë të ndjeshme, gjendra djerse janë të pazhvilluar.

  Prandaj, kujdes duhet të kujdesshëm dhe të plotë. Veçanërisht vëmendje afër kërkojnë folds natyrore - vendin e ngjarje të më i shpeshtë i nxituar pelenë. Ajo inguinale folds, sqetull, zona bigëzim, qafa e foshnjës, zona prapa veshët, pëllëmbët, bërryl dhe popliteal bends të, mizhsidnychna dele interdigital. Në rastet e acarim të rënda ose inflamacion të lëkurës duhet të kontaktojnë mjekun e fëmijës.

  Parandalimi i nxituar pelenë është pelena në kohë të ndryshimit apo pelena lagësht (pelena ndryshuar të paktën 8 herë në ditë, dhe pas jashtëqitjen) dhe një pastrim të plotë të lëkurës nga feces dhe urinës, zgjedhjen e duhur të rrobave, përpunimin e folds natyrore të naftës foshnjës.  Mbinxehje Kids vetëm të dëshirueshme, si hipotermi. Në fëmijët e vegjël për shkak të rritjes djersitje dhe lëkurë shumë të ndjeshme, lehtësisht të zhvilluar miliaria - melkopyatnistaya skuqje të lëkurës itchy. Pluhur baby folds natyrore në djersitje duhet të procedohen (talk). Ne duhet të mbajnë në mend se talk përdoret vetëm pa vaj dhe fëmijën krem. Talk pari derdhur në dorë dhe pastaj të vënë në trupin e foshnjës dhe përhapur mbi lëkurë. Miliaria Mirë ilaç - banja ajri, por nuk mund të lënë fëmijën në rrezet e diellit direkte dhe mbi. Një potnichki për të shmangur në të ardhmen, ne duhet të refuzojë mbi-mbështjellës fëmijën dhe veshin atë sipas motit.


  Si për të larë larg fëmijën?

  Minojë fëmijën pas çdo stol. Pas urinimit mjaftueshme për të përdorur fëmijën lagësht peceta. Minojë rekomanduar drejtimin front të ujit për të mbështetur, për të anusit, jo të lëkundur infeksion në uretrës. Në vajzave, është e rëndësishme për të larë të gjitha rrudhat, djem - tërësisht të larë scrotum dhe penisi. Për të larë yahodyts mund të përdorni sapun baby, xhel fëmijë apo shkumë për trupin, por jo çdo herë, që nga përdorimi i shpeshtë i këtyre fondeve është i larë off yndyrat yndyror mbrojtëse. Fëmijët krem ​​ose gjalpë parandaluar acarim dhe thatësi.

  Vajzat Newborn në ditët e para mund të shfaqet shkarkimin baltak përgjakshme ose nga trakti gjenital. E ashtuquajtura krizë seksual - një reagim të hormoneve të nënës. Në këtë kohë, është e nevojshme për të larë larg vajzë disa herë në ditë, përveç në podmyvaniya detyrueshëm pas jashtëqitjen.


  Si të lahet një fëmijë?

  Foshnja dush natë më e mirë para se të ushqyerit e fundit, por mund të transferohet në një tjetër not dhe më i përshtatshëm për mom dhe foshnjen. Dush fëmijëve para se të procedurës duhet larë dhe pije me ujë të valë. Në fund të vënë një pelenë apo një rrogoz të veçantë mund të varur në një hamachok veçantë dush për të mbështetur fëmijën kur gjendeni banje.

  Në javët e para të ujit mund të shtohet një zgjidhje të Permanganat kalium (për ujë pak rozë). Përdoret zakonisht TEAS bimor, para se të rekomandohet që të përdoret me kujdes, pasi ka raste reaksione alergjike të lëkurës.

  Temperatura e ujit - 36,5-37,5 ° C, speciale termometër saj të kontrollit të ujit. Në një dhomë ku nuk është not, duhet të ketë një draft, dhe temperatura nuk duhet të bjerë nën 20-22 ° C. nivelit të ujit duhet të arrijnë gjoksin fëmijë, të vendosur në një banjë. Aksesorë nevojshme: sfungjer të veçantë për larje baby, enë apo kovë me shpëlarje me ujë (kjo mund të jetë 1 ° C më ulët se temperatura e banjës).

  Ajo duhet të përgatisë një peshqir për të përfunduar fëmijën pas larjes. Detergjenteve mund të përdoret jo më shumë se një herë në javë.

  Kur uljen fëmija ujë shtrirë në bërryl koka e tij e majtë, e cila mban shpatullat e fëmijës së rritur së. Tani për kokë namylyuyut dore dhe pak crumbs trupit tërësisht larje të gjitha folds, nën mjekër, qafë, prapa veshit, folds inguinale, bërryl dhe popliteal folds, organet gjenitale, pëllëmbët (fëmijët e vegjël zakonisht grip merret në cams) ndërmjet yahodichky mes gishtat në këmbët e tij dhe të armëve. Atëherë fëmija është larguar nga vaske dhe kthim prapa, i hedh ujë të përgatitur nga kovë.

  Obsushuyut fëmija peshqir të butë apo pëlhurë me lajle, duke bërë lëvizje të kujdesshme promakivayuschimi.
  Pastaj lyej folds e lëkurës të naftës foshnjës dhe fëmijës përfundoi në pëlhurë me lajle fanellë. Larje përfunduar. Tani, një tjetër pak, ju mund të filloni për të ushqyer. E gjithë procedura zgjat rreth not për 5-7 minuta.


  Kujdesi për qimeve

  Përkundër faktit se disa fëmijë flokët pak, kujdesi i tyre është e nevojshme. Lahen kreu fëmijës tuaj duhet shampo të veçantë fëmijë të butë me një pH neutral, të cilat nuk ofrojnë thatë dhe irrituese për thërrimet lëkurës. Herbs kanë një efekt pozitiv në lëkurë e kokës dhe flokët e fëmijës (kamomil, i urtë, Calendula kanë efekte anti-inflamatore, acaroj dhe rrënjë rodhe forcon rrënjët e flokëve), por ato duhet të përdoren me kujdes: disa bimëve mund të shkaktojë alergji baby.

  Flokët e gjata dhe të trasha duhet të krehër krehër të rrallë nga materiale natyrore: dru ose kockave. Nëse flokët tuaj është e gjatë apo cholka whipped ngjitet në sytë e tij, ata duhet të jenë prerë.

  Në muajt e parë të jetës në fëmijët në lëkurë e kokës mund të jetë dermatit seborrheic (zhvishem laktik ose gneiss). Ajo konsiderohet si një reaksion i mundshëm shkak alergjik, shpesh - të proteinave të qumështit të lopës. Në këtë rast, përveç përjashtimit nga dietën produktet e rekomanduar allerhohennyh disa orë para larjes lyej me vaj kokës, dhe pas larjes krehër krehër zbutur kore, e cila pambuku nachesaty (pas procedurës ai është i larguar nga krehër me lëvozhgë).  Shpesh ka alopecia i pjesshëm (zakonisht në anën e pasme), mund të ketë disa arsye:

 • Pozicioni i pandryshueshëm i fëmijës në shtrat - në raste të tilla është e rekomanduar për të rrotullohen periodikisht fëmijën;
 • irritim shoqëruar me lezionet e sistemit nervor;
 • moshës 3-4 muaj - rakit, fungale apo bakterial (hnoynychkovaya) infeksioni;
 • Problemet hormonale.
 • Në të gjitha rastet, fëmija është i nevojshëm për të treguar pediatrin.


  Kujdesi për thonjtë

  Kumak në të porsalindur të arritur në majat e gishtave, shumë i mprehtë dhe shumë i shpejtë në rritje. Fëmija nuk është gërvishtem veten dhe nënën time, ata kanë nevojë zistryhaty. Mënyra më e lehtë për të kryer këtë procedurë kur fëmija fle.

  Ju mund të përdorni piskatore apo fëmijë i vogël gërshërë fëmijë i sigurt me skajet rrumbullakosura. Në mënyrë që të mos dëmtojë lëkurën delikate, mposht gishtave gjatë prerjes. Toenails prerë 1 per 1-1,5 javë. Places formimin më të shpeshta burr në qoshet e shtrat gozhdë mund të lubrifikuar me bojë të gjelbër për parandalimin e infeksionit.

  Është e rëndësishme që të kujdeset për fëmijën nuk është kthyer më performancës mekanike të disa veprime. Nëse nëna do të komunikojë me fëmijën, i qeshur atij të folur për atë dhe çfarë ajo është duke shkuar për të bërë të gjitha procedurat që do të kryejnë shumë i lumtur, duke parë ato si një lojë si një eksperiencë e mrekullueshme dhe emocionuese, sepse nëna ime e ardhshme për zërin e saj dhe buzëqeshje i qetë, kështu që çdo gjë do të jetë mirë!

  Informacion nga Marina Besedin artikull "bisedat pastërtisë. Baby Care, ditë pas dite. "