Dhjetë Urdhërimet grua shtatzënë


 • Urdhërimi № 1. Ajrit të freskët
 • Urdhërimi № 2. Vitaminat
 • Urdhërimi № 3. Ushqimi Speciale
 • Urdhërimi № 4. Pesha Kontrolli
 • Urdhërimi № 5. Kalciumi
 • Urdhërimi № 6. Hemoglobina
 • Urdhërimi № 7. Alergeneve
 • Numri urdhërim 8. Gjimnastikë
 • Urdhërimi № 9. mjek i vazhdueshëm monitorimi
 • Urdhërimi № 10. Masat


 • Urdhërimi № 1. Ajrit të freskët

  Shtatzënë
  gratë duhet të ushtrojnë në këmbë jashtë. Çdo ditë
  të paktën një orë. Ajo është e mirë për të ecur në pyll, park ose kopsht.
  Së pari, disa rregulla të aktivitetit motorik, dhe së dyti,
  ajër i freskët rrit qarkullimin e gjakut, i cili është i dobishëm dhe nëna dhe foshnja e saj.


  Numri urdhërim 2.

  Vitaminat  një kohë kur shumica e popullsisë është një kusht
  hypovitaminosis dhe imunitet të ulët, gratë moderne gjatë
  shtatzënisë, të jetë i sigurt për të marrë të veçanta
  vitamina dhe minerale përgatitjet. Këto vitamina promovuar normal
  duke qenë i grave shtatzëna, forcimin e sistemit imunitar,
  dhe mbrojtjen gruan dhe fetusin nga ftohjet. Më i mirë
  të fillojë të marrë vitamina për tre muaj para konceptimit të
  që më parë për të përgatitur trupin për shtatzëninë e ardhshme.


  Urdhërimi № 3. Ushqimi Speciale

  Dietë
  Gratë shtatzëna janë të ndryshme nga gruaja e ushqimit konvencional. Kjo nuk është
  do të thotë që ju duhet thjesht të rrisë ose të zvogëlojë numrin e


  ushqim i konsumuar. Është e nevojshme të cilësisht të ndryshuar dietën dhe
  të marrë një kurs në ushqime të pasura në proteina, karbohidratet dhe yndyrnat e perimeve
  origjina. Në muajt e parë të shtatzënisë nuk mund të refuzojë
  veten kënaqësi është ajo që ju dëshironi. Por nga mesi i
  shtatzënisë (18-20 javë) kërkon një dietë të veçantë.


  Urdhërimi № 4. Pesha Kontrolli

  E rëndësishmja
  monitorojë nga afër të fituar peshë! Gjëja kryesore që ajo ishte e lidhur
  me një rritje të peshës fetale dhe madhësia e mitrës. Kjo do të thotë se çdo javë
  Ju mund të popravlyatysya në 200-450 gram (në varësi të peshës-dhe-i juaj rritjen
  koeficienti). Shtim në peshë për të gjithë shtatzënisë nuk duhet të bëjë

  më shumë se 8,12 kg. Paund shtesë jo vetëm prishin figurën e një i ri
  gratë pas lindjes, por edhe në mënyrë të konsiderueshme barrën gjatë shtatzënisë!

  I nënlëkurës
  ind dhjamor kërkon të njëjtin intensitetin e qarkullimit, si
  fruta. Me një rritje të peshës trupore të grave shtatzëna, qarkullimi i gjakut
  Fetal më keq shkelur zhvillimin e saj.


  Urdhërimi № 5. Kalciumi


  22-24 javë fëmija fillon procesin e formimit të kockave.
  Nëse niveli i kalciumit në gratë nuk është mjaft e lartë, kalcium
  fillon të shtrijë dhëmbët dhe kockat e saj. Për të shmangur shkatërrimin
  dhëmbët, kjo shtatzënia është e rëndësishme për të siguruar të ardhura
  kalcium jashtë.


  Urdhërimi № 6. Hemoglobina


  24-25 javë ngjizje nga hemoglobinës nënës formuar
  hemoglobinë fetale. Prandaj, në këtë periudhë, një shtatzënë mprehtë
  ulja e hemoglobinës në gjak. Në këtë drejtim, nganjëherë
  Administrata e rekomanduar profilaktik i preparateve që përmbajnë hekur.

  Urdhërimi № 7. Alergeneve


  Gjatë të njëjtës periudhë të fetusit është duke zhvilluar sistemin imunitar. Prandaj, ju duhet
  përjashtojnë nga dietën tuaj ushqimet më alergjike të tilla si
  çokollatë, mjaltë, portokall dhe mandarina.


  Urdhërimi № 8. Gjimnastikës


  forcuar trupin para lindjes i ardhshëm domosdoshmërisht nevojë
  të angazhohen në ushtrime të posaçme për gratë shtatzëna, duke përfshirë të dy

  Ushtrime tonik dhe të frymëmarrjes dhe ushtrime të veçanta
  për të forcuar muskujt e mëparshëm barkut mur, kofshët dhe bigëzim. Në
  lindjes ju do të duhet një shumë energji. Është e rëndësishme që të jetë fizikisht
  i përgatitur për këtë moment të rëndësishëm.

  Kryesor
  karakteristika dietat dhe ushtrimet mund të gjenden në të shumta
  letërsi, shiten në librari dhe newsstands. Individ
  është përzgjedhja e kufizimit dietë dhe peshë ngarkesa optimale të lejueshme
  në palestër, duhet të bëjë gjinekologu VETEM.


  Urdhërimi № 9. mjek i vazhdueshëm monitorimi  Në ditët e sotme, nuk duhet të ketë shtatzëni të pakontrolluara!

  Shumë pak
  mbetën njerëz të shëndetshëm. Në këtë drejtim, një shumë e
  gratë për të cilët shtatzënisë përfaqëson një kërcënim të vërtetë për e tyre
  shëndetësor dhe shpesh jeta. Në mënyrë që të lindë një fëmijë të shëndetshëm dhe
  qëndrojnë të shëndetshme, menjëherë kontaktoni Hand tuaj mjek
  testet e nevojshme, të shkojnë përmes ultrazërit.

  Optimale
  Termi për ultrazërit - 20-21 javë. Në këtë kohë në mënyrë të qartë të gjitha organet e fetusit të dukshme,
  ne mund të llogarisin saktësinë e zhvillimit të tyre dhe për të përcaktuar seksin.

  Përveç
  të gjithë grua testet e mësipërme duhet të shkojë
  shqyrtimit për grupin e gjakut dhe faktori Rh.
  Kjo është e rëndësishme sepse
  Prania e fetusit Rh-pozitiv në nënë Rh-negativ mund

  të jetë fillimi i një problemi serioz: shtatzënisë Rh-konflikt.

  Recommended
  dhe shqyrtimit për infeksion: chlamydiosis, mycoplasmosis dhe viruse të tjera
  Ky grup, i cili mund të shkaktojë formimin e defekteve apo fetal
  të çojë në abort, të tilla si AIDS, sifilizi, antigjenit hepatitit B.
  Testimi për AIDS dhe sifilizin duhet të kryhet tre herë në
  shtatzënia (çdo Tremujorin), dhe B virus i hepatitit - dy herë. Në
  Kontrollimi sistematik vetëm ka nevojë për nivelin e hemoglobinës.

  Ngarkesa më e madhe gjatë shtatzënisë janë mëlçinë dhe veshkat gratë.
  Prandaj, ju duhet të kontrolloni rregullisht përbërjen biokimike të gjakut dhe Analiza
  urinë. Pa të gjitha këto procedura shumë ju nuk mund

  besim në rrjedhën begatë dhe rezultatin e shtatzënisë.


  Urdhërimi № 10. Masat


  muajt e parë dhe e fundit të shtatzënisë është e rekomanduar që të përmbahen nga
  seksualiteti. Që nga ajo është e mbushur me abort apo e parakohshme
  ofrimit. Në periudha të tjera mund të jetë çdo gjë nuk e refuzon (në
  kufijve të arsyeshëm, natyrisht), por është e nevojshme për të paguar special
  vëmendje për higjienën e organeve gjenitale dhe të saktë të zgjedhur paraqet për
  marrëdhënia seksuale.

  Nënat e ardhshëm nuk mund
  punë jashtë orarit! Ngarkesës moderuar nevojshme, por përjashtojnë
  puna e natës, heqjen e peshave, shumë shpesh shpatet, e gjatë
  në këmbë ose ulur. Ajo është gjithashtu nuk rekomandohet për udhëtime të gjata,

  veçanërisht në gjysmën e dytë të shtatzënisë.

  Dhe atë
  Më e rëndësishmja - një gjendje e mendjes së një gruaje shtatzënë. Stresi, nervor
  tendosje nuk është e lejuar! Pas të gjitha, ndjenja dhe emocione gjatë kësaj periudhe
  veçanërisht vuri. Prandaj, nëna shtatzënë veten dhe të gjithë anëtarët e saj të familjes
  duhet të kujdeset që të mos shkelë se as paqen e saj e mendjes.