Fëmijët rakit


 • Misteret e rakit
 • Qumështi i nënës - ajo është shumë e rëndësishme
 • Si për të marrë vitaminë D

 • Në fillim të shekullit të njëzetë u bë e qartë se shfaqja e sëmundjeve të lidhura
  me mangësi të vitaminës D. funksioni i saj - për të ndihmuar trupin të absorbuar
  sidomos fosfor dhe kalcium në kockat e fëmijës formuar ngurta,
  veçanërisht në brinjë, kyçet e duarve dhe të këmbëve. Vitamina D është
  ndërmjetës midis sistemit dhe kalcium kockave, të cilat kanë nevojë
  trup i madh.

  Vitamina D u zbulua në 1922. Së shpejti mjekët flasim se tani
  Jo të gjitha format e rakit varet deficitin e saj. Kështu, rakit
  ndarë në sëmundje tradicionale dhe rakit rahitopodibnyh.


  Kohët e fundit (në simptomat tradicionale të rakit) transmetohet në
  Trashëgimia dhe çrregullime gjenetike të ngjashme. Rakit Drejt
  ndikon 30-40 për qind të foshnjave të vitit të parë. Simptomat -
  lysynku në pjesën e pasme, djersitje fontanelë keq shumë i madh të madhe,
  identifikon trashje në kyçet e duarve - dore rakitik, në skajet - beads rakitik.


  Misteret e rakit


  Jo shumë kohë më parë, mjekët zbuluan se vitaminë D - në të vërtetë nuk e madje
  vitaminë, siç besohet gjithmonë, shkencëtarët, dhe hormon biologjik
  substancë dhe vetëm për shkak të traditës që mbizotëron vazhdon të quhet
  vitaminë. Fakti se çdo vitaminë A normal për shembull, bie


  trup dhe pastaj të përfshira në proceset metabolike. Për të filluar
  Dr. veprim fiziologjik kërkohet një fazë të veçantë të tij
  aktivizimi. Ose një tjetër ndryshim. Për shembull, trupi vuan nga
  mungesa e vitaminës C, dhe gjithmonë fillon një specifik
  ekzemë sëmundje. Por rakit për shkak të vitaminë D mangësi ndodh
  në një rast tre.

  Ka paqartësi të tjera. Besohet se ekspozimi
  rrezet e diellit vitaminë D3 - i njohur gjithashtu si cholecalciferol - është prodhuar sipas
  fëmijë kujdesen automatikisht. Dhe kjo është. Por në Afrikë, Indi, vendet
  Azia Juglindore mjaft i ditëve me diell - jo si në mes

  Rajoni i Rusisë - por me rakit fëmijët shumë. Dhe kjo është një tjetër
  konfirmoj se kjo është jo vetëm vitaminë D mangësi apo mungesë
  dielli. Kërkohet për parandalimin e sëmundjeve. Dhe mbi të gjitha para lindjes.

  Çfarë ju së pari duhet për nënat e ardhshme? Ata nuk duhet të jenë
  vetëm argëtim dhe të shëndetshme, por edhe shëtitje të përditshme në çdo mot, të paktën
  tre orë, mundësisht larg nga rrugët e ndotura.

  Gratë shtatzëna duhet të hani e drejtë. Çdo ditë ata nuk kanë nevojë
  më pak se një pintë qumësht ose kos, 150 gram djathë, 30 gram djathë, 100 g
  peshk. Fat-i shpjegueshëm vitaminë E gjetur në peshk detare, për shembull,
  cod, gjalpë, vezë e verdhë veze, mëlçisë dhe cod, i fundit

  të dhëna, kërpudha.

  Qumështi i nënës - ajo është shumë e rëndësishme

  Është e njohur se qumështi i gjirit vitaminë D nuk është shumë. Hulumtim
  Studiuesit finlandezë kanë treguar se fëmijët të cilët janë të natyrshme
  të ushqyerit, mund të jetë në kufirin e vitaminës A mangësi të thellë
  D dhe rakit ata janë vërejtur. Fakti është se duke marrë qumësht në
  Trupi baby, vitaminë vepron shumë në mënyrë efektive, edhe në qoftë se ajo nuk është e
  shumë.

  Nënat duhet të i kushtoj vëmendje të dhëna të sakta dhe me kohë
  ushqime me shumë vitamina, minerale,
  proteinat. Fruta, lëng Berry, pure frutash - katër muaj.
  Purees vegjetale - pesë, le patate në të do të jetë më i vogël, dhe tjetri

  më shumë perime. Studimet e fundit kanë treguar se mbrojtja e
  rakit komponimet shumë efektive sildenafil përfshira në limon,
  grejpfrut, portokall, mandarina, limon.

  Fëmija qull mund të jepen gjashtë muaj, por jo mana. Në
  bollgur fitinovoy përmban acid tepërt që lidh
  kalcium në zorrë, dhe ai nuk ka marrë një kockë.


  Me gjashtë muaj mund të japin djathë fëmijëve, vezë e verdhë veze. Në një nga e tij
  gram përmban deri në 390 IU e vitaminës D. Nga shtatë muajve të kërkuara
  salcë mish, a më vonë pak - qofte, burgers steamed, dy herë
  javë të përpiqet për të zëvendësuar mishin me peshk.  Si për të marrë vitaminë D

  Duke pasur parasysh mjedisin e tanishëm pafavorshme ekologjik, sidomos
  në zonat metropolitane, shumë mjekë pediatër besoj se në dy ose tre javë
  moshe çdo fëmijë sa parandalimi duhet të marrin 400 IU
  vitaminë D në ditë. Nëse shenjat e rakit nuk janë vërejtur, doza është
  konstante gjatë gjithë vitit të parë.

  Nëse gjendet nevojshme doza regjim D dhe i bie në kujdesin shëndetësor
  Mjeku. Vitamina D - calciferol - në dispozicion në tri versione - vaj, ujë, zgjidhje të alkoolit. Foshnja Full-gjatë si
  Parandalimi i afrohemi çdo formë të vitaminës.

  Kur simptomat e rakit - ujë apo alkool pika.

  Fëmija i sëmurë duhet të duhet mjekësisë të veçantë
  Fitness. Megjithatë antirahitnoe trajtim mund të kombinohet me masazh.

  Por kur simptomat shkojnë larg, eja dhe masazh
  banjot kripë-halore për të forcuar sistemin e kockave, rritet toni
  muskujt. Dush Wellness përgatitur si më poshtë. Dhjetë litra ujë
  duhet ekstrakt lugë gjelle pisha dhe kripë.
  Kohëzgjatja e dush për rreth pesë deri shtatë minuta në 37
  gradë.

  Informacion nga artikullin "rakit tek fëmijët."