Ecën me fëmijën


 • Shikime Moderne
 • Kur fillon të ecë
 • Vishen fëmijën tuaj
 • Kohëzgjatja e shëtitje
 • Zakon i keq
 • Daily shëtitjet gjatë ditës

 • Shikime Moderne

  Që foshnje shpesh shumë më këmbë. Në shoqërinë moderne, madje kishte këtë ide të nënës "të mirë" i marrosur pas, në çdo mot ecën me fëmijën të paktën 2-herë në ditë dhe të ecin të paktën çdo dy orë. Secili prej nesh shihet rregullisht duke ecur në rrugët baballarët, nënat apo gjyshet me hundët blu prytantsovuyut të ftohtë, por i dha gji besnikërisht milje pafund. Në klinikat e fëmijëve në muret rri postera rekomandoj orët e rregullta të ecje.

  Duke marrë parasysh një ditë, nga mërzitje në radhë, numri i orëve të rekomanduara e kaluar ditën jashtë fëmijës 3-mujor, unë u tronditur - 8 orë!

  Çfarë do të papritur moms heroikisht duke ecur fëmijët e tyre në çdo mot, nëse ata mësuan se shëndeti i fëmijës është e zgjatur të ekspozimit në "ajër të pastër" jo domosdoshmërisht. Për më tepër, ajo është shumë orë gjumë në rrugë, ata formojnë në fëmijën tuaj modele të mirë-përcaktuara të sjelljes nga e cila ata vetë pastaj vuajnë.

  Për shumë vite të angazhuar në kujdesin e fëmijëve të vegjël, unë shoh një numër i mjaftueshëm i nënave Mundohuni të mos ecë, por të ketë një fëmijë shumë të shëndetshëm dhe të lumtur.


  Pediatër që shikojnë ato, nganjëherë nuk e kuptojnë se këto "Shkëlqyer" në rrugë shumë më pak kohë se sa bashkëmoshatarët e tyre.
  Por si moms të kënaqur që nuk janë skllevër të ecin dhe të ketë kohë të mjaftueshme për punët e shtëpisë dhe klasave të fëmijëve. Pse është ajo që ata marrin? Për shkak se ata ndjekin tonë Qendrën udhëzime të thjeshta e shëtitjet.

  Duke i dhënë këshilla për nënat e reja të ecur, ne do të shkojmë nga vitet e tyre të përvojës dhe studimit të fiziologjisë së fëmijës. Çfarë ka nevojë për fëmijë ndërsa në këmbë? Para së gjithash, zhvillimi i hapësirave të reja është shumë më i madh, diçka në të cilën ai e kalon shumicën e kohës.

  Përveç kësaj, ajo duhet të përshtaten me ndryshimet e temperaturës, e cila i plotëson të shtëpisë për lëvizjen e ajrit dhe të mësojnë të mos ngrijë në veshje për rrugë. Për të adresuar këto sfida në shëtitjet gradualizmit të rëndësishëm dhe qëndrueshmëri.


  Kur fillon të ecë

  Duke ecur me një porsalindur, sidomos e lidhur me përshtatjen në vëllimin e ri hapësinor. Pra, para se ju filloni për të lënë fëmijën në rrugë ajo duhet të përdoret në hapësirë ​​të madhe për një dhomë. Rreth 1-1,5 muaj për çdo fëmijë të shëndetshëm në shtëpi të zhveshur aftë për të prodhuar rreth 30 minuta të zgjuar të tij dhe ai e humbi shikimin "në vetvete".

  Fëmija është gjithmonë në mënyrë aktive të inspektojë në dhomë kthen kokën e tij për dritat, duke i hedhur sytë në sfond foto. Kjo tregon se ajo është e përshtatur me temperaturë normale dhe hapësirë. Nëse një fëmijë në një dhomë të lehtë ngrin shqyrton mjedis të rrallë, kryesisht duke kërkuar në mom ose gjumit - të ecin atë shumë herët!

  Tranzicioni nga pelena për një dhomë gjërë, dhe dhomë nën rrugë të hapura qielli duhet të bëhet ngadalë dhe me kujdes. Mesatare është habituation ndodh brenda 30-40 ditëve të para të jetës. Pra, fillojë duke ecur në rrugë duhet të jetë jo më parë se afatit. Gjatë verës, ju mund të filloni duke ecur përpara - në ditën e 20-të, por të mbajë ato në një ballkon privat, duke mbuluar topi pelerinë dhe kufizimin shqyrtimin e fëmijës.


  Vishen fëmijën tuaj

  Në nënave të papërvojë shpesh ngre pyetje dhe atë që një kohë të vishen fëmijën. Nëse kjo është për të ushqyer një shëtitje, gjatë thithjes fëmijë bie në gjumë, pastaj zgjoheni në salcë, beeps, dhe nganjëherë si "rozhulyuyetsya" nuk duan të fle në. Në fakt, ajo që fëmija është edhe i zgjuar, le të shikoni përreth dhe plotëson një botë të re. Nuk është e nevojshme për të dalë vetëm fjetur me fëmijën tuaj! Nëse nëna nuk është në një nxitim, të organizuar e parë shëtitje në kohën e ditës kur fëmija gjithmonë fle gjatë, procesin e salcë fëmijën zakonisht nuk zgjohem.

  Nëse kjo ende të ndodhë, ajo që u shfaq në veshje të ngrohtë të shtrënguar, ai bie në gjumë vetëm një minutë pas aplikimit në gjoks dhe ju mund të shkoni për një shëtitje.


  Kohëzgjatja e shëtitje

  Kohëzgjatja e parë shëtitje, pavarësisht të sezonit, duhet të jetë 15-20 minuta. Zgjasë shëtitje duhet gradualisht duke shtuar 5-10 minuta në ditë për një javë për të sjellë kohëzgjatjen për 1 orë shëtitje. Pastaj në verë në këmbë gjatësinë mund të rritet në mënyrë arbitrare në varësi të motit dhe gjendjen e shëndetit të nënës dhe fëmijës. Në dimër ecën kohëzgjatja mund të rritet në 1,5-2,5 orë dhe në këtë ndalesë, dhe nëse acar nën 10 gradë, ju mund të përmbahen nga duke ecur në ngrohjen.

  Winter ajër të ftohtë i kontribuon fëmijën zgjatur gjumë, kështu që ju mund të përdorni dimrit ecën për një sy gjumë të madh dhe të organizojë ato në ballkon. Nëse një nënë është, ajo mund të ecin me fëmijën çdo ditë për 1-2 orë.

  Nëse nëna ka ballkon, diçka të trashë për të organizuar një gjumë të gjatë në ajër, në mënyrë që jo të gjitha motit ajo mund të përballojë. Më të mirë për të shkuar me fëmijën në rrugë për jo më shumë se 1 orë dhe të përpiqen për të filluar sa më shpejt të jetë e mundur të ecin atë me bodrstvuyuschym dhe jo duke fjetur me fëmijën.


  Zakon i keq

  Zakoni i gjumit kur lëviz ajrin, të hapur dritaren apo në rrugë, jo të vërtetë erëza fëmijë.

  Në anën tjetër, kur fle ftohtë zvogëlon aktivitetin e përgjigjes imune, kështu që fëmija të mund të merrni të sëmurë më shpesh, jo më pak. Asnjë kafshë në korsinë e mesme nuk është i kënaqur me fëmijët e tyre fle gjatë! Në anën tjetër, kur fëmija merr përdorur për të bjerë në gjumë kështu që shpesh gjatë natës kërkon që ajo krijoi të njëjtat kushte. Unë një herë u takuan një prind që fëmija mësuar të fle në rrugë gjatë natës të keni për të hapur dritaret dhe vë në gjumë gjatë një fëmijë në një karrocë fëmijësh, sepse në një tjetër ajo shkon vetëm për të fjetur!


  Daily shëtitjet gjatë ditës

  Nëse ka shumë nëna herë ballkon në ditë kostum fëmija për të fjetur në ballkon, dhe rreth 4-5 muaj, duke filluar nga në një shëtitje të gjatë zgjimit fëmijën, kështu që ai vetëm shikuar jashtë, pomyluvavsya jashtë botës.

  Një sjellje e tillë i kufizuar herë në këmbë e fëmijës. Disa fëmijë përvojë fle pas një tepricë në një karrocë vetë, të tjerët duhet të jetë i sigurt për të bashkëngjitni atë në gjoks. Aplikimi i përgjithshëm për gjoks të paktën një herë një orë dhe gjithmonë para krevat, tipike e fëmijëve të ushqehen me gji, kështu gjatësinë e këmbë më pak se një orë, në fakt mjaft nevojat e fëmijës. Ata që duan të bëjnë, jo më vonë se një orë që të ketë për të marrë në shtëpi për të ushqyer në dimër ose jashtë në verë. Prandaj, një nënë ecje 2,5 orë, dhe pjesa tjetër - 30-40 minuta. Në mënyrë tipike, ata moms që ecin pjesë të shkurtra, të shkojnë për një shëtitje dy herë, dhe ata që mund të përballojë më gjatë - një herë.  Kështu, rekomandimet për shëtitjet ndryshojnë nga shteti i fëmijës dhe nënës aftësive të. Për ato nënat që përdorin një hobe - shëtitje hobe lehtësuar nga fakti se ne nuk duhet të kryejë një endacak. Shëtitje të shkurtër në mënyrë shumë më të lehtë për të organizuar. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për ata që jetojnë në shtëpitë e pa një ashensor dhe nuk është në gjendje të përdorin ndihmën e dikujt për të tërhequr endacak poshtë.


  Nëse nëna ka kohë dhe dëshirë për të ecur pak më të gjatë - ju lutem, vetëm mos harroni në lidhje me nevojat e fëmijës janë aplikuar shpesh në gjoks. Në dimër, të bëjë atë në rrugë vetëm të pakëndshme! Në verë, në prani të nënës së lirë në kohë dhe mot të mirë që ju mund të ecin gjatë gjithë ditës.

  Në shi dhe motit të keq, është më mirë që të rri në shtëpi - fëmija nuk bën asgjë për të përshtatur për rrjedhën e ujit të ftohtë. Në kohën e dimrit për adaptimit ndaj ndryshimeve të temperaturës dhe fëmijës së mirë të mjaftueshme për të ecin 1 orë në ditë, kjo - mjaft më shumë - vetëm me kërkesë të nënës së saj. Në qoftë se kjo është një erë e fortë në dimër për të ecur nuk shkojnë më mirë, pavarësisht nga temperatura, dhe nëse koha është pa erë, me një fëmijë të vjetër se 3 muaj dhe ju mund të ecin në minus 15.

  Pra, i dashur nënë, duke ecur me fëmijën, nuk e harrojmë për nevojat dhe mundësitë e tyre. Mos filloni një maratone të pakuptimta, kujdesi për fëmijët që nuk e lënduar!

  Informacion nga Mary mayorskymy artikullin "Sa kohë duhet për një shëtitje me fëmijën?"