Vitaminat dhe Shtatzënia


 • Vitaminat dhe Shtatzënia
 • Vitaminat - "molekula e jetës"


 • Vitaminat dhe Shtatzënia

  Në më pak se një shekull të ekzistencës së saj dikur termi thjesht mjekësor "vitaminë" ishte me të vërtetë "njerëzit" - një numër i madh i mjekësisë largët dhe biologjisë së banorëve fjalës së planetit të lidhur fort me shëndetin dhe të hahet të shëndetshme modelet. I njohur zakonisht sot dhe rëndësinë kritike të përmbajtjes optimale të vitaminave në dietën e grave shtatzëna. Por që, për fat të keq, shumë ndërgjegjësim gratë shtatzëna që i mësipërm është një "përmbajtje të mirë" dhe se si për të ofruar në dietën e tyre, shpesh lë shumë për të dëshiruar.

  Për edhe më shumë për fat të keq, çmimi i injorancës tillë nganjëherë duket penguese

  Aplikantët Vitaminat ushqimore në trupin e njeriut të bëjë punën e një rëndësie të madhe. Këto substanca të kontrolluar mijëra të reaksioneve biokimike për rrjedhën dhe rezultatin e të cilave varet jo vetëm në shëndetin tonë dhe mirëqenien, por vetë jetën. Dhe jo vetëm vete - kur është fjala për gratë shtatzëna. Brenda grua shtatzënë vazhdimisht duke u ndërtuar celular i ri "shtet", dhe sigurimin optimal të "strukturës" vitamina është një parakusht i suksesit, me fjalë të tjera - lindjes së një fëmijë të shëndetshëm.

  Duke u përpjekur një të tillë, madje në përmasa të mëdha, artikuj japë një përshkrim të plotë të të gjitha vitaminave qartë të dënuar të dështojë - efekte shumë të ndryshme dhe të ndryshme të këtyre substancave për progresin e jashtëzakonshëm të zhvillimit të fetusit dhe funksionimin e fëmijëve të trupit të femrës gjatë shtatzënisë.


  Megjithatë, disa pika të rëndësishme ende nevojë për të qëndruar - të paktën për dorëzimin gratë shtatzëna për rëndësinë kritike të këtyre vitaminave është bërë më kuptimplotë.  Vitaminat - "molekula e jetës"

  Vitamina A (Retinol). Retinol ka aftësinë të ndikojnë gjenet që kontrollojnë rritjen dhe zhvillimin e komuniteteve të ndryshme të qelizave - nga kocka dhe duke i dhënë fund me lëkurë, mukozës, dhe retinë. Është e qartë se këto efekte fetale e vitaminës A është thjesht e paçmueshme. Megjithatë, është e rëndësishme që ata janë për grua shtatzënë lëkurës dhe mukozës së cilës janë të ekspozuar gjatë shtatzënisë është një barrë e rëndë.

  Retinol të pasur mëlçisë viçi dhe peshk vajra (yndyrë veçanërisht cod), disi më pak se niveli i këtyre substancave në vezët e pulave. Përveç kësaj, vitamina A është e formuar në trup nga carotene nga ushqimi përmbante kryesisht në bimë-rrjedh ushqime të frutave të malit hirit, buckthorn dhe Rosehip, kajsi të thata, spinaq jeshile, selino, speca të kuq bell. Mungesa e vitaminës A mund të ndikojë negativisht në rritjen e përgjithshme dhe zhvillimin e fetusit - por nuk Retinol më pak të rrezikshme dhe të tepërt në dietën e grave shtatzëna (shih poshtë.).


  Vitamina B1 (thiamine). Kjo vitaminë është e përfshirë në mënyrë aktive në proceset e prodhimit të energjisë nga qelizat dhe indet e gjalla, kështu që mungesa e saj në dietën e grave shtatzëna mund të ndikojnë në rritjen dhe zhvillimin e shumë organeve dhe sistemeve të fetusit (sidomos - sistemit nervor), dhe për të promovuar dështimet serioze në qendrore sistemi nervor, zemra dhe muskujt e grua shtatzënë.
  Vitamina B1 gjendet në ushqimet me origjinë bimore - embrion e drithërave (hikërror, kënaqur, grurë), krunde gruri, miell gruri, arra (arra, lajthi), të egra u rrit, karrota dhe rrepkë, lakër dhe patate. Në më pak të pasura me këtë vitaminë "shtazore" produkte - të tilla si mish, qumësht dhe vezë.


  Vitamina B2.
  Në gjuhën e biokimisë, është një substancë të quajtur riboflavin, është sekreti i tij "pseudonimin" - e rritjes Vitamina. Vitamina B2 kontrollon shumë reagime vitale biokimike që ndodhin në të nënës dhe fetusit. Shoqëruar me faktorë të tjerë riboflavin mangësi në dietën e grave shtatzëna mund të çojë në pasoja jashtëzakonisht negative - frenim të rritjes intrauterine dhe madje edhe vdekjen e tij.

  Përveç kësaj, gratë shtatzëna, një dietë e cila është e mangët në vitaminë B2, shpesh shënoi një toksikoz fortë e hershme (duke përfshirë të vjella pakontrollueshme) dhe në periudhën pas lindjes - uljen e formimit të qumështit.


  Ushqimi "donatorët" riboflavin janë shumë ushqime: mish lope mëlçisë, veshkave dhe të zemrës, vezë, qumësht, maja, domate, lakër, soje, spinaq, kajsi dhe u rrit hips.


  Vitamina B6 (pyridoxine). Gradualisht, me gjakun e nënës në trupin e fetusit, kjo vitaminë është shumë mësime të rëndësishme - është i përfshirë në sintezën e proteinave dhe molekulave të ADN stimulon mëlçinë, zemrën dhe trurin e foshnjës. Mangësi pyridoxine në dietën e grave shtatzëna ndikon negativisht trupin e vet - duke çuar në kurs më të ashpër dhe të zgjatur të toksicitetit të hershme, për shembull.
  Burime dietik të vitaminës B6 janë perime të ndryshme - patate, karrota, lakër dhe lulelakër, domate, marule, fasule, fasule. Në fruta dhe manaferrat gjithashtu përmbajnë pyridoxine - të tilla si banane, limon, portokall dhe grejpfrut, qershi, qershi, luleshtrydhe. Përveç kësaj, kjo vitaminë mund të gjenden në mish të kafshëve, peshk, vezë pule.


  Vitamina B9. Sigurisht tani kjo vitaminë e vërtetë të quajtur "kimike" emri - dmth acid folik. Vlera e acidit folik për zhvillimin e fetusit dhe gjendjen e trupit grua shtatzënë i madh: mungesa e kësaj vitamine mund të shkaktojë anemi e rëndë gratë shtatzëna dhe deformime fetale më të vështira.

  Të tilla, të tilla si anencephaly, truri apo hernia kurrizore - një moszhvillimi bruto i kafkës, shpinë dhe trurit, duke shkaktuar paqëndrueshme ose paaftësinë e fëmijës.


  Acidi folik është gjetur në brokoli, fletë spinaq, speca jeshile, portokall dhe grejpfrut, djathë soje dhe shumë produkte të tjera. Megjithatë, edhe me këto produkte të pasurojnë dietën e grave shtatzëna nuk mund gjithmonë të jetë i sigurtë i marrjes adekuate të acidit folik në trupin e saj. Prandaj, kjo vitaminë shpesh e përshkruar si shtesë - si format e dozimit.


  Vitamina B12. Emri biokimik i kësaj vitamine - tsyankobalamyn.

  Funksioni kryesor i kësaj çështje nuk mund të quhet i vogël nëse ata donin: tsyankobalamyn i përfshirë në sintezën e ADN-së, disa aminoacide, rregullon metabolizmin e yndyrave dhe karbohidratet, aktivizon gjak. Thekshëm nga gjaku të nënës në trupin e fetusit, kjo vitaminë është e ruajtur në mëlçinë e tij, duke formuar një lloj "furnizim emergjent". Kjo rezervë është normale zakonisht është e mjaftueshme për një vit të jetës pas lindjes. Për këtë arsye (dhe për parandalimin e anemisë në amëtare) dietën e grave shtatzëna duhet të përmbajë sasi të mjaftueshme tsyankobalamyna.


  Ndër ushqime të lartë në vitaminë B12 mund të quhet mëlçi viçi dhe mish, peshk dhe ushqim deti, qumësht, varieteteve të ndryshme të djathë të vështirë dhe të butë.
  Vitamina C (acidi Askorbik)

  . Funksionet kryesore të acidit askorbik në trup - mbrojtjen enëve të gjakut, stimulimin e hematopoiesis, sistemit nervor qëndror dhe formimin e hormoneve anti-stresit. Si edhe luftën ndaj carcinogens - substancave që shkaktojnë tumore kanceroze. Është e qartë se me një varg të tillë të efektet e dobishme të kësaj vitamine është vendimtare gjatë shtatzënisë - si për nënën dhe fëmijën në trup.


  Me ushqim të lartë në acid Askorbik mund të krenohem shumë - rrush pa fara i zi, hirit mal dhe të egra u rrit, portokall, limon dhe grapefruits, buckthorn dhe luleshtrydhe, kivi, i tretë, speca të kuq dhe lakër të kuqe, spinaq dhe prej qepëve të gjelbër ... lista vazhdon .
  Vitamina D. Ai gjithashtu është një grup i substancave biologjikisht aktive me veprim hormoneve. Roli kryesor biologjik i këtyre substancave (calciferol) - Rregullimi i rritjes së kockave. On sa vitaminë D përballen me këtë funksion sukses varet shumë jo vetëm gjendjen e eshtrave dhe nyjeve të fetusit dhe të porsalindur, por kockat nënave në periudhën pas lindjes. Ashtu si vitaminë A, calciferol "punë" edhe në nivel molekular, "duke përfshirë" dhe "turning off" gjenet e caktuara në qelizat.


  Burime dietik të vitaminës D janë produkte të kafshëve - është i lartpërmendur vaj vaj peshku dhe cod mëlçisë, harengë Atlantikut.

  Një më pak vezë calciferol i pasur dhe gjalpë pak. Pavarësisht rëndësisë ekstreme e vitaminës D për nënën dhe fetusit duhet të shmanget "brute force" Ky grup të substancave në dietën e grave shtatzëna.


  Vitamina E . Ky material (ose më mirë, përsëri, një grup i substancave tocopherol) është ndonjëherë jozyrtarisht të referuara si "vitaminë riprodhim" dhe "vitamina e të rinjve". Kështu qetësues "nickname" substance nga grupi i tocopherols fituara nëpërmjet "aftësisë" për të mbrojtur qelizat nga efektet prodhuara në trupin e kimikateve agresive - radikalet e lira. Ky mekanizëm universal, ajo që është shitur në nivelin e gjenit, lejon vitaminë E të ndikojë pozitivisht një shumëllojshmëri të proceseve në të nënës dhe fetusit - nga luftuar kërcënimin e ndërprerjes së shtatzënisë dhe duke përfunduar përgatitjen në kohë fëmijën e thjeshtë për të marrë frymë spontan.


  Ndryshe nga dy vitamina sipër-përmendura yndyrë shpjegueshëm, tocopherol shpesh gjenden në ushqime me origjinë bimore. Sidomos një shumë kjo është të përfshira në kokrra germinated grurë dhe thekër, bizele, si dhe lulediellit të parafinuar, soje, misër dhe vaj badiava. Megjithatë, rëndësia e vitaminës E për riprodhimin e të gjithë jetës është aq e madhe se substanca mund të zbulojë pothuajse çdo ushqim - duke përfshirë kafshëve.


  Vitamina K.
  Një grup tjetër përfaqësues i vitamina yndyrë shpjegueshëm në gjuhën mjekësore quhet filohinon. Funksioni kryesor i vitaminës K - i përfshirë në koagulimit të gjakut.

  Ta themi thjesht, pengon zhvillimin e nënës, fetusit, dhe porsalindur dhe pastaj të gjitha llojet e gjakderdhjes dhe hemorragji. Duke pasur parasysh se shtatzënia (sidomos!) Punës kërkohet të shtetit ideal të koagulimit të gjakut si një grua dhe në fëmijën e saj, efekti i vitaminës K nuk mund të overemphasized.


  Burimet natyrore të vitaminës C janë rose hips, luleshtrydhet, karrota dhe domate, dhe lakër dhe lulelakër.


  Vitamina PP (niacin). Niacin është i përfshirë në mënyrë aktive në ofrimin e ashtu-quajtur "frymëmarrjen qelizore" - një proces jetik për çdo organi apo sistemi të trupit të njeriut. Në këtë aspekt, është e qartë se mungesa e kësaj vitamine është jashtëzakonisht e padëshirueshme për gratë shtatzëna dhe për zhvillimin e foshnjës.
  Në niacin trupit nëna e ardhshme vjen nga "kafshët" produkteve - viçi apo mish derri mish, mëlçisë dhe veshkave, qumështi i lopës, vezët e pulave. Megjithatë, ajo është e privuar nga kjo vitaminë florës dhe dhurata - të tilla si hikërror, fasule dhe bishtajore, kërpudha.

  Informacion nga artikullin "Vitaminat dhe Shtatzënia"

  Diskutoni komuniteteve:

 • Shtatzënësi
 • Vitaminat (avitamioz, hypo- dhe hypervitaminosis)