Fëmijët i lëngshëm hundë si për të shmangur atë


 • Pyetja numër 1
 • Pyetja numër 2
 • Pyetja numër 3
 • Pyetja numër 4
 • Pyetja numër 5
 • Pyetja 6
 • Pyetja numër 7
 • Pyetja numër 8

 • Në pyetjet tona janë përgjigjur Shefi Klinika Buteyko Doktor Andrei Yevhenovych Novozhylov.


  Pyetja numër 1. Andrew E., ose u shqetësoni nëse një fëmijë një herë zasoplivitsya? Për fëmijët të ftohtë - gati një e keqe e domosdoshme?

  Çdo sëmundje kërkon vëmendje serioze. Fëmijët Normal undead kërcënuese komplikime, duke çuar në një shumëllojshmëri të kushteve kronike. Ka, për shembull, fëmijët të cilët shkojnë nëpër dimër me hundë të lagësht, i quajtur shpesh fëmijët e sëmurë. Këta fëmijë një rreth vicioz: sfond i fëmijëve tashmë të dobësuar imunitar i sëmurë ORM, e cila nga ana dobësojë më tej sistemin imunitar.

  Si rezultat, "normal" undead rrotullohet probleme shumë më serioze ...


  Pyetje № 2. Si për të thyer nga ky rreth vicioz?

  Para së gjithash, nuk do të përpiqet për të korrigjuar efektet e sëmundjes dhe shkakun e saj. Nuk është sekret pas gjithë asaj hundë të zihet fryma dhe shkarkimin e mukozës - një reagim mbrojtës i trupit. Çfarë ai është i mbrojtur në këtë mënyrë? Kursi i infeksionit. Por në qoftë se një sëmundje pas tjetrit, dhe kështu me radhë deri në pafundësi nëse fëmija ka një sistem të dobësuar imunitar, atëherë kjo është një shkelje themelore, shkaku i të cilave - ventilim tepruar. Hiq atë - dhe trupi kthehet në normale, dhe të pafund të ndaluar të ftohtë.  Pyetje № 3. Jo të gjitha shumë të lehtë?

  Roli i ventilimit tepruar në zhvillimin e sëmundjeve të shumtën kronike të rrugëve të frymëmarrjes - hapja e shkencëtarit të famshëm rus Konstantin Buteyko. Prova të shumta të konceptit janë mbledhur Konstantin Pavlovic gjatë viteve të hulumtimit të kryera në laboratorët kërkimore udhëheqëse të vendit. Këto studime kanë treguar veçanërisht se fëmijët të cilët janë përdorur për të gjithmonë të marr frymë përmes gojës tuaj për të përfshirë një shumë më shumë ajër se sa trup të nevojshme të shëndetshëm. Ajo rezulton se çdo pacient është frymë për disa të shëndetshëm - nuk e habitshme është ajo?


  Pyetje № 4. Si mund të shpjegohet kjo?

  Buteyko sugjeroi se shkaku i kronik edemë udhë ajrore mukozale është e ashtuquajtura "frymëmarrje të thellë", e cila çon në një mungesë të dioksidit të karbonit në mushkëri.

  Fakti që balanca e oksigjenit dhe dioksidit e karbonit është një mekanizëm i rëndësishëm rregullator dhe ndikon në një numër të parametrave vitale dhe të vlerave me të dy komponentët e tij. Çfarë e shkaktoi dështimin fillestar të këtij mekanizmi nuk është aq e rëndësishme. Kjo mund të jetë një reagim të përbashkët të ftohtë dhe alergjik shkaktuar nga të ftohtë. Megjithatë, rezultati është gjithmonë e njëjtë - një fëmijë me një hundë të zihet fryma dhe frymëmarrje të shpeshta fillon të marr frymë përmes gojës tuaj, duke lënë një deficit prej dioksidit të karbonit në mushkëri.

  Reagimi i parë për këtë mangësi, përsëri - acarim, rritjen e sekretimit të mukusit dhe ënjtje, të njëjtën hundë të zihet fryma. Pastaj metabolizmi i shqetësuar, mekanizmat e mbrojtjes imune deformuar ... Rezultati është konstante është infeksion apo ndjeshmëri alergjik rritur. Rrethi vicioz kështu që kemi diskutuar, dhe rinitit i thjeshtë bëhet gjendje kronike.


  Pyetje № 5. Çfarë është ajo kërcënon fëmijën?

  Ftohjet e shpeshta, hundë zihet fryma vazhdimisht, "thellë" të marrë frymë përmes gojës tuaj - një rrugë të drejtpërdrejtë për adenoids - përhapja anormale të indeve limfoide bajame nasofaringeal. Pasojat e kësaj sëmundjeje janë të shumta dhe të paparashikueshme.

  Së pari, në adenoids përflakur trashë vazhdimisht "qëndruar" patogjene që shkaktojnë pezmatim i fytit, tracheitis, faringjiti, bronkiti.

  Proces inflamator mund të përhapet në sinus frontal dhe haymorovi në veshin e mesëm. Rritja e bajamet nasofaringeal të çojë në dëmtim dëgjim, që rezultatet mund të jenë dhe vështirësi, dhe anomalitë e sjelljes të mësuarit. Dhe në qoftë se ne shtoni atë të gjithë komponent alergjik, ne do të merrni astmës ...


  Pyetje № 6. Në raste të tilla, sipas shumicës së mjekëve, një mënyrë për të dalë - operacion ...

  Çfarë shpesh merren me të vërtetë është mënyra e vetme, por të sjellë një fëmijë në pikë nuk është e nevojshme.


  Përveç kësaj, duke hequr adenoids, ju shpëtoj e një, lokale, problemi por të provokuar reagime të tjera mbrojtëse, të tilla si spazma bronkiale, sulmet e astmës.

  Pika këtu është se formimi i thjeshtë i adenoids për qëllim të kufizojë tepricë ventilim pulmonare. Duke qenë pa këtë "mbrojtje", trupi do të përfshijnë mekanizma të tjera mbrojtëse. Dhe e traumave të rënda psikologjike të lidhur me kirurgji, nuk flasin.


  Pyetje № 7. Ju mund të ofrojmë disa alternativë për heqjen kirurgjikale të adenoids?

  Po, kjo është e drejtë. Le të fillojmë me atë të përdorur në klinikën tonë të marrë frymë metodë Buteyko lejon "të hapur" zënë hundët në vetëm një seancë.

  Thjeshtë dhe të përballueshme frymëmarrje ushtron fëmijët e perceptojnë si një lojë të lehtë të mësojnë dhe mos harroni ato, sepse ne nuk kemi probleme edhe me më të vogël.

  Trajtim Base njëjta çon qëndrueshme efekt pozitiv, rikthen metabolizmin, mbrojtjet e imunitetit. Si rezultat, me kalimin e kohës, duke arritur një përmirësim të përgjithshëm shëndetësor, pacientët tanë të harrojmë për to adenoids dikur muchavshyh.

  Trajtimi me anë të metodës Buteyko - është jo vetëm simptomat e tërheqjes, por edhe të rritur imunitetin, duke siguruar mbrojtje kundër infeksionit vazhdueshme të takimeve të reja. Në fëmijët, ka rezistencë ndaj patogjenëve, të ftohtë, temperatura, rritjen e tolerancës ndaj stresit, ata pushojnë të "thahet në sy" dhe të fillojnë më mirë në shkollë.


  Pyetje № 8. Por nëse metodën tuaj është aq efektive, pse nuk duhet të gjithë vendin për ju në linjë?

  Ne nuk ankohen për mungesën e pacientëve të vijnë tek ne shumë, dhe duke përfshirë njerëz të famshëm. Për më tepër, metoda Buteyko ka kohë që janë përdorur me sukses jashtë vendit. Metoda Buteyko e njohur dhe e përdorur në Shtetet e Bashkuara, Gjermania, Italia, Holanda, Australia, Zelanda e Re, Singapori dhe vendet e tjera.

  Në Mbretërinë e Bashkuar, për shembull, Metoda Buteyko 2006 është përfshirë në programin kombëtar për të luftuar astmë. Pra metodë ynë nuk punon mirë vetëm në vendin tonë. Dyshuesit ftoj na - le të bindur për këtë nga përvoja.