Fëmijët Lejla cilët janë ata pjesë 1


 • Magnet Fëmijët
 • "Fëmijët skizofrenia" apo talent?
 • Lejla Plantation
 • Por duket se askush nuk e dëgjoi një shkencëtar ...
 • IQ është më e lartë se ajo e George W. Bush
 • Ata e kuptojnë gjuhën e zogjve
 • Ata kanë një tjetër kafkë!

 • Magnet Fëmijët

  Disa
  vite më parë nga pjesë të ndryshme të Rusisë ka bërë një Shtese çuditshme
  - Pra, ka deklaruar syam fëmijë "magnetike". Kështu, Maria 14-vjeçari
  Yepifanova nga Nizhny Novgorod befasuese në aftësinë e tij për të
  mbajnë objekte metalike në trup sheh. Ajo mund të shpenzojnë orë
  ecni, lugë dhe forks varur (nëse miqtë e pyet).

  Para
  monedha vajzë shkop. Por shoqja e saj, 13-vjeçari Tanya Svirin,
  mund të mbajë jo vetëm në monedha dhe lugë, por edhe në kopertinën

  pots. Një djalë magnetike Nikolka Tenkaev nga Saratov në gjendje të veshin
  hekur mbi trupin e tij. 12-vjeçari Anna Zvereva nga Novosibirsk ka
  aftësia për të tërhequr objektet e ashpërsisë të ndryshme, jo vetëm me duart e tij,
  por këmbët. Dhjetë Christina Hyularyan afër Moskës
  Mbretëresha "pezulluar" pëllëmbët e tyre jo vetëm metalike
  artikuj, por revista trasha.

  Sipas shkencëtarëve,
  Biomagnetism që kanë të bëjnë me problemin, numrin e fëmijëve të cilët kanë
  Aftësitë "magnetik", kohët e fundit është rritur në mënyrë të konsiderueshme. Nëse
  raste të njohura më parë të izoluara, tani ata kanë qindra. Shumë
  i vërtetë "bum magnetike fëmija" ka ndodhur në mes të viteve '90.


  Shkencëtarët kjo
  fenomen nuk mund të shpjegohet, si edhe shumë të tjera të rendit
  çfarë ndodh me fëmijët moderne. Por mjekët mund ende fyese
  diagnozë të ofruar.


  "Fëmijët skizofrenia" apo talent?

  Wonder Boy
  Ngjyrë trëndafili Hussaini ka lindur në Kazan. Në dhjetë muajt e ai tashmë e dinte se si për të numëruar
  deri në njëqind. Në dy vitet e Bulat besohet se njëqind tri gjuhë - rusisht,
  Tatar dhe anglisht. Ai e donte Flipping Ozhegova dictionary. Në Kopshtit
  Ngjyrë trëndafili shkoi në 1 vit e 10 muaj.

  Mësues ishte i tronditur,
  zbulimin e foshnjës, e cila është një orë të qetë në djepin e saj kënduan këngë
  Shainsky. Dhe ky fëmijë me një fytyrë serioze bëri të gjithë

  pyetje mësues: ai mori një stilolaps, ai dikur ka shkruar
  letër: "Jo mishit" (kjo ndodhi pak pas drekës).

  Fenomenal
  në kujtim të Bulat ishte kur ai ishte vetëm 1 vit 8 muaj.
  Mami i biri lexuar poezi Agnes Barto. Pas pushimit, rihap njëjtë
  libër, por fëmija është zemra filloi të recitonte poema Barto. Në
  prindërit e klasës së parë u këshilluar për të vënë një djalë talentuar
  Gjurmë psikiatrike, thonë ata, fëmija nuk është krejt normale ... Që nga viti
  Psikiatria Modern në vendin tonë përdor terminologji
  Psikiatri sovjetik, e cila nuk ka konceptin e "autizëm", atëherë Bulat
  ... Fëmijët të diagnostikuar me skizofreni.

  Në autizëm Psikiatria perëndimore -
  Kjo nuk është aq shumë një sëmundje si një gjendje e mendjes (në Bill Gates është
  programuesit autistic talentuar që punojnë në vendet më të larta
  teknologjia e informacionit). Ngjyrë trëndafili studiuar mirë në shkollë. Ajo është e
  poezi dhe i pëlqen të dëgjojnë për "të folur" peshkut në Akuariumi.

  Ende
  Një fëmijë shumë të pazakontë - Boris Kipriyanovich - jeton në
  Rajoni Volgograd. Në 3 vitet e fëmija gjenden astronomike të çuditshme
  njohuri. Ajo është e përshkruar plotësisht, duket si planetin Mars. Dhe ai
  parashikojnë të ardhmen. Bota pritet vetëm dy katastrofat: në 2009 dhe
  2013 .. dy ata janë të lidhur me ujë. Kështu thotë një Boris i ri

  Kipriyanovich.

  Sot, pothuajse të gjithë harruar për Nick
  Turbines, vajzë e shkëlqyer pak që filloi të shkruajë "i mençur"
  vargun 4 vjet. Në 9 vjet vajzë e vjetër u bë i famshëm në të gjithë Sovjetik
  Bashkimi: ajo botoi një libër të poezive "drafte" (botuar nga "Rinj
  Garda "). Në lavdinë e tij të rënë: Nike patronized
  Celebrity, koleksion i saj i poezive të përkthyera në 12 gjuhë, ajo u shpërblye
  prestigjioze "Lion Artë" (poetë rusë të dhënies
  mori vetëm Anna Akhmatova). Vajzë e pazakontë parashikoi
  një të ardhme të ndritshme, Nick por 27-vjeçari theu - ajo kërceu jashtë
  dritaret në 2002.


  Lejla Plantation

  Për
  fëmijë të pazakonta kanë një tërheqje magnetike, në vendin tonë

  duke folur një çerek shekulli më parë. Me kalimin e kohës ata u bënë të njohur
  "Lejla". Pse christened kështu?

  - Kjo është
  Color ka atmosferë të një "njeriu të ri" - është purple - tha
  "Argumentet e javës" psikologu Irina Gryaznov. - fëmijët Imuniteti vjollcë në
  25 herë më e lartë se ajo e fëmijëve të zakonshëm. Dhe kjo është vërtetuar. Nuk janë interesante
  Shifrat e këtij lloji: sot në mesin Lejla 50-vjeçar - 1% e 30 vjeçarëve
  - 10, dhe 12-vjeçarët - 25%. Por talent i lartë, gjeniu -
  ajo është gjithmonë nje devijim në strukturën e trurit dhe zhvillimit mendor. Po
  gjetur shkencëtarët me reputacion. Sipas gjenetist shquar rus
  Vladimir Efroimson, kjo bie në rreth një mijë,

  zhvilluar në mënyrë të drejtë në një në një milion, por me të vërtetë një gjeni
  është një në dhjetë milionë.

  Efroimson
  studiuar biografitë e shumë njerëzve të famshëm.
  Kam gjetur jo vetëm objektivat
  Familja e talentuar, por edhe i lidhur me një numër të gjeniut të lindur
  Anomalitë në metabolizmin. Ai besonte se detyrën e edukimit - dhe gjeti
  zbulojë fëmijët sequins talent - "stigmën". Shkencëtar shumë vite më parë
  pa piramidë ekzistues arsimor përmbysi: fokus
  nuk duhet të jepet për universitetet dhe kopshte.


  Por duket se askush nuk e dëgjoi një shkencëtar ...

  -
  Zakonisht katër vjet të një fëmije tregon 50% e intelektuale
  Aftësitë e caktuara për të manifestuar - shpjegoi Irina Gryaznov -

  të gjashtë - 70%, dhe deri në tetë - 90%. Por në fëmijët aftësitë e sotme
  evident pothuajse nga djepi. Dhe gjëja kryesore - nuk do të jetë vonë.
  Inteligjencës, krijimtaria - pasuria jonë kombëtare. Kjo
  gjatë kuptuar japonezët, të cilët vlerësojnë fëmijët e tyre të talentuar dhe jo
  kursejmë para për arsimimin e tyre. Izraeli ka efektive e vet
  Sistemi i edukimit të fëmijëve të talentuar. Në Shtetet e Bashkuara krijuar një sistem efektiv
  nxitjen dhe zhvillimin e talenteve.


  IQ është më e lartë se ajo e George W. Bush

  Kush
  ata, këto geeks violet ngjyra? Djalë jashtëzakonisht i talentuar
  Konoplyev Paul ishte lindur dhe rritur në Moskë. Pasha ishte 6 vjeç kur
  Ekspertët kanë gjetur atë të zbulimit të jashtëzakonisht të lartë - IQ 169 (në

  IQ 43 të SHBA-presidentit Bush - 91). Djali u quajt "nadobdarovani
  ogur fëmijë. " Atëherë fjala "vjollcë", në vendin tonë nuk është mbajtur në nderim të lartë.
  Pasha ishte vetëm 3 vjeç kur mësoi për të bërë në kompleksin mendje
  Llogaritja dhe të shpejtë për të lexuar. Kam lexuar me kënaqësi dhe zanash tregime, dhe
  tekstet universitare.

  Në 6 vitet e kec i vjetër pashë tabelën periodike
  Periodik dhe kuptuar hollësitë e saj. Djali studiuar nga
  program individual si një shkollë të mesme Pasha
  ishte "dele e zezë": shënim i parë që ai solli ishte
  njësi.

  Por, nga Konoplyev klasit të parë menjëherë
  u zhvendos në raundin e katërt dhe ishte një nxënës i shkëlqyer.

  Në 9 vjeç ai vendosi që të sfidojë
  Ndriçim i planetit Plutoni, kur dielli në zenitin e saj. Zgjidhje
  u vlerësuan shumë nga akademiku Andrei Kolmogorov (i ngjashëm i njohur
  ai ishte një shkencëtar me racën vjollcë - ai u bë një akademik në 39 vjet). Në moshën 14,
  Pasha Konoplyev marrë pjesë në krijimin e softuerit matematikore
  BK0010 PC në shtëpi për herë të parë, të botuar të tij
  punojnë në revistën "Shkenca dhe Jeta". Në 15 ai hyri në Drejtorinë e Moskës. Ai studioi në
  i diplomuar në matematikë Profesori J. Pawlowski, të angazhuar
  modelim matematik i të ardhmen.

  Por
  natyra, njeri obdarovuyuchy është i zgjuar dhe si

  të përfshijë atë në një grup riskut: këta njerëz sëmuren më shpesh. Së pari, Paul
  ishte në spital mendor, kishte qenë i sëmurë. Ai vdiq në shtator 2000
  m., ai ishte vetëm 27 vjeç. Sot ata thonë se Pasha ishte me Konoplyev
  garë vjollcë.


  Ata e kuptojnë gjuhën e zogjve

  Në mes
  duke rritur numrin e fëmijëve të pastrehë në vendin tonë çdo
  vit. Midis tyre është vjollcë. Çfarë na pret në të ardhmen e afërt?

  Drejtor
  Projekti "jolinear Komunikim" Vladimir Zhebit që gjatë
  gjurmët "indihovuyu" theme, komentoi "Argumentet e javës"
  gjendja nga pikëpamja e një qasje të re shkencore:

  -
  Genius ishin në të gjitha kohërat dhe në të gjitha qytetërimeve.

  Mozart,
  Leonardo da Vinci, Vincent Van Gogh - ato janë konsideruar të jenë garë tipik
  vjollcë. Por koncepti i "superintelekt," ngatërrohet shpesh me nocionin e
  aftësitë paranormale. Në vjollcë shënuar si manifestimet
  Aftësitë shquar mendore dhe aftësi të tilla si
  psikike, telekinezi dhe teleportation madje. Për fat të keq, nuk ka asnjë
  ide e qartë nëse të gjithë njerëzit me talente të ngjashme,
  mund t'i atribuohet vjollcë.

  Në rast se
  vërtet hapën disa dallime gjenetike mund të jetë me
  e sigurt të them se kemi të bëjmë me një garë të re të njerëzve.

  Dhe ata fëmijë të cilët u bashkuan sot ushtrinë e të pastrehët duhet të jetë nën mbikqyrje të vazhdueshme: çfarë ndodh kur të rriten?

  Kjo nuk do të shfaqet midis nesh të drejta të plota monsters?


  Ata kanë një tjetër kafkë!

  Si
  njëra ka të bëjë me këta fëmijë? Që nga viti 1989 në Moskë në
  Instituti psikologjik i Akademisë ruse të punëve të Arsimit
  laborator kanë të bëjnë me fëmijët e talentuar. Filluan të shfaqen për shkollë
  fëmijët e talentuar. Kjo pesëvjeçar të çojë fëmijët. Por më e rëndësishmja -
  kanë krijuar programe individuale për secilin nga i rastësishëm
  fëmijë.

  Physiologists ndërkohë regjistrojnë ndryshime të rëndësishme në
  zhvillimin psikofizik të fëmijëve "të reja", duke vënë në dukje rritjen
  duke përfshirë astenik aksionar, që fëmijët me lodhje,
  exhaustibility, crregullime te gjumit, zgjatjen fillimin e pubertetit

  - Adoleshencë Tranzicionit. Edhe shkencëtarët ndryshim rekord
  formë të kafkës tek fëmijët e këtij brezi.


  Lexoni vazhdimin