Vitaminat në shtatzëni


 • Vitaminat dhe mineralet gjatë shtatzënisë
 • Micronutrients Burimi

 • Vitaminat dhe mineralet gjatë shtatzënisë

  Vitaminat dhe mineralet - substanca që vijnë në dietën tonë, janë shumë të rëndësishme për njerëzit. Vitaminat dhe mineralet "punojnë" si rregullatorët më të rëndësishme të proceseve kimike në metabolizmin. Dhe, sigurisht, gjatë shtatzënisë, roli i tyre bëhet edhe më i rëndësishëm. Brenda grua shtatzënë "ndërtuar" të ri "shtet qelizë" dhe një nga garantuesit e integritetit të "ndërtimin e shekullit" - futje optimale të vitaminave dhe mineraleve në trupin e një gruaje shtatzënë.

  Kërkesë minimale ditore për vitamina grua shtatzënë:

 • Vitamina A ............ .. 800 mg
 • Vitamina D ............ .. 10 mg
 • Vitamina K ............ .. 65 mg
 • Vitamina E 10 mg ............ ..
 • Vitamina C 70 mg ............ ..
 • Vitamina B1 ............. 1,5 mg
 • Vitamina B2 ............. 1,6 mg
 • Vitamina B6 ............. 2,2 mg
 • vitaminë B12 2,2 mg ......... ..
 • vitaminë PP ............ 17 mg
 • Acid folik 400 mcg ...
 • Të ekuilibruar, dietë llogaritur me kujdes çdo ditë e grave shtatzëna përmban vitamina të mjaftueshme dhe minerale. Prandaj, në raste normale, prania e mjekëve një dietë e tillë nuk e rekomandojmë marrjen përgatitjet shtesë multivitamin. Përjashtimi i vetëm është acid folik (vitamina BC), i cili është caktuar për të gjitha gratë shtatzëna, pavarësisht nga natyra e ushqimit të tyre.


  Megjithatë, vitamina dhe mikroelementarnu aditivëve janë gra:

 • Shtatzënë me binjakë
 • Përdorni alkool ose drogë
 • Abuzimi duhani duhani
 • Jeni dietë të pamjaftueshme
 • Është ky minutën e fundit dhe ka gjetur më shpesh në kushte moderne ruse. Elementët gjurmë përveç kësaj mund të administrohen në rastet kur nëna është e jetojnë në rajon, karakteristikat biogeokimike prej të cilave është mungesa e kimikateve të caktuara. Për Khabarovsk Territory, për shembull, substanca të tilla janë halogens (fluor, jod).

  Në çdo rast, është e këshillueshme që të konsultoheni me një specialist para se të marrë përgatitjet multivitamin.

  Unë do të doja të them disa fjalë për acid folik. Ne kemi përmendur tashmë rolin vendimtar atë gjatë shtatzënisë. Duke marrë pjesë në procesin e ndarjes qelizore, kjo vitaminë ofron normën e dëshiruar e rritjes dhe zhvillimit të fetusit - veçanërisht në fazat e hershme. Ezhedenevnyy acid folik shumë zvogëlon rrezikun e keqformime të fetusit (veçanërisht - të hapura defekteve nervore tub). Kjo vitaminë është gjetur në brokoli, fletë spinaq, speca jeshile, portokall dhe grejpfrut, djathë soje, etj). Megjithatë, këto produkte të pasuruar dietën e grave shtatzëna nuk mund gjithmonë të jetë i sigurtë se e marrjes adekuate të acidit folik në trupin e saj.

  Pra përshkruajnë vitaminë shtesë.

  Dhe një tjetër pikë e rëndësishme. I dëmshëm mund jo vetëm mungojnë por vitamina të tepërta. Studimet e fundit kanë treguar se Retinol tepërt (një formë e vitaminës A) rrit rrezikun e defekteve fetale të sistemit nervor, veshkat, zemra, organet gjenitale dhe gjymtyrët. Kjo formë e vitaminës gjetur në prodhimet shtazore (sidomos - në mëlçi) dhe disa drithëra, si dhe përgatitjet multivitamin me formulat e vjetruara. Rreziku rritet nëse një grua shtatzënë merr çdo ditë me ushqim gjatë në 10 mijë IU (njësi dozim).  Micronutrients Burimi

  Si një burim i formës padëmshme të vitaminës A, mjekët rekomandojnë fruta dhe perime, me të verdhë ose portokalli ngjyra (karrota, patate e ëmbël, kungull, pjepër pjepër, brokoli, etj) Ato përmbajnë provitamin A (beta-carotene), dhe nuk ka nevojë fryt duke shkaktuar dëme. Kur të blesh një multivitamin projektuar veçanërisht për gratë shtatzëna, të sigurojë që formula e tyre është vetëm beta-carotene, dhe doza e saj në mënyrë ideale nuk duhet të tejkalojë 5.000 IU.

  Tani gjurmë elemente. Kërkesa e përditshme në micronutrients kyçe mëposhtme shtatzënë:

 • Kalcium 1200 mg ......... ..
 • fosfor ............ 1200 mg
 • magnez ............. 320 mg
 • hekur ............. 30 mg
 • zink ............... .. 15 mg
 • .................. Jod 175 mg
 • selen ................ 65 mg
 • Nevoja për plotësim të përditshme të elementeve gjurmë është zgjidhur së bashku me mjekun në çdo situatë.

  Ndër micronutrients hekur ka prioritet. Ajo kaloi në mënyrë aktive në zhvillimin e qelizave të kuqe të gjakut të cilat japin fryte oksigjenit.
  Edhe me një dietë të ekuilibruar është nganjëherë një nevojë për subvencione hekur. Zakonisht kur mjeku është i fokusuar në rezultatet e hulumtimit të gjakut të grave shtatzëna.

  Nga rruga, disa ekspertë besojnë se shtrembërim e oreksit, nganjëherë festohet në gratë shtatzëna është i lidhur me mangësi hekuri në trup. Interesante, "jo-ushqimore" varësisë në gratë shtatzëna e të gjitha racave dhe kombësive rreth njëjtë. Në të preferuarat "produktet" përfshijnë: tokën, balta, sode buke, niseshte jo-ushqimore dhe akull nga frigorifer.

  Plotësim hekur Pritjes ndonjëherë mund të shkaktojë kapsllëk. Disa medikamente hekur prodhuar në bashkëpunim me laxatives lehta.

  Informacion nga neni "Vitaminat dhe mineralet gjatë shtatzënisë"

  Diskutoni komuniteteve:

 • Shtatzënësi
 • Vitaminat (avitamioz, hypo- dhe hypervitaminosis)