Feeding hrudnychkov


 • Ushqimi artificial ul imunitetin
 • Më shumë për gratë shtatzëna dhe nënat
 • Një porsalindur duhet të vihet menjëherë në gji!
 • Rreth undesirability pompimit
 • Rëndësia e gjendjes së brendshme të nënës 3E
 • Ushqyerit Daily
 • Creek është jo vetëm në uri
 • Feeding dhe peshon
 • Qumështi i gjirit dhe përzierje
 • Qumështi i gjirit - mjetet më të rëndësishme të parandalimit të
 • Nëse pak qumësht
 • Si të jepni gji?
 • Gjatë të ushqyerit me gji nuk duhet të jetë i hutuar!
 • Si të largoj nga gjiri?
 • Sa kohë duhet të jepni gji?
 • Rreth foshnjat pini

 • Ushqimi artificial ul imunitetin

  Në Perëndim, për shembull, industria e prodhuar dhe prodhon një shumëllojshmëri të mixes, të lehtë për t'u përdorur, të përgatitur nga qumështi i lopës me shtimin e hekur, vitamina dhe shije.

  Fëmijët padurim hëngri përzierje, dhe nëna e fëmijëve të ndjehen të lirë. Megjithatë, në shtatëdhjetë pediatri vuri në dukje një rritje të konsiderueshme në sëmundjet alergjike në fëmijëri. Në Shtetet e Bashkuara, ku ajo është e preferuar edhe në ushqim artificial, ka pasur një rritje në sëmundjet e astmës pothuajse 10 herë mbi gjashtëdhjetë vjet. Pastaj në revista mjekësore filluan të shfaqen gjithnjë e më shumë artikuj që rrisin sëmundje alergjike u shoqërua me një ushqyerit pothuajse totale artificiale.


  Më shumë për gratë shtatzëna dhe nënat

  Ushqim shtatzëna dhe lactating nënat duhet të jetë e thjeshtë, e natyrshme. Ide e mirë për të përdorur produktet që përmbajnë proteina bimore - arra, fasule.


  Ju mund të hani të zier mish, peshk, vezë, djathë. Megjithatë, për të shmangur supë fortë, mish të tymosur, salcice, salcice, ëmbëlsira yndyrore dhe pasta. Jo keq 1-2 herë në javë bëj ditën e agjërimit, lëngje, pije frutash, fruta (dimrit - fruta të thata, mjaltë), por në qoftë se është e vështirë pa ushqim të nxehtë, ju mund të shtoni ndonjë qull pa qumësht më mirë. Këtu është një shembull që konfirmon ndikimin e kequshqyerjes në shëndetin e fëmijëve shtatzënë. Në spital kam pasur për të trajtuar dy-vjeçare fëmijën. Kjo ishte një martir i vërtetë. Në natën ai nuk mund të fle për shkak të frymëmarrjes astmatik dhe kruarje. Lëkura është e mbuluar krejtësisht crusts tij qanin.

  Gjatë ditës ai harruar për një moment dhe pastaj zgjoheni nga kruarje dhe dhimbje në faqen kruarje. Skin alergji shfaq në ditët e tij të para të jetës dhe astmë ndodhur në vitin e dytë. Doli se nëna e tij ka punuar si kamariere në një kafene. Ajo nuk donte të gatuaj ushqimin tuaj në shtëpi për shkak të lodhjes madhe dhe ajo i preferuar për të ngrënë në kafene, e cila ishte vetëm enët tilla si çokollatë të nxehtë të lëngshme dhe ëmbëlsira. Kështu ajo hëngri pothuajse çdo ditë para pushimit të paralindjes. Pasojat ishin të pashmangshme ...


  Një porsalindur duhet të vihet menjëherë në gji!

  Por fëmija juaj është i lindur. Orë të mbërritjes në botën e njeriut të vogël.

  Është e këshillueshme për të vënë atë në gji menjëherë pas lindjes. Fakti që në këtë kohë një grua nuk ka prodhuar qumësht, dhe të ashtuquajturat colostrum. Kjo është për strukturën pothuajse identike në pjesën e lëngshme e gjakut të nënës - plazma. Kështu, gjatë ditëve të para të jetës pas lindjes së ushqimit të fëmijës është pothuajse nuk ndryshon nga fetusit. Kjo është shumë e rëndësishme: vetëm ushqim i tillë mund të zotëruar plotësisht sistemin e tretjes e porsalindur. Në orët e para të nënës ende nuk mund të jetë i pjekur i grave, por aplikimi i hershëm promovon prodhimin e qumeshtit. Më parë një fëmijë është vënë në gji, më shumë qumësht është arsimi.


  Rreth undesirability pompimit

  Në gratë lindjes shpesh thirrje për pompimin qumësht. Sipas shumë, fluksi i pompimit qumështin, rrit prodhimin e qumeshtit në ditët e para pas lindjes. Dhe nëse ju doni të rritur, sepse fëmija ka nevojë për një sasi shumë të vogël të qumështit? Nënat janë të këshilluar që të pini sa më shumë qumësht ose çaj me qumësht. Por mos pini lëngje të transformuar mekanikisht në qumështin e nënës. Pas çdo kullotnin gratë në spital këshilloi - kulloj. Dhe çfarë është rezultati?

  Grua vuan kur pompimit, me të vërtetë begati fluksin e qumështit, por kjo nuk është fëmija është në gjendje të shfrytëzojnë.

  Ky stanjacion është e thënë të ketë Bllokimi i qumështit. Një fëmijë ky gjoks mund të thith. Gratë këshillohen të përdorin tonometers. Ajo çarje nipples, dhe pastaj - ethe dhe mundësia e mastitit. A nuk është më mirë të besimit në trupin e njeriut, kështu që krijoi të përkryer Krijuesin? Si qumësht duhet një fëmijë, dhe kështu duket shumë. Më të vjetër fëmija bëhet, më shumë aktiv sucks, më shumë qumësht prodhohet. Unë mendoj se në ditët e para pas lindjes nuk duhet të shprehin, por të jetë i sigurt për të vënë një fëmijë të shëndetshëm në gji në orët e para të jetës. Qumështi është sa një fëmijë duhet të jetë.

  Nëse keni contraindications mjekësore për dhënien e gjirit, atëherë, sigurisht, duhet të kulloj për të ruajtur në laktacionit ardhmen.


  Rëndësia e gjendjes së brendshme të nënës

  Ne gjithmonë duhet të mbani mend këtë: një familje ku ka një nënë të ushqyerit, që ajo të jetë krijuar regjim të kursyer. Kjo është shumë e rëndësishme! Është thelbësore që ajo të mund të fle natën kështu që ajo mund të shkoni për një shëtitje, kështu që ajo kishte disa emocione pozitive. Pas lindjes së bebes së një gruaje duket të kenë frikë për fëmijën: çka nëse ai është i sëmurë, ai papritmas nedoyisty, atëherë diçka është bërë e gabuar për të. Ne gjithmonë jetojmë në disa telashe.

  Nëse ne zaspokoyimosya, atëherë e kuptoj, ka lindur një njeri. Kjo - i mirë, ajo është - lumturi. Ne duhet të jetojmë për sot, gëzojnë Kremlini, buzëqeshje e tij të parë të nënës. Unë nganjëherë vijnë për nënën time dhe kam parë atë të gjithë pezull, ajo nuk kënaqet fëmijën tuaj, mos flisni me të. Ajo ka vetëm një e mendimit: të ushqyerit, pelena të pastra dhe frikën e sëmundjeve të mundshme.


  Ushqyerit Daily

  Sa më të mirë për të ndërtuar një regjim të të ushqyerit? Përcaktoni se çfarë është më e mirë për të ushqyerit përmes 2,5-3 orë. A duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për orë të caktuara? Për shembull, ushqimi i përshtatshëm orë dhe foshnja fle. A duhet të zgjoheni atë? Ose anasjelltas, fëmija i zgjuar dhe duke qarë mbi 2-2,5 orë pas ushqyerit kaluar.


  S'është nevoja të prisni rreptësisht 25-30 minuta dhe pastaj të fillojë për të ushqyer torturoheshin qan foshnja? Ka një vëzhgimi interesant i pediatërve amerikanë, të cilat tregonin se respektimin rigoroz të meticulously orë të ushqyerit çon në një rënie laktacionit. Shumë më mirë për të parë në nënën e fëmijës - fëmija vetë mirë themelon optimale për trajtim. Në një foshnje të ushqyerit mund të hani më shumë qumësht - dhe pastaj ai fle më shumë, tjetri më pak - dhe pastaj ai zgjohet më herët. Ajo duhet të ndjekin një rregull: intervali në mes feedings duhet të jetë të paktën dy orë, një herë në ditë, zakonisht pas mesnate, intervali në mes feedings duhet të rritet në 5-6 orë.

  Ushqyerit e përditshme mund të jetë mjaft e ndryshme: për disa fëmijë në mes feedings mund 2-3 orët e para, për të tjerët, madje edhe në periudhën neonatale, intervalet mund të zgjatet deri në 3-3,5 orë.


  Creek është jo vetëm në uri

  Ajo duhet të mbahet mend, dhe ekstrem tjetër. Jo gjithmonë foshnja qan nga uria. Ai mund të torturojnë dhimbje barku. Sidomos ky fëmijë moderne vuajnë. Në një bisedë të mëparshëm kemi diskutuar problemin e dysbiosis, këtë murtajë të kohës sonë. Dhe këtu është manifestimi i parë i dysbiosis - një britmë në stools të varfër, e gjelbër, i lehtë dhe nganjëherë patrazuar. Ose anasjelltas - me kapsllëk.

  Reaksione të tjera alergjike, çrregullime neurologjike mund gjithashtu të jetë një shkak për shqetësim. Prandaj ajo nuk është e nevojshme gjithmonë kur fëmija qan për të menduar për atë që është i paushqyer. Me kequshqyerja fëmijë dobët duke fituar peshë, trazuar ndonjëherë, dhe shpesh bëhet i ngadaltë, joaktiv. Prandaj, është e nevojshme për të monitoruar peshën e foshnjës.


  Feeding dhe peshon

  Të gjitha moms janë gjithmonë të frikësuar e kequshqyerjes së fëmijëve. Si të kontrolloni sa fëmija sucks? Më shpesh mbështeten në peshojnë fëmijët para dhe pas të ushqyerit. Por, si një studim amerikan, fëmijët peshon pas çdo ushqyerit dhe ndikimet e dëmshme laktacionit. Në të vërtetë, nënë të shqetësuar, shpenzon shumë kohë për këtë procedurë.

  Është më mirë për ta bërë këtë, e konsiderojnë fëmijën në një ditë para se të ushqyerit, dhe një javë të peshojnë atë në të njëjtat pelena, Lely në të njëjtën orë të ushqyerit dhe gjithashtu për të parë në rritjen e peshës. Pra peshojnë fëmijën tuaj çdo javë. Nëse nuk ka shenja të sëmundjes akute, gjatë javës fëmija nuk është asgjë e tmerrshme do të ndodhë.

  Nëse kurba peshë gradualisht rritet, atëherë të gjithë të drejtë, sitë fëmijë. Përafërsisht foshnje e porsalindur duhet të shtojë rreth 100-150 gram në javë. Në muajin e parë të jetës, fëmijët zakonisht fitojnë peshë 600-700 g (numërimit nga pesha e lindjes), muajin e dytë - 800 g apo më shumë, dhe për të fituar peshë më tej reduktohet mujore 50-100 m.

  Nëse kurba vazhdon, nuk rritet, atëherë ju duhet të kontrolloni sasinë futje e qumështit në kohë të ndryshme të ditës. Me një mungesë të qumështit nuk hyjnë menjëherë dokorm. Mundohuni të relaksoheni, fle, eci. Shpesh sasia e qumështit nga masa të tilla të thjeshta gradualisht rritet.


  Qumështi i gjirit dhe përzierje

  Më të ushqyerit për foshnjat - qumështi i gjirit. Fëmijët të cilët janë ushqyer me gji për një të pastër, të fituar peshë më pak sesa fëmijët që kanë përzierjet dokorm. Megjithatë, dhënia e gjirit është shumë më e shëndetshme për fëmijën. Shumica komponimet propozuar për fëmijët e të ushqyerit, nga çfarëdo vendi që erdhën, e bërë nga qumështi i lopës, e cila është shumë e ndryshme nga gjiri për proteina, yndyrë dhe karbohidratet.

  Nëse proteina është i ndryshëm nga një proteine ​​personi të një personi tjetër, proteina më shumë diferencuar të njeriut dhe të kafshëve. Traktit digjestiv i të porsalindurit përgatitur për ndarjen dhe thithjen e qumështit të nënës. Kur të ushqyerit e përzier përzierjet tretje gjithmonë i vështirë - kështu shpesh bloating baby, kapsllëk, apo anasjelltas, të lirshme, karrige tretet dobët. Tretje të dobët me të përzier ose artificiale çojë ushqyerit në akumulimin e substancave të huaja në trup, duke kontribuar me fëmijën në kushte alergjike (diatez, etj).


  Qumështi i gjirit - mjetet më të rëndësishme të parandalimit të


  Të gjitha të nevojshme dhe të dobishme për zhvillimin e duhur të fëmijës është nëna, dhe kjo dërgon këtë foshnjen nëpërmjet qumështit të gjirit. Kështu, në qoftë se dikush është i infektuar me fruthit, kjo do t'i japë fëmijë Fruthi antitrupa, dhe fëmija nuk është i sëmurë, kur kanë të bëjnë me pacientët me fruthi. Transmetohen përmes vitaminave qumështit, shumë e substancave të veçanta që e mbron fëmijën nga sëmundjet e ndryshme jo vetëm në fëmijërinë e hershme. Madje edhe atëherë, qumështi i nënës që në parashkollore dhe fëmijët e moshës shkollore Fed-it është shumë më pak dhe është më e lehtë për të marrë të sëmurë. Ata janë edhe më pak gjasa të ndodhë, të tilla si sëmundjet kronike të traktit gastrointestinal, aq të zakonshme në mesin e fëmijëve më të vjetër në vitet e fundit.


  Nëse pak qumësht

  Nëse ju mendoni se ju papritmas ul sasinë e qumështit të gjirit, thjesht nuk mund të alarmuar. Më saktë, kjo është vetëm e përkohshme. Por në qoftë se ju fillojnë të shqetësohen për këtë, qaj, kështu që qumështi mund të vërtetë të zhduket. Ne nuk duhet dëshpërim, dhe shpesh e vënë fëmijën në gji dhe mendoj se qumështi duhet të shtohet. Në raste të tilla, një ushqim i mirë për të qenë arra për të pirë çaj me herbs daljet (të tilla si qimnon). Para se të ushqyerit e dobishme për të bërë zemrat masazh ujë (një dush të ngrohtë të akrepave të sahatit). Ende Ndonjëherë kur sasi të mjaftueshme të qumështit të duhet dëshiron të prezantoj përzierje, duke besuar se ajo është e keqe, qumështi me pak yndyrë.

  Kjo është e gabuar. Qumështi i gjirit vetëm do të asimiluar plotësisht fëmijën e saj. Vlera e qumështit të gjirit nuk është në sasinë e yndyrës në të.


  Si të jepni gji?

  Gjatë të ushqyerit nëna duhet të përqendrohet me kujdes të sigurojë që fëmija të marrë jo vetëm të dalë, por rrethit peripapillary.
  Kështu sekuestrimin pirës ajrit në paralajmëroi. Nëse fëmija merr ajrin, atëherë ajo krijon një ndjenjë e plotësi në stomak dhe kjo ndalon gjiri. Zakonisht në para pesë minuta të ushqyerit e foshnjës me sucks pothuajse 3/4 e qumështit ai ka nevojë. Atëherë ai fillon gjiri ngadalë mund të bëni një sy gjumë në gji.

  Në raste të tilla, edhe në heshtje dhe ngadalë transferimin e fëmijës në një pozicion vertikal dhe të presin jashtë ajrin nga stomaku, dhe pastaj të bashkëngjitni gjirit. Të mjaftueshme për të ushqyer pak minuta 25-30, por këtë herë i duhet dhënë plotësisht të fëmijës. Ushqyerit nuk duhet të jetë i hutuar, duke folur me të tjerët dhe me telefon, mendoj se për biznesin pabërë. Fëmijë ndihet nënë shumë e mirë abstraksion fillon të thith keq, keq fituar peshë.


  Gjatë të ushqyerit me gji nuk duhet të jetë i hutuar!

  Në praktikë tim kishte fëmijë të cilët janë të zhvilluara dobët, duke shtuar peshë të mjaftueshme, edhe pse i lindur i shëndetshëm dhe u ushqyer me gji, dhe e tërë atmosfera përreth tyre nuk përfaqësojnë ndonjë gjë të pazakontë.

  Ajo u gjet se nënat ushqejnë fëmijët e tyre gjatë punës, një prej tyre të lexoni në këtë kohë, dhe tjetri mbajtjen e një fëmijë në gji, fshirje e pluhurit apo duke bërë punët e tjera shtëpiake. Qëndrimi më i vëmendshëm dhe i dashur është nëna tek fëmija gjatë të ushqyerit dhe gjatë syçeltësi, më të fortë më vonë do të lidhja e fëmijës me nënën e tij. Mendoni se ajo.


  Si të largoj nga gjiri?

  Kur është koha, ju duhet për të ndarë gjoksin menjëherë. Është më mirë për të shkuar për natën. Kjo do të krijojë kushte të favorshme foshnjë. Përgatitja pijen e tij të preferuar, komposto frutash, një zierje e lëng frutash. Lini fëmijën në baba e natës ose gjyshja.

  Heq mendjen fëmijën në çdo mënyrë të mundshme. Dhe përcaktimi manifestim, tregoni veten: gjithçka. Është e vështirë, por ne duhet të durojnë.


  Sa kohë duhet të jepni gji?

  A mund të ushqyer fëmijën qumësht tuaj gjirit (provoni duke i dhënë ushqime të tjera) për të dy ose tre vjetësh? Tani ajo është e rekomanduar nga shumë autorë. Megjithatë, këta fëmijë ushqehen me gji afatgjata janë zakonisht të këqija të hahet ushqime të tjera. Gjatë ditës dhe natës, ata shpesh kërkojnë nënën vetëm e qumështit të gjirit, duke refuzuar ushqimin normal. Nuk është një tjetër rrezik i ushqyerjes me gji të zgjatur, fëmija nuk mund të shkëputet nga nëna, kontakti i keq me fëmijët e tjerë dhe të anëtarëve të rritur të familjes.

  Ky angazhim shkon në varësisë dhe mungesa e vullnetit për të shkuar në botën e jashtme. Ne duhet të shikoni për të tjera se të ushqyerit me gji, format e intimitetit me fëmijën, në përputhje me moshën e tij. Përveç kësaj, gjatë vitit të parë në fëmijët janë ulur aktivitetin e enzimeve që prishen proteina qumeshtit te gjirit.


  Rreth foshnjat pini

  Në ditën e parë të jetës fëmija ka nevojë për ujë - verë në numër më të madh në dimër më pak. Është më mirë për të dhënë ujë (pa sheqer!) 1-2 lugë në mes feedings. Shuma e kërkuar të ujit do të vënë fëmijës vetë. Nëse një fëmijë i shëndetshëm refuzon ta pirë atë, me sa duket, do të thotë se ajo nuk ka ujë, e cila është në qumështin e nënës.