Fëmijët flenë çështjet kryesore të prindërve


 • Pyetja numër 1.
 • Pyetja numër 2.
 • Pyetja numër 3.
 • Pyetja numër 4.
 • Pyetja numër 5.
 • Pyetja numër 6.
 • Pyetja numër 7.

 • Pyetje № 1. Çfarë nëse fëmija nuk mund të fle për një kohë të gjatë, madje edhe në prani të prindërve të tyre?

  Për të krijuar gjumin e fëmijës është e dobishme për të ndryshuar personin që bën fëmija për të fjetur. Më parë, nëna e tij apo gjyshja kolysala, tani detyrë e shenjtë për të paktën përkohësisht, duhet të marrë të atin ose gjyshi.


  Fakti është se në qoftë se një fëmijë gjatë para gjumit dëgjuar gratë e neskinchenni vjetërve tregime ose duke folur me nënën e tij, ai ka shfaqur gabuar 'fjetur' gjumë Asociimit (rituale të cilat përsëriten çdo natë, kështu që fëmija merr përdorur për ta dhe në zbatimin e tyre mekanikisht përgatitur për gjumë), pa shaka të zakonshme ai nuk duan të bien në gjumë, por narezvivshis - mund të mos.

  Me një të re, më pak të prirur për argëtim, njeri fëmijë para gjumit asgjë nuk do të heq mendjen.

  Ndrequr situatën dhe për të ndihmuar të vendosur ritualet e tjera të gjumit që do të ndiqen në mënyrë të rreptë dhe të përsëritur çdo natë para se të krevat. Për shembull, një set - një gotë qumësht gjatë natës, brushing dhëmbët, lexoni histori, Kiss - të prodhojnë një fëmijë refleks rezistente zasypatelnyy, nëse nuk do të përsëritet në një sekuencë të tillë të rreptë dhe çdo natë. Ju mund të brenda një në dy javë çdo kohë një fëmijë shtrihet në krevat, perde qëllimisht ngatërrojnë fjalët "natë ka ardhur - është koha për të fjetur." Pas disa kohe fëmija do të përgjigjet vetëm një perde zaderhivanie, "magjike" Fjalët mund të hiqej.


  Nga të njëjtat veprat themelore përfshijnë dritë nate, një dhe të njëjtën ninull të shkurtër, erën e një lodër të preferuar që i vë fëmijën në shtrat para se të shkojnë për të fjetur.


  Pyetje № 2. Çka nëse menjëherë pas përfundimit të fëmijës vazhdimisht merr deri, shkon në banjo, e pyeti për të pirë apo ngrënë?

  Arsyeja, natyrisht, jo uri, etje apo mosmbajtjeje urinar. Pjekur Fëmija përpiqet për pavarësi dhe e krahason veten me prindërit - pse mami dhe Dad nuk fle, dhe unë kam për të? Fëmija legwork dëshiron për të protestuar dhe të vënë veten në një mbrëmje të jetës familjare. Mënyra më efektive është negocimi. Pajtohem me fëmijën tuaj në kohën e gjumit që ju lexoni atë një numër të poezive apo këngë të kënduar, atëherë ai do të bjerë në gjumë, dhe ju jeni të bëj për të atë-kështu.

  Inkurajoni sjellje të mirë dhe jo dënimin për mosbindje. Nga rruga, kjo teknikë do të ndihmojë të edukuar praktikë të mirë.


  Pyetje № 3. At natë fëmija zgjohet dhe e pyet për të ngrënë. Për të ushqyer apo jo?

  Ndoshta në këtë rast janë shkelur të ritualeve të gjumit. Zgjohen natën, fëmija është duke u përpjekur për të rivendosur atë gjumë paraprirë. Nëse fëmija ra në gjumë me një shishe apo biskota në gojë, ajo do të kërkojë ata sa herë zgjoheni edhe për një moment. Sjellje korrekte duke përdorur gjumë rituale të njëjta. Nëse fëmija zgjohet në kronike natës dhe kërkon nënën ose Patty me lakër, pastaj heshtje e vënë atë në shtrat dhe të japin shoqatën e saktë për të fjetur - një ninull të shkurtër, "krevat" lodër "dritë nate dritë.  Për ta largoj fëmijën për të pirë apo ngrënë natën, është e nevojshme për të rregulluar dietë. Nga 6 muaj, stomaku është mjaft e madhe dhe përmban një vëllim të ushqimit, përmes të cilave fëmija nuk është i uritur në mëngjes. Nata është e lejuar vetëm me gota të pijshëm të ngrohtë, dhe kuzhinë ose ngrënie dhomë.


  Pyetje № 4. Si të vijë, nëse fëmija është vazhdimisht duke qarë dhe duke i kërkuar prindërit për t'u ulur bashkë me të, sepse ai ka frikë nga errësira dhe dyshon se dikush është ulur në dollap shumë të frikshme?

  Frika nga errësira e përhapur jo vetëm në mesin e fëmijëve, por edhe tek të rriturit. Përballja me ndihmë truket e vogla të prindërve të saj.

  Për shembull, fik dritën e natës derisa fëmija është në gjumë.

  Ose të blej një arush pelushi në gjoksin e tij rreh zemra e elektronike (p.sh. lodra në dispozicion). Përqafimi ky fëmijë mik qetësohem kur ai dëgjoi një rrahje zemre të njohur.

  Pak trusyshky mund të vënë në një mbrojtësi lodër grazhd dhe ju them se, edhe nëse disa Buka pushtonte gjumi e tij, një hero trim për të mbrojtur atë. Sales edhe një mozaik-puzzles me shtresë Amazing. Nëse një foto e tillë të rri në dhomë gjumi, fëmija nuk do të terr i vetmuar dhe i rrethuar nga karaktere të preferuar kartonave. Vigjilent kryesor për të siguruar që një produkt është certifikuar dhe nuk dëmton rëndë shëndetin.

  Në mënyrë që të reduktohet me kohë të shikuar televizor, nuk lexojnë tregimet e frikshme në kohën e gjumit dhe, në përgjithësi, të shohin në gjendjen emocionale të fëmijës.


  Pyetje № 5. Night fëmijë të shohin ëndrra të tmerrshme, ai zgjohet dhe nuk mund të fle. Çfarë duhet të bëni?

  Gjatë natës një njeri hedh stresin emocional, e cila ishte ditë. Më e vështirë është duke përjetuar, fëmijë më e vështirë dhe më e dhimbshme merr shpëtoj prej tyre. Ëndrrat rralla të tmerrshme janë të gjithë - ata provokojnë stresin e përditshme, lojërat kompjuterike, tregime të frikshme dhe karikaturat. Natyrisht, është e nevojshme për të mbrojtur fëmijën nga të gjithë faktorët traumatike. Nëse ai nasnyvsya makth butësisht shpjegojnë se kjo është vetëm një ëndërr, pyesni çfarë fëmijë aq të frikësuar, të kërkojë për të nxjerrë sa ai fiton zuzar kryesore.

  Fëmija Vyhovoryvshys merr një ngjarje të tmerrshme nga bota e emocioneve të veçanta në botën e fjalëve dhe imazheve, duke e çliruar nga frika.

  Nëse këqija të përsëritura ëndërron pothuajse çdo natë e fëmijës, nëse ata janë aq të ndritshme që ai zgjohet nga britmës së vet dhe të refuzojë për të fjetur, prindërit duhet të mendojë seriozisht. Kjo tregon ankth psikologjik të fëmijës, dhe duhet të konsultoheni me një profesionist - një psikolog apo neurolog.


  Pyetje № 6. Çka nëse natë në gjumin e tij fëmija fillon të flasë në një gjuhë të pakuptueshme, duke thirrur, duke qarë, nganjëherë valëzim duart?

  Fëmijët mekanizëm i ri i shtypjes së aktivitetit të muskujve gjatë gjumit nuk është finalizuar, kështu që fëmijët mund të fle në gjeste të tij të stuhishme.

  Ky fenomen është absolutisht normale dhe zakonisht zhduket në 11-12 vjet.

  Një tjetër gjë - duke folur në gjumin e tij. Zakonisht ajo është një traditë e familjes që është i trashëguar. Gjithashtu flisni në gjumë e tij mund të jetë rezultat i emocione të forta, stresi.
  Gradualisht, si piqen dhe forcimin e sistemit nervor, fëmija humb një tendencë për të folur në gjumin e tij, kështu që një trajtim i veçantë në këtë rast nuk është e nevojshme, vetëm duhet të privojë një fëmijë të stresit të tepruar emocionale.


  Pyetje № 7. Si të vijë nëse fëmija shkon në gjumë natën, duke folur me prindërit, por zgjohen në mëngjes, nuk mund të mbani mend asgjë rreth incidentit?

  Arsyeja për hodin natës të jetë sëmundje emocionale mbingarkesë, gjatë ulur para TV apo kompjuter.

  Nëse kjo është përsëritur jo më shumë se dy ose tre herë në vit, frikë për shëndetin mendor të fëmijës nuk është e nevojshme. Episode të rralla hodin në ëndërr nuk kërkojnë trajtim, dhe kontroll mbi mënyrën se si fëmija sillet në momente të tilla. Në mënyrë që të mbajnë gjurmët në shëtitjet e tij të natës, varet në një fëmijë zile dera dhe qark të shkurtër të fortë dritare. Përkundrazi, turne natë do të ndalojë përfundimisht, kur sistemi nervor është forcuar disi.

  Mos harroni se një fëmijë duhet të fle përpara e emocioneve pozitive: një ninull, një puthje dhe uroj natën e mirë, por jo darkë të dendur dhe karikaturë në lidhje me monsters hapësirë.

  Më të raduyte fëmijën tuaj, duke i dhënë atij emocione pozitive gjatë ditës, dhe pastaj ëndrrat e tij do të sjellë gëzim dhe pushim të mirë.

  Informacion nga një artikull nga M. Poluektova "Dream Fëmijës. Shtatë problemet që rrënoi prindërit »