Shkaqet difterisë dhe zhvillimi i sëmundjes


 • Çfarë është shkaqet difterisë dhe zhvillimi i sëmundjes
 • Simptomet e difterisë
 • oslozheniyah, parandalimi dhe ndihma e parë në difterisë

  Çfarë është shkaqet difterisë dhe zhvillimi i sëmundjes

  Difteria - një sëmundje infektuese akute karakterizuar nga
  inflamacion lokal, membranat mukoze kryesisht,
  Simptomat e dehjes dhe lezioni toksike
  sistemet kardiovaskulare dhe nervor.

  Agjent shkaktar i difterisë bakter është rezistent ndaj të lartë dhe të ulët
  Temperaturat. Ajo mund të ruhet për objekte të gjata, të cilat
  nga pacienti. Shpejt vrarë nga valë dhe ndikimi
  disinfectants. Gjatë shumimit në indet difterie

  coli prodhon një toksinë që luan një rol të madh në zhvillimin e sëmundjes.

  Burimi
  Infeksioni është një njeri i sëmurë dhe transportuesit e "shëndetshme" të difterisë
  coli që prodhon toksina. Rreziku më i madh
  pacientët. Në të njëjtën kohë, të paktën 90% për difteria lidhur
  infeksion i "shëndetshëm" bartës të difterisë.
  Agjent shkaktar është lokalizuar në frymëmarrjes nasopharynx dhe të sipërm
  mënyra, duke qëndruar jashtë në një ambient me pika të mukusit nasofaringeal.
  Vendimtare në përhapjen e infeksionit është ajrore
  transmetimit. Mikrobet difteria me pikat e pështymë dhe nasofaringeal
  mukusit lëshuar në të sëmurin e ajrit dhe transportuesit, ndërsa duke folur, teshtimë,


  kollitjes.

  Patogjen më shumë
  Zbatohet vetëm në mukozës së fytit, të tjera është më pak
  Lokalizimi hyrje portë (lëkurë, sy, vesh, plagë, etj). Në vend
  Futja në bacileve difterisë trupi zhvillim lokal
  proces inflamator. Toksina patogjen të zbatohet për
  përreth indeve dhe shkaqet ënjtje, hyperemia, hemorragji, vdekje
  ind dhe formimi i filmit i fibrinës. Gjithashtu toksina që thithur
  nga faqet e mbarështimit të patogjen hyn në gjak dhe përhapet
  të gjithë trupin, duke shkaktuar efektet e intoksikimit dhe shkatërrimit
  sistemet kardiovaskulare dhe nervor. Pasi infeksioni kaluar
  mbetet imuniteti i fortë.


  Simptomet e difterisë


  Inkubacion
  është 2-10 ditë. Varësi vendndodhjen e procesit primar
  i izoluar fyt difteria, laring, hundë dhe të rralla forma (sytë, veshët, lëkura,
  Plagët, organet gjenitale). Fyt më të zakonshme difteria,
  ku mbi përhapjen e formave bastisje të izoluara:
  lokalizuara (ostrovchataya, plenchatuyu) dhe i përhapur. Difteri
  fyt karakterizohet nga ethe, dehjes dhe lokal
  ndryshimet inflamatore bajamet.

  Sëmundja fillon
  me dobësi, rraskapitje, oreksit. Feature e etheve
  Difteria është në të shkurtër të saj dhe jo e theksuar.
  Temperaturën e trupit, shpesh e tërë periudha e sëmundjes nuk mund të kalojë

  38S dhe nganjëherë normal ose rritur në 38S në 2-4 ditët e para
  pastaj të vijnë në normale. Forma toksik i difterisë mund të shoqërohet me
  temperaturë të lartë për 4-5 ditë, por pastaj lokal dhe i përgjithshëm
  ndryshimet ndodhin në kushtet e një temperature normale trupore.

  Dehje
  në difterisë ndryshe nga sëmundje të tjera infektive manifestohen
  të qenët i përgjumur, sleepiness, adinamii, lëkurë të zbehtë dhe nuk është e shoqëruar nga
  dridhura të rënda, dhimbje koke të rënda, dhimbje të trupit.

  Njëherësh
  Sindromi zahalnyytoksychnymy që rrjedhin nga ndryshimet lokale. Tipar
  pezmatimi i fytit në difterisë është dim

  t'i shtyer me një nuancë kaltërosh, edemë, prezenca e pllakatë në
  sipërfaqja e bajamet e infektuara me pak ashpërsi dhimbje
  ndjesi në fyt kur gllabërim dhe nyjet limfatike në uglochelyustnyh
  probing tyre.


  oslozheniyah, parandalimi dhe ndihma e parë në difterisë

  Komplikimet e difterisë
  efekt për shkak të toksina e difterisë - miokardit,
  zemra paraliza e muskujve, paraliza e muskujve të frymëmarrjes dhe diafragmë, pezmatim nervi.

  Për konfirmim laboratorik të diagnozën e shpifjeve nga fyt dhe hundë.

  Pacientët me difterisë dhe pacientët me të dyshuar temë difterisë
  Izolimi i menjëhershëm dhe evakuimi reparti infektive ku

  futur serum protyvodyfteryynaya dhe trajtimi i kryer më tej.

  Masa kryesore të difterisë është e saktë
  organizohet dhe kryhet në një vaksinë të difterisë kohën e duhur
  toksoid. Për këtë qëllim, çdo 10 vjet duhet të jetë Rivaksinimi
  kundër difterisë.

  Apartament është bërë dezinfektimin.

  Nga
  persona përballen me një pacient apo zgarë difterisë bacileve
  themeluar vëzhgim mjekësor për 7 ditë
  hulumtim bakteriologjik në zgarë.

  Informacion nga neni "difterisë".