Central elektrik


 • Ushqim për astronaut
 • Qull me gjalpë?
 • Krem i të gjithë!

 • Vëzhgoni doshkolenka tuaj një shëtitje. Ai nuk ka ngriteni për një minutë
  në vend. Ajo shkon në një rrotë lodër, pas kamionit zhurmshëm
  ajo është deri në stol dhe të kthehet si në një trampoline, duke kërcyer,
  duke futur veten si kalë dhe kalorës, gara është e lodhur
  banditë të tjera. Brenda fëmijës si një motor, kështu
  motor i qëndrueshëm. Cila është kjo energji motor
  i lidhur?

  Fuqia converters foshnjen brenda, dhe "karburant" ajo merr jashtë. Ndoshta më ekonomik dhe
  energji intensive karburantit - janë yndyrna që janë të përfshira në dietë

  kërcim i vogël.

  Kalorive yndyrë jap 2 herë më shumë se
  proteinat dhe karbohidratet. Ata mund të zvogëlojë sasinë e ushqimit dhe për të përmirësuar
  shije. Për më tepër, yndyrna përmban biologjikisht të vlefshme
  substancave, vitamina yndyrë shpjegueshëm - A, D, E dhe K.


  Ushqim për astronaut  të ushqyerit e fëmijëve është yndyrë shumë e rëndësishme të cilësisë. Deri kohët e fundit,
  kohë besonin se dietë e fëmijët, parashkollor veçanërisht të rinj
  mosha, duhet të përmbajë rreth 75% të kafshëve, kryesisht qumësht,
  yndyrë. Në vitet e fundit, futja e një dyetolohyyu reja shkencore
  Teknologjia ka lejuar kërkime për të shqyrtuar rolin e një fëmije
  dietë yndyrë përmbajnë polyunsaturated acide yndyrore.


  Këto
  Acidet janë thelbësore - linoleik dhe arachidonic. I përjashtuar ata nga
  dietë shkakton shqetësime serioze në trup.


  Shef
  burimi i acideve yndyrore polyunsaturated - vajra vegjetale që
  përmbajnë tjetër shumë e rëndësishme për shëndetin
  substancave, përfshirë tocopherols (vitaminë E). Vajra të ndryshme
  Përmbajtja e acideve yndyrore esenciale ndryshon. Po, linoleik
  acid është gjetur në luledielli, misri, vaj pambuku,
  linolenic - në liri, kërpi. Në sojë, bimë eterovajore dhe mustardë
  Ka dy vajrat acide. Për të fëmijës tuaj ka marrë të gjithë
  Acidet yndyrore esenciale, ajo është e mirë për të mbushur sallatë e tij ose

  enët anësore perime pastaj një tjetër, pastaj një tjetër vaj vegjetal (të dyja
  i rafinuar dhe i parafinuar). Gjëja më e rëndësishme - për të naftës
  ishte i freskët. Keep it në frigorifer, është e domosdoshme, në një gotë
  enë, mbyllur plug poroz.

  Yndyrna janë të përbërë kryesisht nga
  Acidet yndyrore polyunsaturated, proteina të mbajë. Në prani të
  vajra vegjetale dhe proteina janë konsumuar me masë në fillim
  ndërtimi i qelizave dhe indeve, prodhimin e hormoneve, enzimat
  dhe substancave të tjera vitale. Në këtë drejtim, proteinat nuk mund të jetë
  zëvendësohet me ndonjë përbërës të tjerë. Shpenzimet përballohen nga energjia
  nga ushqyesve më pak të vlefshme.

  Kjo është pronë veçanërisht e rëndësishme
  vajra bimore në kohë të vështira, për fëmijët nga të ardhura të ulëta
  familjet.
  Pas fluturues në hapësirë ​​Valentina Tereshkova nënën e saj
  shpesh e pyeti se si ajo arriti të rrisë vajzën e saj si i fortë
  Të qëndrueshme, me karakter të fortë. "Fëmijëria Valentina kishte për
  luftë e vështirë dhe vitet e pasluftës - tha ajo. - Kur
  shpërtheu lufta, vajza ime ishte 5 vjeç. Baza ishte kopsht ushqim. U rrit
  Val mbi patate dhe perime. "

  Ajo u gjet se vrapoi
  enët perime soje, flaxseed, vaj luledielli herë pas here, edhe pse
  pak nga pak. Rreth gjalpë dhe pastaj fëmijët dëgjuan. Mjaft qumësht

  zakonisht vetëm për të shtuar në supë, 2-3 lugë në një tas. Ndonjëherë
  vezë të ziera, mish dhe peshk ishin shumë të rralla.

  Perime
  vaj ndihmoi udhëzojë numrin minimal të proteinave vetëm
  Objektivat biologjikisht të rëndësishme. Ndoshta ata kanë luajtur një rol të rëndësishëm në
  mbështetje të natyrës së shëndetit të një të parë të konsiderueshme
  astronaut femër.

  Në ditët e sotme baby-preschooler merr vetëm 7-11 gram (rreth një lugë gjelle) e vajit vegjetal një krem ​​ditë është - 25-40 g.


  Qull me gjalpë?


  I butë
  gjalpë, krem, salcë kosi, ose të ashtuquajturat produkte të kafshëve yndyrë
  vajra bimore të përkryer të plotësojë që janë krejtësisht të lirë të

  vitaminë A. Në të njëjtin vaj të butë të kualitetit të mirë kështu që këtë vitaminë
  shumë sa që ajo siguron pothuajse gjysmën e kërkesës për këtë fëmijë
  trup. Disa yndyrna shtazore gjenden në peshk dhe mish. Ata kanë
  tiparet, të rritur rezistencën ndaj ndryshme
  Sëmundjet, efekte të dobishme në yndyrë të gjakut. I madh
  e rëndësishme është cilësia e yndyrave. Qengji panënshtruar yndyrë, mish lope,
  derri Fëmijët nuk përshtaten. Tretet mirë yndyrna të qumështit. Në
  yndyrë shenjte qumësht janë përfshirë si një emulsioni hollë
  për thithjen optimale. Shumë substanca toksike (tymi, shter
  gazeve, aditivëve kimike të ushqimit) që të mund të aksidentalisht

  gëlltitet nga e fëmijës, neutralizohet me qumësht, ky ideal
  emulsioni natyrore yndyrë.
  Prandaj, të ulët-yndyrë produkte qumështi
  papranueshme në ushqim për fëmijë.

  Edhe fëmijët që janë mbipeshë
  ushqime mundësisht tërë. Përjashto këtë rast,
  yndyrna ëmbëltore, salcice, proshutë, dhe të ndryshme
  hamburgerë, cheeseburgers, akullore, ëmbëlsira. Për fëmijët rusë
  sidomos patate të skuqura përdorim të dëshirueshme. Në vendet ku ata
  erdhi gradualisht zhvilluar prodhimin e tyre, prindërit dhe pediatricians tyre
  Ishte kohë për të vlerësuar efektin e tyre të dëmshëm në shëndetin e fëmijëve dhe
  frenojnë "chipsomaniyu." Përpunimi i patate, oriz dhe drithëra të tjera

  yndyrna të nxehta - kjo është vetëm gravurë gjyq unë të
  forcë. Sidomos goditje e fortë duke kaluar nëpër sistemin e mëlçisë
  sekretim i biliare dhe pankreasit. Crispy vendi ynë skuqur
  goodies përmbytur papritmas kullonin ortek mbi fëmijët tanë, të cilëve
  Wellness reduktuar natyrisht për shkak të rrethanave të pafavorshme,
  e cila u rrit gjyshërit e tyre dhe prindërit.

  Edhe më të dobishme
  Produktet e yndyrë nuk mund të përdoret pa veprim. "Ne jemi duke jetuar në varfëri -
  flasim shumë sot gjyshen - edhe pse nipërit tanë nuk e di
  dua të ndonjë. " Unë bashkangjitni një pjesë e madhe e pllakave fëmijëve
  gjalpë. Në vend të qumështit të derdhur në një filxhan Çad tuaj të preferuar

  slivochki dhe fatter. Ky përqendrim i yndyrave të dëmshme. Krem më mirë
  përdoret si një shtesë në çaj, dhe pastaj herë pas here, salcë kosi - për të furnizohem
  supave ose salads, dhe mjaft gjalpë 40 gram në ditë.


  Krem i të gjithë!  Ditëlindja 4-vjeçar nënë Pavlik paraqitur atë me vazo të ndryshme
  tortë dhe të ftuar të zgjidhni atë që ai e pëlqen. Baby, shqyrtoi
  kjo bukuri tha: "Unë dua krem ​​e gjitha!"

  Prindërit u përpoqën
  qetë shqetësim, por qëndroi ditëlindjen e tij. Ai u qetësua vetëm
  kur motrat më të vjetër mësuar me prioritet të imazhit familjar,
  e vënë atë në një tas me krem. hequr nga pasta e tyre.  Kjo "krem i të gjithë" duke bërë dëm të madh jo vetëm arsimin, por edhe
  shëndeti i fëmijës. Edhe nëse supozojmë se krem ​​pastë
  i përgatitur nga gjalpë me cilësi të lartë, në mënyrë
  Shuma e tepruar të ndikojë negativisht në gjendjen e mëlçisë, vrer
  fshikëz, dhe i gjithë sistemi i tretjes. Por në krem ​​pastë
  Sot, bëhen më shpesh nga një përzierje e kafshëve të lirë
  yndyrna dhe perime të hidrogjenizuara. Për këtë vezë add
  yolks vezë, sheqer dhe ngjyra të ndryshme dhe "uvkusniteli."


  Hydrogenation
  jo vetëm që ju lejon të konvertohet vajra bimore nga lëngshme të dendura
  shtet, por edhe të ndikojë negativisht në pronat e tyre të dobishme.

  Atje
  humbja e shumë të acidit linoleik, vitaminat dhe biologjikisht të tjera
  substanca aktive. Ata, natyrisht, ju mund pastaj të hyjë në mënyrë artificiale
  margarines fituara. Por hydrogenation transizomery formuar,
  kujdesin për fëmijët. Hiq ato është e vështirë.

  Ne kemi
  pranoj ëmbëlsira dhe ëmbëlsira me fëmijë krem ​​yndyrë nën moshën
  8 vjeç, është më mirë të mos për të dhënë në të gjitha. Kujdes i veçantë është e nevojshme në
  verë, kur duke rritur rrezikun e helmimit me ushqim.
  Krem nuk është subjekt për të ngrohur trajtim, sterilitet e përgatitjen e tij
  shumë e dyshimtë, për të thënë asgjë për ruajtjen dhe transportimin.


  Nëse ju do të organizojmë një festë për fëmijët në mot të nxehtë,
  Manaferrat të freskëta mund të jetë i gatuar në pelte kosi krem. Rërë
  shporta të mbushura Pas pjekjes i mbushur me manave të freskëta, jo
  vetëm e mirë dhe e shijshme, por shumë të dobishme.

  I tepërt
  ushqime yndyrore në fillim forma të fëmijërisë shijes
  shprehitë për jetën. Ajo dënon çrregullime të njeriut të të lipidet
  këmbimit sklerozë dhe zhvillimi i hershëm i sëmundjeve kardiovaskulare.

  Qasje joserioze të ushqimit të fëmijës nga shumë prindër, të arsimuar madje, shpesh e habitshme.


  kjo ndjenjë, shembull ilustrues i një familjeje të ngushtë për mua. Baba i dashur
  Svetochky i vogël, gjuetar i pasionuar, të blerë një qenush të vogël

  Hound. Më parë ai u kthye një shumë të letërsisë në të ushqyerit
  dhe duke ngritur puppies e kësaj race. I përkëdhelur i tij i quajtur Bërtisni marra
  dietë të përpunuar të përbërë që përfshin
  veteriner specialist. Pronari u kujdes për trajnim dhe përkrahje
  kone fizik palestër. Dietë u numëruar nga ashpërsia
  Aktiviteti fizik: nuk ka pjesë shtesë, mungesa më e vogël
  substancat e nevojshme. Ishte në krye të ushqimit Svetochky mom është shumë i zënë
  në punë dhe punët e shtëpisë. I ulur pak në një tavolinë të përbashkët dhe të ushqyer nga
  në dyqan për të gjithë - nganjëherë dumplings nga dyqani, dhe madje

  shpejt që nënën time në dorë. Papa, një pedant në
  i përmbajtjes qenush para duke i kërkuar vajzën e dashur nuk rezistojnë
  mund, salcice tymosur atëherë do të pastaj çokollatë në kohë të gabuar, akullore.

  Cuditerisht
  Është se të qarët u rrit flotë-këmbë budalla fortë i bukur, i barabartë
  e cila nuk ishte në gjueti? Dhe çrregullime Svetlana shpesh vuajnë
  tretje, zastudzhuvalasya, dhe në moshën 7 ajo mori
  trajtim spa.

  Në çështjet e ushqimit të fëmijëve të tyre, i shtrenjtë
  dhe ato të dashur, ne nganjëherë të mbështetet në të ashtuquajturën sens të përbashkët, dhe
  më e lehtë - të qëndrojnë në errësirë ​​dhe të mësojnë nga gabimet e tyre.

  Është koha

  Bëni normë të hahet të shëndetshme, filloni me qetësi dhe në mënyrë kritike
  kanë të bëjnë me reklamimin e produkteve ushqimore, të rezistojë joshjeve të saj dhe
  mësojnë këtë fëmijë.