Kapsllëk Foshnja


 • Shkak i kapsllëk fëmijërisë
 • Trajtimi i kapsllëk infantile

 • Nëse një fëmijë 3 muajt e parë të jetës stol 1-2 herë në ditë
  dhe më pak, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Fëmijët që marrin
  ushqime, karrige kapsllëk është konsideruar më pak se 1 herë në ditë.

  Përveç
  të zvogëlojë frekuencën e akteve të jashtëqitje kapsllëk në fëmijët mund të ndodhë
  humbje e oreksit, dhimbje barku. Rritjet kronike kapsllëk
  karrige vëllim.


  Shkak i kapsllëk fëmijërisë

  Kapsllëk mund të jetë
  një manifestim i sëmundjeve jo drejtpërdrejt të lidhura
  çrregullime të traktit gastrointestinal (si rakit, Hypothyroidism).
  Megjithatë, në shumicën e rasteve për shkak të problemeve me kapsllëk

  nga zorrë.

  Gjatë tretjes murin e zorrëve
  prerë me onde, duke shtyrë përmbajtje në prizë - një fenomen të quajtur peristaltikės ose aftësitë motorike të zorrëve.

  Në dispozicion
  Dy opsione kryesore zorrë dysmotility:

 • Nëse
  karrige fëmijë shumë i rrallë, i shoqëruar nga bloating, me
  zorrë sasi e madhe e feces (si një i rritur)
  - Ne mund të supozojmë se ai e quajti kapsllëk ngathët.
  Atonycheskymy quajtur kapsllëk lidhur me pamjaftueshëm
  aktivitet shtrëngohet e zorrëve. Kështu fëmija mund të gjatë
  humbur të kërkojnë për të pastroj. Masat shtrënguese (të gjatë


  mbjelljen në një tenxhere) zakonisht vetëm përkeqësojnë situatën dhe fix
  Qëndrimi negativ fëmijës për ngjarjet.
 • Karrige të trasha
  përbëhet nga katyshkov qetë të ngurta (të quajtur "bajgë deleve")
  dhimbje barku, dhe ndonjëherë dhimbje gjatë lëvizjeve të zorrëve të tregojnë se si
  Në mënyrë tipike, kapsllëk spastik. Kapsllëk spastik rezulton nga spasticity (rritur aktivitetit shtrëngohet) të zorrëve.

 • disa raste të lëshuar si shirita karrige ose lumë e hollë.
  Në këtë situatë, fëmija duhet të konsultoheni me një kirurg për
  përjashtojë rektum organike patologjisë (ngushtimi
  neoplazmes).


  Trajtimi i kapsllëk infantile

  A duhet clysterize në
  kapsllëk? Shpesh mbështeten në enemas nuk është e nevojshme, pasi kjo frenohet
  thirrje e natyrshme që të pastroj dhe formimi ndërprerë normal
  refleks. Por herë pas here, ju mund të përdorni këtë mjet dhe,
  respektuar të gjitha rekomandimet.


  Të enemas volum për një fëmijë
  1 muaj është 30 ml për një fëmijë 1-3 muajsh - 30-40 ml (vetë
  klizmë i vogël i mbushur me jo plotësisht), për një fëmijë 3-6 muaj -
  90 ml, 6-12 muaj - 120-180 ml.
  Është e rëndësishme të mbani mend se klizmë ujit
  duhet të jetë e ngrohtë, temperaturë dhome (22-240S) (në ujë të ngrohtë
  shpejt të shpërndajë dhe pastaj zhytur lehtë në gjak

  grumbulluar në zorrë të substancave toksike). Nëse ju mendoni se
  nuk kishte asnjë spastrim i plotë i zorrëve, të marrë kohën tuaj, zakonisht pas
  pjesa e parë shkaktoi klizmë, është një karrige e pavarur.
  Enemas duhet të shpenzojnë shuma të mëdha të një mjeku, pasi kjo mund të
  të shkaktojë komplikime të rënda.

  Nëse ndonjë kapsllëk është e rëndësishme që
  Fëmija marrë lëngje të mjaftueshme. Në ngathët kapsllëk mirën
  Masazh ndihmon mëparshëm clockwise barkut mur
  Mësimi në stomak, stimulimi i dobët i prekshëm e anusit. Në
  kapsllëk spastik mund të përdorni qirinj fëmijët me glicerinë.
  Ju mund të hyjë në çdo çështje të huaj (sapun, vaj baby, etj)

  rektum nuk duhet të jetë.

  Trajtimi i kapsllëk, veçanërisht
  kronik i pamundur pa aderimin. Është e këshillueshme për të trajnuar
  fëmijë për një lëvizje të zorrëve në të njëjtën kohë çdo ditë. Në
  stimulojnë lëvizjet zorrë mund të jap fëmijën të pijë ujë të ftohtë, fruta
  (P.sh., mollë) lëng në doza të moshës. Këto masa duhet të jenë të
  shpenzojnë çdo ditë në të njëjtën kohë.

  Pa recetë
  Laxatives përdorim medicinale nuk është e rekomanduar: ato
  mund të çojë në rritjen e prodhimit të gazit dhe të shkaktojnë të pakëndshme
  ndjenja fëmijën.

  Informacion nga artikullin "kapsllëk në fëmijët."

  Diskutoni komuniteteve:

 • Kapsllëk
 • Shëndeti i fëmijëve pas 1 viti
 • Shëndeti dhe zhvillimi i fëmijëve nën 1 vit