Vitrianka unaza Dy herë


 • Binjakët
 • Mbresat e para
 • Trashëgimia i fshehtë
 • Rregullat e Angazhimit
 • Herpes shumë fytyra
 • Mbani sytë tuaj
 • Virus Path
 • Lehtësim dhimbje Natyrore
 • Lia e dhenve është konsideruar sëmundje për fëmijë. Pothuajse çdo njëri prej nesh,
  kanë sadikovskoe e kaluara dhenve të sëmurë. Ata që vuajtën
  sëmundje në moshë më të vjetër, me tmerrin mos harroni këto pak
  Ditët Në ferr: temperaturë të padurueshme kruajtje në 40 ... Pra, shumë
  Vendet ekziston një traditë e "mëngjes vetryanochnyh." Prindërit
  preferojnë të kalojnë nëpër disa ditëve të vështira me një fëmijë të sëmurë,
  por të mbrojtur atë nga infeksioni ardhmen. Vidmuchyvsya, ne besojmë
  vetë të drejtë për të harruar në lidhje me këtë sëmundje.

  Në të vërtetë virus
  lisë së dhenve kudo në trup nuk do larg dhe shumë vite mund
  kujtoj veten nga sëmundje të pakëndshme - herpes AEM vetëm.


  Binjakët

  Molë
  herpes (zoster- herpes), në kundërshtim me besimin popullor, nuk është
  sëmundje parazitare - një sëmundje të shkaktuar nga nje virus-zoster me varitsella
  Familja herpesovyh. Në shumicën e rasteve, burim i infeksionit - një
  i sëmurë me herpes. Por sëmundja mund të ndodhë edhe në
  nëpërmjet kontaktit me një pacient me lisë së dhenve, që nga viruset
  shkaktojë të dyja këto sëmundje janë të lidhura. Megjithatë, në këtë rast,
  herpes zoster zhvillon vetëm ata që kanë vuajtur më parë


  li e dhenve dhe imuniteti i fituar në të. Shkencëtarët ia atribuojnë këtë
  kështu, pas dhenve ruhet ne trupin e agjentit,
  e cila nuk shfaqet. Por në qoftë se një person përballet përsëri
  ky infeksion, virus është aktivizuar dhe zhvillimit të sëmundjes. Megjithatë
  kjo nuk hera e li e dhenve dhe herpes.

  Kjo ndodh dhe anasjelltas:
  kontaktoni me një pacient me shkaqet herpes zoster (zakonisht fëmijët)
  sëmundje dhenve. Vënë re se zoster
  priren kryesisht njerëz të grup moshës 50 dhe mbi 60%
  njerëzit mbi 80 vjet ka lëvizur sëmundje. Shpjegimi është i thjeshtë:
  Imuniteti i moshuar është shumë më e ulët se ajo e njerëzve të rinj, trupi i tyre më shumë

  ndjeshëm ndaj virusit. Sëmundjet kronike përkeqësuar dhe sfondi i tyre
  Herpes është më e lehtë për të marrë në posedim të trupit. Dhe mos harroni se ajo ishte gjyshja ime dhe
  Gjyshërit janë shpesh të sëmurë me nipërit e mbesat e dhenve!


  Mbresat e para


  Shumica e rasteve të nxituar zoster të vendosura në
  njëra anë e trupit ose të trupit (para apo mbrapa) në segmentin
  nervore, ku virusi është liruar nga serie nervore. Ndonjëherë skuqjen
  mund të shfaqen në pjesë të tjera të trupit, duke përfshirë kokë dhe fytyrë.
  Simptomat e para të sëmundjes: pamja e arna të kuqe në lëkurë, si
  kruajtje të jetë e mundur, ndjesi shpimi gjilpërash dhe djegie të lëkurës.

  Dhimbja është lokalizuar shpesh në
  innervation nervore natyrisht, kryesisht nga njëra anë e trupit. Të gjithë
  shoqëruar me dobësi, ndjenja e dobësisë, pak
  ngritur temperaturën e trupit. Pastaj blisters lëkurës shfaqet,
  mbushur me lëng. Ata janë thyer dhe janë shkapërderdhur dhe në vend të tyre
  ulcerat ndodhin. Brenda dy deri në pesë javë, ulcerat shërohet ngadalë dhe
  i mbuluar nga crusts. Shumë sëmundje është e gjatë, por ende
  për një kohë të gjatë mund të jetë dhimbje përgjatë nervave prekur.

  Ka forma atipike të kursimit:

 • abortifacient - jo i nxituar flluskë;
 • cistike - skuqje në formën e flluska mëdha;
 • hemorragjike - flluska dhe blisters mbushur me përmbajtje të gjakut;
 • gangrene - tregon nekrozë të indit me dhëmbëza të mëvonshëm.

 • Jokarakteristik
  Forma të trajtohen në të njëjtën mënyrë si klasik. Vështirësia e vetme
  - Në diagnozën e saktë të sëmundjes. Kjo "maskimin" virus
  mund të ngatërruar edhe Doktor me përvojë! Gjëja kryesore - mos u bëni merak, dhe
  të gjetur se mendimet e disa mjekëve.

  Virus infektueshmërisë
  zoster kontakt të papërfillshme, dhe madje i ngushtë me pacientin jo
  gjithmonë të çon në sëmundje. Megjithatë, gjatë shfaqjes së
  Pacienti me bollëk skuqje mundësisht asnjë kontakt me të rinj
  fëmijët dhe të moshuarit.


  Trashëgimia i fshehtë


  Për fat të keq, ajo gjithashtu ndodh që manifestimet e jashtme e heqjes tashmë kaloi, dhe
  zonat e prekura për një lëndim të gjatë kohor.

  Kjo ndodh sepse në
  baza e kësaj sëmundje është dëmtimi i sistemit nervor, filtrueshëm
  virus, agjent shkaktar i herpes zoster, shkakton inflamacion i nervore
  nyjet - ganglia. Dhimbja është jo vetëm i parë, por edhe më rezistente
  manifestim i sëmundjes. Herpes pa dhimbje ndodh vetëm
  në fëmijët. Nëse procesi inflamator i përfshirë intervertebral
  ganglia, e cila zakonisht ndodh, nuk ka dhimbje në hapësirë ​​ndër brinjëve. Nëse
  prekur të ashtuquajturin nyje Gasser që është në zemër
  bezdisur trurit dhe konstante (ose me gjemba, duke tërhequr dhe
  Konvulsiv) dhimbje të lokalizuara në zonën e parë (ose të dytë dhe
  i tretë) dega e nervore trigeminal.

  Nëse trajtimi është nisur me kohë,
  Sëmundja zakonisht është i favorshëm. Lehtësim dhimbje dhe pastaj
  dhe është mjaft si faljen e inflamacionit dhe
  Zhdukja e skuqje të lëkurës, përafërsisht dy deri katër javë pas
  fillim. Kur trajtimi fillon me një vonesë (zakonisht
  faji i parakohshëm apeloi te mjeku), sëmundjes së pacientit
  i vonuar dhe i mbushur me komplikime, duke përfshirë nevralgji. Pastaj
  dhimbje nuk mund të ndalet për një kohë të gjatë, ndonjëherë vite.
  Gjithashtu komplikimet e zoster është pyoderma (purulent
  lezione të lëkurës), ulcerat, plagët, nevralgji dhe parezë muskujve, parezë

  nervore trigeminal apo fytyrës, ulçerë kornesë dhe panoftalmiya.


  Rregullat e Angazhimit

  Qytet
  skuqje të pastër, por jo duke shijuar sapun me salcë ose
  Vajra aroma Banjo, kufizojnë marrjen e trajtimeve të ujit - a
  mund të ngadalësojë shërimin mëngjes. Nga të pamend mund të aplikoni
  kube akulli para se të kthyer atyre leckë të pastër prohlazhennoy
  ngjyhet në kamomil. Veshin veshje të rehatshme dhe të lirshme me
  pëlhura natyrore. Pranojnë vitamina promovuar rigjenerimin e lëkurës
  dhe nerva: vitamina B A dhe E. Në dietë duhet të jetë
  perime të mjaftueshme të freskëta, fruta dhe bukë.

  Për trajtim
  Herpes zoster, të përshkruara nga mjeku duke përdorur modern efikas

  Barna antivirale: tableta famvir, Valtrex, aciclovir.
  Shënim: famvir në kohë pritja Valtrex dhe mbron pacientin nga
  i dhimbshëm nevralgji post-herpetike. Më shpejt filloi
  marrjes së barnave antivirale, aq më i madh efekti i zbatimit të tyre.


  Herpes shumë fytyra


  rash që u shfaq në rajonin e mesit dhe mollaqe janë supozuar të jenë të
  zoster herpes.
  Në fakt, ajo është në lidhje me herpes gjenital
  formë klinike e cila është quajtur "herpesi menstruale."
  Skuqja zakonisht është e vendosur në mollaqe dhe atje
  pak para ose gjatë menstruacioneve. Në këtë rast është e nevojshme të

  marrë drogë recetë antivirale dhe
  këshillohet me një endokrinolog në drejtim të tiroides
  kanceri. Ju do të duhet të kalojnë testet për hormonet dhe sëmundje
  nënshtrohet trajtimit.


  Mbani sytë tuaj

  Varitsella-zoster
  mund të manifestuar veten si sëmundje të syrit! Në këtë rast, i nxituar
  shfaqet në tempujt dhe qepallat, nën sytë. Sy është e kuqe, bymehet dhe
  dhemb. Dritë rrit sytë e përlotur dhe frustruese. Disa
  bubbles mund të duket të proteinave sy. Ju duhet menjëherë
  referohen okulist! Në asnjë rast nuk duhet të jenë të angazhuar në vetë-trajtim.
  Sytë duhet të jenë të mbyllura, të vënë në një tampon dhe siguruar atë me një fashë.

  Mjek
  ju caktoj trajtim konservativ. Së pari, të shkruar nga
  adjuvants, sepse pa sëmundje të qëndrueshme nuk fituar imunitet
  të ketë sukses. Së dyti ofertë, i jashtëm i barnave antivirale
  acyklovir, pika, ointments. Shënim: ata asnjë rast nuk duhet të administrohet
  vetë më vete!

  Ju mund të kenë nevojë kirurgji dhe
  ndërhyrja (varet thellësi dhe masën e lezioneve te syrit). I rëndë
  Rastet e mundshme të thekshëm transplant corneal.


  Virus Path

  Pas
  që ju të infektuar si dhenve, virus varitsella-zoster rritet në
  pleksus nervore - ganglioneve nervore ndodhet pranë
  shpinë, penetron ato, ku është joaktiv.


  Për disa njerëz, virusi mund të "fjetur" për jetën. Në vende të tjera atë nën
  të zvogëluar ndikimin e faktorëve të imunitetit (p.sh., sëmundje serioze
  ose stres) virus "zgjohet" dhe shkakton herpes. Në
  Fundi shkakton aktivizimi i virusit nuk është qarte. Diagnoza "zoster herpes"
  lehtë të vendosur - në praninë e lezioneve tipike përfshijnë
  dhimbje, dhe lokalizimi i tyre në fusha të caktuara.
  Një vështirësi të konsiderueshme diagnostike mund të jetë i atipike
  skuqje, të ngjashme me manifestimet e simplex herpes ose zosteriformnaya
  skuqje e shkaktuar nga virusi herpes. Në situata të vështira një rol vendimtar në
  Diagnoza luajnë një studim laboratorik.


  Lehtësim dhimbje Natyrore

  Thelbësor
  vaj mund të ofrojnë ndihmë shumë Ekzistuese-isht lokale: zvogëlojë dhimbjen,
  thatë dhe flluska veprojnë si agjentë antivirale. Më mirë
  përdorin një kombinim të dy ose tre vajra. Nëse flluska impresionuar
  zona të vogla të lëkurës, dy ose tri herë në ditë butësisht lyej ato
  vajra. Përdorni vaj të bergamot, eukalipt dhe melaleuki. Nëse dhimbje
  kalon, shtoni vaj livando (Lavandula Vera): ajo ka
  pronat e shërimit. Efekti i saj mund të rritet duke marrë infuzion
  lule livando që do të japin një efekt të mirë relaksuese. Nëse pas
  Përfundimi i një sulmi akut ju gjatë torturuar ndihmë dhimbje

  media-tion, forcimin e sistemit nervor, për shembull, 20 pika të tretësirë
  fara tërshërë oats dy herë në ditë ose shtesa të bollshme për
  dietë (si qull). Ndonjëherë shoqërohet me herpes
  depresioni. Në këtë rast, një infuzion i madh i rozmarinë
  (Rosmarimus offidnalis) - vetëm të shtoni një çaj pak mëngjesit
  bie. Në përfundim të ditës, të pini një filxhan çaj me çel bli (Tilia
  europaea) - kjo do t'ju ndihmojë në mënyrë të sigurtë të mbrojtur veten nga zasnut.Chtoby
  lë, dhomë të sëmurë llak vajra esenciale të mësipërme: a
  llak derdh 600 ml ujë dhe shtoni 10 pika vaj. Së pari
  acarim i lëkurës fshij këtë vend fetë të freskët limoni.


  Për të forcuar sistemin nervor merr vitamina, staraysya
  mënyrë jetese të shëndetshme dhe për të shmangur stresin të jetë e mundur.