Fëmija kujdes flokët


 • Flokët i parë
 • Fëmija kujdes flokët
 • Sfidat shpesh u përballën me prindërit

 • Flokët i parë

  Flokët i parë shfaqet në fetus në fund të muajit të tretë të jetës fetusit, dhe për muajin e shtatë, pothuajse të gjithë fëmijë trupi pak i mbuluar me qime. Këto "intrauterine" flokët (i quajtur lanugo) ndryshon, kur i ri, rënia e vjetër dhe të mbetet në lëngun amniotik. Që ata janë shumë të shkurtër, i hollë, dhe ata, në përgjithësi, mjaft pak, ata nuk shkaktojnë fëmijës ndonjë shqetësim. Në foshnje të plotë-gjatë deri lanugo lindjes është zhdukur. Ata janë vetëm një fëmijë i lindur para kohe dhe bien brenda 2-4 javësh.  Fëmija mund të lindë me shumë flokë dhe pothuajse pa to. Por koka e foshnjës të nuk është me të vërtetë tullac, në qoftë se ju shikoni nga afër, ju vellus flokët, ne e shohim.

  Pasi procesi i lindjes i ndryshuar flokët vazhdon, dhe gjatë tre muajve të parë të flokëve të jetës zëvendësohen plotësisht. Në këtë kohë, fëmija mund të humbasin 300 qime në ditë. Porsalindur flokeve është shumë e brishtë dhe e butë në të prekur, nuk është çudi që ata janë quajtur push.
  Ata janë 2-3 herë më e hollë se të rriturit dhe nuk kanë follicles. Gradualisht zëvendësojë parë të ndërmjetëm (ashpër), dhe pastaj zakonisht "rritur" flokët e tyre, por kjo nuk ndodh shumë shpejt - në pubertet.


  Flokët, qerpikët e fëmijëve pigmentim s dhe vetullat paqëndrueshme, kështu që për muajt e parë, ose edhe vite më herët fëmijë ngjyra e flokëve mund të ndryshojnë, flokët bjonde mund të bëhet më e errët dhe të errët - pak posvetlet. Ju gjithashtu mund të ndryshojë pamjen dhe flokët - të themi, flokët me onde do të jetë i drejtë; Shpesh arsyeja për këtë - disa ndryshime të brendshme.


  Fëmija kujdes flokët

 • Lahen kreu fëmijën tuaj duhet të lani (pH neutral) jo, sapun, e cila ka një pH alkaline, dhe jo më shumë se një herë në javë, si edhe shampo më të butë të përdorimit të shpeshtë mund të shkaktojë kullimin e filmit hollë e kokës, duke çuar në tharja e lëkurës.

 • Flokët duhet të jenë tërësisht shpëlarje me ta jo më shumë shampo ose sapun. Nëse flokët e gjatë baby, ju mund të përdorni fëmijët veçanta rinses. Për shpëlarje mund të përdoren decoctions herbs ndryshme (kamomil, i urtë, Calendula - inflamator, tufë - allergenic, hithër - për të forcuar rrënjët e flokëve). Këto teas mund të përdoret pa indikacione specifike, por me disa kujdes: disa bimëve mund të shkaktojë fëmijë alergjik.
 • Disa barëra mund të shkaktojë fëmijë alergjik. Dhe lëkurës, e flokëve dhe fëmija nuk duhet të fshij, dhe promakyvat peshqir të butë ose pelenë.

  Intensive fshij mund të dëmtojë flokët dhe lëkurën delikate të fëmijës.
 • Flokët e trashë dhe i gjatë është furçë pothuajse thatë. Për ta bërë këtë, përdorni krehër të veçantë, mundësisht me materiale natyrore (druri, kockave). Materialet natyrore fiston sigurojë efekt antistatike, lëkurë pak të inatosur, flokët pak "sichutsya."
 • Besohet se një fëmijë 1 vit duhet të rruhet tullac. A është kjo kështu? - Jo! Është vërtetuar se foshnja rroje tullac kokë nuk ka efekt në cilësinë dhe sasinë e rritjes së flokëve. Por mund të dëmtojë lëkurën e foshnjës. Nëse një flokët e hollë dhe të brishtë të fëmijëve, ata duhet rregullisht (çdo 1-2 muaj) të shkurtuar ose të shkurtojë 0,5 cm.

  Nëse flokët e fëmijës është normale, atëherë prerë ata në vitin e parë nuk ka kuptim. Në prerje të flokëve me të vërtetë bëhet e domosdoshme në qoftë se industria e flokëve si formimin bangs, sytë e errësuar.


  Sfidat shpesh u përballën me prindërit

  Në muajt e parë të jetës së një fëmijë mund të quhet pezmatim i lëkurës seborrheic (emri i saj tjetër - kore qumësht ose gneiss). Kjo peshore me yndyrë në lëkurë e kokës (zakonisht në një pranverë), të cilat janë gjetur vetëm në foshnjat. Arsyeja gneiss nuk është zbuluar plotësisht, ndoshta ajo është - një manifestim i alergji. Në raste të butë e shkeljes së peshore në kokë ngjajnë zbokth.

  Prania e peshore të tillë parandalon flokët rriten normalisht dhe madje mund të shkaktojë humbjen e flokëve. Në këtë rast, ju nuk duhet të lani flokët tuaj shpesh për të larë larg këtë kore, rezultati do të jetë e kundërta. Më e mirë 1 orë para banje koka e fëmijës suaj për të fshij në vaj perimesh për të zbutur peshore. Pastaj vycheshit kore furçë të trashë ose krehër me dhëmbë të shpeshta dhe të larë kokën fëmijës tuaj besschelochnyye shampon. Nëse kore qumësht shumë itchy dhe ajo nuk mund edhe të heqin qafe, është mirë të konsultoheni me mjekun tuaj. Nëse gneiss kohë vazhdon, ju duhet të i kushtoj vëmendje për dietën tuaj (nëse ju ushqeni me gji një fëmijë) dhe në ato ushqime që fëmija merr, eliminimin e alergeneve potencial.  Një problem tjetër që prindërit shpesh përballen - një fëmijë balding. Ajo mund të jetë i pjesshëm ose i plotë.

  Humbja e pjesshme e flokëve është më e zakonshme në anën e pasme. Disa arsye mund të jenë:

 • nuk ndryshon pozicionin e fëmijës në krevat fëmijësh;
 • nervozizëm i fëmijës në muajt e parë të jetës është e lidhur me dëmtimin e sistemit nervor;
 • një nga manifestimet e para të rakit të moshës 3-4 muaj.
 • Nëse alopecia i pjesshëm në kokë vende të ndryshme mund të shkaktohet nga infeksionet fungale apo skuqjet prania hnoynychkovoy, baldness i plotë është shkaktuar nga një probleme hormonale dhe arsye të tjera.

  Çfarë mund të më sugjeroni në këtë situatë?

  Për të koka e foshnjës të ndryshuar pozicion në lidhje e saj në dritare, ajo është e rekomanduar për të rrotullohen periodikisht fëmijën në krevat fëmijësh në 180 gradë (shkëmbejnë kokë dhe këmbë). Në raste të tjera, trajtimi i duhur do të caktohen për një specialist.

  Informacion nga neni Lada Starostin "Nga armë për të rehatohem e flokëve ... fëmijë dhe të kujdesen për ta"