Gji në spital dhe në shtëpi


 • Çdo grua mund të jepni gji?
 • Ai fillon në spital ...
 • Rregulla të thjeshta
 • Problemet e mundshme

 • Çdo grua mund të jepni gji?

  Kjo pyetje mund të përgjigjet si vijon: çdo nënë duhet me të gjitha mjetet të përpiqet për të siguruar që qumështi im për të ushqyer fëmijën. Qumështi i gjirit nuk duhet të lejohet vetëm në raste të jashtëzakonshme kur nëna është e sëmurë rëndë. Gji kundërindikuar në një formë të hapur të tuberkulozit, kanceri, sëmundje zemre në fazën e dekompensimi, sëmundje të rëndë renale dhe hepatike, AIDS dhe sëmundje të tjera.

  Në një numër të sëmundjeve ngjitëse nënës (ARI, dhimbje fyti, etj), dhënia e gjirit nuk e anulluar, por nëna ime ka për të ndjekur disa masa paraprake: veshin një maskë me disa shtresa të napë, lani duart tërësisht.

  Në këtë kohë babysitting më mirë udhëzojë baba apo gjyshja. Në sëmundjeve të tjera infektive, të tilla si "turi", difterisë, fruth i keq, fëmija duhet të izolohet nga nëna dhe ushqyer ztsidzhenym qumësht pasteurized.
  Vetëm pas shërimit mund të rivendosur dhënien e gjirit.

  Me fjalë të tjera, secili kërkon masa paraprake veta të sëmundjes për shkak të sëmundjes së çdo nënë gji duhet të tregojë pediatrin dhe të zbatojë rekomandimet e tij.


  Ai fillon në spital ...

  Përbërja e qumështit të njeriut është i lidhur me kohën e laktacionit. Në 2-3 javët e para pas lindjes nëna prodhon colostrum, e cila ka një vlerë shumë të lartë ushqyese dhe siguron fëmijën tuaj "vaksinimi i parë."


  Kështu që tani gjerësisht dhe me forcë zbatuar metodën e aplikimit të hershëm të fëmijës në gjoksin e tij. Thelbi i saj është se ne duhet sa më shpejtë të jetë e mundur brenda 30 minutat e para pas shfaqjes së fëmijës të lindur, bashkëngjitni atë në gjoks. Kjo është bërë si vijon: menjëherë pas lindjes së një fëmije është e vendosur në bark të nënës.

  Ky kontakt "lëkurë në lëkurë" lejon që fëmija juaj të ndjehen ngrohtësi nënës, rrahjet e zemrës së saj. Pastaj të ndihmojë atë të gjeni një gjoks dhe të marrin dalë. Dhe në qoftë se ajo do të marrë të paktën disa pika të colostrum, ata do të mbrojnë atë nga shumë probleme në të ardhmen. Aplikimi i hershëm i fëmijës në gji të nënës nuk është e mundur në qoftë se gjatë lindjes së fëmijës u ngarkuar seriozisht - për shembull, në qoftë se ju keni rënë të fikët (me Gestosa) dhe ajo u hap pas lindjes gjakderdhje nëse dorëzimi i kryer nga prerjeje cezariane, etj

  Më vonë, megjithatë, përmirësim, nëna mund dhe duhet të jepni gji.

  Kundërindikimet për aplikimin e hershme të fëmijës me gji janë:

 • papajtueshmëri midis nënës dhe fëmijës faktori Rh (kur nëna dhe fetusi nuk janë identike me gjak dhe në të porsalindurit mund të zhvillojë verdhëz hemolitike apo patologji të tjera të rënda)
 • frenim në sistemin qendror nervor të fëmijës,
 • sindroma e crregullimeve respiratore
 • mungesa e thellë e fëmijë gjiri parakohshmeve dhe reflekset gëlltitjes,
 • sëmundje e rëndë e trashëguar.
 • Pas 4-5 ditë pas lindjes nëna e prodhuar të ashtuquajturin qumësht kalimtare, duke rritur qumështin e tij.

  Në 2-3 javë pas lindjes kanë prodhuar përbërjen e pjekur e qumështit të cilat mund të ndryshojnë pak në varësi nga mënyra e të ushqyerit dhe të nënës.

  Tani nëna dhe të porsalindur janë shpesh të rekomanduara për të vendosur në një dhomë. Në fiziologjik kujdesit për fëmijët e lindjes të rëndë për nënat. Metodat kryesore të kujdesit për fëmijët e nënave të reja mësojë detyrën mjekët dhe infermieret pas lindjes - kjo është në detyrat e tyre.

  Përparësia më e madhe e bashkë-vend me nënën e porsalindur - është për të minimizuar rrezikun e infeksionit në fëmijën. Fakti është se në qoftë se nëna vetë kujdesen për një fëmijë, trupi i tij është e populluar nga ata mikrobeve që janë në trupin e saj.

  Këto mikrobe janë përgjithësisht jo-patogjen, dhe qumësht të gjirit janë antitrupa specifike që shkatërrojnë ato. Në rastin kur një fëmijë është i vendosur në spital për fëmijë, ndjekur nga stafi i kujdesit në spital, dhe fëmija është i rrethuar nga "të huajt" mikroorganizmave. Safe për "zotërinjve" të tilla të baktereve të tyre mund të jenë patogjenë për fëmijën dhe qumësht të nënës se nuk kanë antitrupa specifike.

  Kur bashkë-host në pavijonit mom paslindjes ka qasje të plotë në të foshnjës në çdo kohë, ajo mund të ushqyer gjoksin e tij për kërkesën e parë, e cila përmirëson gjendjen e nënës dhe fëmijës. Kid humbet peshë më pak, më paqësore, dhe nëna ime duke u themeluar prodhimin e qumështit të gjirit.


  Rregulla të thjeshta

  Është e rëndësishme për të vënë fëmijën në gji. Për këtë nëna, ne duhet së pari të zgjidhni një fëmijë dhe një pozitë të rehatshme për të mbajtur të gjithë të ushqyerit në mënyrë të qetë, ambient relaksues. Mbani fytyrën tuaj fëmijën për veten e tij, "barku në bark", "jam e një mendimi" se ai nuk kishte për ta kthyer kokën e tij. Në pozicion ulur mbajtur fëmijën në shpinë dhe shpatullat; më mirë për t'u ulur në një karrige të ulët ose të zëvendësojë një stol këmbë. Hand fëmijë mbështetës duhet të ketë mbështetje - krah.

  Në pozitën e "të gënjyer" nënë shtrihet në anën e saj, e vë fëmijën para një jastëk të sheshtë dhe të gjirit mbështetës, ushqyer atë.

  Një vetë fëmijë të uritur e hap gojën e tij dhe gji të kërkoni. Nëse ai nuk e bën këtë, prek dalë në buzën e tij të sipërme - dhe vetëm ajo hapi gojën e vet. Të sigurojë që fëmija ishte në gojën jo vetëm biberon por e tërë rrethi peripapillary (areola). Cik e ulët e fëmijës duhet të doli, mjekër, faqet dhe hunda - përshtaten fort në gjoksin e tij. Një fëmijë tërheq dalë dhe areola gjoksin dhe pastaj duke shtypur atyre gjuha squeezes qumësht dhe swallows.

  Aktualisht rekomanduar ashtuquajturin regjim të lirë me gji, që nëna i jep fëmijës gjoksin pa një orar të caktuar, me kërkesën e parë, duke përfshirë edhe natën.

  Është e rëndësishme që nëna ime mësoi për të identifikuar saktë një fëmijë të uritur qarë kur ai e kthen kokën e tij në kërkim të gjirit të nënës, smacking buzët e tij me zë të lartë dhe vazhdimisht qan. Në fëmijës lirë të ushqyerit mund të merrni të gjirit 10-12 herë në ditë. Më vonë kur fëmija rritet, ai zakonisht e bëri vetë regjimin e tij të ushqyerit - 6-8 herë në ditë.

  Çdo fëmijë përcakton kohëzgjatjen e qëndrimit në gjoks. Disa fëmijë gjiri gjoksin aktivisht shpejt thith pjesën e kërkuar të qumështit dhe le veten dalë. Por nuk janë të ashtuquajturat "sosuny dembel" që thith i ngadalshëm dhe i ngadaltë, shpesh bie në gjumë në gji, por kur ju përpiqeni për të hequr zgjoheni thith deri dhe thith përsëri.

  Gjiri i tillë i zgjatur mund të shkaktojë dëmtimin e lëkurës të dalë dhe formimin e çara. Prandaj, është e dëshirueshme që gjatësia e çdo ushqimi nuk i kalonte 20-30 minuta, dhe në ditët e para të ushqyerit - 5-6 minuta në një gji (duke vënë fëmijën alternuar me njëri apo tjetri në gji, nëna duhet gradualisht të rritur ushqyerit).

  Pas "ardhjes" e qumështit të ushqyer fëmijën dhe?% B
  7 dyja gjoksi kështu që secili ushqyerit që përfundon në atë gjirit, e cila filluar që fëmijë nuk ishte vetëm "përpara", por "mbrapa" qumeshti, si dhe perberja kimike i "përparme" dhe "pasme" qumështin është e ndryshme. "Rear" pjesë të qumështit më të pasur me proteina dhe yndyrë, e cila siguron përmbajtjen e tyre të lartë kalori.

  Porsalindur të shëndetshëm, i cili është gji nuk duhet të marrë ndonjë aditivëve të ushqimit, duke përfshirë ujë, nëse mjeku nuk ka caktuar atë. Kur një sasi të mjaftueshme të qumështit nëna e fëmijës në nevojë të lëngshme të kënaqur plotësisht. Për laktacionit adekuat, me përjashtim të ushqyerit e duhur dhe angazhimin e regjimit është faktor shumë i rëndësishëm emocional. Nëse nëna është nën stres, ankth konstant apo është në depresion, të dhënit gji shpejt mund të venitet. Prodhimi i mjaftueshëm i qumështit të gjirit varet shumë nga disponimi mbi kraharorin e nënës me gji fëmijën e saj dhe nga besimi i saj se është e nevojshme.


  Problemet e mundshme

  Siç u përmend më lart, qumësht fillon të prodhojë vetëm 3-5 ditë pas lindjes, dhe fëmija është 2-3 ditë të vjetra thjesht nuk mund të thith një shumë të gjirit të nënës. Prandaj, në 2-3 ditët e para pas lindjes nëna e rekomanduara kufi futje fluide në 800 ml në ditë - kjo do të jetë një parandalim i madh i stagnimit të qumështit. Me një nënat forta etja shpesh rekomandohet për shpëlarje gojën me ujë të ftohtë.

  Vështirësitë lindin kur i ashtuquajturi "gjoks i ngushtë", dmth qumështi i prodhuar në sasi të mjaftueshme dhe fëmijë mezi ndarë është e vështirë të thith në shumën e duhur.

  Për të shmangur vështirësi të tilla, nëna duhet të jetë menjëherë para se të gjirit Express qumështit të gjirit një numër, të bëjë një masazh të butë e gjirit, atëherë gjirit bëhen më të butë dhe qumësht "vjen më lehtë." Rojet mamitë e rregullta duhet të ndihmojë nënat të përballen me probleme të tilla.

  Disa gra thithit lëkurën të butë dhe të pambrojtur. Siç është përmendur tashmë, në mënyrë të mjaftueshme i fortë dhe i zgjatur gjiri mbi të dalë mund të plasaritur. Ata shkaktojnë mom rënda dhimbje gjatë të ushqyerit është "gateway" për infeksion.

  Për të parandaluar plasaritje, dhe në qoftë se ata janë atje - për shërimin e tyre të shpejtë pas të ushqyerit e qumështit të gjirit yndyrat dalë, e cila podsyhaya formon një film mbrojtëse.

  Ju mund yndyrat krem ​​thith me lanolinë, vajra që përmbajnë vitaminë A hips naftës. Zelenka po trajtohet rrallë thithat sepse ajo ishte lëkurë shumë të thatë. Ju mund të vendosni një jastëk sytjena për të mbledhur qumësht po largohet.

  Në raste të rënda është e nevojshme për të ushqyer fëmijën përmes jastëk apo edhe një pushim në gji për 1-3 ditë. Kjo duhet të shprehin duart e qumështit në vend tonometers, si ajo mund të shkaktojë dëmtim të goditur.
  Feed fëmijën gjatë këtyre pushimeve më të mirë me një lugë.

  Nënat e reja shpesh vuajnë nga lactostasis - stagnimit qumështit. Nëse keni nevojë për më shumë lactostasis vënë fëmijën në gji dhe qumësht ekspres.

  Mom duhet të kufizojë futje fluide. Para se të ushqyerit dhe pompimin duhet të bëjë masazh të lehta forcoi zonat gjoks, dhe në mes feedings - vënë një paketë të ngrohjes me vaj vazelinë. Në temperaturë të lartë, dhimbje koke, dhimbje në gji, skuqje gjirit nevojë urgjente këshilla specialiste.

  Unë uroj nënat e reja bëjnë të mirën e tyre të mos të shqetësojnë veten apo fëmijën përjetojnë gëzimin e madh që ndihet çdo grua të ushqyerit gjoksin e saj foshnje!

  Informacion nga neni Zoe Samson "Qumështi i gjirit në spital dhe në shtëpi."