Gripi dhe SARS në fëmijët është ndihma i besueshëm dhe i kujdesshëmEpidemitë e gripit të shoqëruar nga një sëmundshmërisë konsiderueshme rritje, duke shkaktuar dëme serioze në shëndetin e njeriut dhe ekonominë. Sipas ekspertëve, në vitet e fundit, humbja totale ekonomike në rastet e gripit dhe SARS në është të paktën 40 miliard rubla në vit. Me SARS shoqëruar 30-50% humbje të orëve të punës në të rriturit dhe 60-80% të shtrimeve në fëmijët shkojnë në shkollë. Më të rrezikuara "në rrezik" janë shpesh fëmijët e sëmurë që transferojnë prej 6 deri 12 episode e sëmundshmërisë respiratore gjatë vitit.
Ata përbëjnë 75% të të gjitha rasteve të SARS-it.

Natyra dhe ashpërsia e gripit varet kryesisht nga mosha e pacientit.

Të rriturit mund të zhvillojë një formë të butë të sëmundjes: temperatura rreth 38 ° C, dehje është i dobët ose mungon, rinitit, faringjit. Në fëmijët, gripit zakonisht ndodh në formë të mesme-të rënda dhe të rëndë, i shoqëruar nga ethet e deri në 38,5-40 ° C në orët e para të sëmundjes. Në të njëjtën kohë ka simptome të tjera të shkallë të ashpërsisë ndryshme:

 • ethe (dridhje e muskujve, e cila shpesh është i gabuar për konfiskimet);
 • dhimbje koke;
 • marramendje;
 • të vjella;
 • dhimbje të muskujve, dhimbje barku, dhimbje të përbashkët, shikimet;
 • nosebleeds mundshme dhe gjakderdhje në yndyrë nënlëkurës.
 • Më i ulët mosha e fëmijës, më e vështirë ndodh sëmundje dhe më i lartë rreziku i komplikimeve.


  Gripi Vdekshmëria tek fëmijët 6 muaj deri 3 herë më e lartë se në mesin e fëmijëve të moshës 1-2 vjet, v. Të. Bebet imuniteti i lindur është i dobësuar, duke çuar në dështimin e reagimeve mbrojtëse.

  Gripi i porsalindur mund të zhvillohet në temperatura normale me simptoma shumë të pakta, kështu që ajo mund të shkojnë pa u vënë re. Dehje në këtë moshë të karakterizuar nga letargjia, refuzimi i ushqimit, përgjumje ose anasjelltas - ankthi, çrregullime të shkurtra pesimist në formë të lëngshme, stools ndonjëherë përlotur. Simptomat lokale të kongjestion nazal shënuara me sekrecione të pakta mukozës, e cila e bën gjiri, një kollë të vogël.


  Megjithatë, në mungesë të trajtimit adekuat antivirale mëposhtme infeksion akut viral mund të jetë i komplikuar nga pneumonia, otitis media, infeksionet e traktit urinar kundër uljes statusin imunitar të fëmijës. Për trajtimin e SARS-it dhe gripit duke përdorur një shumëllojshmëri të drogës, antivirale, immunomodulatory dhe ilaçe anti-inflamator (ethe-uljen) dhe simptomatike. Por mos harroni se me trajtimin e gripit tek fëmijët një qasje të përgjegjshme për zgjedhjen e agjentëve farmakologjike. Është e rëndësishme që droga janë jo vetëm efektive, por edhe më të padëmshme për fëmijët.

  Veprim ndër antiviralë të etiotrop duhet të theksohet Remantadin. Ajo ka një efekt të dyfishtë: anti-virus dhe anti-toksike. Antivirale efekt Rimantadina realizohet duke bllokuar virus detyrueshme faqet në sipërfaqen e membranës qelizore. Në të njëjtën kohë, medikament frenon grimca virale nga të qelizës. Në zemër të veprimit antitoksik Rimantadina është aftësia e tij për të parandaluar zhvillimit të kapilyarotoksykozu.

  Duhet të theksohet se jo të gjitha droga të bazuar në Rimantadina të përdoret në fëmijët. Për trajtimin e pacientëve të rinj të përshtatshme për të rekomanduar një sërë Rimantadina përfundoi në alhinatnatriya (Orvirem).

  Alginate Natriumi është një polysaccharide ulët peshë molekulare të modifikuar, ajo ofron tolerancë më të mirë përmes një komunikate të ngadaltë dhe gradual të antibiotikut. Kjo formë e drogës siguron një rrjedhë graduale të Rimantadina në gjak, qarkullimin zgjatur në trupin e tij, përqendrim të vazhdueshëm të drogës në gjak, reduktimin e efekteve toksike të substancës aktive. Për shkak të këtyre pronave Rimantadina në kombinim me alginate natriumi në përgatitjen Orvirem mund të përdoret për parandalimin dhe trajtimin e gripit dhe SARS-it në fëmijët e moshës 1 vit.

  Sipas ekspertëve
  Mazankov Lyudmila

  MD, profesor,
  Kokë. Departamenti i Sëmundjeve Infektive Pediatrik RMAPO Roszdrava.
  Nga ashpërsia dalluar i butë, të moderuar, e rëndë (toksik) dhe forma hipertoksicheskoy të gripit. Ashpërsia përcaktohet nga ashpërsia e intoksikimit (hipertermia, simptoma neurologjike: dhimbje koke, marramendje, humbje të vetëdijes, kapjet, simptomat meningeal, ashpërsia e sindromës hemorragjike, shkeljet e aktivitetit kardiovaskular, i shoqëruar nga sëmundjet e qarkullimit dhe lezione të muskulit të zemrës). Gripi në fëmijët mund të ndodhë në një formë latente. Fëmija mbetur kryesisht i shëndetshëm, por ajo shënon një rritje të titrit të antitrupave për virusin e gripit.

  Këto forma janë vetëm në ekzaminim laboratorik të fëmijëve.
  I gripit gjithmonë i mprehtë. Kohëzgjatja e periudhës febrile - 3-5 ditë. Ulja e temperaturës trupore zakonisht është kritik. Me rënien e gjendjes temperaturës së fëmijëve është përmirësuar. Ka rritet përsëritura në temperaturën e trupit, por ata janë të shkaktuara zakonisht nga shtresimit bakterial florës apo infeksion tjetër virale respiratore. Kohëzgjatja e sëmundjes - 7-10 ditë. Pas pësimit të gripit brenda 2-3 javësh mund të ruhen fenomen lodhje posleinfektsionnoy: fëmija ankohet për lodhje, dobësi, dhimbje koke, nervozizëm, dhe pagjumësi.


  Trajtimi i gripit dhe SARS zakonisht përbëhet nga disa komponentë:

 • eliminimi i patogjen nëpërmjet përdorimit të antivirale dhe agjentët antibakteriale;
 • parandalimin e çrregullimeve imunologjike dhe komplikimet bakteriale shkak te mjeteve Perdorimi immunotropic;
 • lehtësim i përgjithshëm dhe lokal i simptomave dhe mjeteve simptomatike antipiretik për të zvogëluar kohëzgjatjen e sëmundjes.
 • Pothuajse 75% e pacientëve janë të caktuar antibiotikët. Por tani nën debat aktiv për mundësinë e përdorimit të antibiotikëve në të frymëmarrjes akute veçanërisht tek fëmijët. Themeluar që terapia me antibiotikë për infeksion viral nuk ndikon në kohëzgjatjen e sëmundjes, dinamikën e simptomave themelore klinike, ashpërsia sindromi postynfektsyonnoho asthenic, gjendjen e pacientit.

  Antibiotikët sintetike kundër viruseve të padobishme dhe nuk rekomandohet.
  Indikacionet për antibiotikëve sistemike është bashkimi inflamacion bakterial ose etiologji bakteriale e sëmundjeve respiratore akute fillimisht.

  Trajtim më efektive e infeksioneve virale është shkakësore. Ajo konsiston në bllokadës së virusit në qelizën dhe (ose) në fshehjen replikimin e saj. Trajtim shkakor duhet të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur, si ajo e bën efikasitetin e saj maksimal. Në trajtimin dhe parandalimin e komplikacioneve e patologjive shpeshtë respirator në rëndësie pediatrik madhe me mjetet anti-virale dhe anti-shkakor.

  Për drogës trajtim shkakësore e gripit dhe SARS-it tek fëmijët përfshijnë derivate Rimantadina, inhibitorët e neuraminidazës, antitrupat monoclonal kundër virusit respirator sincitial.

  Disa fjalë unë do të thoja në lidhje Remantadin. Remantadin në kombinim me alginate natriumi kombinon të dyja antivirale drejtpërdrejtë dhe efekte immunomodulatory. Kjo ndihmon për të rivendosur imunitetin qelizor: drogës nxit prodhimin e interferonit nivelit të dytë të mbrojtjes që lejon për të rritur veprimin kemoterapeutikë dhe për të parandaluar zhvillimin e ndërlikimet më serioze të gripit, pezmatim i fytit dhe pneumoni. Remantadin në kombinim me alginate natriumi licencuar për përdorim në fëmijët nga 1 vit.

  Në terma filluar tashmë nevojën e gripit të parandalimit të emergjencave. Mund përdorim Remantadin në kombinim me alginate natriumi, që është dy një agjent parandalues ​​dhe terapeutik.

  Këshilla praktike në zgjedhjen e drogës antivirale për fëmijët
  Një vizitor në farmaci kërkuar Pervostolnyk saj rekomandoj të drogës për trajtimin e gripit te fëmijët.

  Rasti 1.
  pervostolnyk: Ju lutem tregoni mua dhe simptomat vërejtur në birit tuaj?
  Klienti: temperaturë e lartë, ndërsa ajo vazhdimisht ngrin, thotë kreu është tjerrje. Sot u vjella.


  pervostolnyk: Temperatura ishte ngritur gradualisht ose, siç thonë ata, u hodh në një pikë?

  Situata 2.
  Klienti: Temperatura e shtënë deri papritmas, çdo gjë ishte në rregull në mëngjes, dhe të dalë jashtë shkollës dhe tashmë në 40 ° C.
  pervostolnyk: Ne përshkruajnë simptomat ju thonë se kemi të bëjmë me një grip. Që kjo është shëndeti i fëmijës, ju duhet të kontaktoni mjekun. Ai do të emërojë kujdes të specializuar.

  Rasti 3.
  Klienti: Ne e quajti mjekun, por ai do të vijë nesër. Këshilloj diçka ju lutem për të lehtësuar gjendjen e djalit të tij në këtë kohë.
  pervostolnyk: Në shenjë e parë e sëmundjes është e këshillueshme për të filluar trajtimin shkakësore, dhe më shpejt më mirë.

  Kjo është, ju duhet për të hequr çdo gripit të shkaktojë - virus. Përballja me këtë ndihmë antiviralëve. Ata bllokojnë virusin në qelizë dhe (ose) të saj P-replikimit. Vëmendje të paguajë për përgatitjen e substancës aktive Remantadin. Ajo ka efektin antiviral dhe anti-toksike.

  Situatë 4.
  Klienti: A është i përshtatshëm Rimantadina vajza ime tre-vjeçare? Kam frikë se ajo nuk mund të kapet nga vëllai. Mund ajo do të japë Rimantadina ose të saj për të blerë një tjetër të drogës?
  pervostolnyk: Ne kemi medikament rimantadines në kombinim me alginate natriumi. Ky kombinim siguron një rrjedhë graduale të Rimantadina në gjak, qarkullimin zgjatur në trupin e tij, përqendrim të vazhdueshëm të drogës në gjak, reduktimin e efekteve toksike të substancës aktive.

  Për shkak të këtyre pronave Rimantadina në kombinim me alginate natriumi mund të përdoret për parandalimin dhe trajtimin e gripit dhe SARS-it në fëmijët e moshës 1 vit. Kështu që ju mund të blej një të drogës dhe të birin-studentin dhe vajzën tre-vjeçare.

  Situata 5.
  Klienti: Kjo është e madhe dhe jo aq i kushtueshëm sa blerja e disa produkteve. Vajza e unë shpesh i sëmurë. Mjekët thonë se rasti në imunitet të ulët. Ju jeni droga për të rritur sistemin imunitar?
  pervostolnyk: Sigurisht, nuk është. Megjithatë, unë nuk do të rekomandojë që ju të blej diçka për vajzën e saj pa konsultime paraprake me një specialist. Nëse doni, unë mund të ju këshilloj vitaminë komplekse fëmijë për të mbështetur trup-së.

  Nga rruga, Rimantadina në kombinim me alginate natriumi ka efekte immunomodulatory. Kjo ndihmon për të rivendosur imunitetin qelizor. Kjo ju lejon për të rritur efektin terapeutik dhe për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve serioze të gripit.

  Situata 6.
  Klienti: Djali im është në parim mjaft të forta dhe të shëndetshme të fëmijëve duke luajtur sportive. Por ju e dini, në shkollë, shumë fëmijë të marrë të sëmurë, dikush teshtiu, kollit dikush. Si të mbroni veten nga infektimi?
  pervostolnyk: Gjatë heqjes sezonin e gripit dhe SARS-it kujdesen për parandalimin. Për këtë Remantadin mund të përdoret në kombinim me alginate natriumi, e cila është edhe një agjent parandalues ​​dhe terapeutik.