Vitrianka shkuar, i lodhur


 • Çfarë është kjo "li e dhenve"?
 • Si të bëhet infektuar?
 • Trajtimi i dhenve

 • Çfarë është kjo "li e dhenve"?

  Emri i plotë ku tmerrshme - li e dhenve (zoster Varitsella). Sëmundje
  dhenve të njohur që nga antikiteti, ai përshkroi një Avicenës. Emri rus
  dhenve - rezultat i injorancës. Njerëzit nuk bëjnë
  të kuptuar mekanizmin e infeksionit të dhenve dhe besohet se ajo do të mund "të sjellë
  era ". Emri i "li e dhenve" të publikuar nga ngjashmërinë e jashtme: lëkurë
  i nxituar në vitryantsi gropë pak kujton. A është kjo e njëjta ngjitëse. Patogjen -
  grup virus herpes (herpes zoster identike patogjen - herpes
  zoster). Virusi është e paqëndrueshme, mjedisi i jashtëm është e paqëndrueshme, jo patogjene të kafshëve.


  Si të bëhet infektuar?

  Sigurisht, pacienti - kjo është ngjitëse 1-2
  ditë para fillimit të sëmundjes, si dhe gjatë të pamend. Infeksion
  është ajrore (rrallë nga nëna - fetusit). Sensibilitet
  të lisë së dhenve të lartë. Më shumë i zakonshëm tek fëmijët nën 10 vjet. Incidenca më e madhe
  llogariten për vjeshtë dhe dimër. Pas dhenve është transferuar
  imunitet.

  Periudha e inkubacionit zgjat dhenve
  10 në 23 ditë, në këtë fazë të sëmundjes vetë nuk lëshon. Dhe pastaj
  temperatura e pacientit rritet ndjeshëm (për të 39,0-39,5 gradë), nuk ka
  dridhura, dhimbje koke dhe oreksi i humbur.


  Well, natyrisht, një skuqje të lëkurës.
  Ajo fillon me një skuqje të vogël në fytyrë dhe lëkurë, dhe për
  vetëm disa orë në mosmarrëveshje mbi të gjithë trupin, jo vetëm të lëkurës,
  por edhe në mukozën dhe në flokë. Përhapet para skuqje
  vetëm specks si të vogla të formës rozë dhe të rrumbullakosura, me qartë
  Konturet.

  Pastaj ata fillojnë të duken pak mbi sipërfaqen e lëkurës, pasi
  që ata formuan vezikulave (i quajtur kështu flluska të mëdha të mjaftueshme
  "Shkëlqim" në dukje, i rrethuar nga një skicë të ngushtë të kuqe-rozë dhe i mbushur
  likuid transparent). Skuqjen e reja shfaqen vazhdimisht në mes të vjetra, kështu që

  që trupi nuk ka vetëm të mbeten të shëndetshme të lëkurës. Kur vitryantsi i nxituar
  janë "valët" dhe fazat për këtë arsye të ndryshme të puçrra (spote, blisters dhe crusts)
  fqinjët me njëri-tjetrin. Vazhdimisht i shqetësuar për kruarje të rënda, dhe vendi
  bubbles pastruara mund të mbeten plagët - në qoftë se ju merrni një infeksion. Më keq
  të gjitha - u nxito në të mukozës, sepse flluska të depërtuar kudo, duke përfshirë në
  sky, në organet gjenitale, madje edhe në konjuktivën e syrit.


  Trajtimi i dhenve

  Mjekimi kryhet në shtëpi. Sëmundja mund të përshpejtohet
  ose në mënyrë të konsiderueshme në lehtësimin - vetëm duhet të durojnë. Krevat Recommended
  Mënyra për 6-7 ditë, ushqime bimore qumësht (të shmangur ëmbëlsirat, sode,

  skuqur), të pini shumë lëngje (pijeve të frutave të thata, komposto frutash, ujë mineral) dhe
  kujdes higjienike. Kushtoj vëmendje të veçantë për pastërtinë dhe krevat ndërresa
  rroba - jo për të kryer infeksionit në zona të painfektuara.

  Gjithashtu, mos harroni të përpunimit të jashtëm - në
  fshikëza më tepër pidsyhaly nuk qelbëzim.


  Për këtë qëllim:

 • Zelenka (zgjidhje e gjelbër të shkëlqyer)
 • zgjidhje të koncentruar të Permanganat kalium
 • rivanola verdhë
 • Zgjidhja e metilen blu.
 • I nxituar nuk mund të trajtojë zgjidhje spirtosoderzhaschymi
  sepse ajo është shumë e dhimbshme. Nga dita e parë e sëmundjes secili ditore
  të marrë një dush me një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium.

  Variant banje
  me ekstrakte bimore që ofrojnë veprim antibakterial dhe dezinfektues.

  Pjesa tjetër e trajtimit - simptomatike. Dridhura - antipiretik
  bazuar në paracetamolit ose ibuprofen,
  në qoftë se pacienti nuk e ka të mbrojtur nga inflamacion purulent të lëkurës, mjeku juaj mund
  caktojë gëlltitje e antibiotikëve. Gjithashtu të parë për alergjik
  tregon.

  Mos harroni karantinë:
  pacient me dhenve duhet të izolohet tërësisht shtëpitë për nëntë
  ditë nga fillimi.