Diagnoza dhe trajtimi i shtatzënisë ektopike


 • Shtatzënia ektopike
 • Si për të diagnostikuar shtatzëni ektopike
 • Shkaqet e shtatzënisë ektopike
 • Trajtimi i shtatzënisë ektopike
 • Kur ju mund të planifikoni shtatzëninë e ardhshme?

  Ekspertët besojnë se shtatzënia i ri
  pas ektopike mund të planifikohet në gjashtë muaj - një vit pas operacionit
  në tubacione. Shpesh, pas një përpjekje të dështuar, e cila përfundoi operacional
  Intervenimi, gruaja e pyet pyetjen: çfarë mund të bëjmë për
  shtatzënia tjetër përfundoi më të sigurtë? Ajo nuk e bën
  duhet të humbim kohë dhe dhuratë emocion - duhet të dërgoni ato në menaxhimin
  kanal. Gjatë kohës së caktuar para se shtatzënia i ardhshëm duhet të jetë në
  mundësi për të mësuar gjithçka në lidhje me shkaqet e fillimit të ektopike e mëparshme

  shtatzënia dhe ndoshta të eliminuar ato.


  Shtatzënia ektopike

  Në shtatzëni normale zhvillohet në mitër, ku nga ana mbretërore
  tuba vjen veza e fekonduar, i cili është zbatuar në
  përgatitur rreshtim mitrës. Është interesante të theksohet se
  të takohet me spermatozoidin dhe vezë nuk është në mitër, dhe fallopian
  tub. Ata bashkohen dhe të japin rritje të jetës së re.

  Por në disa raste (shpresojmë jo shumë shpesh - jo më shumë se 1,5-2%
  e të gjitha shtatzënive) veza e fekonduar për arsye të ndryshme nuk
  bie në mitër dhe tub fallopian është mbajtur në (95%
  shtatzëni ektopike).


  Ndonjëherë, në raste të rralla, shtatzënia mund
  zhvillohet në zgavrën e barkut, vezore, në qafën e mitrës dhe të tjera
  organet. Megjithatë, përqindja e përgjithshme e këtyre formave të shtatzënisë ektopike
  më pak se 5% e të gjitha rasteve të kësaj gjendje.

  Shumë gra janë të interesuar në pyetjen: Çka është aq i rrezikshëm jashtë mitrës
  shtatzënia? Fakti që në tubën fallopiane, zgavër barkut dhe
  Organet tjera përveç mitrës, ka zhvilluar një mukozë të veçantë
  predhë, e cila është e nevojshme për zhvillimin normal dhe shtojcën
  vezë. Me progresion i shtatzënisë ektopike ndodh
  tuba shtrihen ose autoritet tjetër, dhe të marr një sy gjumë chorion (vezë)

  rriten enët e gjakut dhe murin e tij, duke çuar në zhvillimin
  gjakderdhje dhe këputje të trupit të cilat janë të fekonduar vezën. Megjithatë, kjo
  Shtatzënia ektopike përfundimtar, i cili mund të zhvillohet gradualisht,
  manifestohen jo e pazakontë për ditët dhe javët.

  Si për të diagnostikuar shtatzëni ektopike


  Në një shtatzëni ektopike mund të jenë shumë shenja të normale,
  dmth shtatzënia i mitrës, të tilla si Bllokimi i qumështit,
  ndryshojë në kuptimin e erë dhe shije, të qenët i përgjumur, nervozizëm dhe
  etj Megjithatë, në shumë raste, është tërhequr vëmendja për aderim
  Grupi i ri i simptomeve, të tilla si gjakderdhje nga pamja

  lloj traktit gjenital "mazni" e dhimbje në më të ulët
  Belly ndryshme intensiteti. Një grua mund të jetë dhimbje konfuze
  mu në rektum mund edhe dobësi të rënda, të përzier,
  stools të lirshme. Duhet të theksohet se ankesat e tilla mund
  të ndodhë edhe kur kërcënimi i ndërprerje mosfunksionim shtatzënisë mitrës
  vezore, në prani të sëmundjeve inflamatore të mitrës dhe në
  një numër i sëmundjeve të tjera të organeve riprodhuese femër. Nëse ka
  gjakderdhje intraperitoneal në rast të këputje tub fallopian duket
  Grupi i tretë i simptomeve, të tilla si dhimbje të mprehtë në më të ulët
  bark, duke i dhënë teh sup, rektumit, djersë të ftohtë, mund

  humbja e vetëdijes. Në ekzaminim, grua në një gjendje të tillë të shënuar
  rënie në presionin e gjakut, pulsin e shpejtë. I rëndësishëm
  lëkurë të zbehtë dhe membranat mukoze të dukshme. Abdomen është e dhimbshme
  prekje. Nëse ka ankesa të këtij lloji duhet të konsultohet
  obstetër-gjinekolog për të shmangur humbur kohë të çmuar dhe datën
  zhvillojnë komplikime të rënda, të tilla si gjakderdhje dhe brenda barkut
  goditje për shkak të shpërthimit të tubën fallopiane.

  Gjatë eksperti shqyrtues mund të konfirmojë ose të përjashtojë diagnozën
  shtatzëni ektopike ose të caktojë metodat shtesë
  Studimet për të sqaruar diagnozën. Në mënyrë tipike, këto metoda

  Diagnoza përfshijnë ultratinguj (US), përkufizimi
  hormone tilla si b-subunit i Gonadotropin njeriut chorionic (b-hCG) dhe një numër masave të tjera.

  Ultratinguj legenit nuk është gjithmonë informative, veçanërisht në fillim
  Kushtet e shtatzënisë ektopike. Kjo ultratinguj Transvaginal (sensor
  futet në vaginë) ka një avantazh në krahasim me
  ultratingull transabdominal (hulumtim i kryer përmes barkut mëparshëm
  mur).
  Me diagnozën transvaginal ultrazërit të ektopike
  Shtatzënia mund të përjashtohet për 4-6 ditë para se të përdorni
  ultratingull transabdominal. Vezë e fekonduar në mitër duke përdorur

  ultratinguj Transvaginal mund të zbulojë shtatzënisë 4-4,5
  Javën që do të jetë deri në b-hCG përshtatshme 1500-2000 Miu / ml. Nëse këto vlera b-HCG
  vezë e fekonduar në mitër nuk është e përcaktuar, atëherë ka shumë të ngjarë ajo
  vjen në një shtatzëni ektopike. Duhet të theksohet se
  shtatzënia i mitrës Niveli b-hCG
  Blood dyfishuar çdo 2 ditë, dhe një shtatzëni ektopike -
  shumë më i ngadalshëm. Ky test urina standarde (dmth,
  përdorin testin shtëpi) shtatzënia është negativ në
  50% e shtatzënisë ektopike.

  Shkaqet e shtatzënisë ektopike

  Pas konfirmimit të diagnozës të çdo gruaje fillon

  kujtuar të gjitha ngjarjet në jetën e tyre, duke kërkuar për të gjitha llojet e shpjegime
  shkaqet e shtatzënisë ektopike, e cila aktualisht
  Dita e njohur dhe kuptuar mirë.

  Para së gjithash ajo lëvizi sëmundjeve inflamatore dhe kancerin
  shtojca - tubat fallopiane dhe vezore. Kujdes i është kushtuar edhe
  ngushtimi i tubën fallopiane për shkak të sëmundjeve të ndryshme,
  të tilla si tumoret beninje ose cysts ovarian; fibroids mitrës -
  tumor beninj i uterusit, vendosur veçanërisht në vendin
  ku mbeturinat nga trupi i tubave fallopiane mitër; Endometrioza tub mitrës
  (Rritja e shtresës së brendshme të mitrës - in trashë i endometrium mitrës

  tuba); të ngjitet rreth tubave fallopiane. Si faktor i pavarur rrezikut
  e shtatzënisë ektopike trajtuar gjendjen pas
  Kirurgji në mitër dhe shtojca e saj. Arsyeja
  Shtatzënia ektopike mund gjithashtu të jetë artificial i mëparshëm
  aborti. Curettage i uterusit,
  provodyascheesya ndërprerjen artificial i shtatzënisë mund të shkaktojë
  të ndryshojë strukturën e saj normale. Shpesh pas aborti në zhvillim
  inflamacion i mitrës dhe organeve përreth. Ektopike
  Shtatzënia mund të zhvillohet në sfondin e intrauterine
  kontraceptive.

  Nëse anomalitë e tubave fallopiane modifikuar mënyrë të natyrshme

  promovimi i spermës dhe të vezës që mund të çojë në
  shtatzënisë në tub.

  Trajtimi i shtatzënisë ektopike
  Pas konfirmimit të diagnozës së shtatzënisë ektopike duhet
  operacion, i cili synon për të hequr vezë,
  Restaurimi i anatomisë normale, një gjakderdhje të mundshme të ndaluar
  Rishikimi zgavër manipulimin legenit dhe barkut të kërkuara.

  Duke vënë në praktikë laparoscopy (metodë, kirurgjikale
  ndërhyrje, në të cilin përmes punctures të vogla në barkut mëparshëm
  mur prezanton pajisje optike dhe special kirurgjikale
  mjete) trajtim parësor kirurgjik i ektopike

  shtatzania ishte chrevosechenie (prerje të barkut) dhe hiqni
  tub fallopian e vezës frutash. Megjithatë, zhvillimi i shpejtë i laparoscopy,
  vërejtur se 30 vitet e fundit, ndryshoi specialistët mundësitë.

  Objektet laparoscopy duhet bërë vetëm tre i vogël
  prerje e rreth 12 mm në rajon kërthizës dhe prerë gjatësi 2
  5,10 mm në bark - e drejtë dhe rajonin e majtë çapokor. Më tej
  Këto shkurtime përmes lëkurës për të hyrë në zgavrën e barkut me
  puncturing murit të barkut duke përdorur mjete të posaçme -
  troakar, të cilat janë tuba të diametra të ndryshëm.
  Trocars janë hapësira pune për kirurgjik i veçantë

  instrumentet laparoskopike, kryesisht për special
  Video kamera, i quajtur një laparoscope dhe mjete të tjera - gërshërë, clamps, etj koahulyatorov Me imazhe laparoscope
  transmetohet bark në ekranin e TV - monitor. Kirurg
  vepron, jo duke kërkuar në fushën operative, dhe në ekran. Duhet
  thonë se për operacione të tilla duhet të ketë
  hapësirë ​​në barkut, që arrihet
  Futja e dioksidit të karbonit në të. Pas operacionit gazi
  rrjedh plotësisht nga zgavrën e barkut përmes troakar. Operacioni si
  zakonisht mbahen kundër sfondit të anestezi të përgjithshme (në gjumë gjatë një gruaje

  manipulim) mund të përdorë gjithashtu edhe anestezi kurrizore - është
  qëlluar në shpinë në bel, droga janë të futur në cerebrospinal
  kanal, gruaja është i vetëdijshëm, por kjo nuk do të ndjeni dhimbje.


  Avantazhi i laparoscopy në shtatzëni ektopike është
  rritja e përdorimit imazhet e fotografive reale të disponueshme
  (Figurative, ky "punojnë nën mikroskop"), dhe për të përdorur
  instrumentet miniaturë. Kjo shpjegon më pak trauma
  operacion në krahasim me chrevosecheniem që në shumë raste lejon
  ruani tuba fallopiane, në rastin e shtatzënisë ektopike,
  atje shpesh.

  Ky operacion është quajtur tubotomiey. Esencë
  ajo është hapja e tubit fallopian e heqjes veze frutash
  me vezën e saj, ikjes vezes nga zgavrën e barkut. Pastaj
  koagulimit kryer (djegurit) anijet gjakderdhje. Më tej
  pashpërndara tub i mitrës mund të kryejnë plotësisht funksionet e tyre -
  të pranojë dhe për të promovuar një vezë të fekonduar drejt zgavrën
  mitër.

  Megjithatë, për të mbajtur tubin fallopian nuk është gjithmonë e mundur,
  për shkak të prezencës së hemorragji rreth tubit fallopian, pakthyeshëm
  Ndryshimet strukturore në shumicën e tubën fallopiane që shumë shpesh
  vërejtur gjatë shtatzënisë përsëritur në tubën fallopiane dhe kjo në një numër të

  raste të tjera. Ndonjëherë ju mund të pini? 8%
  2sya kurseni patologjikisht
  modifikuar tuba fallopiane, të tilla si të paturit e një të vetme mitrës
  tuba, por më i durueshëm dhe mjeku duhet të jenë të vetëdijshëm se
  Rreziku i përsëritur ektopike rritet shtatzënisë
  disa herë, sepse tubi fallopian i dëmtuar është shpesh e nevojshme
  hequr.

  Çdo version pas operacionit laparaskopike
  kryesor ndërhyrje fazë Hemostaza i plotë, dmth
  mundur gjakderdhje ndaluar. Barkut larë me kujdes
  e clots gjakut dhe përdorimin e zgjidhjeve të posaçme. Nëse gjetur

  Sëmundjet e lidhura gjinekologjike (ngjitet, cysts, Endometrioza
  etj), ajo është kryer dhe trajtimi i tyre kirurgjik. Gjithashtu shqyrtuar
  abdomen e tërë me synimin për larje dhe zbulimin e mundur
  Sëmundjet shoqëruese e organeve të tjera.

  Minimal kirurgji laparaskopike trauma, i kujdesshëm
  abdomen kanalizime, etj të lehtësuar rrjedhjen e qetë
  Periudha postoperative me përdorimin minimal të painkillers
  do të thotë të aktivizimit të hershëm të pacientëve dhe minimum
  të ngjitet postoperative, e cila përgjithësisht është thelbësor
  Rehabilitimi dhe gratë përgatiten për shtatzëni tjetër.

  Kur ju mund të planifikoni shtatzëninë e ardhshme?

  Pas një operacioni në një shtatzëni ektopike
  planifikuar shtatzaninë e ardhshme rekomanduar oral
  kontraceptive. Ajo duhet të jetë e mundur për të gjetur shkakun që çoi në
  patologji, për të provuar për infeksion, sëmundjet seksualisht të transmetueshme,
  të eliminuar fibroids mitrës, Endometrioza. Për këtë qëllim ultrazërit dhe të tjera
  hulumtim.

  Nëse supozohet se shkaku i shtatzënisë ektopike ishin
  mbështjelljes në zgavrën e komblikut, që rezulton nga pezmatimi
  i organeve, në përgatitje për tjetër
  Mjeku shtatzënë grua mund hysterography -
  studim, në të cilën uterus administrohet radiografik

  substancë, dhe pastaj të bëjë radiografi. Nëse e majta
  tub të vetme është e kaluar, është dukuri e mundshme e spontan
  shtatzënisë.

  Nëse pengim i mundshëm i gypave të kirurgjisë laparaskopike në përpjekje për të rivendosur gypave të qenët i qartë.

  Mos e humbni shpresën dhe në rastet kur tubat pėrshkueshmėrisė
  rivendosur dështon, atëherë për të ndihmuar nëna e ardhshme vjen Metodat
  në fertilizimi in vitro.

  Informacion nga artikullin "Një shtatzënisë ektopike. Çfarë tjetër? »